přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Recenze mobilního telefonu Nokia N900

Recenze mobilního telefonu Nokia N900

n900.png

Na konci minulého roku Nokia uvedla na trh nový chytrý telefon ze své linuxové řady. Nokia N900 patří v současnosti mezi nejlépe hodnocené mobilní zařízení a byla zákazníky přijata velmi vřele. Dostali jsme ji na testování, takže se s vámi nyní můžeme podělit o dojmy z měsíčního používání.


Ze všeho nejdříve je nutné říci, že nazývat Nokii N900 mobilním telefonem není zrovna přesné. Někteří jej nazývají internetovým tabletem, čím je samozřejmě také. Přitom si zachovává veškeré vlastnosti mobilního telefonu. Nachází se prostě někde na hranici mezi mobilním telefonem a zařízením na prohlížení Internetu. Pojďme se ale podívat na to, jak si N900 vede po stránce hardwarové.

Hardware

Srdcem přístroje je procesor TI OMAP 3430 SoC 600 MHz ARM Cortex-A8, který je myslím výkonem pro tento typ přístroje odpovídající. V chytrých telefonem už dnes najdete procesory o výkonu kolem 1 GHz. Rychlost N900 mi připadá dostatečná, nedá se říct, že by byla vyloženě bleskurychlá, ale o pomalosti se hovořit nedá. Paměť telefonu je sice udávaná na hodnotě 1 GB, ale RAM je pouze 256 MB, zbytek je swap z interní paměti. Každopádně to stačí i na běh plnohodnotných desktopových aplikací, ale o tom až v části o softwaru. Čím N900 vyčnívá nad konkurencí je vnitřní paměť, která je 32 GB (eMMC). Tu lze ještě rozšířit o karty typu microSD/microSDHC, ale na rozdíl od některých konkurenčních zařízení to není prakticky potřeba. Myslím, že paměť 32 GB je  pro tento typ zařízení dostatečná.

Obrazovka je také velmi solidní. Má úhlopříčku 3,5 palce, což je u tohoto typu zařízení normální. Rozlišení je však 800x480, což dělá velmi pěkných 267 ppi (pixelů na palec). Jen pro srovnání populární iPhone má pouhých 160 ppi. Ještě lépe je na tom N900 v barevné hloubce. Její monitor dokáže zobrazit 16,7 milionu barev, iPhone pouze 262144. Rozdíl je také v typu monitoru. Zatímco N900 má rezistivní displej, iPhone kapacitní. Která technologie je lepší asi nelze objektivně rozsoudit, ostatně na Internetu naleznete na toto téma nekonečné diskuse.

Přístroj je vybaven slušným fotoaparátem s rozlišením 5 MP s optikou z dílny Carl Zeiss. Pořízeným fotografiím lze okamžitě přiřazovat GPS souřadnice. Nahrávat videa lze při rozlišení 800x480 s 25 snímky za sekundu.

Promo video

Podpora bezdrátových technologií je široká. N900 si rozumí s GSM, GPRS, EDGE, UMTS, WCDMA, HSPA, WLAN IEEE 802.11 b/g (WiFi), Bluetooth 2.1. Obsahuje také integrovanou GPS a jak FM přijímač, tak vysílač, což není zase tak obvyklá funkce ani v této kategorii. Pokud tedy často jezdíme autem, stačí vám k přehrávání hudby z N900 jakékoliv autorádio. Samozřejmě funkčnost tohoto řešení do značné míry závisí na rušení jinými stanicemi, ale podle mých pokusů byl zvuk čistý do 30 cm od zařízení, což je myslím na přehrávání v autě dostatečné.

Zařízení má Li-Ion baterii s kapacitou 1320 mAh. Samotná výdrž zařízení se liší podle toho, jak moc a jakým způsobem zařízení používáte. Pokud jste několik hodin připojeni k WiFi a brouzdáte po Internetu, energie z baterky mizí doslova před očima a musíte ji nabíjet každý den. Při neintenzivním provozu vydrží několik dní.

