přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Notebooky s Linuxem, Dell Vostro 1220

Notebooky s Linuxem, Dell Vostro 1220

dell-vostro-1220_1.jpg

Sehnat notebook s Linuxem nemusí být úplně jednoduché, zvláště pokud máte nějaké konkrétní požadavky na jeho parametry. Nabídka je sice na první pohled široká, ale překvapivě stejnorodá. A chybí produkty některých zvučných značek. Níže se pokusím nastínit současnou situaci a popsat konkrétní příklad jednoho velmi zajímavého modelu, Dellu Vostro 1220.


Jaké notebooky se dají sehnat s Linuxem?

Asi největší nabídku notebooků s Linuxem nabízejí firmy Acer, Asus a MSI. Obecně jde spíše o levnější modely notebooků a netbooků. Drtivá většina notebooků má full HDMI formát 15,6" (1366x768 pixelů). Tento formát je teď v módě, ale musím říci, že mně osobně nevyhovuje. Na notebooku dělám i jiné věci než sledování DVD, a pak je moc prostoru po stranách a málo nahoře a dole. Zásadní výhodou je, že takto můžete pořídit notebook za poměrně nízkou cenu (pod deset tisíc korun). Nutno ale poznamenat, že tam předinstalovaný Linux (v případě Aceru typicky jakýsi Limpuso Linux) rozhodně nebývá použitelný ihned po zapnutí. Typický notebook od Aceru s Limpusem vás uvítá jen blikajícím kurzorem. Hardware také mnohdy není příliš přátelský k Linuxu.

Dell Vostro 1220, zdroj dell.com Dell Vostro 1220, zdroj dell.com

Pokud se s touto nabídkou nespokojíte, můžete vyrazit do online obchodů Hewlett Packardu a Dellu. Zatímco HP má v nabídce docela dost modelů, většinou se SUSE Linux Enterprise Desktopem, které si můžete rovnou snadno a rychle objednat. U Dellu je situace složitější. V nabídce je sice řada modelů s Linuxem, většinou s Ubuntu (upravená edice z dílny Dellu, v zásadě stejné jako originál), ale dražší modely běží i na Red Hat Enterprise Linuxu. Zatím to vypadá nadějně, ale při pokusu o objednání narazíte v e-shopu pouze na různé verze Windows. A to i u modelů, které jsou inzerované jako dostupné s Linuxem. Pro model s Linuxem si musíte do Dellu zavolat nebo napsat e-mail, aby vám nějaký šikovný technik naklikal objednávku s Linuxem místo Windows. Nechápu, proč tak složitě, ale co se dá dělat... Samozřejmě je tu vždy šance sehnat vybraný notebook u nějakého distributora nebo ve velkoobchodu.

Dell Vostro 1220, zdroj dell.com Dell Vostro 1220, zdroj dell.com

Občas se podaří narazit i na přístroj bez systému nebo s FreeDOSem (což koneckonců vyjde nastejno), stejně jako instalace Limpusu a podobných pochybných distribucí. Poslední možností je koupit si notebook s Windows, a pak u výrobce požadovat vrácení licence. Máte na to zákonné právo, i když se společnosti brání, jak mohou. Jak bylo vícekráte diskutováno zde i jinde, je to procedura otravná, ale v zásadě proveditelná. Hlavně kupujete-li si dražší model Lenova, stojí to za úvahu.

Dell Vostro 1220

Já jsem si vybral Dell Vostro 1220. Je to velice zajímavý model. Malý, ale výkonný. Úhlopříčka 12", 1280x800 pixelů, optická mechanika, procesor v různých variantách Intel Core Duo, i3 a i5. Mám pocit, že modelů s tímto poměrem stran už je poměrně málo. Škoda. Grafika je od Intelu a funguje správně, i když nějak závratně výkonná není. Jako hlavní výhodu bych viděl kombinaci poměrně malé velikosti, velkého výkonu a optické mechaniky. Má sice lesklý displej, ale to zas až tak nevadí, je poměrně kvalitní a podsvícený diodami. Notebook tak váží i s adaptérem jen něco málo přes dvě kila. Hlavní nevýhodou je relativně malý počet portů (chybí např. FireWire nebo DVI výstup). Baterie je šestičlánková a s vysoce podsvíceným displejem a zapnutou wifi vydrží skoro čtyři hodiny. Výrobce udává výdrž skoro až šest hodin. Záleží na provozu. Síťové karty jsou sice od Broadcomu, ale fungují, jak mají. Výměna bezdrátové karty je docela jednoduchá a zájemci ji mohou provést sami.

Dell Vostro 1220, zdroj dell.com Dell Vostro 1220, zdroj dell.com

Hardware je velmi bytelný, konstrukce kvalitní. Povrch je lesklý, což znamená, že bude neustále upatlaný, ale nikde nic neskřípe, jednotlivé díly na sebe skvěle pasují a vše je provedeno velmi kvalitně. Po této stránce není co vytknout. Lze snadno vyměnit RAM, wifi i optickou mechaniku, ale s pevným diskem (je možné pořídit si variantu s normálním i SSD diskem) je to složitější. Je ukryt pod klávesnicí vpravo vedle touchpadu a abyste se k němu dostali, musíte odšroubovat prakticky všechny šroubky, sundat celý kryt a klávesnici. Trochu nepříjemné je, že konektory pro sluchátka a mikrofon jsou vpředu. Asi nejméně kvalitní součástí hardwaru je reproduktor. Je pouze jeden, vlevo vpředu a je velmi slabý. Mnohdy je potřeba připojit externí reproduktory, aby byl přehrávaný film nebo hudba vůbec pořádně slyšet.

S Linuxem

Notebook si s Linuxem rozumí velice dobře. Ubuntu funguje ihned po instalaci naprosto skvěle. Stačí se jen proklikat stažením a použitím ovladače pro wifi kartu. Fungují i multimediální tlačítka nad klávesnicí. Nefunguje jedině tlačítko ovládání wifi na přední straně notebooku, ale softwarové ovládání funguje bez potíží. S openSUSE je situace o málo složitější. Po instalaci je nutné spustit v příkazové řádce příkaz sudo /usr/sbin/install_bcm43xx_firmware, který stáhne a nainstaluje firmware. OpenSUSE má systém, který by měl firmware automaticky stáhnout, ale ne vždy pořádně funguje. Dále je potřeba na začátek souboru /etc/modprobe.d/50-sound.conf přidat řádek options snd-hda-intel model=dell-vostro. Bez této úpravy nefunguje výstup do sluchátek – i když je připojíte, uslyšíte zvuk jen z vestavěného reproduktoru. Jde o chybu v jádře, která je v Ubuntu nějak vyřešena, ale v upstreamu ne. Brzy by měla být opravena. Po těchto dvou úpravách funguje vše, jak má. Tedy kromě páčky zapínající a vypínající wifi. Pro použití webkamery je také nutné v openSUSE doinstalovat program Cheese a moduly GStreameru.

OpenSUSE 11.2 s KDE 4.4.4 OpenSUSE 11.2 s KDE 4.4.4

Klávesnice je jen o málo menší než normální a pracuje se na ní velmi dobře. Klávesy jsou velké a je mezi nimi dostatek prostoru. Jen [Enter] je poměrně malý. Zato s touchpadem se mi pracuje výrazně hůře než na ThinkPadu. Celkově hodnotím notebook velmi kladně. Má dostatečný výkon i na všechny možné grafické efekty moderních desktopových prostředí. Zabrat mu dává jen indexovací nástroj Nepomuk s Virtuosem. Pokud hledáte menší, lehčí a výkonný notebook, může to být zajímavá volba. I pro dobrou podporu Linuxu.

Ovládací centrum YaST a správce software openSUSE Ovládací centrum YaST a správce software openSUSE

Výběr modelů bez Windows

Pokud nemáte na notebook nějaké přemrštěné nároky, nebude těžké najít vhodný notebook, na který si pak nainstalujete svou oblíbenou distribuci. Pokud chcete nějaký kvalitnější a lepší model, situace se komplikuje a výběr modelů bez Windows se úží. Nicméně minimálně Hewlett Packard a Dell mají stále v nabídce zajímavé modely. Jejich nabídka se ale poměrně rychle mění.

Nahoru

Příspěvky

Full HDMI
Full HDMI 20. 09. 2010, 00:59:53
Odpovědět  Odkaz 
Nemyslel jste HD Ready?
Notebooky s Linuxem, Dell Vostro 1220
teddy 20. 09. 2010, 08:20:11
Odpovědět  Odkaz 
Mohl bych se zeptat, na kolik vyjde u dellu či HP konfigurace bez windows? Je to vazne "o windwos levnejsi", nebo jen symbolicky levnejsi. Taky co se tyce konfigurací na webu výrobce, cena bývá nepoměrně větší než u prodejců.

btw: S vrácením licence windows bych nepočítal - teď to zase někdo zkouší (nějaky blog na ABClinuxu) a nic moc výsledky
Re:Notebooky s Linuxem, Dell Vostro 1220
Vojta 20. 09. 2010, 21:33:09
Odpovědět  Odkaz 
Ano, opravdu to je o cca o licenci Windows, ne jen o pár korun. Ono taky záleží, jakou konfiguraci si člověk nakliká... (často se to mezi Windowsem a Linuxem liší) Od distributora jsem ho nakonec sehnal o 6000 levněji než byla nabídka od Dellu (ale i mezi distributory byl rozptyl několik tisíc).
Notebooky s Linuxem, Dell Vostro 1220
Kibo 20. 09. 2010, 15:20:12
Odpovědět  Odkaz 
Díky za recenci. Notebook s Linuxem sháním už dlouho a tento typ se mi moc líbí.

Tom
Notebooky s Linuxem, Dell Vostro 1220
Dr. 20. 09. 2010, 16:13:05
Odpovědět  Odkaz 
... Občas se podaří narazit i na přístroj bez systému nebo s FreeDOSem (což koneckonců vyjde nastejno), ...

To samozřejmě nevyjde nastejno. Jde například na takovém NB updatovat BIOS bez toho aniž by bylo nutné nainstalovat MS Windows? Z vlastní zkušenosti s modelem Dell Vostro 1510 (koupeným od distributora bez OS) říkám ne, na update BIOSu můžu zapomenout :|
Re:Notebooky s Linuxem, Dell Vostro 1220
phr 25. 09. 2010, 22:09:14
Odpovědět  Odkaz 
A co takhle bootovací fleška s FreeDosem ? POdle mých zkušeností to úplně stačí.
Notebooky s Linuxem, Dell Vostro 1220
dejvik 20. 09. 2010, 16:54:35
Odpovědět  Odkaz 
V clanku se uvadi, ze se da vostro poridit za 10 tisic Kc. muzu se zeptat kde?
http://www.heureka.cz/?h[fraze]=vostro+1220
Zrovna ted si chci koupit notebook bez OS a s aspon nejakou rozumnou podporou Linuxu.
Re:Notebooky s Linuxem, Dell Vostro 1220
Vojta 20. 09. 2010, 21:45:21
Odpovědět  Odkaz 
Omlouvám se, to je špatná formulace. Typy od Aceru, Asusu nebo MSI se kolem 10 000 dají sehnat, podobně níže uvedený HP Mini. Já jsem sehnal Dell Vostro za 16 000 na http://www.netfox.cz/ ale tam už ho mají jenom dražší... Ta levná várka už asi došla...
Re:Re:Notebooky s Linuxem, Dell Vostro 1220
dejvik 23. 09. 2010, 17:12:56
Odpovědět  Odkaz 
Asi jsem to spatne interpretoval. To je skoda, ze uz nemaji levne varky.
Zatim to vidim na koupi ASUS P52F-SO011
http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=1051450810000001077
Jen nevim, jak to bude s kompatibilitou a hlucnosti. Viz muj dotaz na abclinuxu:
http://www.abclinuxu.cz/poradna/hardware/show/315239
HP Mini 5103 (WT211ES)
M. 20. 09. 2010, 18:44:01
Odpovědět  Odkaz 
Limpuso je Linpus Linux http://www.linpus.com/
Dále co jsem koukal, tak v dohledné době bude k sehnání celohliníkový HP mini notebook 5103 s perfektní výbavou: dualcore CPU, 1366×768 matným HD ready displejem a cenou pod 10t Kč s SUSE Linux Enterprise 11 a udávanou výdrží až 10 hodin.
Vážně krasavec :-) http://www.mall.cz/notebooky-znacky/hp-mini-5103-wt211es
Re:HP Mini 5103 (WT211ES)
Jay 20. 09. 2010, 21:10:43
Odpovědět  Odkaz 
Uau, tak takýto presne hľadám, len s 12 alebo 13 palcovým display-om. Krása.
Re:Re:HP Mini 5103 (WT211ES)
Vojta 22. 09. 2010, 02:35:04
Odpovědět  Odkaz 
Hm. Obávám se, že takhle velké se s Atomem nedělají... Alespoň jsem žádný nepotkal. Ale to HP vypadá nádherně. Ve 13" jsou i hezké Delly Vostro, dostupné i s Linuxem nebo bez OS.
Re:Re:Re:HP Mini 5103 (WT211ES)
M. 22. 09. 2010, 19:01:36
Odpovědět  Odkaz 
Pěkný je i Dell Latitude 2110 http://www.euro.dell.com/cz/cs/domacnosti/notebooks/latitude-2110/pd.aspx?refid=latitude-2110&cs=RC1077928&s=pad
Notebooky s Linuxem, Dell Vostro 1220
M. 20. 09. 2010, 21:28:52
Odpovědět  Odkaz 
Přesně to samé jsem si říkal i já, potom co jsem ho viděl :-)
Notebooky s Linuxem, Dell Vostro 1220
ellvis 20. 09. 2010, 23:46:23
Odpovědět  Odkaz 
Ja som na jar kupil Dell Vostro 1320 a v linuxe (Slackware) funguje vsetko out of the box. S notebookom plna spokojnost.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Vojtěch Zeisek

Vojtěch Zeisek


  • Distribuce: openSUSE
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

GFI Unlimited Network Security: Vícevrstvé zabezpečení sítě

GFIJsou dvě oblasti, které letos budou pro obchodní kontinuitu malých a středních firem (SMB) kriticky důležité: bezpečnost firemních sítí a elektronické pošty. Podle odhadů společnosti GFI Software přibližně 66 % SMB firem dnes čelí kybernetickým útokům a mnoho z nich tento souboj prohrává, protože mylně předpokládají zájem útočníků o větší společnosti.

Pokračování ...


GFI

Public Relations

Nové firewally Sophos XGS vylepšují kontrolu zabezpečení transportní vrstvy

Sophos XGS-SeriesSophos představil nové firewally řady XGS s pokročilou ochranou proti kybernetickým útokům, které se chlubí především vylepšenou kontrolou zabezpečení TLS (Transport Layer Security), kterou stále častěji zneužívají kyberzločinci k provádění útoků, aby zabránili jejich odhalení.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »

Kodys - Honeywell