přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, EEE

EEE

eee_1.jpg

V této sekci naleznete články zabývající se netbooky - malými počítači, mezi kterými kraluje Asus Eee PC. Na paty mu ovšem šlapou další modely. Testujeme je, zkoušíme na nich různé linuxové distribuce a píšeme o tom. Sbíráme pro vás tipy, vymýšlíme návody a informujeme o výhodách a nevýhodách těchto atraktivních přístrojů.


Chrome OS: Crostini dostalo podporu GPU

chrome_logo.png

Crostiny je sada funkcí (můžeme říci kontejner kontejner), která přináší na Chromebooky možnost provozovat linuxové aplikace. Vývoj Crostini probíhal doslova megalomanským tempem a stále přináší nové a nové funkce. Nejnovější vývoj, který můžeme dnes vidět, přinesl podporu GPU pro Crostiny.


 

Jak si vybrat počítač a zvolit operační systém

dell-vostro-1220_1.jpg

V nedávné době jsem se dal do řeči s mnoha lidmi nad tím, zda jim více vyhovuje desktop, nebo notebook. Nadhodil jsem také téma operačního systému a nakonec si řekl, že by bylo zajímavé sepsat srovnání konkrétních typů osobních počítačů podle operačních systémů. Položil jsem si proto několik otázek, vytyčil požadavky a začal zjišťovat, jaká je současná situace. 


 

Netbooky měly být budoucností Linuxu, jak je to dnes?

asus_eee_pc.jpg

Linuxové distribuce jsou často představovány jako ideální operační systém pro netbooky a před několika lety jim byla předpovídána velká budoucnost. Jak jsou na tom v tomto odvětví dnes, jakou mají konkurenci a lze vůbec takové počítače zakoupit s Linuxem nebo bez předinstalovaného systému?


 

Ubuntu chce mít 200 miliónů uživatelů za čtyři roky

dvatydny.gif

Google I/O: Android 3.1 a vize domácnosti ovládané Androidem. Microsoft koupil Skype. Co bude s linuxovou verzí? Ambiciózní Ubuntu: Dvě stě miliónů uživatelů za čtyři roky. Google představil notebooky s Chrome OS. Kontroverze kolem Androidu. Tor Browser: Mozilla Firefox anonymně.


 

Lenovo ThinkPad X201

tpx201.jpg

Jsou to zhruba dva roky, co firma Lenovo uvedla na trh model X200, na který námi testovaný model navazuje jak zaměřením, tak vzhledem. Hlavní změny se dějí uvnitř stroje – je postaven na zcela nové technologii od Intelu. Nové nejsou jen vnitřnosti stroje. O všem se dočtete v našem článku. Tento model je vrcholem nabídky dobře přenosných notebooků a zároveň tím nejdražším, které Lenovo v celém svém portfoliu nabízí.


 

Unity – Ubuntu prostředí pro netbooky

ubuntu_nove.png

Malé netbooky patří do rodiny Ubuntu již téměř dva roky a mnoho z tohoto času zabralo vývojářům a softwarovým specialistům vytváření toho nejoptimálnějšího řešení uživatelského rozhraní přizpůsobeného odlišnému hardwaru i odlišným nárokům uživatelů netbooků. Odpovědí se od verze Ubuntu Netbook Edition 10.10 Maverick Meerkat stane Unity – grafické uživatelské rozhraní vytvořené speciálně pro malé přenosné počítače a jejich uživatele.


 

Jolicloud – Webová distribúcia pre netbooky

jolicloud.png

Jolicloud je linuxová distribúcia pre netbooky. Finálna verzia sa objavila v polovici tohto leta a celý systém je na mieru šitý predovšetkým náruživým užívateľom Internetu. Vývojári sľubujú jednoduchú inštaláciu, príjemné používateľské prostredie, jednoduché pripojenie na sociálne siete a hlavne plnú podporu internetových aplikácií.


 

Android posiluje, v prodejnosti už předběhl iPhone

dvatydny.gif

Android posiluje, v prodejnosti už předběhl iPhone, Vydání GNOME 3.0 opět odloženo, Nový Kindle představen, schyluje se k válce elektronických čteček knih, Novela autorského zákona si bere na mušku Creative Commons, SUSE Gallery: Pochlubte se vlastní distribucí, Ubuntu 10.10 Maverick Meerkat Alfa 3, Jolicloud: Cloudová distribuce pro netbooky.


 

Android na počítači

logo.png

Pro toho, kdo chce počítač s mobilním androidem ..


 

Vyšla nová Fedora 13 a Linux Mint 9

dvatydny.gif

Kniha Svobodná kultura dostupná i v češtině, OLPC XO-3, Novellu opět klesly tržby a hledá kupce, Google Chrome 5 – první stabilní pro Linux, XBMC končí s Xboxem, Fedora 13, Linux Mint 9 Isadora, MeeGo 1.0, Slackware 13.1.


 

Recenze prostředí Moblin

moblin.gif

Netbooky, počítače, které neoplývají zrovna velkými monitory, spustily lavinu nejrůznějších specializovaných prostředí, které se s tímto handicapem snaží poprat. Loňský rok ovládal Moblin, který se v podobě zajímavého rozhraní dostal do mnoha distribucí. Co umí a jak se ovládá?


 

Rok 2009 nejen s Linuxem

2009.gif

Rok 2009 byl plný událostí, které se přímo i nepřímo týkaly Linuxu a otevřeného softwaru. Netbooky i nadále hýbaly světem Linuxu stejně tak jako Linux ovlivňoval svět mobilních telefonů. OSS byl nasazován na úřadech po celé Evropě kromě České republiky. Nejeden z nás se zapotil s grafickými kartami Intel a v neposlední řadě vyšlo mnoho distribucí obsahujících mimo jiné i stabilní a použitelné KDE 4.


 

Vyšly nové verze Mandriva Linuxu a openSUSE

dvatydny.gif

ABI Research: Linux je na 32 % netbooků. Německá vláda chce otevřené standardy a open source. Linux do škol má v Rusku problémy. Zakladatel KDE oceněn křížem za zásluhy. OpenOffice.org v Dánsku. Microsoft poprvé uděloval ceny za open source. GNOME 3 odloženo o půl roku. RawTherapee bude open source. Mandriva Linux 2010.0. openSUSE 11.2.


 

Red Hat vydělává, Dell rozšiřuje nabídku notebooků s Linuxem

dvatydny.gif

Red Hat i nadále vylepšuje výsledky hospodaření. Integrovaný Linux zákazníci Dellu oceňují. Dell bude prodávat netbooky s Moblinem. Linus Torvalds: Linux je veliký a odulý. GNOME 2.28. Amarok 2.2 Sunjammer. Ubuntu pro Afriku. Moblin 2.0. Sabayon Linux 5.0.


 

Dell prodává netbooky s Linuxem úspěšně, Pidgin umí telefonovat

dvatydny.gif

Po prázdninové pauze přinášíme opět ty nejdůležitější novinky ze světa Linuxu. Kdo vytváří Linux? Anglická Wikipedia má 3 miliony článků. Dell: Netbooky s Linuxem jsou vraceny stejně jako s Windows. SCO je opět ve hře. Pidgin 2.6 přináší podporu audia a videa. Quake Live už i pro Linux a Mac OS X. SAM Linux 2009.


 
1 2 3   Následující   ››

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz