přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Zrychlete si internet

Control

Zrychlete si internet

Před několika lety jsem upozorňoval na to, jak může nešikovná konfigurace DNS způsobovat pomalé prohlížení webových stránek. Taková nešikovnost se může stát jak na straně klienta (tedy v počítači uživatele), tak i na straně poskytovatele internetového připojení.


reklama

Velmi často se setkávám s providery, kteří mají DNS servery ve špatném stavu. A netýká se to jen "levných" Wi-Fi poskytovatelů a přístupových bodů zdarma (v kavárnách a podobně), ale také poskytovatelů přes ADSL. A přitom je to snadné -- DNS servery musejí vracet rychle správné výsledky.

Toto zpomalování může uživatel pocítit častým zobrazováním "bílé" stránky. Dnešní moderní prohlížeče jsou schopny začít s "vysazováním" prvků na stránku téměř ihned (stačí jim první části CSS a HTML souborů). Postupně pak výsledek "zpřesňují". Dokud ale prohlížeč nezná IP adresu stroje, není ani HTML, ani CSS. A IP adresa se zjišťuje z DNS.

Jedním z primárních cílů společnosti Google je dostat uživatele na internet. Čím rychleji, tím lépe. Není se čemu divit, že firma dělá všechno proto, aby to uživatelům usnadnila. Jedním z mnoha nástrojů, kterými Google přispívá k plynulejšímu chodu internetu, je Google Public DNS.

V podstatě se jedná o veřejnou službu DNS ve kvalitě dosud nevídané. Google se v tomto případě řídí osvědčeným heslem: rychle, kvalitně a bezpečně. Pod IP adresami 8.8.8.8 a 8.8.4.4 se skrývá množství serverů (Google využívá takzvaný load-balancing), které mezi sebou inteligentně replikují data a navíc pomocí speciálních technik sledování chování uživatelů také přednačítají data (prefetching). Vše při zachování oficiálních DNS specifikací.

Pokud jste tedy nespokojení s odezvami svých prohlížečů při brouzdání webem, stačí si nastavit místo svých obvyklých DNS serverů tyto dvě IP adresy. Můžete čekat, že to bude lepší. Podle mojí zkušenosti z různých free Wi-Fi spotů a dokonce holandských ADSL providerů je zrychlení velmi výrazné.

Pokud to chcete jen vyzkoušet, změňte následující dva řádky do souboru /etc/resolv.conf (ostatní řádky s "nameserver" smažte):

nameserver 8.8.8.8
nameserver 8.8.4.4

Pakliže se vám nové DNS servery zalíbí, pak doporučuji následující postup (Ubuntu), abyste nemuseli soubor resolv.conf upravovat po každém restartu. V souboru /etc/dhcp3/dhclient.conf vložte na poslední řádek

supersede domain-name-servers 8.8.8.8,8.8.4.4;

V obou případech musíte ale restartovat prohlížeč, jinak nenabyde nové nastavení platnosti.

Nahoru

Příspěvky

Zrychlete si internet
brano 3. 05. 2010, 19:00:29
Odpovědět  Odkaz 
Mám dve otázočky. Prečo sa vlastne po reštarte v /etc/resolv.conf neuchovajú prepísane DNS servery, ale sú tam stale pôvodne? Dá sa nejako overiť ktoý DNS server páve používam. Vďaka.
Martin Šín Re:Zrychlete si internet
Martin Šín 4. 05. 2010, 09:16:44
Odpovědět  Odkaz 
Standardně se uchovávají, ale záleží na konkrétním systému nebo spuštěných službách, např. je může nastavovat/měnit klient DHCP, síťový daemon oznamovací oblasti atp. V mém případě jsem našel v souboru /etc/resolv.conf zakomentovaný první řádek s textem "# Generated by NetworkManager", který říká jaký program soubor spravuje a také přepisuje. Řešením vašeho problému je zjistit, kdo spravuje síťová připojení a v něm nastavit ta správná DNS a ne editovat /etc/resolv.conf přímo.

Podle mě se používá první DNS server, který je v souboru uveden. Pokud je nedostupný, pak se teprve použije další.
Re:Re:Zrychlete si internet
brano 5. 05. 2010, 10:17:43
Odpovědět  Odkaz 
vdaka, resolv.conf mi prepisoval wicd, ked som v nom vymazal nastavenie DNS serverov tak po restarte vytvoril prazdny resolv.conf.
Zrychlete si internet
zaphod 5. 05. 2010, 09:16:25
Odpovědět  Odkaz 
Vďaka za tip. Mám EDGE pripojenie cez 02 SK. Zaradenie Google DNS podstatne zrýchlilo načítavanie stránok. Editovanie /etc/dhcp3/dhclient.conf nepomohlo, musel som upraviť parametre spojenia cez network manager (Ubuntu 9.10).
Re:Zrychlete si internet
lzap 9. 05. 2010, 12:50:55
Odpovědět  Odkaz 
Není zač :-)

No měl jsem asi upozornit, že každá distribuce (i verze Ubuntu) to může mít jinak. Chce to trošku hledat, jak to změnit.
Zrychlete si internet
hydrandt 18. 06. 2010, 11:54:15
Odpovědět  Odkaz 
Teď jsem to zprovozňoval v archlinuxu a přináším paradoxně klikací variantu :-)

V NetworkManageru stačí upravit používané připojení, na kartě "Nastavení IPv4" zvolit místo "Automaticky (DHCP)" možnost "Pouze automatické adresy (DHCP)". Do kolonky "Servery DNS", která se tímto zpřístupní, napíšeme náš nameserver a je to ;-)

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz