přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Pracujeme s externím diskem Seagate FreeAgent Pro 1 TB

Pracujeme s externím diskem Seagate FreeAgent Pro 1 TB

disk.png

Externí disk Seagate FreeAgent Pro 1 TB je ideální řešení pro uložení opravdu mnoha fotek z mnoha dovolených. Ačkoliv externí disky svou velikostí předčí mnohem menší flash disky, je práce s nimi stejně jednoduchá, což potěší nejen začátečníka. Mnohá linuxová prostředí vám vše navíc ještě usnadní... Jak ale disk připravit k používání a začlenit do systému?


Externí disky obecně

Externí disk se liší od běžně používaného flash disku svojí velikostí, a to nejen velikostí na první pohled, ale i velikostí skutečnou - svojí kapacitou. Je to dáno jednoduše tím, že obsahuje opravdový disk, ať už to je ten menší disk, určený pro notebooky, či větší, stejný jako ten, co je v počítači. Od toho rozlišujeme externí disky na menší 2,5" a větší 3,5".

Protože se v této krabičce nachází opravdový disk, je potřeba dostatečné napájení. Tím může být v případě 2,5" disků port USB, přesněji řečeno dva porty USB, protože jen jeden pro napájení nemusí stačit. U větších 3,5" disků se pak téměř výlučně používá externí napájení z klasické elektrické zásuvky.

Připojení těchto zařízení je pak možné klasicky prostřednictvím portu USB a u některých i pomocí FireWire nebo eSATA.

Rozhraní FireWire se běžně používá pro přenos dat z digitální kamery. Rozhraní eSATA je v podstatě externí SATA, tzn. SATA vyvedené mimo počítač s podporou připojení za chodu. FireWire podporuje připojení za chodu také.

Seagate FreeAgent Pro 1 TB

Firma Seagate vyrábí externí disky označené slovem FreeAgent. V současné době to jsou varianty FreeAgent Desktop a FreeAgent Pro prodávané v různých kapacitách (500 MB, 1 TB). Verze Pro oproti verzi Desktop navíc obsahuje rozhraní eSATA a FireWire. Na druhou stranu verze Desktop má 32 MB cache paměť zatímco verze Pro "jen" 16 MB. Svou vahou disky nepřesáhnou 1 kg.

Co si domů přinesete? Je to samozřejmě pevný disk, napájení (s redukcí pro evropskou i americkou zásuvku), kabel USB a FireWire. Disk je předformátován souborovým systémem NTFS a jeho skutečná kapacita je 932 GB. Na disku je uložen také výrobcem přidaný program pro správu disku v systému MS Windows a MAC OS, také zde najdete návody ve formátu PDF. Pro Linux tu ovšem nic není, na druhou stranu ale také není nic dalšího potřeba.

Obrázek: 1.jpg

Obsah balení

Externí disky firmy Western Digital jsou předformátovány souborovým systémem FAT32. Rychlé formátování na NTFS provedete zadáním příkazu mkfs.ntfs -f /dev/sdXX, který najdete v balíčku ntfsprogs (XX nahraďte označením oddílu disku v systému).

Disk má efektní oranžové podsvícení, které se mi subjektivně docela líbí, ale věřím, že někoho může rušit. Toto podsvícení se zapíná až v situaci, kdy disk připojíte k počítači, tedy ne bezprostředně po zasunutí napájení do elektrické zásuvky. Disk tím indikuje svoji činnost, tzn. svítí (je připojen k počítači, pracuje), podsvícení je ztlumeno (je připojen k počítači, ale v režimu spánku) a konečně nesvítí (v okamžiku, když je odpojen od počítače nebo je počítač vypnutý).

Obrázek: 2.jpg

Není to žádný drobek

Zmiňovaný režim spánku berte s rezervou, těžko říct, co vlastně disk dělá. Probuzení mu ovšem zabere asi pět sekund. Do tohoto režimu se přepíná automaticky zhruba po 15 minutách své nečinnosti.

