přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Letní soutěž o linuxový telefon

Letní soutěž o linuxový telefon

nokian9.jpg

Občanské sdružení Openmobility ve spolupráci s firmou Nokia vyhlašuje programovací soutěž v Qt. Naprogramujte aplikaci pro MeeGo a/nebo Symbian a vyhrajte linuxový telefon.


Občanské sdružení Openmobility ve spolupráci s firmou Nokia vyhlašuje programovací soutěž v Qt. Tento framework je v současné době dostupný na zařízeních s operačním systémem MeeGo Harmattan a Symbian^3. Posledními zástupci telefonů s těmito systémy jsou Nokia N9 (s MeeGo) a Nokia 808 PureView (se Symbianem). Cílem soutěže je vytvořit aplikace pro tyto mobilní telefony (stačí jedna platforma) s využitím Qt a QML. Hlavní cenou bude mobilní telefon Nokia N9, na kterém běží systém MeeGo Harmattan.

Téma soutěže

Škála témat soutěže je velmi široká a otevřená. Soutěžící mají základní úkol vytvořit aplikaci pro mobilní telefon, která využívá Qt a QML. Je možné využít i další knihovny, např. MeeGo Touch Framework. Vytvořený program může být specifický pro český nebo slovenský trh. S výhodou lze využít různého hardwaru telefonu, jako je například kamera, mikrofon, údaje o poloze nebo natočení telefonu. V současnosti existuje velmi malé množství aplikací využívajících NFC (Near Field Communication).

Nokia N9

Jako inspirace může posloužit i vyhodnocení minulého kola této soutěže. Namátkou lze zmínit aplikace pro sociální sítě, přičemž celosvětový Google+ nebo LinkedIn bohužel nemají pro telefon Nokia N9 klienta, který by zvládl synchronizovat jednotlivé kontakty. České sociální sítě, jako Hofyland, NYX nebo roumen, také nejsou podporovány.

Splashscreen

Další možností je portování různých aplikací z jiných platforem, za zmínku stojí například ReMoko, což je program pro dálkové ovládání. Pak můžeme jmenovat program NMAP pro analýzu bezpečnosti počítačových sítí, kterému chybí rozumné uživatelské rozhraní. V oblasti bezpečnosti lze zmínit aplikaci Prey, která by mohla být alternativou k současnému Track&Protect. Jednoduchá a současně zajímavá by mohla být implementace ownCloud. Inspirací z jiných platforem může být hudební aplikace simulující klavír nebo kytaru.

Kreativitě se meze nekladou a je možné prorazit i s aplikací typu „průvodce po památkách v Praze“. S fyzikálním enginem QML Box2D je možné vytvořit plnohodnotnou hru na úrovni Angry Birds.

Soutěž pro neprogramátory

Od 30. září budou pro veřejnost k dispozici vytvořené soutěžní aplikace a vy budete moci posoudit nápady a zlepšit vyvíjené aplikace včetně oprav chyb. Vytvořením recenze se zapojíte do hlasování o výsledku soutěže s možností vyhrát věcnou cenu.

Pravidla soutěže

 1. Aplikace musí být zveřejněna a distribuována pod otevřenou licencí (GNU GPL, BSD). Vývoj aplikace musí probíhat otevřeným způsobem. Je doporučeno vytvořit projekt na některém z veřejně dostupných serverů pro správu zdrojových kódů (projects.developer.nokia.com, gitorious.org, github.org atd.).

 2. Aplikace musí být odeslána do Nokia Store (store.ovi.com) a musí být alespoň ve stádiu QA.

 3. Aplikace musí být vytvořena speciálně pro tuto soutěž. Není možné soutěžit s aplikací zveřejněnou dříve (platí pro její zveřejnění kdekoliv).

Jak se do soutěže přihlásit

Do soutěže je možné se přihlásit zasláním e-mailu na beqtopen2012@openmobility_cz. E-mail by měl obsahovat krátký popis aplikace a odkaz na její veřejný repozitář. Pro recenzování jednotlivých příspěvků nás prosím kontaktujte také na tento e-mail. Samotná recenze bude vložena do redakčního systému stránek sdružení Openmobility. Případné otázky k soutěži pište na stejnou adresu.

Ceny

Mezi výherce budou rozděleny linuxový telefon Nokia N9, dvě vývojová zařízení Nokia N950, dále telefony Nokia E7, Nokia X7 a Nokia E6.

Harmonogram soutěže

 • 2. července 2012 – přihlašování příspěvků

 • 30. září 2012 – odevzdání soutěžních aplikací

 • 15. října 2012 – odevzdání recenzí

 • 20. října 2012 – vyhlášení vítězů

Vyhodnocení soutěže

Soutěž bude hodnocena několika nezávislými porotci a odbornou veřejností. Základním kritériem hodnocení je splnění cíle soutěže, a to vytvoření aplikace. Dále se bude hodnotit:

 • integrace do systému (nativní vzhled)

 • publikační činnost a dokumentace (návod k vytvoření aplikace, blogový příspěvek popisující části aplikace)

 • nápad a inovativnost

 • přínos komunitě

 • míra využití prostředků telefonu

Vyhlášení výsledků

Vítěz soutěže bude vyhlášen na konferenci Linux Days 2012 v Praze.

Aktualizace

Další (nové) informace najdete na openmobility.cz.

Mediální partneři

LinuxEXPRES

LinuxDays

Dotekománie

Smartmobil.sk

Generální partner

NOKIA

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz