přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Jaké jsou vyhlídky pro Qt?

Jaké jsou vyhlídky pro Qt?

Daniel Kihlberg se zamýšlí nad tím, co bude čerstvě vytyčená strategie společnosti Nokia znamenat pro GUI framework Qt.


Společnost Nokia ve své tiskové zprávě načrtla, kam by se měl v budoucnu ubírat vývoj mobilních přístrojů. Souvisí to s aktuálním partnerstvím s firmou Microsoft, které bude mimo jiné znamenat masivní vstup systému Windows Phone a vyhledávání Bing do mobilních telefonů Nokia, naopak Microsoft využije Nokia Maps jako svou mapovou technologii a produkty Nokia začlení do svého Marketplace. Daniel Kihlberg, ředitel „Qt ekosystému“ ve společnosti Nokia, se v reakci na to zamýšlí, co to bude znamenat pro framework Qt, který je vyvíjen právě pod taktovkou firmy Nokia.

Překvapivě by to prý mohlo být pro Qt velmi pozitivní. Kihlberg argumentuje například tím, že 200 milionů uživatelů (plus 150 mil. dalších potenciálních) přístrojů se systémem Symbian bude využívat právě Qt díky probíhající modernizaci Symbianu. Zmiňuje také 400 000 vývojářů aplikací pro Qt, s tím, že by vydání Qt Quick a Qt SDK 1.1 mohlo vyvolat další zájem, a připomíná, že Nokia je jen jednou z desítek firem, které do Qt přispívají a stavějí na něm své aplikace použitelné na desktopech, mobilních přístrojích a dalších zařízeních. Slashdot nicméně odkazuje na satirický web, ilustrující jiný možný vývoj událostí.

Nahoru

Příspěvky

Jaké jsou vyhlídky pro Qt?
Milhouse 15. 02. 2011, 09:10:33
Odpovědět  Odkaz 
Co se vlastně s QT a respektive i s KDE bude dít dál, je velmi zajímavá otázka. Při pohledu na spojení Nokie a MS mi přeběhl mráz po zádech.
No ale jak vidno, nemusí být vše ztraceno. :)
Lukáš Jelínek Re:Jaké jsou vyhlídky pro Qt?
Lukáš Jelínek 15. 02. 2011, 12:08:26
Odpovědět  Odkaz 
Krajní možností by byl scénář ve stylu LibreOffice, v případě Qt asi ve formě začlenění do projektu KDE. Uvidíme...
Re:Re:Jaké jsou vyhlídky pro Qt?
Jaroslav Reznik 17. 02. 2011, 15:40:13
Odpovědět  Odkaz 
Do KDE bych to nerad daval, komercni cast Qt je taky zajimava - podpora. A pro dalsi vyvoj mimo Nokii celkem dulezita. Libil se mi napad pod Linux Foundation (kde je i MeeGo). Tim padem by byl kompletni open source stack k dispozici, s kvalitni podporou, od jadra az UI.

Odpovědět

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz