přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Ubuntu Linux 7.10

Ubuntu Linux 7.10

Druhý ze systémů testovaný na notebooku MSI MegaBook ER710X. Kdo vyjde z konfrontace Mandriva Linux versus Ubuntu Linux lépe? Tentokráte informace o tom, jak si vedl Ubuntu Linux.


Oproti Mandrivě jsem Ubuntu instaloval z CD. Ubuntu se tak nejprve zobrazí téměř v celé své kráse a na plochu taktně umístí ikonu, která spustí vlastní instalační proces, tzn. během instalace si můžete systém prohlížet, číst poznámky o vydání, surfovat na internetu nebo si povídat na jednom z mnoha komunikačních kanálů.

Pokud k instalaci Mandriva Linuxu nepoužijete DVD, ale Mandriva One, můžete při instalaci surfovat také. Jen pak musíte doplnit zdroje softwaru, pokud nějaký chcete instalovat. Více v článku o Mandriva Linux 2008.0 One. Pozn.šéfred.

Samotná instalace probíhala snadno a stačilo během ní opět ve většině případů kliknutí na tlačítko Další. Trochu mě pravda zmátl okamžik, kdy došlo k formátování disku, během něhož instalátor na první pohled nic nedělal, ale skutečnost byla jiná. Protože se instalace provádí z přece jen menšího média, došlo také k přidání zdrojů umístěných na internetu. I s tím však doba instalace trvala podobně jako v případě Mandrivy.

Obrázek:  40.jpg

Po přihlášení do systému

Po restartu proběhlo doinstalování proprietárního softwaru v podobě ovladače fglrx a restartu PC. Bohužel s instalací tohoto ovladače jsem přišel o informační obrazovku zobrazující průběh zavádění systému. Jednoduše se přestala více zobrazovat. Vzhledem k rychlosti zavádění systému to však dál nehrálo žádnou roli.

Síťová karta, zvuková karta, bluetooth i čtečka paměťových karet samozřejmě bez problémů fungovaly. Bluetooth měl korektně nainstalován potřebný obslužný software a po vložení SD karty se objeví ta správná nabídka.

Obrázek:  41.jpg

Reakce systému na vložení SD karty

Obrazovka byla nastavena opět korektně a dokonce se v nabídce objevila možnost nastavení něčeho, co bychom mohli nazvat externím monitorem. Dál jsem se tedy podíval na podporu oněch líbivostí vylepšujících vzhled desktopu.

Obrázek:  42.jpg

Nastavení parametrů a rozložení obrazovky

Hledaná možnost se nachází v okně Nastavení vzhledu na kartě Efekty vzhledu.

Obrázek:  43.jpg

Zapnutí pokročilých efektů

Bohužel se ukázalo, že funkci vylepšeného vzhledu není možno zapnout. Objevila se totiž chybová hláška „The composite extension is not available.“ Nevím přesně, čí to je chyba, že se to připletlo do oficiálního vydání, ale další řešení této chyby je dáno pouze ruční konfigurací souboru /etc/X11/xorg.conf, kde je nutno na konci souboru změnit

Section "Extensions"
	Option "Composite" "0"
EndSection 

na

Section "Extensions"
	Option "Composite" "1"
EndSection

Dál pak nainstalovat

sudo apt-get install xserver-xgl 

a restartovat grafické prostředí (X server), např. pomocí kombinace kláves [Ctrl+Alt+Backspace].

Automatické nastavení frekvence procesoru dle zátěže a změna jasu displeje fungovala bez problémů. Jen se mi zdála přednastavená hodnota snížení jasu displeje v případě napájení z baterií příliš vysoká – snížení jasu o 70 % je na tento notebook příliš. Přenastavení je ale dílem okamžiku.

Obrázek:  44.jpg

Nastavení správy napájení

Na co nesmíme zapomínat při cestování s notebookem, je snaha rychle zapínat a vypínat notebook. Bohužel v Ubuntu se nepodařilo notebook úspěšně hibernovat na disk ani do paměti. Zřejmě se jednalo o nějakou chybu dané verze programu, protože na první pohled hibernace probíhala úspěšně (došlo k zastavení disku, uložení stavu), ale ani jednou se nepodařilo vypnout napájení notebooku – stále svítilo tlačítko pro zapnutí/vypnutí notebooku.

Co mě však příjemně potěšilo, byla funkčnost multimediálních kláves. Při stisku klávesy pro prohlížeč se tak spustil Firefox a stisknutím klávesy pro spuštění e-mailu zase Evolution atd. I když se pak v seznamu obsahujícím nesvobodný software objevil jakýsi ovladač Atheros, wifi jako takové v okně s nastavením sítě nefigurovalo, a tak ani nefungovalo. Modem se v nastavení sítě zobrazoval korektně.

Obrázek:  45.jpg

Instalované nesvobodné ovladače

Co se týká automatického rozdělení disku, tak si ho můžete prohlédnout na následujícím obrázku.

Obrázek:  46.jpg

Rozdělení disku a obsazení paměti

Jak je vidět, Ubuntu vytvořilo oddíly dva, na jednom je systém včetně domovského adresáře a druhý oddíl obsahuje 4GB oddíl swap.

Obrázek:  11.jpg

 

Nahoru

Příspěvky

Ubuntu Linux 7.10
honzzyk 8. 12. 2007, 13:02:36
Odpovědět  Odkaz 
Děkuji Vám,
Váš článek mi opravdu moc pomohl. Sprovoznil jsem díky němu Compiz fusion (měl jsem stejnou chybu jako Vy - The composite extension is not available).
Ubuntu Linux 7.10
Tomáš Tůma 8. 12. 2007, 14:01:49
Odpovědět  Odkaz 
Dobrý den,

právě jsem instaloval Ubuntu 7.1 na notebook MSI GX610, bohužel se mi také nepovedlo rozběhnout bezdrátovou síťovou kartu (atheros) neporadíte řešení?
Jiří Eischmann Re:Ubuntu Linux 7.10
Jiří Eischmann 8. 12. 2007, 16:22:10
Odpovědět  Odkaz 
Na atheros je closed source ovládač. Nenabízí vám jeho instalaci náhodou Správce nesvobodných ovládačů? Naleznete ho v menu System/Administrace.
Ubuntu Linux 7.10
Hugo Novak 15. 12. 2007, 00:59:39
Odpovědět  Odkaz 
Dik moc byl sem uz bezradnej
Ubuntu Linux 7.10
Michal 18. 02. 2008, 14:03:49
Odpovědět  Odkaz 
Dobrý den. Snažil jsem se také sprovoznit Compiz, ale nepovedlo se mi to. Nemohu totiž zapsat změny v souboru xorg.conf. Zajímalo by mne jak mám změnit práva. Nerozumím tomu jaktože mám takové omezení. Měl bych mít přece stejné práva jako root uživatel.
Vlastimil Ott Re:Ubuntu Linux 7.10
Vlastimil Ott 18. 02. 2008, 14:09:27
Odpovědět  Odkaz 
Nemáte stejná práva jako root. Abyste je měl na nezbytně nutnou dobu, použijte sudo - tedy např. sudo mcedit /etc/X11/xorg.conf spustí editor a v něm soubor otevře. Samozřejmě musíte zadat heslo.
Re:Re:Ubuntu Linux 7.10
Petrek 1. 03. 2008, 11:22:50
Odpovědět  Odkaz 
Pardon, chybicka se vloudila - ten prikaz nestaci gedit xorg.conf, ale musi byt sudo gedit xorg.conf ....pak staci zadat heslo a hura editovat..
Re:Ubuntu Linux 7.10
Petrek 1. 03. 2008, 11:21:34
Odpovědět  Odkaz 
Staci zapnout terminal, najed do slozky kde je ten soubor (cd /etc/X11) a napsat gedit xorg.cong ....pak uz to pujde upravit
Ubuntu Linux 7.10
Petrek 28. 02. 2008, 19:36:55
Odpovědět  Odkaz 
Taky jsem si naistaloval UBUNTU na notebook MSI s podobnymi parametry (jensi rozmerove mensi) a WiFi (taky ten zminovany ATHEROS) karta se sice tvarila ze tam je, ale nejela.
Uz jsem ji ale zprovoznil, jen jsem ted u jineho PC, tak u sebe nemam navod - poslu vam ho dnes okolo 23:00 az se dostanu na svoje ubuntu :D
PS: uz me stve jen ta hibernace, tak mi docela chybi :(
Kdyby na ni nekdo prisel, tak se ozvete...
Ubuntu Linux 7.10 - wifi
Petrek 1. 03. 2008, 11:16:30
Odpovědět  Odkaz 
Takze tady mate navod jak na notebooku MSI s atheros WLAN kartou rozchodit bezdratovou sit - staci jen prikazy co zde vypisu vlozit do terminalu:

takze:

vypnout nesvobodny ovladac wifi (pres spravce nesvobodnych ovladacu v menu)

potom v terminalu::

wget -c http://snapshots.madwifi.org/special/madwifi-ng-r2756+ar5007.tar.gz
tar xvf madwifi-ng-r2756+ar5007.tar.gz
cd madwifi-ng-r2756+ar5007

sudo apt-get update && sudo aptitude install build-essential

sudo make install
sudo modprobe ath_pci
sudo modprobe wlan_scan_sta


a ted restart a hotovo :)
Ubuntu Linux 7.10
Petrek 1. 03. 2008, 11:17:56
Odpovědět  Odkaz 
Jen jedna poznamka k tem radku do terminalu v predchozim prispevku - ten prikaz wget -c a ta adresa http patri do stejneho radku, jen tady se mi to rozdelilo :)
Ubuntu Linux 7.10
Petrek 1. 03. 2008, 11:19:53
Odpovědět  Odkaz 
A posledni vec - zajem o rozjeti hibernace tady uz je, ale jeste by me zajimalo, jestli se nekomu povedlo rozjet ctecku otisku prstu a integrovanou kamerku na MSI NB...Kdyby jo, tak to sem prosim napiste.
Ubuntu Linux 7.10
michal 8. 09. 2009, 14:46:37
Odpovědět  Odkaz 
chtel bych se zeptat jake je heslo do biosu? nemuzu se do nej dostat a zadne svoje heslo tam nemam! heslo: ubuntu ktere zadavam pro nainstalováni aplikaci nefunguje! nevite nekdo co s tím?
Vojtěch Trefný Re:Ubuntu Linux 7.10
Vojtěch Trefný 8. 09. 2009, 15:37:13
Odpovědět  Odkaz 
Heslo do BIOSu je prostě heslo do BIOSu a nainstalovaný systém s tím nemá nic společného. Pokud jste žádné heslo nenanstavoval, podívejte se do návodu/manuálu, který jste s počítačem dostal.
Ubuntu Linux 7.10
Rahu 3. 11. 2013, 08:04:26
Odpovědět  Odkaz 
Dospělí vyzrálí muži s obrovskými penisy používají zásadně Windows 8 All Inclusive Heteroversion.

Odpovědět

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Martin Šín

Martin Šín

Martin Šín (*1980) vystudoval pedagogickou fakultu a nyní pracuje jako učitel matematiky a výpočetní techniky na střední škole. Ve volném čase překládá a také hraje hry (ani jedno mu příliš nejde). V práci se snaží prosazovat open-source programy.


  • Distribuce: Debian

| proč linux