přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Jaké jsou vyhlídky pro Qt?

Jaké jsou vyhlídky pro Qt?

Daniel Kihlberg se zamýšlí nad tím, co bude čerstvě vytyčená strategie společnosti Nokia znamenat pro GUI framework Qt.


Společnost Nokia ve své tiskové zprávě načrtla, kam by se měl v budoucnu ubírat vývoj mobilních přístrojů. Souvisí to s aktuálním partnerstvím s firmou Microsoft, které bude mimo jiné znamenat masivní vstup systému Windows Phone a vyhledávání Bing do mobilních telefonů Nokia, naopak Microsoft využije Nokia Maps jako svou mapovou technologii a produkty Nokia začlení do svého Marketplace. Daniel Kihlberg, ředitel „Qt ekosystému“ ve společnosti Nokia, se v reakci na to zamýšlí, co to bude znamenat pro framework Qt, který je vyvíjen právě pod taktovkou firmy Nokia.

Překvapivě by to prý mohlo být pro Qt velmi pozitivní. Kihlberg argumentuje například tím, že 200 milionů uživatelů (plus 150 mil. dalších potenciálních) přístrojů se systémem Symbian bude využívat právě Qt díky probíhající modernizaci Symbianu. Zmiňuje také 400 000 vývojářů aplikací pro Qt, s tím, že by vydání Qt Quick a Qt SDK 1.1 mohlo vyvolat další zájem, a připomíná, že Nokia je jen jednou z desítek firem, které do Qt přispívají a stavějí na něm své aplikace použitelné na desktopech, mobilních přístrojích a dalších zařízeních. Slashdot nicméně odkazuje na satirický web, ilustrující jiný možný vývoj událostí.

Nahoru

Příspěvky

Jaké jsou vyhlídky pro Qt?
Milhouse 15. 02. 2011, 09:10:33
Odpovědět  Odkaz 
Co se vlastně s QT a respektive i s KDE bude dít dál, je velmi zajímavá otázka. Při pohledu na spojení Nokie a MS mi přeběhl mráz po zádech.
No ale jak vidno, nemusí být vše ztraceno. :)
Lukáš Jelínek Re:Jaké jsou vyhlídky pro Qt?
Lukáš Jelínek 15. 02. 2011, 12:08:26
Odpovědět  Odkaz 
Krajní možností by byl scénář ve stylu LibreOffice, v případě Qt asi ve formě začlenění do projektu KDE. Uvidíme...
Re:Re:Jaké jsou vyhlídky pro Qt?
Jaroslav Reznik 17. 02. 2011, 15:40:13
Odpovědět  Odkaz 
Do KDE bych to nerad daval, komercni cast Qt je taky zajimava - podpora. A pro dalsi vyvoj mimo Nokii celkem dulezita. Libil se mi napad pod Linux Foundation (kde je i MeeGo). Tim padem by byl kompletni open source stack k dispozici, s kvalitni podporou, od jadra az UI.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

OpenRadioss: Simulace dynamických dějů nyní jako open-source

OpenRadiossNa podzim loňského roku Altair překvapil odbornou veřejnost z řad výpočtářů a vývojových inženýrů představením řešiče OpenRadioss. Jak už název napovídá, Open­Radi­oss je open-source verzí explicitní­ho solveru Altair Radioss, CAE nástroje pro simulace rychlých dějů, jakými jsou tolik populární virtuální testy nárazů vozidel, včetně vyhodnocení pasivní bezpečnosti, zkoušky odolnosti leteckých konstrukcí, pádové zkoušky elektronických zařízení a podobně.

Pokračování ...Public Relations

PATRON-IT staví svůj monitorovací systém na technologii N-able

Společnost PATRON-IT je jednou z nejres-pektovanějších českých společností, které se specializují na IT bezpečnost. Její hlavní činností jsou dodávky SaaS (Security as a Service) služeb s garancí bezpečnosti a obrany proti útokům.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »