přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Dva týdny s Linuxem 3

Dva týdny s Linuxem 3

dvatydny.gif

DELL již prodal 40 tisíc počítačů s Ubuntu. Red Hat a Novell jsou ve při. Konkurent pro Asus EEE. Nová Google Picasa. Mandriva Flash 2008 a další informace ze světa Linuxu.


Co se děje ve světě Linuxu a open source

DELL již prodal 40 tisíc počítačů s Ubuntu

The Register přinesl zprávu, že Dell již prodal 40 tisíc počítačů s předinstalovaným Linuxem. Na toto číslo se můžeme dívat ze dvou pohledů. Pozitivní je ten, že si Dell vytýčil prodat ročně 20 tisíc počítačů s Linuxem a za poloviční dobu již dosáhl dvojnásobku. Negativní pohled je ten, že Dell prodá za půl roku 20 milionů počítačů, takže 40 tisíc je oproti tomu zanedbatelné číslo. Samozřejmě musíme brát v úvahu faktory, které prodej také ovlivňují:

  1. Nabídka počítačů s Linuxem je u Dellu mnohem užší než s Windows.
  2. Počítače s Linuxem se prodávají pouze na americkém trhu a chvilku také ve Velké Británii a Německu, ostatní země jsou odkázány na Windows.
  3. Dell nedává počítačům s Linuxem takový prostor jako těm s Windows, na stránkách Dell.com nenajdete linuxové stroje v běžné nabídce, ale krčí se pod malým odkazem Open-Source PCs, takže je najdou jen zákazníci, kteří je opravdu hledají, nezaujatého zákazníka nemají možnost oslovit.

Doufejme, že vše je teprve v počátcích a Linux se bude u Dellu prosazovat čím dál víc a Dell se stane inspirací i pro ostatní výrobce počítačů.

Red Hat a Novell jsou ve při

Dva největší tvůrci linuxových distribucí se hádají nad produktem Novellu SUSE Linux Enterprise Real Time 10, což je speciálně upravená linuxová distribuce pracující v reálném čase. Tato technologie umožňuje vymezit část procesorového času pro prioritní a kritické úlohy. Tyto úlohy pak mají předvídatelný výkon v časově kritických prostředích. Red Hatu se nelíbí, že tuto technologii téměř sám celou vyvinul a Novellu se podařilo produkt s touto technologií vydat dříve než Red Hatu, takže právě Novell slízl onu pověstnou šlehačku na dortu. Novell na to odpověděl, že je to prostě open source a licence takové věci umožňuje. S posledním příspěvkem do této pře přišel opět Red Hat, který prohlásil, že Novell postavil svůj produkt pouze na betaverzi technologie, kterou vývojáři Red Hatu stále dolaďují.

Konkurent pro Asus EEE

Společnost Everex plná sebevědomí po úspěšném uvedení svého linuxového počítače v řetězci Wall-Mart oznámila, že hodlá přijít na trh s ultralehkým notebookem, který bude přímým konkurentem Asusu EEE. Cloudbook, jak se notebook bude jmenovat, bude mít rychlejší procesor (1,2 GHz Via) a klasický harddisk o velikosti 30 GB, monitor i operační paměť bude mít stejnou jako EEE (800x480, respektive 512 MB). Stejně jako u EEE bude předinstalován Linux, v tomto případě distribuce gOS. Cloudbook by se měl začít v USA prodávat 15. ledna za cenu 400 dolarů. Pokud se chcete podívat na první fotky přístroje, přečtěte si článek na Linuxdevices.com.

Linux je zelený

Matt Asay píše, že výhody Linuxu nespočívají pouze ve svobodě, ale také v ekologii. Podle studie britské vlády z roku 2004 totiž uživatelé Windows mění starý počítač za nový dvakrát častěji než uživatelé Linuxu. Do značné míry je to způsobeno rostoucími nároky Windows na hardware, kde prakticky každá nová verze Windows vyžaduje upgradování hardwaru. Podle této studie společnosti mění stanice s Windows každé 3-4 roky, zatímco stanice s Linuxem pouze každých 6-8 let. Výhody Linuxu nejsou tedy pouze ekologické, ale i ekonomické.

Novinky ze světa softwaru

Nová Google Picasapicasa.jpg

Obvykle neupozorňuji na vydání betaverzí, ale v případě správce fotek Picasa udělám výjimku. Nová verze totiž přináší funkce, na které mnoho uživatelů čekalo a vydaná betaverze je již bez problémů použitelná. Pravděpodobně nejdůležitější novinkou je možnost uploadovat fotky do webalba Picasaweb. Zlepšená byla také podpora RAW formátů. Nutno dodat, že Google Picasa pro Linux je pro Linux jen "jako" - jedná se o verzi pro Windows, která má u sebe potřebné knihovny pro spuštění pod Wine. To se projevuje především na starších počítačích, kde je aplikace nepříjemně pomalá. RPM nebo DEB balíček můžete stahovat.

Click'n'runClicknrun.jpg

Dalším zajímavým softwarem, který byl v uplynulých 14 dnech uveden, je CNR od společnosti Linspire, která vytváří stejnojmennou linuxovou distribuci. Ta se se vyznačovala především osobitou instalací softwaru. Ten se totiž instaluje skrze softwarový portál, kde uživatelé najdou stránky jednotlivých programů se screenshoty, popisem nebo hodnocením uživatelů. Pro pokročilého uživatele toto řešení pravděpodobně postrádá smysl, ale nováčkům může výrazně usnadnit orientaci v nabídce softwaru. Navíc oproti klasické instalaci z repozitářů nabízí možnost za software platit, takže se přes něj může distribuovat i komerční software.

Uživatelé si mohou nabít kredit, koupit a nainstalovat komerční aplikace stejným způsobem jako ostatní programy. CNR už funguje v Linspire delší dobu, ale nová verze má být dostupná i pro ostatní distribuce. Momentálně je dostupná pro Linspire, Freespire a Ubuntu 7.04 a 7.10. V plánu je Fedora, Debian a openSUSE. V Linspire a Freespire je CNR již od instalace, v Ubuntu si ho musíte doinstalovat. Jediný problém vidím v tom, že CNR nevyžaduje při instalaci softwaru heslo administrátora, což mi nepřijde jako ideální řešení.

TIP - Defragmentační skript

Fragmentují se souborové systémy v Linuxu, nebo ne? Vždy se uvádí, že souborové systémy v Linuxu jsou natolik pokročilé, že u nich nedochází k fragmentaci. Na Lxeru se tomu podívali na zoubek a zjistili, že to není tak úplně pravda. Přišli na to, že k určité, ač malé fragmentaci dochází, a nejvíce jsou k tomu náchylné souborové systémy s velkými soubory. V článku naleznete návod, jak si otestovat fragmentaci FS a také je tam k dispozici defragmentační skript.

Novinky ze světa distribucí

Linux usmiřuje národy

Tak by se dal nazvat projekt, na kterém spolupracuje Severní a Jižní Korea, jehož výsledkem má být linuxová distribuce Hana Linux. Spolupráce se neomezuje pouze na tvorbu distribuce, ale i na další open-source projekty jako např. kancelářský balík OpenOffice.org. Jenom si připomeňme, že vláda Jižní Korey se snaží bojovat proti téměř absolutnímu monopolu Microsoftu, který tam nastal. Ten do značné míry vylučuje alternativy, protože plno věcí se tam dělá jen Win-only.

Mandriva Flash 2008mdv.png

Začala se prodávat úspěšná verze Mandrivy na flash disku. Za cenu 79 euro získáte 4GB disk s nainstalovanou live distribucí Mandriva s prostředím KDE. K dispozici je standardní paleta programů včetně uzavřených jako Flash player. Samozřejmostí je 3D desktop. Objednávat můžete v on-line obchodě Mandrivy, poštovné je zdarma. Jedinou nevýhodou je, že mezi podporovanými jazyky není čeština.

Geubuntugeubuntu.png

Distribucí, která v posledních dnech rozvířila stojaté vody linuxových distribucí, je další z řady derivátů Ubuntu - Geubuntu. Vyznačuje se tím, že kombinuje prostředí Enlightenment se softwarem prostředí GNOME. Vzniklo tak pěkné a relativně jednotné prostředí. Zlí jazykové ovšem tvrdí, že takovým stylem můžeme za chvíli čekat uvedení distribucí Keubuntu a Xeubuntu :-)

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Jiří Eischmann

Jiří Eischmann

(*1984) studoval na VŠE a Memorial University of Newfoundland. Je členem GNOME Foundation. Podílel se na knihách o Mandriva Linuxu a Ubuntu a momentálně pracuje ve společnosti Red Hat jako manažer zodpovědný za vývoj desktopových aplikací a je Fedora ambasadorem pro ČR. Ve volném čase se věnuje sportu a cestování.


  • Distribuce: Fedora
  • Grafické prostředí: GNOME

| proč linux | blog