přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Hry v Ubuntu - instalace komerčních her

Hry v Ubuntu - instalace komerčních her

ubuntu.png

Ubuntu obsahuje již v základní instalaci mnoho jednoduchých, ale přesto velmi oblíbených a hratelných her. Jedná se obvykle o počítačové varianty karetních, deskových nebo logických her. Patří sem tedy např. pasiáns, black jack, miny, šachy nebo populární sudoku. Všechny hry naleznete v hlavní nabídce Aplikace | Hry . Tyto standardní hry si ukazovat nebudeme, protože jsou všeobecně známé a jejich ovládání je jednoduché.


Menu Aplikace | HryMenu Aplikace | Hry

Zaměříme se na složitější hry a podíváme se na:

  • další open-source hry, které jsou součástí softwarových zdrojů Ubuntu;
  • komerční hry - ukážeme si též speciální způsoby instalace;
  • dozvíte se také, o čem tyto hry jsou, jak se instalují a kde je najdete.

Toto je ukázka z knihy Ubuntu 8.10 CZ Praktická příručka uživatele Linuxu, kterou můžete zakoupit v shop.qcm.cz. Ukázka je rozdělena do dvou dílů a jedná se o krátký výtah z kapitoly Hry v Ubuntu, která je v knize mnohem delší. Druhý díl vyšel pod názvem Pařba v Ubuntu - přehled několika her.

Sbírku základních her lze velmi jednoduše rozšířit o další, které se nacházejí ve zdrojích softwaru pro Ubuntu. Instalují se stejně jako jakýkoliv jiný software, stačí si projít položku Hry v katalogu správce balíčků. Po jejich nainstalování je naleznete opět v hlavní nabídce v menu Aplikace | Hry.

Existují hry, které ve zdrojích softwaru nenaleznete, protože je lze získat jedině zakoupením. Jejich cena se může pohybovat od desítek korun až po tisíce. Instalační balíček je po zaplacení možné stáhnout na stránkách výrobce a pak jej podle instrukcí nainstalovat. Do této skupiny patří také hry, které jsou určeny pro jiný operační systém, než je Ubuntu - mohou to být hry určené pro starší systémy, jako byl DOS, nebo jiné. V Ubuntu lze provozovat a hrát také mnoho her určených pro Windows, stejně jako klasické hry z herních automatů - na jejich spuštění existuje speciální software.

Nabídka her pro Ubuntu bohužel není v současné době tak pestrá jako nabídka her pro systém Windows. Plyne to z faktu, že Linux svou pozici jako herní platforma ještě hledá a výrobci her preferují ve většině případů právě systém Windows. Pouze někteří z nich mají snahu své projekty vyvíjet také pro linuxové operační systémy či je aspoň převést.

I přes tuto poněkud smutnou skutečnost si dnes můžeme vybírat hry z poměrně rozsáhlé řady kvalitních a hlavně zábavných titulů. V této kapitole se podíváme na několik vybraných her, které nám, autorům, přišly nejzajímavější. Většinu her si pouze ukážeme a řekneme si základní informace. Popis mnohých z nich, zvláště u rozsáhlých moderních her, by totiž vydal na samostatnou knihu.

Instalace her pomocí správce softwaruInstalace her pomocí správce softwaru

Komerční hry

Zastavme se na chvíli u komerčních her, protože ty jsou tak trochu samostatnou kapitolou. Většina z komerčních her pro Linux se na počítač instaluje pro nás nestandardním způsobem. Správce softwaru je totiž obvykle zastoupen samotným instalátorem hry, který má podobu spustitelného souboru. Ten je obvykle navržen tak, aby fungoval ve většině linuxových distribucí včetně Ubuntu.

Mnoho her pro Linux produkovala společnost Loki games, která svou činnost bohužel již ukončila. Stále ovšem existují její instalátory pro nejrůznější herní tituly. Najdete je na stránce Loki installers for Linux gamers. Hledejte v sekci Download. Nabízeny jsou instalátory pro hry jako Doom 3, Quake (1 až 3), Savage, Serious Sam, Unreal tournament, Neverwinter nights, Racer, Vegastrike, Medal of honor, Warsow, Aliens vs. predator a jiné.

V seznamu her jsme uvedli pouze ty nejznámější, které se proslavily především ve světě Windows a lze je u nás poměrně jednoduše sehnat. Kvalitních komerčních her pro Ubuntu avšak existuje mnohem více. Největším internetovým obchodem s linuxovými hrami je anglický server TuxGames, který prodává přes sto herních titulů pro Linux. Hry zasílá do celého světa včetně ČR. V poslední době nabízí u některých titulů stažení ihned po zakoupení. Firmou specializující se na portování her na Linux je Linux Game Publishing, která pravidelně přináší nové herní tituly. Všechny její produkty naleznete v obchodě TuxGames.

Instalátory komerčních her

Před spuštěním vlastní instalace hry je vhodné stáhnout instalátor z přenosného média nebo z internetu na pevný disk. Jestliže má program příponu .zip, .rar, .arj, .tar, .gz či bz2, jedná se o komprimovaný archiv a je nutné ho nejdříve rozbalit. Po extrakci archivu obvykle naleznete dva soubory. Jeden z nich bývá textový a obsahuje „pouze" návod pro instalaci, obvykle jde o soubor README nebo INSTALL, zatímco druhý soubor představuje samotný instalátor. Poznáte ho tak, že bude mít v názvu koncovku .bin, .run nebo .sh.

Slovíčko „pouze“ jsme umístili do uvozovek záměrně. Obvykle jde o kompletní návody - bývá v nich daleko více informací než v našem stručném návodu, včetně možných problémů a jejich řešení. Pokyny jsou téměř vždy v angličtině, pokud jim budete rozumět, můžete se jimi řídit.

Instalátor nepůjde spustit, dokud mu nenastavíte ta správná práva pro spuštění. Otevřete proto správce souborů Nautilus (např. Místa | Domovská složka), vyhledejte soubor instalátoru a v jeho kontextovém menu zvolte Vlastnosti. Dále pak vyberte kartu Oprávnění a zde zatrhněte položku Spouštění. Potvrďte tlačítkem Zavřít. Soubor následně spusťte (dvojitým) poklepáním a proveďte instalaci. Nebývá složitá, stačí jen postupovat pomocí tlačítek Next a vše na konci uzavřít klepnutím na tlačítko Done.

Přidávání spouštěcích práv v NautiluPřidávání spouštěcích práv v Nautilu

Spuštění instalátoruSpuštění instalátoru

Uveďme si jako příklad hru Racer - stáhněte si instalátor, nastavte mu práva pro spouštění a spusťte jej. V grafickém průvodci je možné změnit cílový adresář, dozvíte se také, kolik dat se bude instalovat nebo jestli se má vytvořit spouštěč. Proces trvá chvíli, ukončen je po několika klepnutích. Hru pak spustíte příkazem (racer) nebo položkou v hlavní nabídce.

Hru je zpravidla možné nainstalovat do domovského adresáře. Ovšem tento přístup má nevýhodu v případě, že s počítačem pracuje (a chtělo by ji hrát) více uživatelů. Tehdy je lepší provést instalaci jako root pomocí sudo či gksudo a nainstalovat hru do některého ze systémových adresářů (/opt/, /usr/local/ apod.). Některé hry toto umístění přímo vyžadují - opět závisí na konkrétní hře.

Začátek instalačního procesu...Začátek instalačního procesu...

..a jeho dokončení..a jeho dokončení

Odinstalace komerčních her

Stejně jako je nestandardní instalace komerčních her, tak je nestandardní i jejich odinstalace. Jelikož instalace neprobíhala přes správce softwaru, nenajdete ji mezi nainstalovanými balíčky. V lepším případě tvůrci hry pamatovali na její odstranění ze systému a vytvořili program, který se o to postará. Někdy má dokonce zástupce v nabídce aplikací. Můžete jej tam najít například ve tvaru „Název hry – uninstall“. V tomto případě nemusíte nic hledat, na položku kliknete a zahájíte proces odinstalace. Většinou se však zástupce tohoto programu v nabídce nevytvoří. V tomto případě si musíte vzpomenout, do kterého adresáře jste hru nainstalovali, protože tam se zpravidla nachází i nástroj na její odstranění. Většinou to bývá do /usr/games/, /usr/local/games/, /usr/share/games/ nebo do /opt/ (my jsme v předchozí ukázce použili instalaci do domovského adresáře). Soubor, který slouží ke spuštění odinstalace, se téměř vždy jmenuje UNINSTALL.

Některé hry nemyslí na odinstalaci vůbec. I to se může stát. V tomto případě nezbývá nic jiného než hru odstranit ze systému ručně – smazat adresář s nainstalovanou hrou. Hru v adresáři /home/bibri/racer/, jenž byl uveden v ukázce instalace, může smazat běžný uživatel (v tomto případě uživatel bibri). Hry v systémových adresářích (/opt/, /usr/) musí smazat uživatel root. Ručně také musíte odstranit zástupce z nabídky Aplikace. Případně ještě můžete odstranit adresář s uživatelskými nastaveními hry, který se nachází v domovském adresáři v podobě skrytého adresáře zpravidla ve tvaru ~/.nazevhry.

V dalším článku jsou představeny některé hry pro Ubuntu. Knihu Ubuntu 8.10 CZ Praktická příručka uživatele Linuxu lze zakoupit v shop.qcm.cz.

Recenze

Nahoru

Příspěvky

Hry v Ubuntu - instalace komerčních her
marián S 25. 03. 2009, 22:42:45
Odpovědět  Odkaz 
chcem podporiť myšlienku UBUNTU - ľudia pre ľudí.
&Linux4ever!!!
Hry v Ubuntu - instalace komerčních her
Iv 22. 06. 2009, 15:56:29
Odpovědět  Odkaz 
Ubuntu je dobrý program,teprve se jím prokousávám.Nikde jsem nenašel nějakou kolonku,kde bych se mohl běžně vyjádřit.Co se týče her,je to bída,spíše mně to připomíná staré Dosovské hry,i když i ty byly někdy graficky lepší.Navíc mě vadí u her,že není podporována čeština.To se týká i provozu OS Ubuntu.V těch nejlepších chvílích ,kdy mě počítač něco sděluje,na mě vyblafne okénko s Engliš!!!To samé se týká i nabídky aktualizací,nebudu si aktualizovat přeci to,co nevím,co je-vše v engliš.Dále způsob nainstalování,tedy i uni. se mně zdá rovněž zbytečně složitý.Pokud koncovému spotřebiteli nenabídnete jednoduchý způsob a ne například jako je psaní příkazů v Terminálu,tak to bude stále lidi odpuzovat,systém by měl být v ovládání všech složek rovnocenným ,ba co dím lepším než Windows,pak je vyhráno.Čeština je strašně málo podporována,je jedno jestli moje psaní přečtete,nebo ne,ale věřte starému (62let)kantorovi,navíc učícímu elektroniku,znám dost povahu těch našich mladých ze zkušenosti pedagogiky.
Zdraví a přeje mnoho úspěchů Ivan Ch.
Hry v Ubuntu - instalace komerčních her
Martin 13. 12. 2017, 10:44:46
Odpovědět  Odkaz 
Poradí někdo jak nainstalovat a spustit starou hru "Žhavé léto 3 a půl"? Stáhl jsem Wine, spustil, nastavil rozlišení, ale spustit hru entrem nejde, vypnout ale jo...
Lukáš Jelínek Re: Hry v Ubuntu - instalace komerčních her
Lukáš Jelínek 13. 12. 2017, 13:14:42
Odpovědět  Odkaz 
Možná to bude lépe fungovat s PlayOnLinux: https://www.linuxexpres.cz/software/playonlinux-programy-pro-windows-v-linuxu-snadno-a

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz