přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, LEGO v Linuxu

LEGO v Linuxu

lego.png

Před několika lety (ještě na Windows) jsem měl, jak říkala babička „LEGO v počítači“. Ono LEGO se skládalo ze tří součástí – databáze součástek LDraw, programu na tvoření modelů MLCad a programu na prohlížení modelů LDView. Dovedete si představit, jak mě potěšilo, že první dvě součásti fungují bezproblémově na mém Ubuntu?


Obrázek:  6.jpg

Lego v Linuxu

Lego v Linuxu?

Nejdříve stáhneme základní databázi součástek. Tu rozbalíme do ~/.wine/drive_c – pokud adresář .wine ve svém domovském adresáři nemáte (nejdřív zkuste zobrazit skryté soubory), pomůže spuštění příkazu winecfg (okno s nastavením Wine můžete poté zavřít). Veškeré další součásti databáze počítají s tím, že ve Windows nezáleží na velikosti písmen v názvech souborů a adresářů. Na UNIXových systémech však ano, proto přejmenujte adresář LDRAW na ldraw. Stejně tak adresáře LDRAW/MODELS, LDRAW/PARTS, LDRAW/P a LDRAW/PARTS/S. Všechno malými písmeny.

Nyní je čas na novější součástky. Stažený zip soubor taktéž rozbalte do ~/.wine/drive_c. A dále ještě součástky neoficiální. Tento archiv nemá ve své struktuře adresář ldraw, proto jej musíte rozbalit do adresáře ~/.wine/drive_c/ldraw. V obou případech je možné, že se některé součástky budou chtít přepsat, proto zachovejte pořadí rozbalování a soubory přepište.

Je čas na zindexování databáze. Máme dvě možnosti, jak to provést. Pokud předpokládáte, že se součástkami už nebudete nic provádět (přidávat nové, některé mazat), stačí si stáhnout soubor a uložit ho do ~/.wine/drive_c/ldraw. Pokud však s databází něco provedete, je nutné ji znovu naindexovat.

Mimo zmíněných součástí budeme potřebovat Wine. Teoreticky budeme potřebovat i Dosbox, ačkoli tomuto kroku se můžeme lehce vyhnout. Dosbox jsem našel v repozitářích Ubuntu.

Dosbox

Vynechte tento krok, pokud máte v databázi jen součástky z tohoto návodu (a žádné jiné). Spusťte Dosbox a proveďte následující příkazy (kde pepa je vaše uživatelské jméno):

mount c /home/pepa/.wine/drive_c
c:
cd ldraw
mklist

Program se vás zeptá, jestli chcete zindexovat podle názvu, nebo podle popisu. Zvolíme D jako podle popisu (description). Potvrdíme všechna zkrácení popisů stisknutím libovolné klávesy (nebo stisknutím jiné libovolné klávesy). Nyní máme aktualizován soubor parts.lst.

Obrázek:  1.jpg

Indexování databáze

Program MLCad

Samotný program si stáhněte. Zip rozbalte do ~/.wine/drive_c/ldraw/mlcad. Pokud chcete, můžete do stejného adresáře rozbalit i archiv s češtinou od Roberta Seiferta. Po spuštění MLcadu třeba příkazem:

wine "C:\ldraw\mlcad\mlcad.exe"

se vás program zeptá na adresář s databází (což je C:\ldraw) a na asociaci souborů (ta stejně nebude ve Wine nijak fungovat). Češtinu zapnete v Settings/General/Change..., poté je potřeba program restartovat. Doporučuji si trošku pohrát s umístěním horních panelů. Dva vzorové modely máte ve složce C:\ldraw\MODELS.

Obrázek:  2.jpg

Nastavení MLCadu, hlavně českého rozhraní

Pěknou tatrovku a jiné modely Roberta Seiferta (ano, to je ten, kdo přeložil MLCad) najdete na http://www.sweb.cz/seifrob/me_prace/me_prace.htm.

Program LDView

Program LDView slouží k zobrazování vytvořených modelů. U něj mě potěšilo, že existuje varianta pro Linux. Co mě nepotěšilo, je, že na mém Ubuntu se tento program nedokázal spojit s databází součástek, ačkoli jsem mu několikrát zadával cestu. Po komunikaci s autory tohoto programu se nám problém podařilo vyřešit. Nyní řešíme problém s kódováním českého překladu, který dělalo trochu nepořádek, ačkoli se zdá, že teď už je vše v pořádku. Na stránkách ldview.sourceforge.net si můžete stáhnout verzi programu, která u mě nefungovala, nebo si můžete stáhnout testovací binárky ode mě, najdete tam i deb balíček. Při načítání modelu však na vás vybafne několik chyb, které stačí odkliknout, a uvidíte daný model před sebou. Program jako takový funguje; zobrazování chyb lze vypnout. Pokud si chcete svůj model nějak „vyfotit“ do dvourozměrného obrázku, jde o mocný nástroj se spoustou možností. Můžete přepínat vyhlazování čar, drátové zobrazení, zvýrazňování hran, míru a směr světla. Takže pokud váš model nebude zrovna nejpovedenější, možná to ani nebude poznat.

Koho program zajímá z druhé strany, pro toho dodávám, že používá Qt a OpenGL. Autorem aplikace je Travis Cobbs ze San Diega.

Obrázek:  4.jpg

LDView a model auta

Modelování

Práce s MLCadem je velice intuitivní. Ve zkratce – přetáhněte součástku z levé části okna někam do vašeho modelu, který vidíte ze čtyř stran (zepředu, zleva, shora a ve čtvrtém pohledu si můžete modelem libovolně otáčet). Prostě danou součástku umístěte někam v jednom z 2D pohledů a poté s ní můžete posouvat buď myší v daném pohledu, nebo klávesnicí, která ale posouvá nezávisle na úhlu pohledu vždy nahoru a dolů, případně do stran, ne však po ose z, třetí možností je nástrojová lišta, která již umí posouvat ve všech směrech.

Obrázek:  5.jpg

Program v některých věcech není inteligentní, a tak si dejte pozor, aby vaše součástky nebyly umístěny v sobě.

Nástrojové lišty pro vás budou cenným společníkem na strastiplné cestě k dokonalým modelům. Můžete pomocí nich měnit barvu součástek, velikost přiblížení, měnit režimy (prohlížecí, editační, pohybový, zoomovací – režimy lze přepínat i pomocí kláves [F2] až [F5]) a spoustu dalších věcí.

Obrázek:  3.jpg

Kompletní pracovní plocha

Až budete v modelování sběhlejší, možná se vám bude hodit i horní část okna, hned pod nástrojovou lištou, která obsahuje výpis součástek a jejich parametry. Pokud vás to zajímá víc, můžete zkusit třeba zkoumat jednoduchý model pyramidy (složka ldraw/models).

Pokud chcete o modelování v MLCadu vědět více, můžete si pročíst návod. Doufám, že vás to bude bavit a že vám tvorba půjde pěkně od ruky.

Soubor ukládejte s příponou .ldr, protože starší přípona .dat se používá u jiných typů souborů. A hurá na prohlížení v LDView.

Nahoru

Odkazy

Příspěvky

LEGO v Linuxu
mil 21. 11. 2007, 12:03:39
Odpovědět  Odkaz 
No, ujde to.
Miroslav Hrončok LEGO v Linuxu
churchyard 21. 11. 2007, 14:10:06
Odpovědět  Odkaz 
Pokud chcete hotové debianí balíčky, potom koukněte sem: http://neverhood.etomite.sk/~churchy/28-lego-ve-3-krocich
LEGO v Linuxu
Heliooos 26. 06. 2009, 07:50:19
Odpovědět  Odkaz 
pokud jedete ve wine, nezkoušel jste někdo přímo ten soft od LEGO - myslím že se to jmenuje LEGO Digital Designer?

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Miroslav Hrončok

Miroslav Hrončok

Linux používám od roku 2004, aktivně se o něj zajímám od roku 2007, kdy jsem napsal svůj první článek pro LinuxEXPRES. Od roku 2009 jsem pracoval pro Liberix jako redaktor LinuxEXPRESu, od roku 2011 do konce roku 2012 jako jeho šéfredaktor. Nyní pracuji v Red Hatu, kde rozšiřuji distribuci Fedora o nové balíčky. Zároveň studuji na FIT ČVUT, kde se zabývám 3D tiskem a vyučuji několik předmětů. Spoluorganizuji pražskou konferenci LinuxDays a aktivně se účastním mnoha dalších českých linuxových akcí, jako přednášející nebo jako výpomoc.


  • Distribuce: Fedora
  • Grafické prostředí: Xfce

| blog