přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Operační systém SteamOS, herní konzole Steam Machine a ovladač Steam Controller

CIO Agenda

Operační systém SteamOS, herní konzole Steam Machine a ovladač Steam Controller

Steam_Logo.jpg

Společnost Valve, známá především díky svému digitálnímu obchodu Steam, představila v září vlastní operační systém určený jako herní a multimediální centrum, den poté herní konzoli Steam Machine a nakonec gamepad Steam Controller.


SteamOS aneb Nový systém do obýváku s Linuxem uvnitř

SteamOS je založen na Linuxu a uživatelském prostředí uzpůsobeném pro využití v obývacím pokoji. Bude dostupný zdarma, a to včetně zdrojových kodů, takže jej budete moci nainstalovat například na jakékoliv zařízení a třeba jej i různě upravovat.

Hraní není to jediné, co tento operační systém bude umět. Za zmínku stojí například streamování her, filmů a hudby. Díky možnosti streamovat hry bude možno spouštět i tituly určené pouze pro Windows, anebo OS X, stačí zapnout počítač a hry z něj streamovat přes domácí sít přímo do televize. Chybět by neměly ani funkce jako Workshop a Cross-platform cloud.

Po vydání SteamOS vám přineseme plnohodnotnou recenzi tohoto operačního systému.

Steam Machines – referenční zařízení (nejen) pro SteamOS

K čemu by ale byl jen samotný operační systém? Společnost Valve představila také konzoli Steam Machine. Jedná se o „kategorii“ zařízení – modelů bude k dispozici vícero, od low-endu až po nejvýkonnější modely s čtyřjádrovými procesory Intel Core i7, 16GB pamětí RAM, grafickou kartou NVIDIA Titan, kde jako úložiště bude sloužit SSD disk pro operační systém doplněný o klasický 1TB disk pro data. Tato pravděpodobně nejvýkonnější verze si ve výsledku řekne o 450 W, což odpovídá vyšší střední třídě počítačů.

Zde je potřeba tedy Valve pochválit za poměrně nízkou spotřebu výsledného produktu. Jako hardwarový partner Valve je výrobce grafických karet NVIDIA, ale v budoucnu máme čekat i konzole s procesory a grafikami od AMD. Aspoň konzole přímo od společnosti Valve bude plně modifikovatelná, čili na ni půjde nainstalovat libovolný operační systém místo SteamOS. Je zde také možnost přihlásit se do beta testování, ve kterém bude vybráno 300 zájemců, kteří zdarma obdrží jednu z konzolí Steam Machine. Během příštího roku lze očekávat i zařízení od jiných výrobců.

Steam Controller – poslední díl skládačky

Lze sice hrát hry i s myší a klávesnicí, ale přeci jen herním konzolím sluší více nějaký gamepad. A tak tu máme Steam Controller. Ten má 2 trackpady s vysokým rozlišením a podporou pro kliknutí, 16 tlačítek a dotykový displej uprostřed. Ten bude sloužit mj. pro ovládání myši, což by bylo na trackpadu poměrně nepohodlné. Ovladač bude možno použít také na klasických počítačích se službou Steam.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

František Zatloukal

František Zatloukal

Mladý open-source nadšenec, vývojář, Fedora Ambassador pro ČR. Aktuálně pracuje jako Associate Software Engineer v Red Hatu a dělá šéfredaktora na mojefedora.cz. Ve volném čase se věnuje sportu.


  • Distribuce: Fedora
  • Grafické prostředí: GNOME

| blogPublic Relations

QNAP QHora-301W - router pro softwarově definované sítě nové generace

QNAPPo­kud fir­my chtě­jí ak­cep­to­vat no­vou nor­mu prá­ce na dál­ku, mu­sí mo­der­ni­zo­vat svo­ji síť, aby pod­po­ro­va­la jak vy­so­ko­rych­lost­ní lo­kál­ní ře­še­ní po­k­rý­va­jí­cí ka­be­lo­vé a bez­drá­to­vé při­po­je­ní, tak i VPN pro rych­lé a bez­peč­né při­po­je­ní uži­va­te­lů na ví­ce mís­tech. QNAP těm­to po­ža­dav­kům vy­chá­zí vstříc svo­jí no­vin­kou QHora-301W.

Pokračování ...Public Relations

Průvodce software defined storage

AlefV dnešní době hledá stále více organizací způsob, jak získat volnost v nákupu hardwaru pro podnikové úložiště. Slibují si, že se při použití Software Defined Storage zbaví takzvaného vendor lock in a současně získají finančních úsporu, protože SDS vytváří z běžných komoditních serverů připojených k Ethernet síti úložiště s plnohodnotným data managementem. Snížení nákladů také bývá jeden z častých důvodů, proč sáhnout po SDS řešení.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. January

MuseScore 3

První aktualizace třetí řady notačního editoru MuseScore


Redakce

Redakce, 21. December

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Všechny blogy »