Charakteristickou vlastností N900 je vysunovací hardwarová klávesnice, na které se píše velmi dobře. Je tvrdá, klávesy jsou vystouplé, a ač nemám zrovna nejmenší prsty, neměl jsem problémy s trefováním se na klávesy. Většina chytrých telefonů dnes dává přednost softwarové klávesnici, ale pro serióznější psaní je hardwarová klávesnice nenahraditelná, navíc můžete během psaní sledovat např. konverzaci a místo toho, abyste měli softwarovou klávesnici přes celou obrazovku. Na druhou stranu je to vykoupeno větší velikostí (111x60x18 mm) a hmotností (181 g).

Nokia N900 s ruskou klávesnicí, zdroj wikipedia.org (Ilya Voyager)Nokia N900 s ruskou klávesnicí, zdroj wikipedia.org (Ilya Voyager)

Software

Stejně jako její předchůdci i Nokia N900 používá systém Maemo, tentokráte ve verzi 5. O Maemu jsem slyšel, že se jedná o „nejlinuxovější“ mobilní systém a tak jsem byl zvědavý, do jaké míry je to pravda. Po měsíci používání musím konstatovat, že mě Maemo v tomto smyslu vůbec nezklamalo. Je založeno na Debianu a když se přesunete do příkazové řádky, tak si opravdu připadáte jako v plnohodnotném Debianu. Naleznete tu stejné nástroje a také stejnou správu software včetně klasických repozitářů s deb balíčky. Ty mají dokonce stejnou strukturu jako repozitáře Debianu. Taktéž jsou rozděleny podle fáze vývoje. Chcete testovat vývojovou verzi? Není problém, stačí přepsat zdroje softwaru.

Prostředí Maema se mi taky velmi zamlouvalo. Využívá virtuální plochy, jako je známe z Linuxu, uživatel se mezi nimi pohodlně pohybuje tažením prstu po obrazovce. Na každou plochu si můžete umístit různé widgety, takže tam můžete mít spouštěče map, prohlížeče, náhled kalendáře, zobrazení nejnovějších zpráv z Facebooku nebo RSS. Vlevo nahoře je panel, z kterého se dostanete do seznamu aplikací a v kterém se nacházejí nástroje na nastavení profilu, zapnutí Bluetooth, připojení k Internetu, zobrazuje také stav baterky.

Virtuální plochy s widgety

Virtuální plochy s widgety

Virtuální plochy s widgetyVirtuální plochy s widgety

Maemo je plně multitaskingový systém bez žádný kompromisů v této oblasti. Aplikace lze mít spuštěnou v režimu celé obrazovky, přičemž kliknutím na jedno tlačítko v rohu se můžete vrátit do normálního stavu. Aplikace mají lištu nástrojů v systémovém panelu v horní části obrazovky. Kliknutím na ikonu v levém horním rohu na tomto panelu se přesunete do přepínače mezi aplikacemi, který připomíná Exposé z Max OS X, protože okna otevřených aplikací jsou seřazeny do mřížky. Pokud kliknete na ikonu znovu, ocitnete se zpět v seznamu aplikací.

Přepínání aplikacíPřepínání aplikací

Jednou ze stěžejních funkcí N900 je prohlížení webu. K tomu slouží výchozí prohlížeč, který je postavený na Firefoxu. Na můj vkus byl až moc těžkopádný, protože jsem byl zvyklý na Operu Mini, která má možnost komprese dat. Na pomalých připojeních, jaké nabízí např. T-Mobile, je prohlížení webu se vším všudy docela pomalé. Na druhou stranu je naprosto bez kompromisů včetně přehrávání Flashe. Množství přenesených dat a tedy i zrychlení brouzdání můžete ovlivnit nainstalováním AdBlocku, který všechen flashový obsah standardně blokuje. Maemo je však díky svému linuxovému naturelu natolik univerzální systém, že není problém nainstalovat i Operu Mini, i když neexistuje oficiální podpora. Prostě jen nainstalujete JRE a do něj Operu Mini. Není to nic složitého.

Výchozí prohlížečVýchozí prohlížeč

Nebyl by to správný komunikátor, kdyby neuměl instant messanging. Integrace všech sítí (Jabber, ICQ, MSN, Skype,...) je doslova vzorová. Všechny kontakty jsou sloučeny do jednoho seznamu a lze je slučovat a vytvářet tzv. metakontakty (a to i s kontakty ze SIM karty). Veškeré konverzace včetně SMS probíhají formou, kterou známe z instant messagingu, tedy že se zobrazují zprávy na jedné stránce tak, jak jdou za sebou. Abych pravdu řekl, dlouho jsem vůbec netušil, že je v Maemu podpora Skype. Myslel jsem si, že se jedná o samostatnou aplikaci jako všude jinde. Ale on je do Maema integrován a stačí se tedy jen přihlásit. Tato integrace je neocenitelná v momentě, kdy chcete volat. Stačí vybrat v telefonním seznamu kontakt, kliknout na něj a objeví se vám možnosti, které jsou k dispozici. Pokud jste v ČR, dáte asi přednost volání přes mobilního operátora, v zahraničí vyjde mnohem levněji Skype (pokud jste připojeni k WiFi). Řešení v N900 je skvělé v tom, že jen kliknete na jiné tlačítko. Teoreticky se lze přihlásit i k VoIP, ale zprovoznit volání přes Fayn, se mi nepodařilo. Netvrdím ale, že to nejde, nastavit SIP účet je občas alchymie. Velmi dobrou podporu má E-mail. Obsluha mého e-mailového účtu skrze IMAP byla naprosto bez problémů.

Tak přes co budeme volat?Tak přes co budeme volat?

Jednou z nejdůležitějších funkcí N900 je také GPS navigace, která je dnes běžná i v telefonech nižších tříd. Veskrze pozitivní skutečností je, že Nokia nabízí vlastní mapy úplně zdarma. K dispozici jsou mapy z několika desítek zemí. V tomto Nokia nad ostatními výrobci vede. Bohužel tím pozitivní zprávy o GPS navigaci v N900 končí. Mé zkušenosti jsou spíše negativní. Jedná se tzv. asistovanou GPS, která urychluje nalezení pozice výměnou dat přes Internet. Pokud však připojeni k Internetu nejste, vyhledávání trvá dlouho a mnohdy nenajde GPS signál vůbec. A i když jste připojení k Internetu GPS je často zpožděné a nepřesné.

Aplikace pro poslech rádiaAplikace pro poslech rádia

Mezi další aplikace patří prohlížeč fotografií, který je propojen s fotoaparátem. Fotografie můžete ihned po pořízení jednoduše uploadovat třeba na Facebook. Je možné je automaticky označovat GPS souřadnicemi nebo přidávat vlastní značky.

N900 si poradí taky s kancelářskými dokumenty. Předinstalovaný je slušný prohlížeč PDF a na textové, tabulkové a prezentační dokumenty jsou tu produkty Documents To Go, které jsou ale placené. Stojí 10 dolarů a bohužel zvládají pouze dokumenty MS Office, ne ODF.

O přijímači FM už jsem se zmínil v části o hardwaru. Zde jej zmiňuji znovu, protože se mi opravdu líbí aplikace pro poslouchání rádia. Frekvenci měníte tahy prstem a uložené stanice se objevují přímo ve stupnici frekvence, takže se nemusíte při hledání své oblíbené stanice prohrabovat nějakým seznamem.

Povedený je i přehrávač multimédií. Je dle mého názoru lepší než v mém přehrávači Cowon D2+, který patří ve své kategorii ke špičce. Přehrávač hudby si umí najít náhledy alb a pracovat s nimi. Pokud vás omrzí vaše hudební sbírka a nejste v dosahu oblíbeného FM rádia, můžete poslouchat internetová rádia. Na výběr jich máte 48 a můžete přidávat další. Velmi dobrý je také video přehrávač. Díky skvělému displeji je obraz velmi dobrý a s přehrávanými formáty jsem také neměl problém. Nepřehrajete jen věci, které jsou opatřené DRM.

OpenMagazin v MaemuOpenMagazin v Maemu

Pokud vám nestačí nabídka předinstalovaných programů, můžete instalovat nové přes Správce aktualizací nebo z Ovi Obchodu, který má podobu aplikačního tržiště, jak známe např. z iPhone nebo Androidu. Další možností je instalovat aplikace přímo z repozitáře klasickými nástroji v terminálu. Touto cestou budete instalovat především konzolové aplikace. Kromě aplikací pro Maemo si můžete nainstalovat i klasické linuxové aplikace jako např. Pidgin.

Procházení hudebními albyProcházení hudebními alby

Maemo a Linux

Chytrý telefon je samozřejmě o polovinu méně chytrý, pokud nespolupracuje s vaším počítačem. To byla vždy bolest Linuxu. Posledním v Linuxu dobře podporovaným mobilním systémem byl Palm, který už to má dávno spočítané. Situace v případě N900 není tak špatná, jako u jiných platforem, ale zdaleka není ideální. Existuje aplikace SyncEvolution. Najdete ji i v repozitářích své linuxové distribuce. Má i grafické rozhraní. Na straně počítače je synchronizaci jednoduché nastavit. Má však jeden háček, musí probíhat přes jednu z internetových služeb (Google, Scheduleworld, Mobical,...). Chcete-li tedy synchronizovat, musíte být připojeni k Internetu. Tímto způsobem můžete synchronizovat jak kontakty, tak kalendáře, poznámky a úkoly. Bohužel v Ubuntu se SyncEvolution nemohl připojit k lokální databázi. Chyba je nahlášena, ale stále nevyřešena. Potěšující zprávou je, že vývojová verze SyncEvolution už je integrována do GNOME Bluetooth a bude tak možné synchronizovat s N900 přímo. Na straně mobilu už není zprovoznění synchronizace tak uživatelsky přívětivé, je potřeba příkazová řádka. Na druhou stranu se nejedná o nic komplikovaného.

Výměna dokumentů s N900 je v Linuxu naprosto bezproblémová. Stačí se připojit přes kabel nebo Bluetooth. Zařízení se připojí jako mass storage a můžete kopírovat soubory.

Závěrečné hodnocení

Nokia N900 je bezesporu špičkový mobilní telefon a internetový tablet v jednom. Hardwarové zpracování je výborné v čele se skvělým displejem. Samotný systém je také velmi povedený a bez kompromisů, které najdete u konkurence. Pokud bych měl najít nějakou slabinu, tak je to asi absence rozsáhlého ekosystému aplikací, který můžete najít u iPhone. Pro Maemo prostě desítky tisíc různých aplikací nenaleznete. Na druhou stranu komunita kolem Maema je velmi živá a ještě větší aktivitu můžeme očekávat po spojení sil s Intelem. Navíc lze instalovat klasické linuxové aplikace. U N900 má člověk vůbec pocit, že má v mobilu opravdový linuxový systém a ne jen něco, co má jen výrazně modifikované linuxové jádro a jinak nemá s Linuxem nic společného. Pro fandu Linuxu je tak N900 velmi dobrou volbou. Odradit může jen cena, která se stále pohybuje u hranice 15 tisíc korun, ale stejně kvalitní telefon u konkurence levněji neseženete.

Nahoru

Příspěvky

Recenze mobilního telefonu Nokia N900
Milhouse 14. 04. 2010, 06:42:15
Odpovědět  Odkaz 
Díky za hezkou recenzi. Nemít iPhone, tak bych do něj možná šel. Nebylo by i nějaké srovnáni s Palm Pre? Hlavně systém.
Jinak jsem taky zvědav, co provede s trhem MeGo. :)
Recenze mobilního telefonu Nokia N900
lzap 14. 04. 2010, 08:34:10
Odpovědět  Odkaz 
Umis to prodat. Musim rict, ze jsem se vzdycky od teto nokie i od recenzi odvracel, ale po precteni tohoto clanku mam dokonce chut si jednu koupit ;-) Akorat nechapu jednu vec - kdyz je tam ARM procesor, jakto ze je tam Flash? Myslel jsem, ze Flash pro ARM neexistuje... to je jen lepsi.
Re:Recenze mobilního telefonu Nokia N900
lzap 14. 04. 2010, 08:37:41
Odpovědět  Odkaz 
Jen jeste poznamka - tato nokia neni internetovy tablet. S tim nemohu souhlasit, rekl bych, ze trh uz jasne vymezil, co je to internetovy tablet - neco co ma rozliseni na sirku alespon 1024 a pristup na internet. Pochopil jsem ze tento pristroj ma 800xXXX, coz dela brouzdani dosti bolestive.
Jiří Eischmann Re:Re:Recenze mobilního telefonu Nokia N900
Jiří Eischmann 14. 04. 2010, 10:39:41
Odpovědět  Odkaz 
Nokia N900 je následovníkem N810 a N800, které vůbec neuměly volat (jen po Skypu) a byly označovány za internetové tablety. N900 je kromě inovací rozdílná jen v tom, že má i funkce telefonu. Že Steve Jobs zvětšil 4x iPhone, na tom nic nemění :)
Re:Re:Re:Recenze mobilního telefonu Nokia N900
lzap 15. 04. 2010, 00:07:27
Odpovědět  Odkaz 
No pro me proste zarizeni s 800 na sirku neni internetovy tablet. S internetovym tabletem lze totiz bezproblemove brouzdat ponetu. S timhle ne.

To ovsem nic nemeni na tom, ze je to pekne zarizeni. Kdo by nechtel mit Debiana v telefonu...
Re:Re:Re:Re:Recenze mobilního telefonu Nokia N900
cube48 18. 04. 2010, 13:21:27
Odpovědět  Odkaz 
Tvrzeni, ze s N900 nejde bezproblemove brouzdat netem je naprosto zcestne. Autor vyroku evidentne zarizeni nikdy nemel v ruce :-D
Re:Re:Re:Re:Recenze mobilního telefonu Nokia N900
err 2. 05. 2010, 07:30:22
Odpovědět  Odkaz 
>>>To ovsem nic nemeni na tom, ze je to pekne zarizeni. Kdo by nechtel mit Debiana v telefonu...

Já!
Jiří Eischmann Re:Recenze mobilního telefonu Nokia N900
Jiří Eischmann 14. 04. 2010, 11:15:12
Odpovědět  Odkaz 
Adobe vydalo Flashplayer 9 pro ARM.
Recenze mobilního telefonu Nokia N900
pitrdzi 14. 04. 2010, 09:19:16
Odpovědět  Odkaz 
Cau, diky za zajimavou recenzi. K posledni vete - osobne jsem hodne zvedavy na Samsung Wave, ktery by se u nas mel objevit na prelomu dubna a kvetna (snad :)). Bude zajimavy nejen vybavou (bluetooth 3.0, n-ková wifi, super amoled display, 1GHz procesor Cortex-A8) ale i cenou, ktera se ma udajne pohybovat okolo 10000, coz uz je docela zajimave. Nejvetsim otaznikem bude Bada OS od Samsungu, ale necham se prekvapit - na videich s preprodukcnimi kousky se mi dost libil (jak telefon, tak OS).
Recenze mobilního telefonu Nokia N900
Vojta 14. 04. 2010, 21:16:11
Odpovědět  Odkaz 
Otázka na tělo: Koupil by sis to? :-)
Jiří Eischmann Re:Recenze mobilního telefonu Nokia N900
Jiří Eischmann 16. 04. 2010, 19:32:35
Odpovědět  Odkaz 
Kdybych si chtěl koupit smartphone, tak si ho asi koupím, možná bych se ještě rozmýšlel nad Nexus One, ale vše, co potřebuji umí i moje Nokia E52, a je třikrát levnější.
Recenze mobilního telefonu Nokia N900
petr 14. 04. 2010, 22:42:27
Odpovědět  Odkaz 
mám n810 a velkým problémem těchto tabletů byly PIM aplikace, naštěstí u n900 už musela nokia zakročit a vymyslela aspoň funkční kalendář (rozuměj s možností synchronizace), ostatní PIM aplikace jsem ale hledal docela špatně hlavně na správu úkolů (jsem zhýčkaný palmem - paradoxně na nXXX jde virtuální stroj palmu od garnetu, ale nejde v něm lokalizace, emulátor POSE zase jde i s lokalizací, ale nejde mu zvuk :( ). Co mě u maema vadí, je relativní necentrálnost repozitářů a ukončení mnoha slibných projektů, přesto na některé věci je n900 prostě nejlepší, ať už jde o internet nebo GPS navigaci.
Re:Recenze mobilního telefonu Nokia N900
mm 15. 04. 2010, 12:01:35
Odpovědět  Odkaz 
Nevím jak na N810, ale N900 je na tom s GPS dost mizerně. Aplikace pro práci s mapami, kterou k tomu dodávají neumí navigovat a má dost znaků nedodělanosti...Horší je ale to, že se to celé s GPS chová dost nespolehlivě. Někdy najde satelity, někdy ne, často je přesnost určení polohy více než mizerná - třeba 100m. Určení polohy občas trvá více než půl hodiny atd...
Možná s externím BT GPS modulem by to bylo lepší a možná je použitelná aplikace Sygic - dá se u nás pro N900 někde koupit(nemyslím platbu kartou po Internetu)?
Re:Re:Recenze mobilního telefonu Nokia N900
petr 15. 04. 2010, 21:39:57
Odpovědět  Odkaz 
maemo mapper nebo maep nejsou špatné, bavil jsem se o software třetích stran open source, je samo nutné dodplnit repositáře, jinak 810 má lepší gps modul než 900 aspoň co vím, 810 drží cestu bezproblémů na šířku jízdního pruhu čili +-metr, s externím modulem to potom není problém u obou
Recenze mobilního telefonu Nokia N900
majkro 15. 04. 2010, 00:51:11
Odpovědět  Odkaz 
No asi si radsi koupim Motorolu Droida.
Recenze mobilního telefonu Nokia N900
DocX 17. 04. 2010, 21:52:03
Odpovědět  Odkaz 
ja mam n900 som moc spokojny dik za peknu recenziu aspon vem vacej toho len ste sa tam zmienili o icq ktore nema ten telefon len skype ,google talk,jabber a sip + ovi by nokia popripade ked sa stahne pidgin tam je icq
jde to i levneji
Liso 25. 04. 2010, 13:18:57
Odpovědět  Odkaz 
Opravdu velmi pekna recenze. Minuly tyden jsem si ji zrovna objednal a tak by mi v brzke dobe mela dorazit. Tesim se vazne jako maly kluk.

Nicmene 15k je opravdu dost drahe, tolik bych za to nedal. Na Hypermobil.cz je nova Nokie za cca 11k, tak jsem zvedavy, co tomu bude chybet. :)

http://www.hypermobil.cz/produkty/mobilni-telefony/nokia/nokia-n900
Recenze mobilního telefonu Nokia N900
ERR 2. 05. 2010, 07:32:56
Odpovědět  Odkaz 
Nebylo by od věci vyzkoušet take novou verzi systému -> MEEGO. Původní Maemo už myslím zkončilo.
Recenze mobilního telefonu Nokia N900
Petr 5. 05. 2010, 16:09:31
Odpovědět  Odkaz 
Je dost diskutabilní jestli vyšší hodnota pixlů na palec je klad. pak by na tom byla ještě lépe LG Arena, která má stejných 800x480 jen na 3" displayi. Přece jen to podstatné je celkový počet bodů, a ten je stejný i u iPhonu nicméně je-li bodů na palec příliž mnoho, nemohu se k nim chvat stejně, ale musím mít jistou minimální velikost objektu, které se zobrazují. Sice při vyšším ppi budou lépe prokreslené, ale bude jich méně. A další věc, která mi vadí je ta klávesnice. Chápu, že pro mnoho jiných to bude hlavní argument pro tento mobil, ale můj názor je, že budoucnost je v dotykových telefonech. Chápu, že taktilní feedback reálné klávesnice je něco zcela jiného, ale pro většinu lidí ten smartphone více zobrazuje informace než abych je do něho tlačil. Takže zařízení jako iPhone, Nexus One, HTC HD2, Desire, Legend nebo Samsung Omnia II, Wawe jsou podle mne cesta telefonů, a nokia by měla máknout, aby jí tahle cesta neutekla. Kdysi jsem si chtěl koupit PDA, ale vadila mě ta jednoúčelovost, teď jsou mobily, které funkci PDA převzaly. Homogenní dotykáče mají totiž jednu základní vlastnost, není tam, co by se opotřebovávalo. Kromě výměny baterky za 2-3 roky tam není nic k poškozování. Nemluvě o tom, co se stane když telefon vypadne z ruky. Komu nikdy nevypadl? Tady to spojení mezi dvěma částmi asi vydrží dost málo. Jen pro porovnání, co vydrží homogenní dotykový telefon LG Arena je tady. http://mobile.mail.ru/reviews/lg/LG_Arena-crash.html. (v azbuce)
Recenze mobilního telefonu Nokia N900
mirec131 24. 06. 2010, 19:29:21
Odpovědět  Odkaz 
čaute všetci-mám N900 už nejaký ten týždeň a dávam mu 9 z 10 bodov!!!aj to len preto,že má obmedzené KLASICKÉ možnosti mobilov-prira´dovanie fotik ku kontaktom,nastavenie rozlišovacích zvonení a ABSENCIU MMS.Mne osobne však je ostatné vlastnosti plne nahradzujú tie nedostatky-potreboval som a kupoval som si ho preto,aby som nemusel nosiť so sebou PDA a mobil-N900 má v sebe všetko,čo potrebujete ako podnikateľ-nikomu neberiem jeho názor,ale pre mňa to bola SUPER INVESTÍCIA-ale veď ani nový MEDVEĎ nie je za 300 papierov.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Jiří Eischmann

Jiří Eischmann

(*1984) studoval na VŠE a Memorial University of Newfoundland. Je členem GNOME Foundation. Podílel se na knihách o Mandriva Linuxu a Ubuntu a momentálně pracuje ve společnosti Red Hat jako manažer zodpovědný za vývoj desktopových aplikací a je Fedora ambasadorem pro ČR. Ve volném čase se věnuje sportu a cestování.


  • Distribuce: Fedora
  • Grafické prostředí: GNOME

| proč linux | blogPublic Relations

Každý den se do práce těším, říká Viktor ze Siemens Advanta

Viktor ŽaludViktor Žalud je hardwarový vývojář a v Siemens Advanta se zaměřuje na vývoj zařízení pro průmyslovou automatizaci. „Každé zařízení musím navrhnout, nechat vyrobit, otestovat jeho funkcionalitu a zajistit, aby splňovalo všechny předpisy a normy,“ popisuje svou práci. „Práce mě baví i proto, že každý půlrok vymýšlím řešení pro jiný výrobek a všechny jsou unikátní,“ vysvětluje.

Pokračování ...Public Relations

On-line konference VMworld 2021: stovky přednášek a tutoriálů zdarma

VMworld 2021Základem úspěchu každého byznysu je v dnešní době schopnost inovovat a přizpůsobovat se požadavkům trhu, a to rychle. Dle výzkumu Forrester 88 % zástupců firem potvrzuje, že spokojenost zákazníků je přímo závislá na zlepšování a inovacích jejich aplikací.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »


Public Relations

Jak si vybrat spolehlivé online kasino?

CasinoVýběr poctivé herny je otázka, která se týká nejen začínajících hráčů, ale i hráčů se zkušenostmi. Poctivé casino je skutečnou šancí nejen si užít proces, ale také vyhrát. Online zábavní portál je specializovaná služba, která uživatelům umožňuje hrát o peníze. Online herní průmysl se neustále vyvíjí a online kasina úspěšně konkurují kamenným provozovnám.

Pokračování ...