přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Recenze: Fedora 12 Constantine

Recenze: Fedora 12 Constantine

fedora_logo.jpg

Po půlroce vychází v pořadí již dvanáctá verze linuxové distribuce Fedora. Fedora je považována za pokrokovou, ale zároveň nevyladěnou distribuci s mnoha chybami. Zlí jazykové dokonce tvrdí, že její uživatelé jsou pouze testovací opice pro komerční Red Hat Enterprise Linux.


Jmenuji se Constantine, Fedora Constantine

Fedora však má v ostré konkurenci stále co nabídnout. Tato verze dostala do vínku přezdívku Constantine. U Fedory je systém pojmenovávání poněkud zvláštní, ale zajímavý, no posuďte sami. Fedora 10 se jmenovala Cambridge a Fedora 11 Leonidas, což obě byly lodě amerického námořnictva. Leonidas je navíc i okres amerického státu Michigan, takže ho musel následovat další okres - Constantine. Zkrátka se nám utváří takové hezké dvojičky. Uživatelé už také mohli navrhovat jména pro třináctou verzi a mezi nominovaný se objevil i Methodius (Metoděj), souvislost snad vysvětlovat nemusím. Takže můžete fandit.

Instalace

K dispozici jsou instalační nebo live CD a DVD. Rozdíl mezi CD a DVD je hlavně v tom, že na DVD je podstatně více aplikací. Já spíše preferuji CD a chybějící programy si raději doinstaluji, než abych byl zahlcen desítkami aplikací, které bych nikdy nepoužil. Vybrat si můžete mezi GNOME a KDE. Nebo máte radši Xfce? To sice není součástí instalačních médií, ale lze snadno doinstalovat příkazem yum groupinstall XFCE. Instalační média jsou k dispozici pro 32 bitové i 64 bitové architektury a dokonce i PowerPC od Applu. Instalace probíhá jednoduše, tak jak to asi znáte z jiných distribucí. Stačí pouze zvolit jazyk, časovou zónu, rozložení kláves, případně šifrování disku a pár dalších drobností, jako jsou hesla. Poté už zbývá jen rozdělit disk, a to buď vlastnoručně, nebo to můžete nechat na Fedoře. O zbytek instalace už se Fedora postará sama. Když instalujete z CD, instalace proběhne opravdu rychle, tedy během několika málo minut.

Práce s diskovými oddíly při instalaciPráce s diskovými oddíly při instalaci

Xfce v podání FedoryXfce v podání Fedory

Upgrade

Pokud používáte starší verze Fedory, dost možná nebudete chtít instalovat nanovo, ale povýšit svoji současnou instalaci. K tomuto účelu slouží nástroj Preupgrade, který je součástí základní instalace Fedory. Ten zkontroluje dostupnost balíčků pro novou verzi a stáhne je. Poté už jen restartujte počítač a nové balíčky se nainstalují. Výhodou navíc je, že nejde povyšovat jen z předchozí na následující verzi, takže jestli ještě někdo máte třeba Fedoru 10, bez problémů můžete přejít rovnou na „dvanáctku”. Ale nezapomeňte, že tento postup není tak spolehlivý jako nová instalace, někdy se mohou vyskytnout komplikace s kompatibilitou balíčků apod. Jinak můžete pochopitelně upgradovat i z instalačního média.

Start systému

Co se týče bootování, tam se tentokrát nezrychlovalo. Asi je to dáno tím, že se tomuto problému vývojáři hodně věnovali už v minulé verzi, takže na výkonnějších sestavách lze mít plně funkční systém zhruba za nějakých 20 sekund od zapnutí počítače. Naštěstí byl ale vylepšen splash screen, namísto zastaralého kostičkového progress baru uvidíte prostou modrou obrazovku s načítajícím se logem Fedory, což působí docela příjemně. Na vzhledu samotné Fedory se nic nezměnilo, stále používá modro-šedé schéma, které není zrovna nejkrásnější, ale alespoň není nepříjemné na pohled. Koneckonců změna barviček je otázka pár kliknutí.

GNOME 2.28

S novou verzí Fedory je už tradičně spjato nasazení nové verze grafického prostředí GNOME, tentokrát ve verzi 2.28. Jedná se o pravděpodobně předposlední „dvojkovou” verzi, potom už žezlo převezme GNOME 3, které by mělo vyjít v září 2010 a ke kterému mnozí vzhlížejí s nadějí a mnozí naopak se skepsí. Obavy, aby se GNOME nepřihodilo něco ve stylu KDE 4, jsou pochopitelné. Dnešní verze GNOME jsou solidně vyladěné a mnoha uživatelům vyhovují i po ergonomické stránce, tak proč měnit za něco nejistého?

Takto vypadá základní prostředí GNOME chvilku po instalaciTakto vypadá základní prostředí GNOME chvilku po instalaci

Nejdiskutovanější novinkou v novém GNOME bylo zřejmě střídání na pozici IM klientu. Pidgin dolétal a nahradil ho relativně mladý projekt Empathy. Funkčně i vzhledově jsou si velmi podobní, pro Pidgin mluví léta zkušeností, pro Empathy zase rychlost vývoje. Teď je těžké soudit, zda tato změna byla rozumná, ale pokud si Empathy udrží tempo, může se stát opravdu schopným „kecálkem”.

Změn doznala aplikace pro práci s webovou kamerou Cheese! Uživatelské rozhraní bylo přepracováno a přibylo i několik nových funkcí, například nyní lze snadno pořizovat série fotek. Pro mě je Cheese velmi sympatická aplikace, je tak jednoduchá, ale svoji práci odvádí skvěle. Chcete natočit video? Stačí vám dvě kliknutí - jedno pro spuštění nahrávání a druhé pro zastavení.

S Cheese! můžete vyvádět doslova psí kusyS Cheese! můžete vyvádět doslova psí kusy

Další významná změna se odehrála na poli prohlížečů, kde Epiphany dostalo nové jádro. Po dlouhém testování konečně Gecko nahradil WebKit, který je velmi rychlý a jasně dává na frak všem konkurentům. Epiphany nepatří do základních aplikací, ale přesto je u uživatelů GNOME poměrně oblíbený. Tím se nám tedy rozšířila nabídka schopných GTK prohlížečů založených na WebKitu. Epiphany se řadí po bok Google Chrome a Midori. Chcete-li se o GNOME 2.28 dozvědět více, přečtěte si článek GNOME 2.28 - Velký podzimní úklid a příprava na GNOME 3.

Tip: Chcete se podívat, jak asi bude vypadat GNOME 3? V nové Fedoře to jde jednoduše, stačí nainstalovat balíček gnome-shell, aktivovat ho přes nabídku Systém | Volby | Efekty desktopu a můžete testovat.

KDE 4.3

S Constantine přichází i novější verze KDE. Ta je hlavně ve znamení oprav a optimalizace, novinek v ní mnoho nenajdete. Z toho mála se můžete těšit například na vylepšenou konfiguraci hlavního panelu, nebo značně předělaného správce Bluetooth zařízení. A jak už to tak bývá, s novým KDE 4 přichází i typická diskuze, zda už je tato verze opravdu použitelná. Ačkoliv nejsem zrovna fanda KDE, tak musím přiznat, že bych si pracovní nasazení současné verze už dokázal představit.

KDE 4.3 je ve Fedoře dobře použitelnéKDE 4.3 je ve Fedoře dobře použitelné

PackageKit

PackageKit, správce balíčků, se dočkal dvou významných novinek, kterými už nějakou dobu disponuje například Ubuntu. Jednou z nich je možnost instalovat balíčky přímo z prohlížeče, k tomu je třeba do prohlížečů integrovat plugin tak, že nainstalujete balíček PackageKit-browser-plugin. Zatím ho však moc nevyužijete, protože výskyt webů, kde jen tento způsob instalace podporován, je logicky malý. Ale za pár měsíců by se snad mohlo jednat o celkem dobře použitelnou věc. Někteří se instalace čehokoliv z prohlížeče bojí jako čert kříže, ale zde není důvod. Samotná instalace balíčku probíhá mimo prohlížeč, webová stránka mu k tomu pouze dá patřičnou instrukci. Jedná se o obdobu ubuntího AptUrl a vyzkoušet si ho můžete na freedesktop.org.

Druhou novinku využijete v terminálu. Představte si situaci, že se snažíte udělat cosi podle návodu a v nějakém kroku vám terminál vypíše nemilé „command not found”. Tak se na to můžete buď vykašlat, nebo zdlouhavě googlit, jaký balíček je k provedení příkazu potřeba. V nové Fedoře to budete mít o dost jednodušší, pokud Fedora onen příkaz ve své databázi najde, rovnou vám nabídne instalaci adekvátního balíčku. Ani tato funkce ale zatím není v základní instalaci Fedory, budete si muset nainstalovat balíček PackageKit-command-not-found.

Nemáte wget? Nevadí, Fedora ho sama nabídne k instalaciNemáte wget? Nevadí, Fedora ho sama nabídne k instalaci

Ještě tu máme jednu změnu týkající se balíčků. RPM přechází z kompresního formátu gzip na XZ, který využívá známý algoritmus LZMA. Tato změna přináší hlavně zmenšení velikosti balíčků, přičemž na tom ale neutrpí váš stroj, protože procesor bude vytížen zhruba ve stejné míře jako při starší gzip kompresi.

Hurá na cesty!

Poměrně velká pozornost se věnovala optimalizaci různých činností a procesů, aby nebyly tak náročné, tím pádem nespotřebovávaly tolik energie a tím pádem (teď to nejdůležitější) vydržel váš stroj déle běžet na baterku. A vypadá to, že vývojáři byli celkem úspěšní, protože hodně uživatelů potvrzuje prodloužení času, kdy jejich notebook může běžet na baterky. Je to sice jen změna v řádech minut, ale i tak je to fajn vylepšení. A váš notebook jistě potěší i vylepšená podpora webových kamer a broadband připojení v Network Manageru.

Znáte Moblin? Je to grafické prostředí, určené hlavně pro netbooky, které na první pohled vypadá spíše jako prostředí chytrého mobilního telefonu. Právě na Moblinu staví odnož Fedory s názvem Fedora Mini. Cíle jsou zřejmé: bezproblémová podpora všech součástí všech možných netbooků a hardwarová nenáročnost, protože procesory Intel Atom a příbuzné se zrovna neřadí mezi rychlíky. Moblin můžete na klasickou Fedoru naverbovat příkazem yum groupinstall "Moblin Desktop Environment". Poté už ho při přihlašování najdete v nabídce grafického prostředí mezi ostatními.

Fedora Mini: Co myslíte? Vypadá spíše jako prostředí pro počítač nebo pro mobil?Fedora Mini: Co myslíte? Vypadá spíše jako prostředí pro počítač nebo pro mobil?

Další novinky

To samozřejmě není vše, co nová Fedora nabízí, ale další změny běžný uživatel moc nepostřehne. Ale tak pro pořádek... Network Manager nyní plně podporuje IPv6, byla povýšena 32b architektura z i586 na i686, vylepšena podpora pro konektor DisplayPort a do nové verze byla zahrnuta i nová verze nadějného opensource kodeku Theora 1.1. Pokud vám to stále nestačí a hledáte čtivo na dlouhé zimní večery, tak můžete zkusit kompletní seznam změn.

Stabilita

Ptáte se, jak je to tedy s těmi opicemi? Stabilitou mě nová Fedora velmi mile překvapila. Dokonce ani při testování betaverze jsem neměl žádné závažné problémy, pouze několik menších nedostatků, které nijak neovlivňovaly chod systému. S hardwarem byla situace podobná, kromě Bluetooth fungovalo vše hned po instalaci. Ale v prvních dnech po narození nové distribuce je to vždy se stabilitou tak trochu loterie, hodně záleží na konfiguraci vašeho počítače. Takže víte jak. Kdyby vám něco nešlo, nestěžujte si u mě, ale na lampárně. I když dobrá volba je i bugzilla. Jestli vyloženě netoužíte po nových funkcích, klidně si nějaký ten týden počkejte, než bude Fedora Constantine slušně vyladěná.

Stojí za to?

I když nová Fedora nepřináší žádné revoluční novinky, tak se podle mě docela povedla a mohla by uspět. Stávající uživatele určitě nezklame a možná přiláká i pár nových, i když to bude obtížné, protože ve stejné lize hraje i Ubuntu, které se těší velmi velké popularitě. Fedora za ním moc nezaostává, avšak ani nenabízí nic tak skvělého, čím by ho mohla trumfnout. V posledních letech je sice Fedora trochu ve stínu openSUSE, Mandrivy a hlavně zmiňovaného Ubuntu, ale stále má co říct a své místo mezi top distribucemi si zaslouží.

Nahoru

Odkazy

Příspěvky

Recenze: Fedora 12 Constantine
skeptik 16. 11. 2009, 10:51:39
Odpovědět  Odkaz 
Co mne na nove Fedore vadi ( aneni to jenom problem Fedory myslim) je uplne zkripleni podpory nvidie.

