přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Vydali jsme se cestou Linuxu, říká ekonomický ředitel stavební firmy

Vydali jsme se cestou Linuxu, říká ekonomický ředitel stavební firmy

Existuje množství společností, které používají Linux a svobodný software. Často se jedná o technologické firmy, které dovedou uchopit čtyři známé pilíře svobodného softwaru a vybudovat na nich svůj byznys. Existují také firmy, které neobchodují s bity a bajty, ale vozí štěrk, staví domy nebo zaměstnávají bagristy. A používají Linux. Třeba Stavebniny u komína v Olomouci.


Zmiňované čtyři „pilíře“ – neboli svobody – určují, že software lze jakkoliv používat, studovat, distribuovat a vylepšovat. Další informace najdete na na webu Liberix.cz.

Olomoucké Stavebniny u komína jsou v nejlepším slova smyslu běžnou firmou – provozují nákladní dopravu, samozřejmě stavební činnost, půjčovnu nářadí. Mají prodejny v Olomouci, Prostějově a Lutíně, které jsou obsluhovány v rámci firemní počítačové sítě. Firma dává práci osmdesáti pěti lidem, přičemž tržby za rok se pohybují kolem sto padesáti milionů, které jsou rovnoměrně rozloženy mezi nákladní dopravu, stavební činnost a stavebniny.

Na dotazy Vlastimila Otta odpovídal Ing. Robert Křenek, ekonomický ředitel, a Petr Hroch, IT správce.

Přechod na Linux – důvody a rozhodnutí

Proč jste se rozhodli použít Linux a jaká motivace vás k tomu rozhodnutí vedla?

V roce 2005 jsme předělávali počítačovou síť a rozšiřovali přípojná místa. Také se dá říci, že jsme budovali novou pobočku. Stáli jsme před rozhodnutím, co dál. Uvažovali jsme o nabídce Windows, ale dostali bychom se při počtu tehdejších stanic na částku 300 až 400 tisíc Kč. Proto jsme tuto možnost zavrhli a uvažovali jsme o operačním systému Linux s kancelářským balíkem OpenOffice.org.

Samozřejmě že některé aplikace jedou pod operačním systémem Windows, protože nejdou spustit pod Linuxem, ale to je pouze okrajová záležitost. To byla hlavní motivace – peníze. Okamžitá investice, která by byla v případě Windows, nebo nebyla v případě Linuxu.

OpenOffice.org jste zvolili kvůli úspoře financí?

Přesně tak. Uspořili jsme za licence operačního systému Windows a také za Microsoft Office.

Hrála při rozhodování roli také robustnost Linuxu a jeho odolnost vůči virům?

Určitě. Ve Windows je potřeba mít antivirové programy. Ale nedokážu posoudit náročnost údržby počítačů s Windows a s Linuxem. Nemáme srovnání, jaká je cena práce IT správce s počítači Windows a kolik s Linuxem. Linux je snad náročnější na údržbu, znalosti a konfiguraci. Ale opakuji, že nemáme srovnání, protože už jsme se vydali cestou Linuxu.

Když jste tedy v roce 2005 přešli na Linux a OpenOffice.org, bylo nutné nějak upravit firemní procesy?

Před rokem 2005 i po něm byl informační systém stejný a terminály také. V tomto ohledu to nebylo nic zásadního. Změnilo se trochu uživatelské prostředí. Devadesát procent naší práce probíhá v softwaru OBIS od firmy EPOS. A zbývajících deset procent práce je ve Wordu, Excelu, ale teď už i ve Writeru a Calcu z OpenOffice.org. Problémy ale byly minimální.

Stavebniny u komína

Který linuxový systém používáte?

Na serveru je Ubuntu, který spravuje firma EPOS, a na desktopech je od firmy Novell openSUSE a SLED.

Měli uživatelé nějaké požadavky na funkčnost nebo projevovali odpor vůči novinkám?

Lidé samozřejmě při každé změně brblají a něco takového se projevilo, ale nic zásadního. Řekl bych, že oproti Windows je tam více uživatelských problémů, protože Linux není tak úplně intuitivní. I pro správce sítě je náročnější dávat instrukce uživatelům, kteří se systémem mají pracovat.

Rack

Proběhlo nějaké školení uživatelů?

Dnes je to už šest let. Ale pokud si pamatuji, během půl až jedné hodiny se jednotliví lidé seznámili se změnami a vysvětlilo se jim, jak se systémem pracovat. Drtivá většina lidí potřebuje vědět, jak se dostat k OBISu a jakmile se k němu dostanou, pak už pracují s ním.

Microsoft Windows

Stav po přechodu na Linux

Jakou strukturu má počítačová síť v současnosti?

Máme dva linuxové servery, z toho jeden je NFS. Všechny uživatelské účty jsou na serveru a všechny jsou na OBISu, plus terminály na jednotlivé externí prodejny. Dále máme e-mailový linuxový server a pak ještě Windows server, ve kterém jedou všechny programy, bez kterých se neobjedeme a které fungují pouze v tomto operačním systému.

Firma má tři pobočky, které také patří do topologie sítě. V Olomouci u Baumaxu, ta má deset až dvanáct počítačů, pak ještě pobočky v Prostějově a Lutíně.

Celý systém spravuje pan Petrů z firmy EPOS, který nám serverové řešení navrhl, produkoval ho a v současné době se o něj stará. Prodejny jedou na terminálech v hlavním programu OBIS. Mají záložní variantu a když síť vypadne, pak mají možnost fungování na lokálním OBISu. Na síť jsme připojeni přes wifi, protože nemáme možnost se připojit kabelem.

SUSE

Které programy používáte kromě zmiňovaného OBISu?

Kromě psaní dopisů, vytváření pomocných tabulek a e-mailů se vše odehrává v OBISu.

Máte nějaký hardware, který potřebuje speciální ovladač?

Máme barevnou tiskárnu od Brotheru, která potřebuje zvlášť nainstalovat speciální ovladač. Ostatní hardware nemá originální ovladače a musíme s nimi trošku laborovat a zkoušet je. Ale např. na Hewlett-Packard se použije ovladač a tiskárna funguje.

Prodejna Prodejna

Téměř všechny tiskárny jsou zasíťovány. Objevují se občas běžné problémy: spadne tiskový server u stanice nebo se nenačte seznam tiskáren. Ale zásadní problémy s hardwarem nebo tiskem nemáme.

Chybí vám řešení nebo nástroj, který by vám usnadnil konfiguraci nebo správu?

Ne, žádný nástroj nám nechybí. Pouze některé programy jedou jen ve Windows a tak potřebujeme půl minutky navíc, abychom se dostali k jeho terminálu. Některé programy se ale dají rozjet pod Wine, to není problém. Naproti tomu máme např. program pro sledování aut, který se nedá rozjet v Linuxu, proto je na serveru s Windows.

Koncepční rozhodnutí směruje firmu na dlouhá léta

Jaké máte další plány pro rozvoj IT struktury ve firmě?

Aktuálně se do praxe začíná zavádět sledování dopravních prostředků. Do strojů a aut se instalují informační systémy na sledování nádrže nebo sledování formou GPS, kde se auto pohybuje. Dále se do některých vybraných aut montují i klávesnice a do některých i malé tiskárničky s tím, že by následné zpracování knih jízd vyřídil řidič sám a bezdrátovým přenosem by se data automaticky dostala např. k fakturaci do informačního systému.

Nářadí

Dělali byste něco jinak, kdybyste se znovu rozhodovali, zda přejít na Linux? Hodnotíte rozhodnutí jako správné, nebo špatné?

Správné – pořád vidíme tu úsporu. Tenkrát to bylo řádově tři sta tisíc korun. Dnes (březen 2011, pozn. aut.) máme o padesát procent počítačů více, takže postupně by se dokupovalo a úspora by byla třeba 450 tisíc Kč. Na druhou stranu nedokážu poměřit to, kdyby tu bylo Windows a správce IT by přišel např. na dvě hodiny týdně a bohatě by to stačilo. Nemusel by se platit komplet IT správce.

Další sortiment

Už jsme se jednou cestou vydali a nepídili jsme se po tom, co by to stálo, kdybychom se rozhodli jinak. Dnes máme dvacet pět stanic, a kdybychom měli Windows, přesto by systém potřeboval několikahodinový týdenní servis. Vydali jsme se cestou Linuxu.

Nahoru

Příspěvky

Vydali jsme se cestou Linuxu, říká ekonomický ředitel stavební firmy
xXx 6. 06. 2011, 09:25:02
Odpovědět  Odkaz 
Nechci byt nejak jizlivej, ale tohle je fakt nefalsovana snuska blabolu. Tamhle Pepicek z Horni/Dolni pouziva taky linux, protoze linux = rulez, on sice do toho vubec nevidi, ale o to vic se bude bit do prsou, ze ON jede na Linuxu, takze je vlastne neco jako mag, saman, nebo guru...proste nadclovek, kterej je takovej lisak, ze nakope celej slavnej M$ do zadku.
Jeste by mohli do aut zacit tankovat vodu, protoze ta je prece levnejsi, nez nafta...a hlavne tady bude zase moznost vytvoreni podobne duchaplneho clanku, kde budu mit moznost se sebeprezentovat.
Jen vic takovych clanku, myslim, ze i Horst Fuchs by se u vas mohl ucit.
Miroslav Hrončok Re:Vydali jsme se cestou Linuxu, říká ekonomický ředitel stavební firmy
Miro Hrončok 6. 06. 2011, 09:30:07
Odpovědět  Odkaz 
Z čeho máte pocit, že se ten člověk chlubí? Že se bije do prsou? Po přečtení článku mi přijde, že věcně odpovídá na otázky (i kriticky). Chlubíme se tady my, ale to je jiná věc, je to naše práce.
Re:Vydali jsme se cestou Linuxu, říká ekonomický ředitel stavební firmy
Machač 6. 06. 2011, 14:10:12
Odpovědět  Odkaz 
Tamhle IBM používá linux, tamhle Google používá linux, tamhle JINDE používají linux, protože linux = přizpůsobitelnost, modularita, otevřený kód, bezpečnost, spolehlivost, nezávislost, svoboda, jistota...

Napište mi jeden konkrétní důvod, PROČ by Pepíček z Horní/Dolní měl používat Windows a další produkty MS?

Na propagaci faktu, že linux opravdu funguje (a to i ve firemní sféře), nevidím vůbec nic špatného, ba naopak, vážím si lidí, kteří tomu věnují čas a úsilí.

P.S. všimněte si, že nikde není slovo zdarma.
Vydali jsme se cestou Linuxu, říká ekonomický ředitel stavební firmy
James_Scott 6. 06. 2011, 12:28:21
Odpovědět  Odkaz 
Taky nemůžu najít žádnou pasáž, kde by se ten človek/firma chlubí. Naopak píšou, že nemají s čím porovnávat, ale v zásadě jsou spokojeni,protože to tak FUNGUJE.
Nic víc,nic míň. Pěkný článek z praxe, jen tak dál.
Vydali jsme se cestou Linuxu, říká ekonomický ředitel stavební firmy
w4rr10r 6. 06. 2011, 12:46:15
Odpovědět  Odkaz 
Těmi terminály se myslí virtuální stroje? Taky odpověď na dotaz "Máte nějaký hardware, který potřebuje speciální ovladač?" se mi zdá dost zmatená, jako ostatně víc věcí v článku. Je tam taky pár jazykových chybiček, třeba chybí čárka v "Na serveru je Ubuntu, který spravuje firma EPOS a na desktopech je od firmy Novell openSUSE a SLED."

OT zdá se mi, že nějak blbne RSS. Obvykle o víkendu se tam objeví jednorázově všechny články za celý týden; třeba ten dnešní článek se objevil v RSS dvakrát.
Miroslav Hrončok Re:Vydali jsme se cestou Linuxu, říká ekonomický ředitel stavební firmy
Miro Hrončok 6. 06. 2011, 14:33:59
Odpovědět  Odkaz 
Podíváme se na to.
Re:Vydali jsme se cestou Linuxu, říká ekonomický ředitel stavební firmy
w4rr10r 6. 06. 2011, 14:34:33
Odpovědět  Odkaz 
Konkrétně jsem třeba nechápavě zíral na závěr, kde se píše:
"Na druhou stranu nedokážu poměřit to, kdyby tu bylo Windows a správce IT by přišel např. na dvě hodiny týdně a bohatě by to stačilo. Nemusel by se platit komplet IT správce.

