přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Puppy Linux – miloučké zvířátko

Puppy Linux – miloučké zvířátko

Koncepčně zajímavá distribuce pod dohledem Svatopluka Víta.


V této recenzi bych chtěl představit live distribuci Linuxu, kterou je možno provozovat z CD, USB klíčenky nebo pevného disku. Řeknete si, že je to jen další z mnoha distribucí. Jenže tahle má své kouzlo.

Začíná to tím, že implicitně se celá natahuje do operační paměti (vyžaduje 64 MB). Díky tomu je pak práce s ní velmi rychlá a odezva také. Vím, že tuto metodu používají i jiné distribuce, zde není uživatel zbytečně obtěžován, natažení je automatické.

Obrázek: obr1.jpg

Oproti jiným nepoužívá ani Fluxbox ani KDE (zkušení to jistě odhalili z paměťových nároků), ale Fvwm95. Přiznám se, že o tomto okenním manažeru jsem něco zaslechl, práce s ním však pro mne byla velmi zajímavá. Lze tak říci, že kdo zná Windows 95, bude v Puppy Linuxu jako doma. Prostředí nehýří barevnou paletou, ikony jsou 16barevné, ale vše je zase hodně účelné. Autor říká, že vše má být jednoduché, abyste nemuseli číst manuál. Prostě vložíte CD do mechaniky a nastartujete počítač.

Distribuci jsem zkoušel na dvou počítačích a nenarazil jsem na problém (verze 1.0.4). Detekce hardwaru proběhla dobře. Distribuce není zaměřena na nějaké "top určení" jako Knoppix či Slax, jedná se spíše o pohodovou jednodušší kancelářskou distribuci, využití třeba v internetové kavárně se nabízí. K dispozici je řada aplikací, jmenujme např. AbiWord pro psaní textů, GNUmeric je zaměstnán jako tabulkový kalkulátor, Amaya nebo Bluefish k editaci HTML, TkDVD pro pálení DVD, Scribus jako DTP, Sylpheed jako e-mailový klient nebo i balík Mozilla Suite. Nesmějí však chybět ani grafické nástroje zastoupené programy Sodipodi nebo Figurine (vektory), Xpaint a mtPaint (bitmapové editory) a třeba xli a GTKSee (prohlížeče).

Najdeme zde i několik síťových věcí jako např. Rdesktop (vzdálené připojení k Windows serverům), Betaftpd (FTP server), LinNeighborhood (Samba klinet), TkVNC (VNC klient) a také Wmnd (sledování síťového provozu).

Obrázek: obr2.jpg

K zajímavůstkám patří i Ghostview (prohlížení PS a PDF souborů) a XF-Prot (antivirový program). I pro přehrávání multimédií můžete Puppy Linux použít. K dispozici máte Gxine nebo Snack MP3 play. Těch programů je tam pochopitelně více, najdete zde i nějaké hry (GtkFish, Bubbles a další). Celkově mi přijde složení celé distribuce velmi vyvážené a dobře vyladěné.

Na domovské stránce je k dispozici ISO obraz disku , který je velký jen 63 MB! Je tak vidět, co vše se dokáže na tak malý prostor vejít. Spektrum aplikací je skutečně široké a kdo by čekal nějaké omezené možnosti, bude zklamán. V rámci dostupné dokumentace je k dispozici i howto, které vám pomůže s připojením k internetu, a to nejenom po telefonu, ale i bezdrátově. Nemohu však ověřit, jak je to s podporou WiFi karet, neb žádnou nevlastním.

Velmi jsem ocenil několik průvodců, které mi vždy pomohly s konfigurací hardware. Ve stejném menu (Setup) jsem objevil i položky umožňující instalaci Puppy Linuxu na USB klíčenku, ZIP disk nebo pevný disk. Pokud váš počítač umožňuje boot z USB, je to dobrá volba, protože vám pak stačí i ta nejmenší klíčenka o kapacitě 64 MB, lépe snad 128 MB, aby zbylo i na nějaká data. Puppy Linux však zachází ještě trochu dál. K dispozici jsou i další rozšiřující balíčky, které si můžete stáhnout a systém tak rozšířit. Ano, velké distribuce tohle mají, u live CD distribuce se s tím setkávám poprvé. Zajímavé je to, že si můžete tyto balíčky stáhnout a nainstalovat a následně spustit "remastering", tedy přetvoření distribuce k obrazu svému. Kdo zná Slax, ví o čem mluvím. Jenže tam je tento proces těžkopádnější a musí se mnoho věcí nastavovat. Tady to jde opravdu na stisk onoho jednoho tlačítka. Tato možnost mne velmi potěšila a nadchla.

Obrázek: obr3.jpg

Celkově lze Puppy Linux zhodnotit velmi dobře. Je malý, ale dostatečně vybavený s pečlivým výběrem užitečných aplikací. Přiznám se, že jsem moc nevěřil tomu, že něco bez KDE nebo Fluxboxu či GNOME může být tak dobře použitelné. Puppy Linux mne opravdu přesvědčil, že je to možné. Svým vzhledem dokáže jistě zaujmout nejednoho "redmondistu". Možná snad zamrzí absence českého prostředí. Podpora české klávesnice v systému nechybí a české znaky se zobrazí.

Poznámky

Pro nastavení hardwaru můžete použít průvodce s názvem Wizard Wizard. Najdete jej v nabídce Start - Setup - Wizard Wizard. Pomocí něj můžete nastavit Klávesnici a myš, Rozlišení obrazovky, Připojení k internetu pomocí modemu nebo síťové karty, Nastavení tisku, skenování, CD a vypalovacích mechanik a konečně i firewall.

Pro remastering distribuce je zapotřebí zvolit nabídku Start - Setup - Remaster Puppy Live CD. Program vám položí několik dotazů a vytvoří obraz disku, který je možno vypálit.

Pro vytvoření vaší vlastní distribuce s balíčky musíte na pevném disku nejdříve vytvořit nějaký oddíl ext2/ext3 s velikostí přibližně 1 GB (dle doporučení tvůrce Puppy Linuxu), pak si stáhnout z internetu balíček s názvem Puppy unleashed a pomocí FTP klientu stáhnout příslušné balíčky. I tato verze není nějak extrémně veliká, neboť všechny balíčky mají asi 230 MB (je jich 319), ale najdete zde již např. OpenOffice.org 1.1.4 nebo Firefox.

Nahoru

Odkazy

Příspěvky

Re: Puppy Linux – miloučké zvířátko
11. 03. 2007, 19:27:43
Odpovědět  Odkaz 
Prosím ví někdo, kde stáhnout puppy linux v češtině aby běhalo v grafickým režimu na P100 32 Mb RAM. Chtěl bych se na něm naučit. Děkuji předem za info.
Re:Re: Puppy Linux – miloučké zvířátko
hydrandt 24. 01. 2008, 22:15:14
Odpovědět  Odkaz 
Zkus zadat do Googlu "Puppy Linux" a hádej, co bude první odkaz ;)
Re:Re:Re: Puppy Linux – miloučké zvířátko
kumbayo 23. 03. 2009, 08:09:34
Odpovědět  Odkaz 
Hehehhe,a zrovna tam to "kypí" životem.;-(
Puppy Linux – miloučké zvířátko
RPi 17. 04. 2008, 15:52:33
Odpovědět  Odkaz 
trocha češtiny:
http://dotpups.de/dotpups/XServer/Keyboard-layouts.pup

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Svatopluk Vít

Svatopluk Vít

Narodil se v Karviné, momentálně je však trvale usazen v Praze. Pracuje na pozici technologického konzultanta pro firmu zabývající se elektronickou komunikací obchodních partnerů. V rámci svých pracovních povinností je často nucen navrhovat rozličná řešení založená na firemních produktech a spolupracující s všemožnými komerčními i opensource nástroji. Je hrdým uživatelem Linuxu a rád prosazuje alternativní řešení do praxe. Ve volném čase poslouchá dobrou hudbu nebo pomáhá kamarádům s provozem webových stránek. A kloubí svůj život s manželkou a dvěma již školou povinnými dcerami.


  • Distribuce: Zorin OS
  • Grafické prostředí: GNOME