Driv stacilo jednoduse nainstalovat ovladac (yum install kmod-nvidia) a bylo to. Ale pokrokm se neda zastavit, takze v jadre jsou ted ovladace pro nouveau ktere blokuji nahrani nvidia ovladacu. Je treba po instalaci nvidia driveru jeste dat nouveau na blacklist. Bohuzel mne pak zacnou z nejakeho duvopdu tuhnout x (nepadaji, proste zatuhnou a klavesnice ani mys nereagujem jako ve win...). je mozny ze to je nejaky oproblem v mem HW, ale stejne.

Osobne moc nechapu smysl tohohle, misto existujici dost dobre podpory ovladace od nvidie je pridan zkripleny nouveau ovladac co sice neumi skoro nic (ve srovnani s ovladacem od nvidie), ale zato je svobodny...

Vysledek je tristni:

1. driv existoval jednoduchy zpusob instalace nvidia ovladacu
2. ted je to pruda a spousta uzivatelu to nezvladne ale mame open source ovladacm halejuja.
Re:Recenze: Fedora 12 Constantine
mam 16. 11. 2009, 16:36:16
Odpovědět  Odkaz 
No ja mam nvidiu na viacerych pc/notebookoch a ani na jednom mi binarne ovladace s rpmfusion nerobia problem, ziadne blacklistovanie nic, len jednoducho nainstalujem, kmod-nvidia a vsetko slape ako ma. Plati pre F11.
Recenze: Fedora 12 Constantine
peto 16. 11. 2009, 16:53:40
Odpovědět  Odkaz 
par poznamok:
- takyto uvod si fedora nezasluzi, je to velmi kvalitna a odladena distribucia, stabila je rovnaka ako pri vsetkych inych 6 mesacnych linuxoch, pouzivam fedoru uz dost dlho a nikdy som nemal ziadne problemy, co sa neda povedat o inych distribuciach
- splash screen mal graficke nacitavanie vzdy, v poslednych dvoch verziach trebalo pridat na nepodporovane grafiky napr. nvidia do grubu vga=x a grafika pekne funguje. Pre grafiky s opensource ovladacmi ati, intel netreba nic nastavovat a vsetko funguje pekne bez blikania
- PackageKit je vytvor fedory, ktora ho pouziva dlhsie ako ubuntu
- nepaci sa mi prilis vela sugestivnych zdeleni, to nepatri do recenzie ale na blog
ps. radsej si pockam na kvalitnu recenziu na roote, ktora tam kazdorocne vychadza
Re:Recenze: Fedora 12 Constantine
Miro 17. 11. 2009, 22:06:38
Odpovědět  Odkaz 
Tuto recenzi považuji za velice kvalitní. Ubuntu používá PackageKit podle vás od kdy?
Roman Bořánek Re:Recenze: Fedora 12 Constantine
Roman Bořánek 17. 11. 2009, 22:59:59
Odpovědět  Odkaz 
- Úvod je podle mě v pořádku, to o té nestabilitě a testování pro Red Hat je prostě obecně známé tvrzení. A já se ho v článku snažil spíše vyvrátit, protože si také myslím, že na tom Fedora zdaleka není tak špatně. Ale Ubuntu nebo openSUSE jsou přece jen trochu vyladěnější.
- Se splash screenem nevím, je to možné. Já měl na dvou počítačích jedenáctku a tak byl pouze ten progress bar a ve dvanáctce oba najíždějí takhle graficky.
- PackageKit je určitě výtvor Fedory a Ubuntu ho nikdy nepoužívalo. Však jsem to ani netvrdil, jen jsem psal, že ty jeho nové funkce se inspirují u Ubuntu.
- Adam Přibyl na rootu píše opravdu kvalitní recenze, to souhlasím. Ale ne každému se chce číst 25 tisíc znaků technického textu o každé maličké změně. LinuxEXPRES má zkrátka trochu jinou cílovou skupinu čtenářů, průměrné a ne tak odborné uživatele. A tak jsem se tu recenzi snažil napsat, jak rozsahem, tak stylem psaní.
Re:Re:Recenze: Fedora 12 Constantine
sarusian 25. 11. 2009, 17:19:52
Odpovědět  Odkaz 
migrujem z win na linux, koli cenovej politike MS pri ugrade XP na Win7 (mam orig. W XP Prof.) takze som si stiahol mandrivu, pclinux os, ubuntu (doporucil mi ho kolega) a fedoru 11 - asi tyzden pred uvedenim F12 a najlepsie mi z toho vysla fedora, aspon pre moj pc. ten animovany splash screen mam tam tiez, ale instaloval som ju na pomalsi stroj a tam nahodilo ten kockovany progresbar, cize asi zalezi od rychlosti pc, co "jadro doporuci" - instalacia bola z rovnakeho live cd. u mna napr. ubuntu fungovalo ok, pokial bol naistalovany v bezpecnostnom rezime tak fungoval svizne, ale nedokazal urobit rozlisenie 1680x1050, akonahle som ho nainstaloval normalnom rezime nahodil dobre rozlisenie, ale cely system bol riadne spomaleny - odozva na monitore pri kliknuti bola mozno 3 sekundy - u fedory je to svizne, instalacia z CD live cca za 15 min. - stabilna vsak bola az ked aktualizovala zo serverov cca 422 suborov - cize podla fedoru 11 mozem doporucit, na F12 si zatial netrufam - koli moznej nestabilite
Recenze: Fedora 12 Constantine
Martin 16. 11. 2009, 17:33:19
Odpovědět  Odkaz 
Včera som skúšal live CD Fedora 11 a skončilo zamrznutím X-iek. Samotné načítavanie bolo bez problémov, v porovnaní s inými živými CD-čkami pomerne rýchle, GNOME nabehlo ako treba, ale keď som chcel spustiť akúkoľvek aplikáciu, žiadna nenabehla a potom mi začal mrznúť ešte aj kurzor myši. Jediné riešenie - tvrdý reštart a rýchlo vytiahnuť CD-čko z mechaniky, aby sa znova nezačalo načítavať. Mám grafickú kartu Nvidia 96xx. Nainštalovaný systém by sa zrejme správal slušnejšie.
Recenze: Fedora 12 Constantine
haha 16. 11. 2009, 19:22:47
Odpovědět  Odkaz 
to Autor Roman Bořánek

Leonidas bol v PRVOM RADE SPARTSKY KRAL a az potom nejaky zastrceny okres......takze nielen linuxom je clovek zivy......
Roman Bořánek Re:Recenze: Fedora 12 Constantine
Roman Bořánek 17. 11. 2009, 22:43:15
Odpovědět  Odkaz 
I když by se nám to mohlo zdát lepší, tak to není ta hlavní spojitost. Správně je to tak, jak jsem napsal v článku, viz vyjádření Paula W. Frieldse, šéfa Fedory: "Actually, the connection between Fedora 11 "Leonidas" and Fedora 12 "Constantine" is that both names are townships within St. Joseph County, Michigan."
Recenze: Fedora 12 Constantine
jura 18. 11. 2009, 10:32:05
Odpovědět  Odkaz 
Dobry den,
na rootu vysla konkurenci recenze stejneho produktu a musim uznat, ze jsem se z ni dozvedel opravdu vice jak z vasi, ale jak pisete, recenze je tu spise pro novacky, dobre. Sam jsem si vcera instaloval dvd desctopovou verzi f12 x86_64 bit. Hned jsem narazil na dve problematicke tema. Prvni je evergreen 64 bitovych os, tj. instalace flashe, ale ta druha je jeste dulezitejsi, jedna se o instalaci propriertalnich ovladacu nvidia. V samotne fedore 12 je jiz zakomponovan svobodny driver nvidie, ale ten samozrejme neni tak kvalitni a vyladeny jako ten od nvidie. Jak se da nvidia driver instalovat do f12 ciste, tj. pomoci balickovaciho systemu? Druha cesta je pak stahnuti instalatoru, vypnuti Xek a nasledna instalace. Dekuji za odpoved Jura
Roman Bořánek Re:Recenze: Fedora 12 Constantine
Roman Bořánek 24. 11. 2009, 15:40:59
Odpovědět  Odkaz 
Omlouvám se, že reaguji pozdě, byl jsem offline. :) A s těmi ovladači to fakt docela pokazili. Pokud jste to ještě nevyřešil, tak tady: http://forums.fedoraforum.org/showthread.php?t=204752
Vlastimil Ott Recenze: Fedora 12 Constantine
Vlastimil Ott 19. 11. 2009, 01:04:04
Odpovědět  Odkaz 
http://twitter.com/LinuxEXPRES/statuses/5841956563

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz