přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Operační systém SteamOS, herní konzole Steam Machine a ovladač Steam Controller

Operační systém SteamOS, herní konzole Steam Machine a ovladač Steam Controller

Steam_Logo.jpg

Společnost Valve, známá především díky svému digitálnímu obchodu Steam, představila v září vlastní operační systém určený jako herní a multimediální centrum, den poté herní konzoli Steam Machine a nakonec gamepad Steam Controller.


SteamOS aneb Nový systém do obýváku s Linuxem uvnitř

SteamOS je založen na Linuxu a uživatelském prostředí uzpůsobeném pro využití v obývacím pokoji. Bude dostupný zdarma, a to včetně zdrojových kodů, takže jej budete moci nainstalovat například na jakékoliv zařízení a třeba jej i různě upravovat.

Hraní není to jediné, co tento operační systém bude umět. Za zmínku stojí například streamování her, filmů a hudby. Díky možnosti streamovat hry bude možno spouštět i tituly určené pouze pro Windows, anebo OS X, stačí zapnout počítač a hry z něj streamovat přes domácí sít přímo do televize. Chybět by neměly ani funkce jako Workshop a Cross-platform cloud.

Po vydání SteamOS vám přineseme plnohodnotnou recenzi tohoto operačního systému.

Steam Machines – referenční zařízení (nejen) pro SteamOS

K čemu by ale byl jen samotný operační systém? Společnost Valve představila také konzoli Steam Machine. Jedná se o „kategorii“ zařízení – modelů bude k dispozici vícero, od low-endu až po nejvýkonnější modely s čtyřjádrovými procesory Intel Core i7, 16GB pamětí RAM, grafickou kartou NVIDIA Titan, kde jako úložiště bude sloužit SSD disk pro operační systém doplněný o klasický 1TB disk pro data. Tato pravděpodobně nejvýkonnější verze si ve výsledku řekne o 450 W, což odpovídá vyšší střední třídě počítačů.

Zde je potřeba tedy Valve pochválit za poměrně nízkou spotřebu výsledného produktu. Jako hardwarový partner Valve je výrobce grafických karet NVIDIA, ale v budoucnu máme čekat i konzole s procesory a grafikami od AMD. Aspoň konzole přímo od společnosti Valve bude plně modifikovatelná, čili na ni půjde nainstalovat libovolný operační systém místo SteamOS. Je zde také možnost přihlásit se do beta testování, ve kterém bude vybráno 300 zájemců, kteří zdarma obdrží jednu z konzolí Steam Machine. Během příštího roku lze očekávat i zařízení od jiných výrobců.

Steam Controller – poslední díl skládačky

Lze sice hrát hry i s myší a klávesnicí, ale přeci jen herním konzolím sluší více nějaký gamepad. A tak tu máme Steam Controller. Ten má 2 trackpady s vysokým rozlišením a podporou pro kliknutí, 16 tlačítek a dotykový displej uprostřed. Ten bude sloužit mj. pro ovládání myši, což by bylo na trackpadu poměrně nepohodlné. Ovladač bude možno použít také na klasických počítačích se službou Steam.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

František Zatloukal

František Zatloukal

Mladý open-source nadšenec, vývojář, Fedora Ambassador pro ČR. Aktuálně pracuje jako Associate Software Engineer v Red Hatu a dělá šéfredaktora na mojefedora.cz. Ve volném čase se věnuje sportu.


  • Distribuce: Fedora
  • Grafické prostředí: GNOME

| blogPublic Relations

Bezpečné zálohování a spolehlivá obnova dat jsou odpovědí na všudypřítomnou hrozbu ransomwaru

VeeamUž to tak vypadá, že ransomware ze světa nezmizí, a organizace se tomu musí přizpůsobit, aby dokázaly tuto hrozbu přežít a zajistit odolnost svého podnikání vůči jejím dopadům. Na ransom­ware se musíme přestat dívat jako na náhodnou událost, ale vnímat ji jako stále přítomnou hrozbu, kdy už není otázka, zda a kdy, ale jak často nás zasáhne.

Pokračování ...Public Relations

Jak se chránit před zranitelnostmi? MSP službou!

ZebraPočet softwarových zranitelností neustále roste – zatímco v roce 2021 bylo dle informací katalogu CVE zjištěno celkem 20 171 zranitelností, vloni došlo k dalšímu nárůstu na rekordních 25 277 případů. Navíc také roste jejich závažnost, a i v roce 2022 se zvýšil počet tzv. kritických zranitelností. Mezi nimi například proslulý Log4J.

Pokračování ...Public Relations

Průkopnická automatizovaná obrana pohyblivých cílů

SophosS tím, jak se prostředí kybernetických hrozeb stává stále složitějším, bezpečnostní týmy čelí rapidnímu nárůstu počtu hrozeb. Mnoho organizací se potýká s vysokým počtem výstrah a falešně pozitivních hlášení, což vede k neustálému úsilí o jejich vyřešení a zbytečnému zatěžování zdrojů a snižování účinnosti zabezpečení.

Pokračování ...