přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Vyšla nová Fedora 13 a Linux Mint 9

Vyšla nová Fedora 13 a Linux Mint 9

dvatydny.gif

Kniha Svobodná kultura dostupná i v češtině, OLPC XO-3, Novellu opět klesly tržby a hledá kupce, Google Chrome 5 – první stabilní pro Linux, XBMC končí s Xboxem, Fedora 13, Linux Mint 9 Isadora, MeeGo 1.0, Slackware 13.1.


Co se děje ve světě Linuxu a open source

Kniha Svobodná kultura dostupná i v češtině

V roce 2004 napsal Lawrence Lessig, profesor Harvard Law School, knihu Svobodná kultura, která se zabývá problémem autorského zákona v době informačních technologií. V knize prochází historickým vývojem omezování kreativity pomocí autorských zákonů a analyzuje udržitelnost stávajícího zřízení a v závěru nabízí alternativu k současnému řešení. Kniha je šířena pod svobodnou licencí a v oblasti autorského práva se stala doslova kultovní. V roce 2007 vznikl projekt, který si dal za cíl knihu přeložit do češtiny. Na překladu knihy o 228 stranách pracovaly po tři roky desítky dobrovolníků a v dubnu tohoto roku byl překlad dokončen. Knihu, přeloženou do češtiny, naleznete na adrese www.svobodna-kultura.cz, dostupná je v mnoha formátech – PDF, DOCX, TXT, PDB,...

Obálka knihy, zdroj svobodna-kultura.czObálka knihy, zdroj svobodna-kultura.cz

OLPC XO-3

Projekt OLPC (One Laptop Per Child) na sebe ze začátku strhl velký zájem médií. Přišel totiž s myšlenkou počítače za 100 dolarů pro děti v rozvojových zemích. Média zaměstnával i později, kdy se rozhodl nasadit Windows místo Linuxu, aby se zase posléze k Linuxu vrátil. Za celou dobu projektu bylo objednáno 1,2 milionů notebooků, což je sice úctyhodné číslo, ale výrazně za původní plány a očekáváními. Na projekt taky dopadla hospodářská krize a musela být propuštěna polovina zaměstnanců. Už mimo zájem médií se však i nadále pracuje na nových generací „stodolarových“ notebooků.

Takhle nějak by měl vypadat OLPC třetí generace, zdroj youtube.comTakhle nějak by měl vypadat OLPC třetí generace, zdroj youtube.com

Zakladatel projektu Nicholas Negroponte nedávno oznámil, že přístroj třetí generace bude hotový mnohem dříve, než se očekávalo. První funkční prototyp by měl být k dispozici v prosinci tohoto roku, tedy o téměř dva roky dříve, než bylo plánováno. Má se jednat o tablet s úhlopříčkou 9 palců a procesorem ARM. Jako operační systém bude pravděpodobně zvolen Android a cílová cena přístroje je 75 dolarů. Prototyp bude vyroben ze skla, ale cílem je kompletní plastové zařízení, protože musí být vzhledem k nasazení odolné.

Novellu opět klesly tržby a hledá kupce

Americká společnost Novell, druhý největší poskytovatel komerčního Linuxu, oznámila hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí tohoto roku. Tržby činily 204 milionů dolarů, což je o 12 milionů méně než za stejné období v minulém roce. Naopak zisk se zvýšil z 18 milionů na 20. Společnost předpokládá stagnující tržby pro příští čtvrtletí.

I nadále se spekuluje o tom, že chce společnost za každou cenu najít svého kupce. Odmítla sice miliardovou nabídku investičního fondu, ale jedním dechem dodala, že se případnému odkupu nebrání. Podle některých komentátorů už probíhají vážná jednání se zájemci. V médiích se spekulovalo o silných hráčích z oboru jako např. Microsoft, HP nebo IBM, ale podle všeho je většina, ne-li všichni zájemci, z řad investičních fondů. To by znamenalo, že by Novell neměl silného partnera, kterého by nyní potřeboval. Jeho staré produkty jako Novell Netware rychle ustupují a nové linuxové produkty i přes solidní růst nedokáží zacelovat díru v příjmech.

Novinky ze světa softwaru

Google Chrome 5 – první stabilní pro Linux

Zatímco u verze pro Windows už odstranili vývojáři Chrome nálepku „beta“ dávno, uživatelé Linuxu a Mac OS X se dočkali až nyní s příchodem pátého vydání. Nejvíce propagovanou vlastností nového Chrome je rychlost. Podle Google je až o 213 % rychlejší než původní beta a tuto vlastnost se snaží propagovat i originálním videem, v kterém Chrome soupeří v rychlosti s bramborami, zvukovými vlnami a bleskem. Rozšířena byla synchronizace mezi několika počítači. Kromě záložek je nyní možné synchronizovat i nastavení, témata a akce po startu. I nadále probíhají práce na podpoře HTML 5. A produktem partnerství mezi Adobe a Google je Flashplayer již integrovaný v prohlížeči.

Google Chrome s videem předvádějícím jeho rychlostGoogle Chrome s videem předvádějícím jeho rychlost

Google Chrome není zcela svobodný software, ale jeho vývoj je otevřený, proto ve většině distribucí naleznete místo Chrome Chromium, což je open source projekt, ze kterého Chrome vychází. Poslední verzi Google Chrome si můžete stáhnout na stránkách projektu v RPM a DEB balíčcích.

XBMC končí s Xboxem

Multimediální centrum XBMC končí s podporou Xboxu. Přitom to byla právě tato herní konzole, pro kterou XBMC vzniklo. Zkratka XBMC původně značila Xbox Multimedia Center. Vývojáři však dospěli k názoru, že Xbox má tvrdé limity v porovnání s tím, co dokáže. Navíc nepovažují za koncepční, aby byla tato verze udržována týmem vývojářů XBMC. Větev Xboxu tedy byla odstraněna z SVN a přesunuta na SourceForge, kde má jméno XBMC4Xbox. Jeden z vývojářů se nechal slyšet, že bude ve vývoji pokračovat a že bude spravovat fórum a systém pro hlášení chyb.

XBMC na UbuntuXBMC na Ubuntu

Novinky ze světa distribucí

Fedora 13

Další velkou desktopovou distribucí, která vydala jarní verzi, je Fedora. Ta slouží jako prostředí pro vývoj nových technologií ve společnosti Red Hat. Ta je už léta největší hybnou silou ve vývoji Linuxu a disponuje největším počtem vývojářů, proto Fedora reprezentuje nejnovější technologie, které linuxová platforma nabízí.

Nová verze přináší automatickou instalaci ovladačů tiskáren. Pokud k počítači připojíte tiskárnu, systém ji rozpozná a PackageKit stáhne potřebné ovladače. Vylepšena byla podpora webkamer. Network Manager se dočkal dalších vylepšení v GUI, funkcionalitě a podpoře hardware. Zlepšila se také podpora karet Radeon a nVidia. Správcem fotografií se stal Shotwell, na zálohování se používá Deja-dup, na Twitter můžete psát přes aplikaci Pino. Pro vývojáře může být zajímavou zprávou, že Fedora 13 podporuje paralelně Python 2.x a 3.x. Výchozím prostředím je GNOME 2.30, ale k dispozici jsou i další včetně KDE 4.4.

Snímek obrazovky nové Fedory, zdroj fedoraproject.orgSnímek obrazovky nové Fedory, zdroj fedoraproject.org

Na stránkách projektu naleznete ke stažení čtyři liveCD s různými grafickými prostředími. Každá verze je dostupná jak v 32 bitech, tak 64 bitech.

Linux Mint 9 Isadora

Nedlouho po vydání Ubuntu vyšel taky jeho nejznámější derivát – Linux Mint. Ten je známý tím, že si jako komunitní projekt příliš neláme hlavu s hrozbami softwarových patentů, a již v základu nabízí plnou multimediální podporu. Navíc přináší vlastní nápady a vylepšení. Ty najdete i v nejnovějším devátém vydání, které má kódové označení Isadora. Správce softwaru byl kompletně přepsán. Zeštíhlel a je mnohem rychlejší, ale tou největší změnou je, že už nabízí všechny dostupné balíčky, kterých je v repozitářích Mintu na 30 tisíc. Při výběru vhodného softwaru vám pomůžou i hodnocení ostatních uživatelů. Apt démon přesouvá instalaci softwaru na pozadí, takže během instalace můžete prohlížet další aplikace nebo správce souborů rovnou vypnout. Nový nástroj na zálohování nezálohuje pouze soubory, ale uložit si můžete také seznam nainstalovaných programů, aby byla obnova systému co nejkratší. Vylepšení se dočkala i hlavní nabídka. Položky nyní můžete editovat tak, že na ně kliknete pravým tlačítkem. Nabídce lze nastavit transparentnost. Změny proběhly také v grafickém ztvárnění distribuce. Přibyly nové wallpapery a změnila se uvítací obrazovka.

Takto vypadá nový Mint, zdroj linuxmint.comTakto vypadá nový Mint, zdroj linuxmint.com

Linux Mint si můžete stáhnout v podobě živého CD a DVD, které obsahuje navíc další software. Momentálně je k dispozici pouze verze s GNOME. Na rozdíl od Ubuntu totiž nevycházejí všechny verze naráz, ale ty s dalšími grafickými prostředími vycházejí se zpožděním.

MeeGo 1.0

Několik měsíců po oznámení společností Intel a Nokia, že se jejich platformy Moblin a Maemo spojují, vyšla první ostrá verze nového systému. Vývojáři, kteří se zabývají vývojem pro tuto platformu, tak mají poprvé ucelený balík programů a knihoven, které MeeGo nabízí. Kernel je ve verzi 2.6.33, pro interakci s hardwarem se používá DeviceKit a udev, o připojení k Internetu se stará program ConnMan, s mobilními sítěmi komunikuje oFono. Hlavní knihovnou pro grafické aplikace je Qt 4.6. Jako výchozí souborový systém byl vybrán Btrfs, což je od vývojářů docela odvážný tah. Jedná se sice o souborový systém nové generace, ale zatím není příliš prověřený. Meego je první distribucí, která se ho rozhodla nasadit jako výchozí.

Grafické prostředí hodně připomíná Moblin. Nabízí okamžitý přístup k synchronizovaným kalendářům, úkolům, nedávno použitým souborům atd. Důraz je kladen také na podporu sociálních sítí. Verze MeeGo Netbook obsahuje jako výchozí prohlížeč Google Chrome, MeeGo Handset bude mít jako výchozí prohlížeč Mozilla Fennec. MeeGo je zatím lokalizováno do 16 jazyků, čeština i slovenština chybí. Vývojáři také oznámili, že distribuce bude vycházet v půlročním intervalu.

Grafické prostředí připomíná Moblin, zdroj meego.comGrafické prostředí připomíná Moblin, zdroj meego.com

K dispozici je zatím pouze verze Netbook, tu si můžete stáhnout ve dvou verzích, které se liší tím, že jedna obsahuje Google Chrome a druhá Chromium.

Slackware 13.1

Slackware je legendou mezi linuxovými distribucemi. Je nejstarší dosud aktivně vyvíjenou distribucí, která je navíc už od samého počátku v roce 1993 řízena jednou osobou - Patrickem Volkerdingem. Nejnovější verze přináší práci devíti měsíců vývoje. Kernel je ve verzi 2.6.33.4, oficiálně podporovaná prostředí Xfce a KDE se dostaly do verzí 4.6.1, respektive 4.4.3. Slackware i nadále zůstává u podpory HAL, i když ostatní distribuce se jej zbavují. Přibyly nové nástroje ConsoleKit a PolicyKit. Slackware dále obsahuje Pidgin 2.7, GIMP 2.6.8, Gxine 0.5.903, SeaMonkey 2.0.4, Mozilla Firefox 3.6.3, Thunderbird 3.0.4 a mnoho dalšího.

Celá distribuce je dostupná na 6 CD, které si můžete stáhnout na stránkách projektu.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Jiří Eischmann

Jiří Eischmann

(*1984) studoval na VŠE a Memorial University of Newfoundland. Je členem GNOME Foundation. Podílel se na knihách o Mandriva Linuxu a Ubuntu a momentálně pracuje ve společnosti Red Hat jako manažer zodpovědný za vývoj desktopových aplikací a je Fedora ambasadorem pro ČR. Ve volném čase se věnuje sportu a cestování.


  • Distribuce: Fedora
  • Grafické prostředí: GNOME

| proč linux | blog