Co se týká hlučnosti, tak jsem svým uchem nic neslyšel, a tak by se dalo říct, že si na stole jen tak spokojeně vrní. Ze spodní strany stojánku jsou navíc gumové špunty, které se postarají nejen o jeho stabilitu, ale zároveň nepřenášejí pohyb disku (chvění způsobené točením ploten) dál.

Obrázek: 3.jpg

Mezi knížky se tedy vejde

Linuxové nástroje hdparm, smartctl a hddtemp toho o disku příliš neřeknou. V tomto směru se informace o stavu S.M.A.R.T, teplotě ani rozložení (hardwarových parametrech) disku nedozvíte. Alespoň že výrobce dává sympatickou záruku 5 let.

Připojení k počítači

Jak bylo řečeno, disk je předformátován souborovým systémem NTFS. To je zřejmě nejlepší volba pro toho, kdo bude disk používat ve Windows i v Linuxu. Pojďme se tedy podívat, jak se s diskem a tímto formátem souborů pracuje.

Pokud plánujete použití disku pouze v linuxových systémech, pak bych z vlastní zkušenosti doporučil některý z linuxových souborových systémů - ať už to bude Ext3, ReiserFS, JFS, XFS a další.

Obrázek: 4.jpg

Všechny porty pěkně pohromadě; zleva: napájení, eSATA, velké FireWire, malé USB i FireWire

Pro práci s NTFS budete potřebovat balíček ntfs-3g, který vám umožní bezpečné připojení oddílu NTFS pro čtení i zápis. Po instalaci programu si vytvořte adresář, do kterého budete disk připojovat, a nastavte mu odpovídající práva (např. pro čtení a zápis všech uživatelů)

mkdir /mnt/ntfs
chmod a+rwx /mnt/ntfs

Disk pak připojíte s právy uživatele root takto:

ntfs-3g /dev/sdXX /mnt/ntfs

kde XX nahraďte označením svého disku, např. /dev/sda1 nebo /dev/sdb1 atd. Odpojení disku provedete klasicky zadáním příkazu

umount /mnt/ntfs

Označení disku zjistíte po jeho zapojení zadáním příkazu dmesg, jehož výstup si můžete zkrátit na závěrečnou (a pro nás důležitou část) příkazem dmesg | tail .

Abychom to neměli takto složité, můžete si situaci zjednodušit a napsat odpovídající záznam do souboru /etc/fstab. Pro připojení tam přidejte následující řádek (oddělovačem jsou mezery nebo tabelátor).

/dev/sdXX	/mnt/ntfs	ntfs-3g 	defaults,noauto,user  0  0

Připojení disku nyní provedete s právy uživatele root snadněji zadáním příkazu:

mount /mnt/ntfs

Aby mohli disk připojovat i obyčejní uživatelé, je potřeba nastavit setuid bit programu ntfs-3g. Informaci o tom, kde se ntfs-3g nachází, zjistíte příkazem

whereis ntfs-3g

a práva změníte z účtu uživatele root příkazem

chmod 4755 /usr/bin/ntfs-3g

kde si cestu upravte podle své distribuce. Nyní bude moc disk jednoduše připojovat/odpojovat i běžný uživatel.

Otázka připojování/odpojování disku může být ještě snadnější v závislosti na tom, jaké používáte desktopové prostředí (KDE, GNOME, Xfce, ..). Některá prostředí (a především za připojení odpovídající démony) používají informace obsažené v souboru /etc/fstab, a tak např. v Xfce budete moci po tomto nastavení disk snadno připojovat/odpojovat kliknutím na ikonu disku na ploše.

Souborový systém NTFS uchovává ve svém logu informaci o tom, zda byl řádně odpojen. Pokud ho fyzicky odpojíte ještě před řádným odpojením, budete na tuto skutečnost při příštím připojení upozorněni. Pak nezbývá než připojení disku vynutit např. takto:

ntfs-3g /dev/sdXX /mnt/ntfs -o force

Pozor! Pokud neprovedete řádné odpojení disku, může dojít ke ztrátě dat!