Už jsme se jednou cestou vydali a nepídili jsme se po tom, co by to stálo, kdybychom se rozhodli jinak. Dnes máme dvacet pět stanic, a kdybychom měli Windows, přesto by systém potřeboval několikahodinový týdenní servis."
Tak přišel by správce na dvě hodiny týdně, nebo by systém potřeboval několikahodinový týdenní servis? Nebo to jedno a totéž jest?

Kvůli takovým zmatkům mi to přišlo... zmatené. Jistě, myšlenka je jasná. "Zkusili jsme to, jednorázově jsme ušetřili a ono to celkem funguje." I takové články jsou třeba.
František Bártík Re:Vydali jsme se cestou Linuxu, říká ekonomický ředitel stavební firmy
FB 6. 06. 2011, 15:56:23
Odpovědět  Odkaz 
U tiskáren měl být zmíněn jejich účel. Typuji, že se jedná pouze o kancelářské tiskárny. Stejně tak se ale může jednat třeba o tiskárnu v pokladním terminálu, potisk obalových materiálů, velkoformátový tisk...

V článku mi chybí jasná odpověď, zda firma používá nějaký speciální hardware. Například by se u stavební firmy mohlo jednat o RFID bránu ke sledování skladových zásob, kamerový systém pro ostrahu, ultrazvukový defektoskop pro kontrolu kvality sváru...
Vlastimil Ott Re:Re:Vydali jsme se cestou Linuxu, říká ekonomický ředitel stavební firmy
Vlastimil Ott 7. 06. 2011, 00:56:17
Odpovědět  Odkaz 
Speciální hardware tam není. Ta firma je prostě "běžná, normální". Nemají nic speciálního, IT je pro ně prostě jedna z mnoha nutných služeb. Nijak výrazně se tím nezabývají, ale jsou si vědomi toho, že jim Linux přináší úspory.

Vím, že některé odpovědi jsou trochu jiné, než bychom rádi četli. Článek jsem upravoval a doplňoval ve spolupráci s panem Hrochem z firmy a v této podobě je považován za hotový. Chápu, že mnohé exaktní mozky tento způsob neuspokojuje, ale tohle je prostě praxe, takhle to chodí. Lidi ve firmě prostě IT zajímá, jen když nefunguje (což je samozřejmě ok). Fakt, že tuto roli plní Linux, považuji za doklad úspěchu jak Linuxu, tak oné firmy.

Zaměstnanci firmy mi věnovali několik hodin pracovního času. Přišlo by mi hloupé páčit z nich specifikace tiskáren, nemluvě o tom, že mě takový podrobný dotaz nenapadl (na hardware jsem se ptal, jak vyplývá z textu).
Vydali jsme se cestou Linuxu, říká ekonomický ředitel stavební firmy
David Humpolik 6. 06. 2011, 19:44:54
Odpovědět  Odkaz 
Ano je to trochu zmateně napsané, ale sou to jen odpovědi na otázky a závěr je jasný to snad pochopil aj sebevětší PC antitalent!!!
Vydali jsme se cestou Linuxu, říká ekonomický ředitel stavební firmy
Daník 7. 06. 2011, 08:31:46
Odpovědět  Odkaz 
Myslím že je to jasné > je třeba si stále připomínat že pro cca 90% lidí je PC jen nástrojem k něčemu a v drtivé většině je nezajímá natož aby rozuměli proč atd.
My tady co to čteme si pokládáme často otázky které drtivou většinu lidí ani ve snu nenapadne...
Takže za mě článek možná nějaké mouchy má ale hodnota článku je realita a za 1 !!.
Vydali jsme se cestou Linuxu, říká ekonomický ředitel stavební firmy
pje 7. 06. 2011, 13:34:34
Odpovědět  Odkaz 
Petr Hroch, IT správce, nevěděl nebo nechtěl říci něco bližšího k provozním nákladům linuxového vs. windows řešení v komparaci? Nechtěl říci, nebo nevěděl, jak omezit svou přítomnost na ony zmíněné dva dny i při stávající linuxové instalaci? Jinak samozřejmě díky za přijemné info o tom, že na Hané vědí o TCO na IT více než v Redmondu...
Vlastimil Ott Re:Vydali jsme se cestou Linuxu, říká ekonomický ředitel stavební firmy
Vlastimil Ott 7. 06. 2011, 19:38:34
Odpovědět  Odkaz 
Aniž bych mu chtěl cokoliv podsouvat, konstatuji, že při zavádění podle svých slov ve firmě ještě nebyl a srovnání podle všeho neprováděl.

Nechápu, proč bych se měl ptát, zda nechce sdělit nebo neví. Nemáš pocit, že jsou tvé sugestivní otázky naprosto neslušné? To se mám člověka, který mi věnuje svůj pracovní čas, ptát, jestli mi říká pravdu? Nestačím se divit...
Re:Re:Vydali jsme se cestou Linuxu, říká ekonomický ředitel stavební firmy
Woknař 12. 06. 2011, 20:38:02
Odpovědět  Odkaz 
Ano. Protože je zřejmé, že neříká.
František Bártík Re:Vydali jsme se cestou Linuxu, říká ekonomický ředitel stavební firmy
František Bártík 7. 06. 2011, 19:45:08
Odpovědět  Odkaz 
V Redmondu toho ví o TCO velmi mnoho. Jako výrobce softwaru se totiž specializují na maximalizaci svého zisku prostřednictvím navyšovaní TCO u svých klientů.
Vydali jsme se cestou Linuxu, říká ekonomický ředitel stavební firmy
Habo 12. 06. 2011, 16:46:47
Odpovědět  Odkaz 
Nechcem rýpať alebo čo ale príde mi zvlášne, že by Linux potreboval viac správy ako Windows. Nie som správca servera alebo také niečo ale keď vidím, aké možnosti Linux ponúka, mám pocit, že by náklady na správu Linuxov mali byť menšie. Mne samému sa s Linuxom robí 10000x lepšie ako s Windowsom. Minimálne veci ako scripty, ssh, cron... sú veľmi užitočné a vo win nemajú dobrú alternatívu.
Vydali jsme se cestou Linuxu, říká ekonomický ředitel stavební firmy
Woknař 12. 06. 2011, 20:36:26
Odpovědět  Odkaz 
Dejte sem echo až krachnou. Já budu totiž vědět, proč.
Re:Vydali jsme se cestou Linuxu, říká ekonomický ředitel stavební firmy
Ela 12. 06. 2011, 21:06:57
Odpovědět  Odkaz 
Fakt nechapu, proc jsem takovi primitivove lezou ! :-\
Re:Re:Vydali jsme se cestou Linuxu, říká ekonomický ředitel stavební firmy
Ela 12. 06. 2011, 21:09:16
Odpovědět  Odkaz 
*Oprava :P
...proc SEM takovi....

Jsem se rozcilila, tak pisu blbe :)
Vydali jsme se cestou Linuxu, říká ekonomický ředitel stavební firmy
Matus 12. 06. 2011, 21:04:39
Odpovědět  Odkaz 
Celkom zaujimavy clanok. Na Slovensku je v Presove firma ktora tiez stavia na Open source. Vyvijaju GIS informacne systemy:
http://www.gista.sk/
Vydali jsme se cestou Linuxu, říká ekonomický ředitel stavební firmy
mike 21. 07. 2011, 16:15:12
Odpovědět  Odkaz 
Článek je to zajímavý, nicméně, nechtěl bych pracovat ve firmě, která má 85 zaměstnanců a zároveň je pro ni problém investovat 300 až 400 tisíc kč do standardní IT infrastruktury. Mohli by jít ještě dále, třeba koupit psací stroje, vyhodit linuxového admina a zaměstnat nosiče papíru, to vyjde ještě levněji.

Odpovědět

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz