přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Debian GNU/Linux 6.0 „Squeeze“

Debian GNU/Linux 6.0 „Squeeze“

debian.png

Tento víkend se blíží dlouho očekávané vydání nové verze Debianu s kódovým označením Squeeze a číslem 6. Jaká je tato nová stabilní verze Debianu, jaké změny nás čekají a jak na instalaci nebo aktualizaci, tak přesně na to se podíváme v tomto článku.


Ahoj, jmenuji se Squeeze

Squeeze, takové je jméno Debianu 6.0. Jako vždy se jedná o postavičku z Příběhu hraček (Toy Story), tentokrát to je mimozemšťan se třema očima.

Jmenuji se Squeeze Jmenuji se Squeeze

V okamžiku, kdy nynější král v podobě Lennyho je pomalu mrtev a nastupuje král nový v podobě Squeeze, se může každý pomalu ptát, kdo bude tím příštím. V příštím vydání Debianu s verzí 7 by jím měl být Wheezy, tučňák s červeným motýlkem.

Instalace

Instalaci Debianu je možné provést z více či méně kompletních instalačních obrazů CD nebo DVD. Kompletní sety Debianu (pro plnou instalaci bez možnosti připojení se k Internetu) se skládají z 52 CD, resp. osmi DVD. U CD jsou k dispozici první instalační média se standardním GNOME a volitelným KDE nebo Xfce a LXDE. Kromě toho můžete použít CD obrazy netinst a businesscard nebo některou jinou možnost v podobě zavedení ze sítě, USB flash disku a další.

Základní volby instalace po zavedení instalačního CD Základní volby instalace po zavedení instalačního CD

Osobně rád používám instalaci z obrazů businesscard, které jsou velmi malé (20-50 MB) a tak rychle stažené a vypálené na nějaký ten přepisovatelný CD disk. Instalace podobně jako u obrazů netinst probíhá ze sítě a připojení k Internetu je v tomto případě nutné.

Po vložení instalačního média se objeví instalační nabídka pro zvolení té správné metody instalace. Je tu obvyklá možnost textové (výchozí), nebo grafické instalace - ať už ve standardním, nebo expertním režimu (více voleb). Dál můžete provést automatické instalace nebo jen spustit záchranný mód. V nabídce Advanced options se nachází také možnost volby alternativních desktopových prostředí, kromě výchozího GNOME tak snadno zvolíte instalaci KDE, LXDE nebo Xfce. Pro větší potěchu oka jsem dál provedl grafickou instalaci Debianu.

Volba alternativních desktopových prostředí Volba alternativních desktopových prostředí

Ke grafické instalaci mohu snad jen říci, že je velmi snadná a od té textové se liší snad jen v tom, že místo klávesy [Enter] pocvičíte levé tlačítko myši a tlačítko Pokračovat. I když těch novinek v nastavení není mnoho (nebo je snadno přehlédnete), rád bych zde zmínil některé rysy instalátoru Debianu. Kromě asistovaného rozdělení disku můžete ručně nastavit také softwarový RAID, logické svazky LVM nebo šifrované svazky. Pokud něco z toho používáte, pak tuto možnost určitě oceníte.

Rozdělení disků Rozdělení disků

Kompletní průběh grafické instalace najdete v galerii obrázků k tomuto článku.

Výběr programů probíhá jednoduše volbou kategorií softwaru, které si přejete instalovat. Obsažené balíčky pak vychází ze sady těch nejpopulárnějších (nejvíce instalovaných) programů. Pokud se chcete na této statistice podílet, můžete se při instalaci zapojit do průzkumu zapnutím skriptu popularity-contest, který statistiku jednou týdně vývojářům automaticky odešle.

Výběr programů Výběr programů

Po úspěšné instalaci se objeví nový zavaděč GRUB i s pěkným vesmírným kabátkem.

Zavaděč GRUB Zavaděč GRUB

Aktualizace

Aktualizace systému s sebou nese nejen nový a lepší software, ale také určité obavy z toho, zda po ní bude vše fungovat tak, jak má. V případě stabilních distribucí se hodnotí především jednoduchost přechodu na vyšší (novější) verzi systému. O to se také snaží nejen Debian. Aby to nebylo tak snadné, vždy platí dobrá rada, připravte si plán B.

Ve zkratce je dobré zazálohovat důležité konfigurační soubory umístěné v adresáři /etc (Debian standardně upravené soubory s nastavením nepřepisuje, ale zeptá se vás), důležitá data na systémovém (kořenovém /) disku atd. Připravte se na výpadek svých služeb (jedná-li se o server), upozorněte předem uživatele a je-li to možné, neprovádějte povýšení systému vzdáleně.

U vzdálené aktualizace systému se doporučuje aktualizace z prostředí programu screen, kdy i při přerušení spojení s počítačem bude instalace dál pokračovat na pozadí a nebude mít za výsledek chybu způsobenou přerušením spojení. Pokud používáte VPN, připravte se na její restart atp.

Kapitolou samou o sobě je restart počítače po aktualizaci systému. Ta je - dá se říct - nejkritičtější částí celé aktualizace a může mít za následek nezaveditelnost systému. Změn v této oblasti bylo více, a tak Squeeze přichází nejen s novým jádrem, ale také s novým GRUBem.

Konečně, před vlastní aktualizací zkontrolujte, že máte na disku dostatek volného místa, který je nutný pro stažení nových balíčků a nahrazení těch stávajících. Pokud je vše promyšleno a zkontrolováno, můžete se pustit do aktualizace (dál uvažuji o aktualizaci provedené z Internetu). Prvně byste měli zkontrolovat, zda soubor /etc/apt/sources.list obsahuje ty správné hodnoty. Pokud používáte zrcadla na Internetu, pak můžete zaměnit slova lenny za squeeze, jestliže používáte pro označení verze klíčové slovo stable a byla nová verze Debianu již vydána, pak nemusíte dělat nic.

Doporučeným nástrojem pro přechod na vyšší verzi Debianu je nyní znovu apt-get (v minulé verzi to byl aptitude). Jako konfliktní balík pro aktualizaci byl zatím označen snad jen balíček splashy, pokud ho používáte, pak ho před povýšením systému odstraňte (apt-get purge splashy). Aktualizaci zdrojů balíčků spustíte zadáním:

apt-get update

Doporučený postup aktualizace systému je následující:

Spusťte minimální aktualizaci systému:

apt-get upgrade

Nainstalujte nové jádro:

apt-get install linux-image-2.6-varianta

Restartujte systém do nového jádra a nainstalujte novou verzi balíčku udev:

apt-get install udev

Proveďte vlastní (kompletní) aktualizaci systému:

apt-get dist-upgrade

Tolik a mnohem více hovoří instalační příručka Debianu Squeeze. Osobně jsem prováděl nedávno aktualizace jinak a s relativně dobrým výsledkem:

aptitude update
aptitude install dpkg aptitude
aptitude safe-upgrade

Jinde doporučují v podstatě podobné a také kratší:

apt-get update
apt-get install apt dpkg apt-get
apt-get dist-upgrade

Možností je vždy víc, a tak záleží jen na vás. Obecně bych nyní viděl možné problémy s přechodem na novou verzi pouze v souvislosti s novou verzí udevu, novým jádrem (při instalaci nového jádra může dojít k přejmenování zařízení hda, hdb, ... na sda, sdb, ...) a také GRUBem. Ano, není toho zrovna málo. Instalační příručka se snaží těmto problémům předcházet, a tak je v mnoha ohledech opatrnější.

Po aktualizaci a odzkoušení zaveditelnosti systému můžete odstranit staré jádro a také dokončit přechod na nový GRUB 2 zadáním příkazu upgrade-from-grub-legacy. Do té doby bude systém startovat přes oba GRUBy, které se spouští z důvodu otestování nastavení instalace zavaděče a odstranění případných problémů postupně za sebou.

Přehled hlavních změn

Co je v distribuci nového? Téměř všechno, drtivá většina balíčků byla aktualizována na novější verze, a dalších zhruba deset tisíc balíčků přibylo. Debian Squeeze tak nyní čítá téměř třicet tisíc balíčků.

Vítá vás Debian Vítá vás Debian

Svobodné jádro

Debian Squeeze obsahuje svobodné jádro. Prakticky to znamená, že z něj byly odstraněny uzavřené firmwary a ty pak přesunuty do sekce non-free. Pokud si nainstalujete balíček firmware-linux, bude se tento nesvobodný firmware nahrávat automaticky. Tento krok má samozřejmě vliv na funkčnost některých zařízení, na druhou stranu, volba je na vás a doinstalování potřebných modulů je možné.

Zavádění systému se závislostmi

Při spouštění systému nejsou jednotlivé služby spouštěny sériově, ale paralelně. Toto zavádění se závislostmi je výchozí při nové instalaci Debianu a většinou se podaří zapnout i po aktualizaci z předchozí verze systému. K uspořádání skriptů init.d se používá balíček insserv. Více se dozvíte v souboru /usr/share/doc/insserv/README.Debian.

První pohled do GNOME První pohled do GNOME

Sjednocené nastavení klávesnice

Nastavení klávesnice X.Org - i té v konzoli - je nyní v jediném souboru /etc/default/keyboard, který má dokonce přednost před nastavením v souboru /etc/X11/xorg.conf. Změna nastavení se provádí úpravou uvedeného souboru, nebo zadáním dpkg-reconfigure keyboard-configuration.

Změna nastavení grafického režimu

Nastavení grafického režimu nejběžnějších desktopových čipů (Intel, ATI/AMD a NVIDIA) se přesunulo z ovladačů přímo do linuxového jádra. To s sebou přináší mj. spolehlivější uspávání a probouzení systému, rychlejší přepínání virtuálních konzolí a textovou konzoli v přirozeném rozlišení monitoru. Namísto použití ovladačů nv a radeonhd (které jsou dále součástí této verze Debianu, ale do budoucna se s nimi nepočítá) se doporučuje použití ovladačů nouveau, resp. radeon. Tzv. odstřelení grafického systému pomocí zkratky [Ctrl+Alt+Backspace] je nyní standardně vypnuté (lze změnit pomocí dpkg-reconfigure keyboard-configuration).

GNOME plné okének – vidět jsou informace o GNOME, OpenOffice.org, dál je spuštěný Update Manager a na pozadí i Iceweasel (přejmenovaný Mozilla Firefox) GNOME plné okének – vidět jsou informace o GNOME, OpenOffice.org, dál je spuštěný Update Manager a na pozadí i Iceweasel (přejmenovaný Mozilla Firefox)

Aktualizace stabilní verze

Některé aktualizace je třeba dostat do distribuce co nejdříve (typicky se jedná např. o aktualizace antivirů). Dříve se o to staral archív volatile.debian.org. Nyní se o to stará mechanismus squeeze-updates. Chcete-li tyto aktualizace používat, přidejte do souboru /etc/apt/sources.list tento řádek:

deb     http://mirrors.kernel.org/debian squeeze-updates main contrib

Debian Live

Na stránce Debian Live si můžete stáhnout ISO obrazy live CD s Debianem. Ty jsou vytvořeny nástrojem live-helper, který vám umožní vytvoření vlastních živých distribucí Debianu.

GNOME plné okének – všimněte si standardní sady ikonek, zatížení systému, i ve výchozí instalaci nainstalovaného programu Inkscape GNOME plné okének – všimněte si standardní sady ikonek, zatížení systému, i ve výchozí instalaci nainstalovaného programu Inkscape

Komplexní podpora pro neurologický výzkum

Debian Squeeze je první distribucí, která nabízí komplexní podporu zkoumání snímků pořízených magnetickou rezonancí (MRI). Více najde na stránkách Debian Science, Debian Med a také NeuroDebian.

Kosmický Debian

Debian je stálou hvězdou na poli linuxových distribucí. Někdy se mu daří více, jindy méně, ale po řadu let zůstává v čele linuxových distribucí a díky svým vlastnostem také tou nejoblíbenější linuxovou distribucí řady uživatelů, kteří ho používají nebo se k němu opět vrací. Je to systém, který vás mnohdy překvapí, jindy zaskočí a sečteno a podtrženo vám buď přiroste k srdci, nebo ne. Díky široké uživatelské základně a svým kvalitám, které ho předurčují nejen jako výborný základ pro jiné na něm postavené distribuce, je Debian dobrou volbou na server i pro domácí či jiné použití.

Nahoru

Odkazy

Příspěvky

Debian GNU/Linux 6.0 „Squeeze“
James_Scott 3. 02. 2011, 00:14:04
Odpovědět  Odkaz 
Skvělej článek,díky. Debian používam právě proto, že mě snad nikdy nepřekvapil,narozdíl od *buntu :)
Andrej Pavelka Re:Debian GNU/Linux 6.0 „Squeeze“
Andrej Pavelka 3. 02. 2011, 10:19:08
Odpovědět  Odkaz 
Ak ťa *buntu prekvapuje, tak skús LTS verziu. Možno zmeníš názor :-)
Re:Re:Debian GNU/Linux 6.0 „Squeeze“
Deafboy 3. 02. 2011, 11:36:34
Odpovědět  Odkaz 
Prekvapenia v LST verziach su o to sokujucensie :D
Andrej Pavelka Re:Re:Re:Debian GNU/Linux 6.0 „Squeeze“
Andrej Pavelka 3. 02. 2011, 15:25:14
Odpovědět  Odkaz 
Napríklad?
Ruzne - dlasi zpusobi deleni disku + LVM
Watcher 5. 03. 2011, 11:24:56
Odpovědět  Odkaz 
Zde je zajimavy clanek (anglicky) i s obrazky na margo ruznych 'scenarios' deleni disku, tak verim, ze se vam to (zejmena newbies:D) bude hodit :)

http://www.linuxbsdos.com/?p=9800&upm_export=print
Debian GNU/Linux 6.0 „Squeeze“
Mikoláš Král 3. 02. 2011, 07:28:41
Odpovědět  Odkaz 
Myslím si, že má Debian slušnou pozici na poli desktopu i serverů. Bohužel na mém počítači v práci se sekne již i instalace, takže mám smůlu. Škoda... :-(
Re:Debian GNU/Linux 6.0 „Squeeze“
Matty 8. 02. 2011, 09:43:01
Odpovědět  Odkaz 
Nejsi sám. Na IBM R52 si taky ani neškrtnu.
Andrej Pavelka Debian GNU/Linux 6.0 „Squeeze“
Andrej Pavelka 3. 02. 2011, 10:16:05
Odpovědět  Odkaz 
Debian stable (ešte lenny) som v kuse používal nejak rok. Po roku som ho vymenil za Ubuntu, lebo ma mrzelo, že kvôli hodne starším verziám balíčkov som si nemohol nainštalovať novší software ako napr. Open Office 3.2, Openshot a ešte kopu iného, lebo môj Debian obsahoval veľmi staré balíčky a bol problém so závislosťami. Pre predstavu, Jadro bolo 2.6.26 a Open Office bol verzie 2.4. Inak som s Debianom prežil veľa pekných chvíľ a aj keď ho teraz nepoužívam, nedám naň dopustiť. Tiež sa mi páčila možnosť nahrať väčšinu repozitárov na niekoľko DVD.
Re:Debian GNU/Linux 6.0 „Squeeze“
Slavko 3. 02. 2011, 16:21:41
Odpovědět  Odkaz 
Používal som nejakú dobu Ubuntu na LTSP serveri, potom ma to prešlo, napríklad 18 aktualizácií tej istej verzie jadra (za ten rok) bolo na mňa veľa...

Debian stable asi nie je vhodnou distribúciu na stolný počítač, ak na verziách SW záleží, môžem odporučiť testing. Od doby, keď bol testingom ešte lenny sa veľa zmenilo k lepšiemu. Aktualizácia už neznamená boj s konfiguračnými súbormi a tak sa stala denným rituálom - prídem domov, zapnem stroj, apticron stiahne aktualizácie, pozriem čo je nové a aktualizujem...

Inými slovami, používam testing už niekoľko rokov k plnej spokojnosti a napriek tomu sa vždy teším na vydanie nového stable - lebo testing rozmrzne :-D
Re:Debian GNU/Linux 6.0 „Squeeze“
Debo 21. 02. 2011, 06:26:57
Odpovědět  Odkaz 
Reseni je snadne.

Do /etc/apt/sources.list das odkazy i na testing a sid
do /etc/apt/apt.conf zadas

APT::Default-Release "stable";

tak budou mit stale prednost baliky ze stable, nerozhasis si system nejnovejsimi potencionalne nefunkcnimi balicky

pro instalaci z odlisneho zdroje pouzijes parametr -t:

aptitude(nebo apt-get) -t testing nazev_balicku
nebo obdobne
apt-get -t sid nazev_balicku

Tvoje stiznost jen ukazuje, ze jsi reseni vlastne nehledal. A novejsi balicky nez jsou v sidu v ubuntu nenajdes.
Re:Re:Debian GNU/Linux 6.0 „Squeeze“
Debian Squeeze 22. 04. 2011, 21:35:14
Odpovědět  Odkaz 
Akorat jsem chtela napsat, co za nesmysly kydaji na Debian Squeeze tamti "dva chytrolini" (bez urazky) a vy jste to napsal a vysvetlil vyborne, cool ;-)
Debian GNU/Linux 6.0 „Squeeze“
volani.webnode.cz 7. 02. 2011, 00:05:02
Odpovědět  Odkaz 
Co si myslí "debianisti" o distribuce LMDE ( http://blog.linuxmint.com/?p=1604 )?
Debian GNU/Linux 6.0 „Squeeze“
David 22. 02. 2011, 04:50:10
Odpovědět  Odkaz 
LDME je jednim slovem bajecna !
Debian GNU/Linux 6.0 „Squeeze“
David 22. 02. 2011, 04:51:51
Odpovědět  Odkaz 
Opr. 'LMDE' (LinuxMint-Debian, samozrejme :)
Debian GNU/Linux 6.0 „Squeeze“
Watcher 5. 03. 2011, 08:46:07
Odpovědět  Odkaz 
Hello,
po dlouhe dobe mam pocit, ze s linuxexpres-em, to prece jen neni az tak spatne a protoze po delsi dobe konecne zajimave napsany clanek, jelikoz ma zde clovek moznost cist i takovy odpad jako radoby "odborne "clanky" cobolaka 'Sipos'-e (ach jo...), uz na me dolehal pocit, ze s timhle serverem to jde do s.acek :-\
A navic, ani root.cz nema takhle jasne popsane 'wocogo' k Debianu 6, takze - supr, cool clanek ;)
A k LMDE pro 'volani.webnode.cz' - Mint grupa dela za uzivatele (nebo z nich spis dela b*bce) ruzna rozhodnuti, ne vzdy dobra vsak.
Jako desktop pro BFU - ano. Jinak k LMDE: nelibi se mi tam, ze nepodporuje sifr. svazky a LVM.
Cili: hrajou se na tezke debiany, ale ve skutecnosti - skoda slov...
Mint je ok pro bezny desktop. Snad vhodnejsi desktop pro totalni b*bce aka window$ uzivatele je ZorinOS :D, ale Mint je v tomhle lepsi. Nic vic nez desktop, ale nic vic...
Re:Debian GNU/Linux 6.0 „Squeeze“
volani.webnode.cz 15. 06. 2011, 22:34:25
Odpovědět  Odkaz 
Tak mě přijde LMDE pořád málo BFU, dost věcí nefunguje, dost věcí se rozbije, na foru mi v češtině málo kdo poradí, málo aktuální české dokumentace, neexistuje česká wiki a nejsou lidi..

Windows používám déle (nainstalovaných cca 400 aplikací a běží 9 let bez reinstalu (před cca 7 lety jsem je přemigroval jsem je na jiný disk kvůli HW závadě..).

Teď píšu z mitnu 11tky a na druhém disku tu mám Windows ME s rozšířením kernelex (dřív se mi ME nesrali, teď se trošku serou, ale spouštím na něm převážně programy které pro něj nebyly dělané.. :D - občas to chce opravovat registr a tak)

Ale s LMDE mě nejvíce naštvalo to, že přestali jít update s původníma repozitářema i s posledním vydáním LMDE a nikdo mi neporadil jak to vyřešit..

U mintu 11tky založeném na ubuntu i na předchozích verzích mintu nejde (na rozdíl od ubuntu) povýšení na novou verzi distribuce (resp jde ale pouze přes příkazovou řádku a hůře a bez ofociálních doporučení a podpory :D)

- třeba to co tu píšu někomu k něčemu bude.. :)
Re:Debian GNU/Linux 6.0 „Squeeze“
volani.webnode.cz 15. 06. 2011, 22:37:25
Odpovědět  Odkaz 
Jo a chtěl jsem se zeptat, která rozhodnutíé činí za uživatele a zvláště ty, které nejsou dobrá :D

Já myslel že i v těch BFU distribucích typu ubutnu a mint lze bez problémů místo klikátek používat textové konfigurační soubory.. :)
A šifrování si myslím že půjde ručně také nějak udělat..
Re:Re:Debian GNU/Linux 6.0 „Squeeze“
Ela 16. 06. 2011, 00:05:21
Odpovědět  Odkaz 
Pokud je LMDE zalozeno na Debian testingu, tak to si vzdy IMHO koleduje o prusvih :-\
IMHO, testing je zejmena pro zkusene, pac newbie si ani neskrtne, kdyz se neco 'nahodou' po... :O

Vyzkousej cisty Debian squeeze (stable), posledni vydani (dvd treba) je 6.01a
A zkousels Mint XFCE (bez cisla ~ zalozeno na Debianu, ne ubuntu) ?

Jinak, Mint obcas pouzivam jako Live kdyz se potrebuji dostat do PC :D :D Ale BFU na pouzivani netu je mint v poho ;)
Debian GNU/Linux 6.0 „Squeeze“
Neymar 31. 10. 2011, 17:18:08
Odpovědět  Odkaz 
na práci je linux debian luxusní ale chtěl bych se zeptat jak je to s herním zpracováním jestli na tom rozjedetestarší hry nebo i novější nebot k windowsum uz nemam duveru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Martin Šín

Martin Šín

Martin Šín (*1980) vystudoval pedagogickou fakultu a nyní pracuje jako učitel matematiky a výpočetní techniky na střední škole. Ve volném čase překládá a také hraje hry (ani jedno mu příliš nejde). V práci se snaží prosazovat open-source programy.


  • Distribuce: Debian

| proč linux