Rychlosti přenosu dat

Pro vytvoření určité představy o rychlosti disku zde použiji výstup příkazu hdparm -tT /dev/sdX, který si můžete sami vyzkoušet na svém počítači (disku) a naměřenou hodnotu porovnat. Při připojení přes rozhraní USB jsem naměřil následující hodnoty:

Timing cached reads:  1948 MB in 2.00 seconds = 973.70 MB/sec
Timing buffered disk reads: 100 MB in 3.06 seconds = 32.69 MB/sec

Zatímco kešované čtení není příliš směrodatné co se rychlosti disku týče, porovnatelnou hodnotu nám udává druhý řádek s hodnotou 32 MB/s.

Připojení pře rozhraní FireWire s sebou neslo mírné zvýšení, a tak naměřené hodnoty byly tyto:

Timing cached reads:  1906 MB in 2.00 seconds = 953.39 MB/sec
Timing buffered disk reads: 120 MB in 3.03 seconds = 39.67 MB/sec

Po zapojení pevného disku přes rozhraní FireWire se disk objeví pod stejným označením zařízení jako při zapojení přes USB. Tedy klasicky /dev/sdX. Přitom se nemusíte o nic starat, podpora diskových zařízení na tomto rozhraní je obsažena v linuxovém jádru.

Rychlosti přenosu dat přes rozhraní eSata zde bohužel neuvedu, protože je k tomu v počítači potřeba odpovídající řadič, který nemám. Při tomto druhu připojení bych ovšem očekával nárůst rychlosti na hodnoty klasického disku, tedy 60 MB/s a více.

Svítící disk

Za ty peníze dostanete na dnešní dobu vcelku dostatečný diskový prostor a spolu se zajímavým podsvícením disku také zajímavý kus hardwaru, který vám určitě ostudu neudělá. Přičteme-li k tomu bezproblémový chod v Linuxu a možnost mít svá data po ruce, je určitě o čem přemýšlet.

Obrázek: 5.jpg

Je libo svítící disk?

Disk bych doporučil lidem, kteří chtějí mít svá data bezpečně uložená mimo počítač, lidem, kteří chtějí zálohovat fotografie a filmy ze své dovolené. Přitom velkou výhodou je snadná obsluha a po příslušném nastavení v Linuxu i nenáročnost na znalosti uživatele.

Nahoru

Příspěvky

Pracujeme s externím diskem Seagate FreeAgent Pro 1 TB
Petr 22. 09. 2008, 08:26:04
Odpovědět  Odkaz 
V článku je napsáno, že disk je z výroby naformátován jako NTFS. O kousek dál je uveden FAT32 a pak znovu NTFS. Tak jak to tedy je?

Taky mi přijde rozumnější doplnit do /etc/fstab parametr "users" než nastavovat setuid bit pro ntfs-3g.
AWQJsTouKR
ienjkuixytv 28. 05. 2010, 21:35:35
Odpovědět  Odkaz 
f2dvMx kkyhsgctynid, [url=http://rekurhdivqmr.com/]rekurhdivqmr[/url], [link=http://tlsxhqsperfc.com/]tlsxhqsperfc[/link], http://dtuqlfmfgskx.com/
Pracujeme s externím diskem Seagate FreeAgent Pro 1 TB
Lovap 22. 09. 2008, 08:38:49
Odpovědět  Odkaz 
To Petr: pokiaľ som si všimol tak ide poznámku, že disky Western Digital sú predformátované na FAT32. V samotnom článku ide o disk Seagate a ten je predformátovaný na NTFS.
Martin Šín Re:Pracujeme s externím diskem Seagate FreeAgent Pro 1 TB
Martin Šín 22. 09. 2008, 08:58:32
Odpovědět  Odkaz 
Přesně tak. Western Digital dodává disky předformátované na FAT32, no a Seagate na NTFS. Samozřejmě není problém disk naformátovat a proto jsem to zmínil. (U FAT32 pak počítejte s omezením velikosti souboru (2 GB?), což může vadit).

ntfs-3g je v tomhle speciální a tak si nemyslím, že volba users v /etc/fstab bude stačit. Navíc, není správně "user" ?
Re:Re:Pracujeme s externím diskem Seagate FreeAgent Pro 1 TB
Anonymous_ 22. 09. 2008, 18:50:11
Odpovědět  Odkaz 
Pokud vim, FAT32 ma omezeni 4GB na jeden soubor.

Je to users, pro povoleni mountovani/umountovani dane partition uzivateli (vsemi). Dale je treba volba umask=0, ktera povoli R/W pristup na disk, nic vice jiz treba neni.
Martin Šín Re:Re:Re:Pracujeme s externím diskem Seagate FreeAgent Pro 1 TB
Martin Šín 22. 09. 2008, 19:15:43
Odpovědět  Odkaz 
Tak abychom se nehádali a za předpokladu, že dokumentace nelže je vysvětlení zde: http://www.ntfs-3g.org/support.html#useroption (Je tam postup, který jsem použil, i nějaké povídání k volbě "user" a "users").

No a přeloženo a stručně řečeno - volby user ani users nefungují bez nastavení setuid uživatele root. Ty 4 GB na FAT32 sedí, díky.
Re:Re:Re:Pracujeme s externím diskem Seagate FreeAgent Pro 1 TB
Murděj Ukrutný 23. 09. 2008, 12:52:04
Odpovědět  Odkaz 
Teoreticky jsou to 4GB (32 bit) ale kdysi jsem zkoušel na fat32 oddíl uložit 2.5GB soubor, víc jak 2GB uložit nešlo.
Re:Re:Re:Re:Pracujeme s externím diskem Seagate FreeAgent Pro 1 TB
mase 22. 10. 2008, 18:28:55
Odpovědět  Odkaz 
tak to neni. je to 4294967295B
Re:Re:Re:Re:Re:Pracujeme s externím diskem Seagate FreeAgent Pro 1 TB
mase 22. 10. 2008, 18:29:53
Odpovědět  Odkaz 
(prakticky)
Re: Re:Pracujeme s externím diskem Seagate FreeAgent Pro 1 TB
fratisekk1 15. 11. 2011, 10:07:52
Odpovědět  Odkaz 
No připojení je poměrně easy já to dělal podle http://www.digitalnik.cz/recenze-a-testy/mascom-mc-2000-usb/#diskuze
Pracujeme s externím diskem Seagate FreeAgent Pro 1 TB
Tester 23. 09. 2008, 10:20:18
Odpovědět  Odkaz 
Je to trochu mimo hlavnej temy ale chcel by som sa spytat na odpajanie externych diskov. Mam jeden externy 2,5" disk, ktory sa mi automaticky v Ubuntu namontuje ale ked ho dam odmontovat, tak sa uplne nevipne (kontrolka stale svieti) na rozdiel od Windows kde ta kontrolka zhasne.
U 3,5" externeho disku to moc neriesim lebo tam treba disk vypnut manualne nakolko ma externy zdroj.

Druha vec je odporucany format NTFS. Ja som doteraz vsade pouzival FAT32 koli kompatibilite. Je ta implementacia NTFS v Linuxe uplne bezproblemova aj co sa tyka zapisu?

Este jedna poznamka na okraj. Niekde som cital, ze ak sa pevny disk dlhodobo nepouziva tak sa mozu v datach na nom ulozenych objavit chyby. Viete o tom niekto nieco viac, alebo je to hlupost?
Martin Šín Re:Pracujeme s externím diskem Seagate FreeAgent Pro 1 TB
Martin Šín 23. 09. 2008, 18:55:32
Odpovědět  Odkaz 
Řekl bych, že mi to funguje stejně. I tak lze počítat s nějakým úsporným režimem, do kterého se disk v případě nečinnosti přepne.

Žádný problém, funguje tak jak má. Nutno použít ntfs-3g a ne standardní ovladač ntfs co je v jádře.

Já bych myslel, že to je hloupost. Naopak se bojím, že mi externí disk při častém používání a o to větším přehřívání (přecejen nelze hovořit o prakticky žádném chlazení) brzo odejde.
Pracujeme s externím diskem Seagate FreeAgent Pro 1 TB
Amour 6. 03. 2009, 14:23:04
Odpovědět  Odkaz 
Mám velkou prosbu..jsem celkem pořád začátečník a Váš článek je návodný.Koupil jsem si seagate Freeagent 1tb a zapojil a chci použít Váš návod k zprovoznění,ale vůbec nevím kam co psát a ani jak udělat adresář.Můžete nějak polopatě někdo napsat postup. Ani se mi nepodařilo zvědět Název disku.Může mi někdo pomoci.Mám Ubuntu Herona.Díky
Martin Šín Re:Pracujeme s externím diskem Seagate FreeAgent Pro 1 TB
Martin Šín 8. 03. 2009, 16:33:44
Odpovědět  Odkaz 
Jak vytvořit adresář je v článku napsané. Vše se zadává do terminálu, tzn. programů typu gnome-terminal, terminal, konsole, xterm a dalších emulátorů linuxové konzole. Možná nebude na škodu nejdřív prostudovat nějakou literaturu, stejně jako u kteréhokoliv jiného zboží, i u počítače doporučuji předem vždy prostudovat manuál.
Pracujeme s externím diskem Seagate FreeAgent Pro 1 TB
Mira 25. 04. 2009, 01:11:42
Odpovědět  Odkaz 
Zdravim, mam takový problém s externím HDD přes USB na notebook. Mám ubuntu v8.10 a sem vcelku lama, ani nevím kde najdu příkazoví řádek, ale spátky k věci. Při připojení 1TB 3.5HDD sata samsung zakoupený spolu sboxem na USB a SATA výstupem. Bohužel sata výstup na notebooku nemám. Vypisuje mi to chybu: NEMOHU PŘIPOJIT SVAZEK - nelze připojit svazek "nivý svazek". Podrobnosti: LogFILE indicates unclean shutdown (0.0) Failed to mount ´/dev/sdb1´: Operation not supported Mount is dained because NTFS is marked to be in use. Choose one action: Choice 1: If you have Windows then disconnect the external devic by clicking on the ´Safetly Remove Hardware´ icon in windows taskbar then shutdown Windows cleanly. Choice 2: If you own responsibility. For example type on the command line: mount -t ntfs-3g/dev/sdb1/media/nový svazek -o force Or add the optionto the relevant row in the /etc/fstab file: /dev/sdb1/media/nový svazek ntfs-3g force 0 0 .

