přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, UBUNTU Linux 4.10

UBUNTU Linux 4.10

Jelikož ohlasy na nejnovější UBUNTU Linux jsou spíše vlažné, není od věci si připomenout, jaký úspěch měla verze předchozí...


Ubuntu Linux 4.10 je kompletní distribuce Linuxu na jednom CD. Mezi její výhody patří pečlivý výběr balíčků a správa software pomocí APT - Ubuntu je totiž založen na Debianu a dal by se přirovnat ke komerřním distribucím Linspire nebo Libranet s tím rozdílem, že Ubuntu je plně svobodná distribuce, a jak slibují autoři na webovském sídle - vždycky tomu tak bude. Kompletní verzi této distribuce si můžete vyzkoušet sami - stačí zavést přiložené CD a pustit se do instalace.

Ačkoli celá instalace má na CD pouhých 500MB balíčků, najdete zde vše, co je potřeba k práci i zábavě. Ubuntu 4.10 zabere necelých 2GB místa na disku a jako uživatelské prostředí bylo vybráno GNOME (konkrétně 2.8). Jestliže vám nějaký program bude chybět, můžete jej pomocí příkazu apt-get velmi snadno doinstalovat - stačí mít připojení do Internetu. Balíčků je k dispozici mnoho a dělí se na tři kategorie: main, restricted a universe.

V hlavní kategorii se nacházejí ručně vybrané balíčky (jako např. GNOME nebo Mozilla) a vývojový tým poskytuje oficiální podporu pro tyto programy. V omezené kategorii jsou pak důležité programy, které nemají svobodnou licenci - například ovladače pro grafické karty a podobně. Všechny ostatní balíčky jsou pak v kategorii universe - jedná se defacto o veškeré programy z distribuce Debian.

Máte-li chuť experimentovat, prohlédnout si nové GNOME v akci nebo jen prostě vyzkoušet Debian, rozhodně Ubuntu nainstalujte. Podmínkou je však voné místo na disku pro oddíl o velikosti 2GB, jeden oddíl pro swap (Ubuntu může využít stávající, pokud máte již na počítači Linux nainstalován). Doporučujeme také připojení na Internet - kdybyste ten či onen program na CD nenašli. Upozorňujeme, že na CD se nenachází prostředí KDE - to je nutno doinstalovat z Internetu.

Image

Na svete je nová distribúcia Linuxu. Jej názov znie tak trocha exoticky. Volá sa UBUNTU 4.10, kódové označenie "Warty Warthog". Pomerne nová distribúcia obsahuje kompletný desktopový Linux vhodný pre prácu aj zábavu a vychádza zo známeho Debianu.

Image

Inštalácia

Po stiahnutí zo stránky www.ubuntulinux.org a následnom vypáleni na jedno CD som sa pustil do inštalácie. Bol som zvedavý, čo bude táto distribúcia obsahovať. Nabootoval som teda z CD a začal inštalovať. Inštalácia tak ako aj pri Debiane prebiehala v textovom režime. (Instalátor je ovšem nový - přesně ten, který se objeví na Nový rok v nové stabilní distribuci Debian - pozn. red.) Niekomu, kto je zvyknutý na grafickú inštaláciu, to može trocha prekážať, ale to je vec názoru a zvyku. Zvolil som teda materinský jazyk, slovenčinu. Ďalej prebehlo nastavenie klavesnice, kontrola hardwaru. Inštalátor našiel v mojom PC dve karty - ethernet a wireless. Zvolil som, ktorá karta je primárna na pripojenie do Internetu, nastavil IP, DNS a ďalšie potrebné údaje.

Image

V ďalšom kroku bolo potrebné vytvoriť oddiely na disku. Ubuntu mi ponúkol dve možnosti: zmazať disk a automaticky prerozdeliť, alebo manuálne rozdelenie. Pri manuálnom rozdelení disku buďte opatrní a data radšej zálohujte. Keďže mám jeden disk práve na takéto inštalácie, nechal som to na Ubuntu. Rozdelil disk, naformátoval a pokračoval v inštalácii. Aj keď sa mu dá vytknúť to, že nie je celý v slovenčine. Ale to je nepatrný detail. Teraz následuje samotná inštalácia jednotlivých balíkov. Na konci inštalácie mi Ubuntu ponúkol update balíkov z Internetu. Ja som túto možnosť odmietol, preto neviem, ako to funguje. Nebudem tu ďalej opisovať postup inštalácie. V podstate je jednoduchá, stačí len pozorne čítať.

Image

Prvé spustenie

Táto distribúcia Linuxu má v sebe asi všetko, čo môžete potrebovať pri práci, zábave, oddychu ale aj na server. Kancelársky balík, software na prácu s hudbou, grafikou, hry a Internetom. Potešilo ma, že je tam Thunderbird v poslednej verzii 0.8, Firefox, nový Evolution, pre neznalých je to linuxová obdoba MS Outlook. Obsahuje kontakty, kalendár, úlohy a moja obľúbena hra Mahjongg. Kancelársky balík zastupuje, ako sa stalo zvykom, OpenOffice 1.1.2. Je tam jednoducho všetko, čo budete potrebovať.

Rekapitulácia

Ak mám byť objektívny, neodporúčal by som túto distribúciu inštalovať úplnému začiatočníkovi práve kvôli textovému inštalátoru. (Spíše zejména pro ruční konfiguraci - v Ubuntu nenajdete YAST nebo Ovládací centrum Mandrake. Všechno se nastavuje pomocí konfiguračních souborů. - pozn. red.) Na druhej strane, ak sa vám UBUNTU Linux zapáči a máte niekoho, kto hravo zvládne inštaláciu, môže to byť dobrá voľba napríklad do kancelárie alebo domov. Alebo si inštaláciu skúste sami. Veď bez skúšania sa to nenaučíte. Len pozor na dáta, čo máte na disku. Distribúcia sa zmestí na jedno CD, takže inštalácia prebehne rýchlo a systém je pripravený na používanie. Ak zvažujete prechod na Linux, je len na vás, akú distribúciu si zvolíte. Vždy je niečo ZA a niečo PROTI. Dúfam, že sa mi podarilo predstaviť UBUNTU v dobrom svetle a niekomu možno pomôcť pri voľbe distribúcie.

Nahoru

Odkazy

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Martin Gurský

Martin Gurský (*1975) se narodil v Bardejove (SR). Ukončil elektrotechnickou průmyslovku v Prešově a zaobírá se studiem Linuxu jako celku, serverů a desktopů. Jeho oblíbená distribuce je Mandrakelinux. Má rád rockovou hudbu, dobré víno a servery, pokud pracují tak, jak mají. Zaměstnán je u poskytovatele připojení prostřednictvím technologie WiFi.
Public Relations

Synology High Availability

Pro mnoho podniků a organizací je dnes životně důležitá nepřetržitá dostupnost jejich IT systémů. Výpadky a odstávky totiž způsobují stále větší škody, což vyvíjí tlak na IT oddělení, aby zajistila maximální dostupnost dat a klíčových aplikací.

Pokračování ...Public Relations

Linux a poker aneb Jde to dohromady?

Dávno jsou pryč doby, kdy se uživatelé Windows smáli těm, kteří preferují jiný operační systém. Dřív bylo samozřejmě náročnější především na Linuxu spustit jakékoliv hry, nicméně v dnešní době to už takový problém není.

Pokračování ...