přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Mageia 3 – důvěryhodná distribuce pro náročné

Mageia 3 – důvěryhodná distribuce pro náročné

mageia.png

Mageia je linuxová distribuce založená na Mandriva Linuxu. Pro mnohé z vás to jistě není žádná novinka, ale jak se chová její poslední vydání s označením Mageia 3, tak na to se společně podíváme v následující recenzi. 


Jak začít? Vyberte si z několika verzí

Distribuci Mageia 3 si stáhnete, tak jak je zvykem, z domovských stránek projektu. V našem případě můžete použít oficiální české stránky. Zde si můžete vybrat z několika možností. Stahovat můžete 32- nebo 64bitové DVD, live DVD nebo třeba 32-/64bitové CD s prostředím LXDE. DVD můžete stahovat s grafickým prostředím KDE4 nebo GNOME 3. Pro účely článku jsem použil DVD s KDE4 – což je výchozí prostředí pro tuto distribuci.

Již načítání live DVD do paměti vašeho počítače je malinko odlišné například od průběhu zavádění v systémech budovaných na základě Debianu nebo Ubuntu. V průběhu načítání postupně volíte jazyk, rozvržení klávesnice, časové pásmo a nakonec musíte odsouhlasit licenční ujednání. Po těchto krocích již dojde k nastartování živé verze systému. Na obrazovce vás tak přivítá známé prostředí KDE bez grafických změn a úprav. Jediným prvkem, který na první pohled rozliší Mageiu od jiných distribucí s prostředím KDE, je tapeta plochy, která je vyvedena v modré barvě s výrazným názvem distribuce. Na ploše pak naleznete spouštěč instalátoru, ikonu koše, domovské složky a spouštěč pro spojení uživatele s komunitou.

Distribuce s KDE mají stejnou nezaměnitelnou tvář a Mageia to nemění Distribuce s KDE mají stejnou nezaměnitelnou tvář a Mageia to nemění

Na spodním panelu najdete mimo běžných informací o čase, připojení k síti nebo o připojených jednotkách také spouštěče pro nastavení systému a pro nastavení samotného KDE. Úplně v levém rohu pak naleznete ikonu distribuce, pod kterou se skrývá hlavní nabídka. K aplikacím v systému se ještě vrátíme, ale teď se podíváme na možnosti instalace na pevný disk počítače.

Instalaci zvládne i vaše babička

Ve spuštěné živé verzi distribuce provedete instalaci na pevný disk jednoduchým poklepáním na ikonu spouštěče instalačního procesu, který je, jak již jsem napsal, přímo na ploše. Takto spuštěný instalátor vás provede celou instalací pěkně krok za krokem a samozřejmě v češtině. Nejprve je nutné zadat všechny údaje potřebné pro instalaci, určit místo – popřípadě rozdělit disk, proces poté provede kontrolu vašeho hardwaru a odstraní nadbytečné balíčky a ovladače (pokud si to přejete). Teprve potom začne kopírování a rozbalování potřebných souborů. Díky tomuto přístupu je možné ušetřit místo na disku. Na závěr instalace již pouze zvolíte zavaděč (LILO nebo GRUB) a celý proces ukončíte.

Průvodce instalací vás provede procesem spolehlivě a česky Průvodce instalací vás provede procesem spolehlivě a česky

Po instalaci systému již není možné pracovat v live verzi systému a je nutné provést restart. Při prvním spuštění ostrého systému budete vyzváni k zadání uživatelského jména, zvolíte si heslo a svého avatara nebo rovnou můžete vložit své foto. Tímto způsobem vytvoříte svůj uživatelský účet a již vám nic nebrání v používání nové linuxové distribuce.

Výběr aplikací sází na jistotu

Hned po prvním nahlédnutí do předinstalovaných aplikací zjistíte, že jich není zrovna mnoho a že se Mageia nesnaží za každou cenu držet aplikací určených a vyvíjených právě pro prostředí KDE. Zatím co jiné distribuce s tímto prostředím využívají jako výchozí aplikace Konqueror (webový prohlížeč), Kmail a kancelářské aplikace pro KDE, Mageia zvolila raději všeobecně známé a oblíbené aplikace. Výchozím webovým prohlížečem je Firefox 17.0.5 ESR (Firefox s dlouhodobou podporou), poštovního klienta zastupuje Thunderbird ve stejné verzi a pro práci s dokumenty je připravený kancelářský balík LibreOffice 4.0.3. Za tento krok si zaslouží vývojáři velkou pochvalu, jelikož tak svou distribuci více přiblíží začínajícím uživatelům.

Některé spuštěné aplikace – v popředí Htop Některé spuštěné aplikace – v popředí Htop

Naopak některé aplikace zůstaly zařazeny – a to s naprostou samozřejmostí. Nechybí výborný dvoupanelový správce souborů Dolphin a ani nejlepší linuxový vypalovací program K3b.

Správa softwaru

Jak již jsem psal výše, těch prográmků a aplikací není zrovna moc a některé speciálnější vám budou zcela jistě scházet. Neříkám, že je to ze strany vývojářů špatný krok, uživatel tak dostává možnost použít tu svou pravou a odzkoušenou, ale znamená to nutnost dodatečného doinstalování.

A jak tu svou aplikaci nainstalovat? To je přece snadné! Můžete použít Správu software a po načtení dat z repozitářů vyhledat tu svou oblíbenou aplikaci. Pak už jenom potvrdíte svou volbu a necháte proběhnout instalaci. Může se však stát, že ani ve správci softwaru vámi požadovaný program není. Pak jednoduše vyhledejte na internetu (třeba na rpm.pbone.net) potřebný balíček ve formátu rpm a ten nainstalujte prostřednictvím urpmi (nebo ještě lépe použijte další repozitáře). Díky používanému systému je tak instalace dodatečných balíčků hračka.

Instalace nových aplikací a aktualizací je rychlá, přehledná a hlavně snadná Instalace nových aplikací a aktualizací je rychlá, přehledná a hlavně snadná

Správce softwaru s nabídkou grafických aplikací Správce softwaru s nabídkou grafických aplikací

Jak už je vidět z použitých aplikací, vývojáři sází hlavně na jistotu stabilního a uživatelsky nenáročného systému. Tomu také odpovídají balíčky v repozitářích, kde dost často najdete starší a odzkoušené verze, které mají přednost před těmi aktuálními. O aktualizaci a udržování balíčků se stará opět správce softwaru, který běží stále na pozadí systému, a tak o něm nevíte. Kontroly nových balíčků provádí automaticky, bez nutnosti zásahu uživatele. O nových aktualizacích jste informováni prostřednictvím ikony v oznamovacím okně panelu a prostřednictvím vyskakovacího okna. Pro potvrzení a schválení instalace aktualizací je nutné zadat heslo správce systému a poté odsouhlasit instalaci. Aktualizace a instalace nových balíčků jsou poměrně svižné a nedochází k žádným pádům nebo reportům o selhání.

Nastavte si systém i prostředí pomocí center

Pokud se vám vzhled a nastavení systému hned po instalaci nelíbí, tak žádný problém! Nastavit můžete prakticky všechno, na co si vzpomenete, a to prostřednictvím aplikací Nastavení systému nebo Nastavení prostředí. Jak už název napovídá, můžete nastavovat vzhled a chování prostředí jako takového nebo můžete upravovat pouze systém – rozložení klávesnice, chování myši, jazykové nastavení, zpravovat uživatelské účty a mnoho dalších. Nastavení prostředí je velice obsáhlé, ale kdo zná KDE, ví moc dobře, že to není aktivitou vývojářů distribuce, ale vývojářů samotného KDE. Osobně si myslím, že zrovna KDE je nejvíce a nejsnáze konfigurovatelné prostředí pro Linux.

Ostatně prostředí je to, co dává samotné distribuci vzhled, a je to první, čeho si uživatel všimne. Proto nemohu vynechat zmínku i o druhém hlavním grafickém prostředí, které Mageia využívá. Jedná se o GNOME 3. Pokud jste tedy jeho fanoušky, nic vám nebrání zvolit tuto variantu.

Pracovních prostředí samozřejmě můžete používat víc, přečtěte si informace o výběru grafického prostředí na české wiki Mageia.

Pro příznivce GNOME 3 má Mageia také svou verzi Pro příznivce GNOME 3 má Mageia také svou verzi

Dobrá volba pro každého

A jaký na mě Mageia zanechala celkový dojem? Jedná se o dobře zpracovanou distribuci, která využívá všech výhod svého základu, tedy linuxové distribuce Mandriva Linux, která dnes nemá úplně jasnou tvář a její výrobce se věnuje trochu jiné kategorii uživatelů. Mageia je stabilní a dobře konfigurovatelná distribuce, kterou je možné pohodlně používat ihned po instalaci. Navíc dává uživatelům dost prostoru pro využití oblíbených aplikací, které se musí doinstalovat.

Mageia je taková poklidná stále plynoucí voda, bez velkých výstřelků, bez pádů a extravagantních zajímavostí. Docela dobře si dovedu Mageiu představit mimo domácích desktopů a laptopů i na pracovních stanicích, kde by zajisté odváděla skvělou práci a firemním IT by moc starostí nedělala.

Nahoru

Odkazy

Příspěvky

Petr Valach Mageia 3 – důvěryhodná distribuce pro náročné
Petr Valach 8. 07. 2013, 00:11:10
Odpovědět  Odkaz 
Skvělý článek, díky. Mám akorát dojem, že výchozím browserem v KDE je rekonq, ne? Aspoň v Kubu... a vzhled je báječný, pokud toto je výchozí, tak opravdu vztyčený palec. Po vizuální stránce určitě na mě Mageia udělala dojem. A informace v článku jsou pro mě jakožto někoho, kdo kdysi na chvíli zkoušel Mandrivu a konec, docela užitečné, abych měl přehled, autorovi děkuju :-)
Jiří Eischmann Mageia 3 – důvěryhodná distribuce pro náročné
Jiří Eischmann 8. 07. 2013, 00:52:58
Odpovědět  Odkaz 
Jsem jediný, komu ty bílé ikony na světlém panelu přijdou hrozně nečitelné? Už jsem toto barevné schéma KDE viděl víckrát a hlava mi to nebere.
Re: Mageia 3 – důvěryhodná distribuce pro náročné
Jiří Nytry 10. 07. 2013, 17:13:56
Odpovědět  Odkaz 
S tím naprosto souhlasím.
Mageia 3 – důvěryhodná distribuce pro náročné
Rover623 8. 07. 2013, 07:00:19
Odpovědět  Odkaz 
Mageia 3 stále trpí některými problémy z předchozích verzí a začátečníkům ji tedy nelze doporučit. Hned první problém je instalace, instalátor velmi často nerozpozná na disku jiné systémy (Windows) a nepřidá je, následná automatická instalace poté zabere celý disk a máte po Windows. Ruční dělení také není žádná výhra, je to jako u Fedory, občas prostě nevíte co to vlastně bude dělat poté co změny potvrdíte.

Po instalaci to není lepší, nesvobodné grafické ovladače jsou sice v repozitáři, ale jejich funkčnost je při nejmenším diskutabilní, občas to jde, občas ne. Systém nedokáže pevně nad HW vrstvou nastavit pořadí zvukových výstupů, je-li jich víc. Pak to obvykle vypadá tak, že nativní aplikace využívají to co je předvoleno v KDE, všechno ostatní poté to co bylo detekováno jako první a to ani nemluvím o tom, že na manuální nastavení ALSA pro výstupy systém občas prostě kašle. Takže ten mizernej Flash nepřinutíte aby vám nepouštěl zvuk do HDMI, ale normálně na repro.

I přes fakt, že repozitáře ani systém zrovna nehýří novými verzemi aplikací, stále nechápu několik věcí. Proč se zařazují aplikace do repozitářů i systému u kterých jsou známé problémy s funkčností nebo bezpečností. Proč se občas po aktualizaci rozpadne celý systém. Tedy nikdy to u mě nedošlo tak daleko jako v Ubuntu nebo Kubuntu, že by už nenaběhla grafika, ale je docela na prášky když vám každá druhá věc začne házet nějakou chybu.

Mageia ovšem prochází spíše evolučním vývojem, bez větších výstřelků, takže lze očekávat, že časem se z ní může stát velmi stabilní distro pro desktop (ještě dořešit updaty na novější verze). Tedy za předpokladu, že někoho nenapadne začít psát KDE 5 zase celé od začátku, případně udělat z KDE po vzoru GNOME 3 ze systému "for humans", systém "for apes".
Re: Mageia 3 – důvěryhodná distribuce pro náročné
Dima 10. 07. 2013, 07:46:40
Odpovědět  Odkaz 
U mne pri zadne instalaci co jsem delal na PC, kde byl Widle aby Mageia nerozpoznala naistalovany Windows oddil. Tvrzeni ze to nerozpozna je uplny nesmysl.
Nesvobodne graficke ovladce prokud' nastaluje system s DVD FREE se naistaluji bez porblemu, ale samoremne XYubuntu user neprecte jak to ma udelat :-(. Ve verzi LIVe nesvobodno ovladace uz jsou, vetsinou neni nutno neco doinstalovat.
Poradi zvukovek ani zadny jiny system vam proste nenastavi. Proto,ze nektere aplikace to berou z nastaveni KDE, a nektere z nastaveni ALSY. Jediny zpusob jako to udelat je vytvorit soubor .asoundrc v adresari uzivatele. A toto plati pro vsechny distro vceten XYbuntu.
Flash proste jednoznacne hraje na defautni zvukove zarizeni a nic s tim neudelate.
Mageia 3 – tvorba balíčků
fri 8. 07. 2013, 09:38:53
Odpovědět  Odkaz 
Uvítal bych, kdyby se rozrostl tým tvůrců balíčků pro Mageiu.
Klidně o desítky, však by se mezi sebou domluvili, aby se seznam požadavků od uživatelů na balíčky zajímavých programů smrskl na nulu.

Jinak se přeji, aby se to měkké i v názvu distribuce vrátilo do čitelné podoby. Myslím si, že to otočené, s tečkou dole, případné zájemce akorát rozptyluje. Znáte to, čtete text, a najednou se fascinovaně zastavíte a zíráte, což by se vám normálně nestalo. Je otázkou, jestli během toho zastavení pociťujete spokojenost a zaznívá potlesk, nebo až se zase nadechnete, hladina pochybností je o něco vyšší. A možná si někteří říkají, co je to za lidi, když mají i s tečkou dole? :-)
Daniel Mageia 3 – důvěryhodná distribuce pro náročné
orca 8. 07. 2013, 10:11:44
Odpovědět  Odkaz 
Za sebe mohu říci jednoznačně > pořadové číslo 3 = plná spokojenost.
Jedinej systém co mi bezpečně našel wifi a okamžitě se připojil, grafika taky bez problémů. Nemám co vytknout. Používám na dvou NB.
Osobně mě nikterak netrápí že verze programů je o pár měsíců pozadu.
Osobně si myslím že by se recenze měli rozdělit na běžné uživatele a následně pro "hračičky".

A jak je vidět v popularitě na tom také není zle
http://distrowatch.com/table.php?distribution=mageia

Za mě : jednoznačně doporučuji začátečníkům.
Mageia 3 – důvěryhodná distribuce pro náročné
fri 8. 07. 2013, 10:22:56
Odpovědět  Odkaz 
A poznámka k dostupným informacím o distribuci:

Oficiální světové stránky v češtině jsou na stránkách projektu jako jeden z překladů oficiálních textů distribuce do národních jazyků:

http://www.mageia.org/cs/

Tady jsou vedle možnosti stáhnout obraz na DVD k přečtení dokumenty distribuce ohledně cílů, směřování, podpory, možnosti lidí se zapojit do práce, pustit peníz na dobrou věc a tak podobně.
Mageia 3 – důvěryhodná distribuce pro náročné
ferri 8. 07. 2013, 12:14:15
Odpovědět  Odkaz 
Osobne fandím ruskému projektu ROSA Linux, ktorý vychádza tiež pôvodne z Mandriva Linuxu. Tvorcovia ROSA sa snažia ponúkať a vyvíjať nové nástroje a softvér a sú podľa mňa už omnoho ďalej, ako Magea Linux, ktorý stále zotrváva na starej, dosluhujúcej koncepcii Mandriva Linux 2010.
Mageia 3 – důvěryhodná distribuce pro náročné
Attila 8. 07. 2013, 13:27:18
Odpovědět  Odkaz 
no po rokoch na mandrive som veľmi úspešne prešiel na linux mint, ale ten nemá až tak dobrú podporu updatov ako mageia. Žiaľ v Magei chýba lepšia podpora GIS aplikácií (napr. Qgis) s rozsiahlou sadou knižníc k R, ktoré aj do Mintu si musím doinštalovávať z rôznych neoficiálnych zdrojov.
Re: Mageia 3 – důvěryhodná distribuce pro náročné
Attila 8. 07. 2013, 18:22:19
Odpovědět  Odkaz 
Tie vyššie spomínané knižnice pre program R v širšej miere, ktoré absentujú v mageií (asi skoro všetky distribúcie budú mať tento problém okrem XY-buntu) je možné nájsť pre ubuntu na týchto adresách:

https://launchpad.net/~marutter/+archive/c2d4u

https://launchpad.net/~marutter/+archive/rrutter
Mageia 3 – důvěryhodná distribuce pro náročné
homosapiens 18. 08. 2013, 18:00:44
Odpovědět  Odkaz 
na ja das ist super

Odpovědět

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Václav Hejda

Václav Hejda

Václav Hejda (*1974).

Před mnoha lety odmaturoval na strojárně.
Dálkově studoval VŠB Ostrava - obor Informační a systémový managment. Dnes se věnuje Linuxu,OpenSource technologiím a PC.

S Linuxem začal díky Ubuntu 5.10


  • Distribuce: UbuntuGnome
  • Grafické prostředí: GNOME

| blog