Jinak hardisk sem formátoval na XP jako NTFS. Za každou radu budu rád protože skouším UBUNTU a je super!
Jiří Eischmann Re:Pracujeme s externím diskem Seagate FreeAgent Pro 1 TB
Jiří Eischmann 25. 04. 2009, 10:45:26
Odpovědět  Odkaz 
Zkuste si nainstalovat balíček ntfs-config. Aplikaci pak najdete v nabídce pod Aplikace->Systémové nástroje->Nástroj pro podporu zápisu na oddíly NTFS. Tam si zkuste pohrát s nastavením. V případě přetrvávajících problémů se obraťte na forum.ubuntu.cz, tam chodí denně několik set uživatelů Ubuntu a je tam tudíž největší pravděpodobnost, že vám někdo dá tu správnou radu.
Re:Re:Pracujeme s externím diskem Seagate FreeAgent Pro 1 TB
Mira 25. 04. 2009, 12:28:09
Odpovědět  Odkaz 
Aplikace->Systémové nástroje->Nástroj pro podporu zápisu na oddíly NTFS. V aplikacích ale systémové nástroje nemám???
Jiří Eischmann Re:Re:Re:Pracujeme s externím diskem Seagate FreeAgent Pro 1 TB
Jiří Eischmann 25. 04. 2009, 12:36:18
Odpovědět  Odkaz 
Moje chyba, v nové verzi to je v Systém->Správa.
Re:Re:Re:Re:Pracujeme s externím diskem Seagate FreeAgent Pro 1 TB
Mira 25. 04. 2009, 14:14:33
Odpovědět  Odkaz 
Ale i tak tam neni nástroj pro podporu zápisu na oddíly NTFS.
Jiří Eischmann Re:Re:Re:Re:Re:Pracujeme s externím diskem Seagate FreeAgent Pro 1 TB
Jiří Eischmann 25. 04. 2009, 16:00:48
Odpovědět  Odkaz 
Ale Ubuntu umí zápis na oddíly NTFS už v základu. Ta podpora je v balíčku ntfs-3g, který je součastí standardní instalace Ubuntu už minimálně dvě verze.
Re:Re:Re:Re:Re:Re:Pracujeme s externím diskem Seagate FreeAgent Pro 1 TB
Mira 26. 04. 2009, 09:58:20
Odpovědět  Odkaz 
Nemůžu to tam prostě nikde najít.
Jiří Eischmann Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:Pracujeme s externím diskem Seagate FreeAgent Pro 1 TB
Jiří Eischmann 26. 04. 2009, 10:10:48
Odpovědět  Odkaz 
Já jsem nikdy s NTFS externími disky nepracoval, takže nemám zkušenosti, ale co tak zkusit postupovat podle té hlášky?
Vypadá to, jakoby byl disk při posledním použití nestandardně odpojen a systému to hlásí, že jej pořád něco jiného používá, proto se to nechce připojit. Nezapomněl jste to třeba ve Windows odpojit?
Můžete také systému říct, ať to ignoruje, to jsou ty dva navrhované příkazy:
mount -t ntfs-3g/dev/sdb1/media/nový svazek -o force (jednorázové)
nebo zápis do fstab, což je trvalé:
stisknětě Alt+F2 a napište gksu gedit /etc/fstab a vložte na nový řádek:
/dev/sdb1/media/nový svazek ntfs-3g force 0 0
nezapomeňte jej odenterovat (na konci dokumentu musí být vždy prázdný řádek).
Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:Pracujeme s externím diskem Seagate FreeAgent Pro 1 TB
Mira 26. 04. 2009, 21:13:00
Odpovědět  Odkaz 
Tak sem to viřešil připojením k win XP a bezpečně odebral zařízení. Pak připojil k notebooku a rozjel se jak nic. Dík za rady.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Martin Šín

Martin Šín

Martin Šín (*1980) vystudoval pedagogickou fakultu a nyní pracuje jako učitel matematiky a výpočetní techniky na střední škole. Ve volném čase překládá a také hraje hry (ani jedno mu příliš nejde). V práci se snaží prosazovat open-source programy.


 • Distribuce: Debian

| proč linuxPublic Relations

Trendy ve vývoji softwaru pro řízení skladů

skladU nás v E LINKX se věnujeme vývoji moderních a inovativních řešení pro řízení skladů WMS. Sledujeme trendy, které se objevují na trhu, a snažíme se s pomocí testů přinášet tato řešení našim zákazníkům. V současnosti vidíme hned několik příležitostí, které postupně implementujeme. Pojďme se na ně společně podívat.

Pokračování ...Public Relations

Okta – bezpečná platforma pro Identity Management a Automation

skladS přechodem do cloudu řeší v současné době firmy požadavky na bezpečný vzdálený přístup svých zaměstnanců, partnerů i zákazníků k firemním datům.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »