přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, UFO: Alien Invasion

UFO: Alien Invasion

ufoai.jpg

A je to znovu tady! UFOni chtějí opět kolonizovat naši planetu a je pouze na vás, abyste jim v tom zabránili. Možná si pamatujete takové hry, jako bylo X-COM: Enemy Unknown nebo jeho následovník X-COM: Terror from the Deep, které jsme mohli hrát v průběhu devadesátých let minulého století. Pokud si chcete připomenout staré časy nebo jednoduše zkusit porazit mimozemského nepřítele, je přímo pro vás určena hra UFO: Alien Invasion, která má pěkný nový kabátek a navíc je open-source.


Legenda žije

Že klasická série her X-COM ovlivnila celou řadu počítačových hráčů, snad netřeba zmiňovat. Je to určitě dáno silnou atmosférou hry samotné, ve které se kombinují stavitelské a plánovací prvky se strategií a taktikou spojenou s bojem v první linii. Díky tomu vznikla celá řada her série X-COM a řada dalších klonů této hry více či méně se držících originální hry z roku 1993. Jen tak mezi námi a pokud počítám dobře, tak ani legendární Doom se nedočkal tolika svých klonů jako právě řada X-COM.

Hra UFO: Alien Invasion (zkráceně UFO:AI) navazuje na populární sérii z devadesátých let, což jí na jedné straně přidává na popularitě, na straně druhé ji však zavazuje k fanouškům této série zvyklým na předchozí verze. Její obrovskou výhodou je otevřený zdrojový kód, který jí předurčuje dlouhou životnost a různá vylepšení ze strany fanoušků a programátorů podílejících se na jejím vývoji.

UFO: Alien InvasionUFO: Alien Invasion

Hra je přeložena do asi dvaceti jazyků včetně češtiny. Překlad do češtiny není ještě kompletní, ale většina už je hotová.

UFO:AI je postavena na upravené verzi stroje Quake2 (tento stroj není nutno samostatně instalovat) a díky tomu podporuje grafiku OpenGL a řadu speciálních efektů, o kterých jsme si mohli nechat před deseti lety jenom zdát; ale to byla jiná doba. Jednoduše řečeno, hra přichází v novém kabátku s novými efekty, grafikou, hudbou i vylepšeným způsobem ovládání, animacemi, umělou inteligencí a řadou dalších voleb. Základ ovšem zůstal stejný jako v první verzi od X-COM.

Hra UFO:AI je multiplatformní, fungovat vám bude v Linuxu, ve Windows i na počítačích Apple. Stáhněte si ji.

Srovnání se staršími verzemi

Ve hře samotné se prolínají dvě části: pohled na zeměkouli a vlastní boj s nepřítelem. V prvním případě, při pohledu na zeměkouli, sledujete aktivitu UFO, stavíte své základny, rozšiřujete jejich vybavení, najímáte vojáky, dělníky, vědce a nově i lékaře pro léčení raněných vojáků, plánujete vojenské akce, výrobu, výzkum a takhle bych mohl ještě chvíli pokračovat dál.

Ve druhém módu pak bojujete s nepřítelem. Boj přitom probíhá formou tahové strategie, kdy ovládáte skupinu vojáků, ve které má každý voják určitý čas a záleží jen na vás, co s ním v daném tahu provedete - zda ho přesunete na jinou pozici, necháte ho v odstřelovacím módu/opětování palby na nepřítele, nebo to celé zkombinujete dohromady.

Pohled na zeměkouliPohled na zeměkouli

Zatímco dříve bylo nutné počítat s dostupným časem a ponechat vojákovi čas potřebný pro opětování palby, nyní stačí zapnout mód opětování/ostřelování nepřítele - jedna střela, nebo více střel, a čas k tomu potřebný se odečte automaticky předem.

Pohled na bitvuPohled na bitvu

V původní sérii X-COM jste mohli i částečně ovládat loď (bitevní stíhačku) v okamžiku, kdy útočí na mimozemský koráb. To není v této verzi možné, a tak jediné, co nastavujete, je, který letoun proti vesmírnému korábu mimozemšťanů vzlétne; zbytek je na automatice. Novinkou je ovšem možnost poslat na nepřítele lodí hned více (jednoduše vyberte nepřítele znovu a zadejte další z vašich dostupných lodí) a tím poměrně snadno získat taktickou výhodu.

Výsadek vojáků v místě přistání UFOVýsadek vojáků v místě přistání UFO

Mise

Kromě doků pro pozemské lodě můžete stavět také doky pro lodě mimozemšťanů. Těch se můžete zmocnit při pozemních misích. Pokud je nechcete, není problém koráb prodat jednomu ze států, který vám za něj velmi rád zaplatí.

Oproti předchozím verzím musím ocenit vysokou variabilitu misí. Nejen, že se ocitnete na místě havárie UFO, budete chránit obyvatele před výsadkem mimozemšťanů (zastrašování obyvatelstva mimozemšťany), ale přitom se podíváte hned na několik míst různých svoji rozlohou i rozmanitostí terénu (městská zástavba, osamocené domy, doly, přehrada, příroda, atd.). Po určité době přitom zřejmě narazíte na opakování map stejně jako v původní verzi, bude to však trvat mnohem a mnohem déle (během dvou dnů hraní hry jsem neviděl stejnou mapu).

V případě mise týkající se zajištění místa havárie UFO (likvidace nepřátel, zajištění trosek UFO a mimozemských technologií) můžete stále použít tlačítko pro "Automatické splnění mise". Mise je poté vyhodnocena (český překlad není hotov) a vy ji nemusíte absolvovat sami.

Zbraně

Konečně zmiňme ještě dostupné zbraně. Tady se autoři docela vyřádili, a tak nejen že ve hře najdete obvyklou sadu běžných zbraní (odstřelovací puška, brokovnice, samopal, kulomet, granáty, pistole, nože, atd.), ale postupem času vyvinete i různé laserové zbraně lišící se především svou velikostí a silou. Kromě toho, a jakmile vám to umožní výzkum, budete moci používat i zbraně mimozemšťanů. To oceníte v situaci, kdy vám dojdou náboje a nezbude vám nic jiného, než sebrat zbraň mrtvému nepříteli.

Pohled na lidskou posádku lodi a její vybaveníPohled na lidskou posádku lodi a její vybavení

Zbraní je opravdu dostatek a krom toho má každá ze zbraní hned několik možností útoku - zamíření na hlavu (vyžaduje spoustu času), střelbu od boku, střelbu v několika dávkách, atd. V případě plamenometu, který je neocenitelný především při boji zblízka či krytí vstupních dveří, to jsou pak různé intenzity plamene, co se týká jeho síly i pokrytí oblasti.

Např. takový granát můžete nejen házet, ale také kutálet po zemi (např. když chcete, aby přesně zasáhl danou oblast a hodem se neodrazil od stropu či jiné překážky v cestě).

Hra po síti

Jestliže patříte mezi příznivce online her, pak vás ani tady UFO:AI nezklame. Hru můžete hrát po místní síti LAN, ale i po internetu. Přitom jeden hráč ovládá mimozemšťany a druhý pak lidi. Opravdovou lahůdkou je možnost vést bitvu mezi až šesti hráči navzájem (tři hráči na každé straně).

Ovládání vojáků

Ovládání hry v obou dostupných módech není zas tak složité, vyžaduje však určitý čas potřebný pro sžití se s dostupnými nabídkami a vůbec s tím, co vše můžete vlastně dělat. Voleb je velká spousta, a tak vám ze začátku nezbude nic jiného, než se podívat na tlačítko Jak hrát, které se nachází v hlavním menu hry. Abyste měli tuto situaci trochu ulehčenou, pojďme se podívat alespoň na následující obrazovky. Pro jednoduchost jsem významná místa označil čísly.

Pohled na zeměkouliPohled na zeměkouli

Okno Pohled na zeměkouli

Nahoře se se nachází informační panel s aktuálním datem.

 1. Obálka, která vám rozevře příchozí poštu - návrhy výzkumu, nové poznatky, atd.
 2. Oblast, kde nastavujete, jak rychle utíká čas, vedle pak je aktuální finanční zůstatek.
 3. Ve hře jste hodnoceni za své úspěchy (neúspěchy) formou finanční hotovosti, kterou vám jsou ochotny poskytnout zobrazené státy (svazy republik) za svoji ochranu před mimozemšťany. Pokud budete dělat svoji práci špatně, peníze nedostanete a hra pro vás neskončí dobře.

 4. Tlačítko pro návrat do hlavní nabídky hry (uložení/načtení/konec hry a nastavení grafiky a zvuků).
 5. Rozbalení informačního okénka (co se kde stalo, postavilo, vyzkoumalo, atd.).
 6. Ovládací panel pro pohyb na mapě.
 7. Okno s informacemi (např. o typu mise a mimozemské lodě), nad ním se nacházejí tři skryté záložky pro přechod na statistiku (oblíbenost/úspěšnost vašeho počínání, ufopedii (pro prohlížení technologií, zbraní, atd.) a konečně záložku pro vybudování nové základny.

Zpočátku vám bude stačit základna jedna, pro rychlejší výzkum, vývoj, uskladnění technologií, lodí a zbraní a také pro lepší dostupnost lodí budete postupem času potřebovat další základny. Požadavky na vás kladené tedy porostou, a proto bude třeba stále víc a víc místa.

Na mapě si také povšimněte, že jsou vidět dvě lidské základny. Podobně se vám bude na mapě zobrazovat místo přistání UFO či nepřátelský letoun. Kliknutím na základnu přejdete na pohled na základnu.

Pohled na základnuPohled na základnu

Okno Pohled na základnu

V menu vpravo se nacházejí tyto možnosti:

Budovy
Po kliknutí na tlačítko vyberte budovu a umístěte ji do volného místa na mapě základny.
Letoun
Hned na začátku hry si tady vybavte útočné letouny požadovanými zbraněmi (kulomety, střelami, přídavnými nádržemi s palivem, atd), také se zde nastavuje posádka výsadkové lodi a její vybavení.
Nákup/Prodej
Tady koupíte nejen letouny, ale i potřebné vybavení a zbraně. Máte-li něčeho nadbytek, můžete to také prodávat.
Přeprava
Přeprava materiálu a osob mezi základnami, ze začátku nebude třeba.
Výzkum
Zde nastavte cíl zkoumání vašich vědců. Pro výzkum je potřeba najmout vědce a postavit laboratoře (laboratoř má omezenou kapacitu).
Výroba
Kromě vědců máte také dělníky, kteří vyrobí nové typy zbraní a dalšího vybavení, jimž pak můžete vybavit své vojáky i lodě.
Najmout zaměstnance
Zde se najímají vojáci, vědci, dělníci i ošetřovatelé.
Cizácké cely
Živí i mrtví nepřátelé jsou umístěni právě do těchto cel a kontejnerů.
Nemocnice
Pokud je během boje některý z vojáků zraněn, objeví se vám právě v nemocnici, zde na něj klikněte a zahajte jeho léčení. V nemocnici můžete vojákům přidávat také implantáty.

Pro návrat na pohled na zeměkouli slouží ikona zeměkoule vpravo nahoře na obrázku.

Pohled na bojovou skupinuPohled na bojovou skupinu

Pohled na boj

 1. Číslice nahoře označují členy týmu, kliknutím na číslo přejdete na vojáka.
 2. Číslo 5 mi signalizuje, že členové týmu vidí celkem pět nepřátel, opětovným kliknutím na číslici můžete spatřené mimozemšťany procházet.
 3. Tlačítko pro ukončení tahu, po jeho stisknutí budou na tahu mimozemšťané.
 4. Tlačítko pro nastavení, najdete zde také tlačítko pro opakování mise.
 5. Misi není možno ukládat. Pokud vám její výsledek nevyhovuje, nezbývá vám nic jiného, než ji zopakovat. Rozmístění nepřátel je přitom pokaždé jiné.

 6. Tlačítko pro zobrazení stavu vojáka a jeho schopností.

  Stav vojákaStav vojáka

 7. Tlačítko pro zobrazení inventáře vojáka, tady např. můžete vyndat z opasku granát a umístit ho vojákovi do volné ruky. Pozor, některé zbraně se ovládají oběma rukama, a tak je nutno mít druhou ruku volnou! Také můžete sebrat předměty, na kterých voják stojí.

  Inventář vojákaInventář vojáka

 8. Informační panel se stavem zdraví a dostupným časem.
 9. Opětování palby - možnosti jsou: bez opětování, jedna nebo více střel. Nejde použít u všech typů zbraní (např. u raketometů není možno palbu opětovat).
 10. Zakleknutí/postavení vojáka. V kleku (při plížení) voják ujde mnohem méně, než když se postaví.
 11. Tlačítko pro výběr typu útoku zbraně zobrazené vlevo, po jeho zvolení stačí kliknout na nepřítele. Zároveň se vám bude zobrazovat pravděpodobnost úspěchu tohoto útoku spolu s dosahem zbraně (užitečné např. u granátometu).
 12. Informační okno s počtem střel v zásobníku zbraně, vpravo je tlačítko pro dobití zbraně. Někdy (z časových důvodů) je nutno nejprve zásobník vyndat např. z batohu do ruky a pak teprve provést dobití zbraně.
 13. Číslice vlevo označují počet úrovní terénu dostupných v dané mapě, kliknutím na dané číslo se dostanete do dané úrovně - např. sklep, přízemí, první patro, druhé patro, atd.

Pro otočení mapy můžete používat tlačítka [a] a [d], přiblížení/oddálení pohledu vám přitom zajistí klasicky kolečko myši. Pro zobrazení vyšší nebo nižší úrovně mapy pak tlačítka [w] a [s]. Písmeno [x] přepíná volby opětování střelby. Konečně pro ukončení tahu slouží [e].

Končí v jiné dimenzi

Stejně jako původní hra, ani UFO:AI nepatří mezi hry, které byste dohráli během jednoho večera. Spolu s její vysokou návykovostí, kvalitními grafickými, zvukovými a hudebními efekty, které zapříčiní nejeden šok v okamžiku, kdy se před vámi zjeví mimozemšťan, bych dokonce hru zařadil mezi vysoce návykové, a tak pro řadu lidí přímo běžnému životu nebezpečné hry. Proto pozor, hrajete na vlastní nebezpečí.

Vlastně ani nevím, jak hra končí, hraju ji rád, ale protože nejsem pánem svého času, pocit úplného vítězství nad nepřítelem jsem ještě nezažil, snad to bude už brzy.

Nahoru

Odkazy

Příspěvky

UFO: Alien Invasion
Eliwood 21. 01. 2009, 11:24:42
Odpovědět  Odkaz 
Jestli se nepletu tak podle autorů je hra v této fázi stále "nedohratelná", takže na pocit vítězství si vskutku počkáte. =)
Martin Šín Re:UFO: Alien Invasion
Martin Šín 21. 01. 2009, 12:23:13
Odpovědět  Odkaz 
Máte pravdu, po dvou týdnech intenzivního hraní mi to došlo také. Do článku jsem to už nedal, máte mou omluvu. ;-) Co oceňuji nejvíc, je velká variabilita misí - ani jedna se nezopakovala, tedy map je dostatek.
ufo alien
Jiri Casek 16. 03. 2009, 17:03:56
Odpovědět  Odkaz 
prosim jak vyresit toto:
------- video initialization -------
SDL version: 1.2.13
I: desktop depth: 16bpp
I: setting mode 6: 1024x768 (fullscreen: no)
SDL SetVideoMode failed: Couldn't find matching GLX visual - try to change the r_bitdepth, r_colordepth and r_stencilsize value
Failed to set video mode 1024x768 windowed.
SDL SetVideoMode failed: Couldn't find matching GLX visual - try to change the r_bitdepth, r_colordepth and r_stencilsize value
Error: Video subsystem failed to initialize
Martin Šín Re:ufo alien
Martin Šín 16. 03. 2009, 19:19:42
Odpovědět  Odkaz 
Koukněte sem: http://www.errorlog.dk/2008/08/26/sdl-setvideomode-failed/ a sem: http://www.mepis.org/node/11541 . Mělo by to pomoct ..
Cestina
Nexus 25. 01. 2009, 22:21:50
Odpovědět  Odkaz 
Mozem sa spytat, ako Ste hru donutili, aby sa spustila v ceskom jazyku? V nastaveni mam totiz iba ako jazyk moznost vyberu "English". Nemam tam ani tie ostatne jazyky, ktore tam podla struktury adresarov su (t.j. vsetky subory su tam, kde maju byt).
Martin Šín Re:Cestina
Martin Šín 26. 01. 2009, 07:51:22
Odpovědět  Odkaz 
Teď nesedím u PC s nainstalovanou hrou, ale musím říct, že to fungovalo česky samo od sebe. Více na: http://ufoai.ninex.info/wiki/index.php/Manual/Language

Změna jazyka z menu tedy není možná a nastavení se bere přímo z nastavení (locale) vašeho systému. Pokud tedy v adresáři ufo:ai máte např. soubor cs.mo a nemáte soubor sk.mo, pak ho zkuste třeba přejmenovat na sk.mo a spustit hru znovu.
Re:Cestina
piluk 26. 01. 2009, 12:20:13
Odpovědět  Odkaz 
Najdi si ve hře soubor *.cfg a přesun ho jinam, hra si vytvoří nový a po spuštění na tebe jako první vyjede nastavení jazyku.
Re: Cestina
Nexus 26. 01. 2009, 14:55:29
Odpovědět  Odkaz 
Podla linku som skusil tych par moznosti, ale pomohlo mi az ked som subor "ufoai.mo" z adresara "cs" prekopiroval do totozneho adresara "en". Cize v hre mam nastaveny jazyk "Anglictina", ale inak vsetko ide v CZ.

Dakujem za rady.
UFO: Alien Invasion
Drom 28. 01. 2009, 01:08:46
Odpovědět  Odkaz 
Na tehle hre me zklamalo, ze vyzaduje podporu 3D. Pro (p)uvodni UFO ani X-Com to nutny nebylo a zabavy kopec, pro tohle abych si shanel 3D kartu s akceleraci v linuxu...

Kdyby se tak tech puvodnich nekdo chytil jako OpenTTD Transport Tycoonu...
UFO: Alien Invasion
Survik1 1. 02. 2009, 14:18:45
Odpovědět  Odkaz 
Prosím vás, jak lze zajmout nepřítele?
Martin Šín Re:UFO: Alien Invasion
Martin Šín 1. 02. 2009, 20:10:43
Odpovědět  Odkaz 
Zkuste kouknout třeba sem: http://ufoai.ninex.info/wiki/index.php/Equipment/Secondary_Weapons/Stun_Rod Obvykle se provede omráčení pomocí takové tyče, která omráčí elektrickým výbojem (její použití je kontaktní a tak se musíte dostat přímo k mimozemšťanovi), koukám, že existuje i omračovací granát... Nebo také zkuste hledat: "ufo:ai stun enemy".

Předpokládám, že to funguje stejně jako v klasické sérii XCOM. Inteligence nepřátel je ovšem docela vysoká a tak omráčit mimozemšťana a přitom přežít je trochu oříšek - posledně jsem se o to pokoušel, ale nakonec to díky několika granátům dopadlo zcela jinak. ;-)
UFO: Alien Invasion
Survik1 6. 02. 2009, 18:06:03
Odpovědět  Odkaz 
Chtěl bych reagovat na tvrzení, že hra nemá konce. Pod zničení lodi převážející MVI virus, který se snaží vypustit na planetu, hra končí. Bylo to asi po sedmi měsících herního času.
UFO: Alien Invasion
Survik1 6. 02. 2009, 18:07:21
Odpovědět  Odkaz 
A druhý dodatek. Mise se neopakují jednoduše proto, že jsou pevně stanoveny. Opakují se ovšem, pokud hrajete misi se sestřeleným UFO.
UFO: Alien Invasion
Daniel Brindza 16. 02. 2009, 14:57:44
Odpovědět  Odkaz 
Je to skvělá hra, a hratelnost je opravdu na vysoké úrovni, a tak se chci zeptat, jsou tam opravdu jen dva druhy mimozemských bytostí nebo jich je tam víc ?. První jsou takoví červení UFONI. Druzí takový svalnatí obři. Jsou i jiný druhy ?
Martin Šín Re:UFO: Alien Invasion
Martin Šín 16. 02. 2009, 15:09:48
Odpovědět  Odkaz 
Víc, zatím čtyři ;-) http://ufoai.ninex.info/wiki/index.php/Aliens
UFO: Alien Invasion
Juraj 17. 02. 2009, 13:50:50
Odpovědět  Odkaz 
Je niekde mozne stiahnut i verzi pro mandrivu linux?

Na tomto linku: http://ufoai.sourceforge.net/?page=Download vidim len verzi pre Ubuntu, Debian.

Dakujem
UFO: Alien Invasion
alda81 19. 02. 2009, 20:18:41
Odpovědět  Odkaz 
stáhněte si kupříkladu run verzi odtud http://sourceforge.net/project/showfiles.php?group_id=157793&package_id=194208&release_id=595695 jak nainstalovat tento balíček se dozvíte třeba zde http://wiki.mandrivalinux.cz/instalace-programu-run#instalace_v_ciste_grafickem_rezimu_kde

pokud se vám objeví pak při spouštění objeví tato hláška:
ufo: error while loading shared libraries: libcurl-gnutls.so.4: cannot open shared object file: No such file or directory tak postupujte podle tohoto odkazu http://jtspainwithlinux.blogspot.com/2008/05/ufo-ai-on-fedora-8.html
UFO: Alien Invasion
Radim 16. 11. 2009, 13:14:39
Odpovědět  Odkaz 
Zdravím všechny,
mám opensuse 11.1 a nainstaloval jsem UFO z repa a mám ho v nabídce mezi hrami. Bohužel po kliku pouze skáče ikonka UFA asi 20 vteřin a pak nic, hra se nespustí. Netuším, proč to nejde, nic to nehlásí.
Díky moc za každou pomoc odborníkovi na linux:)

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Martin Šín

Martin Šín

Martin Šín (*1980) vystudoval pedagogickou fakultu a nyní pracuje jako učitel matematiky a výpočetní techniky na střední škole. Ve volném čase překládá a také hraje hry (ani jedno mu příliš nejde). V práci se snaží prosazovat open-source programy.


 • Distribuce: Debian

| proč linuxPublic Relations

OpenRadioss: Simulace dynamických dějů nyní jako open-source

OpenRadiossNa podzim loňského roku Altair překvapil odbornou veřejnost z řad výpočtářů a vývojových inženýrů představením řešiče OpenRadioss. Jak už název napovídá, Open­Radi­oss je open-source verzí explicitní­ho solveru Altair Radioss, CAE nástroje pro simulace rychlých dějů, jakými jsou tolik populární virtuální testy nárazů vozidel, včetně vyhodnocení pasivní bezpečnosti, zkoušky odolnosti leteckých konstrukcí, pádové zkoušky elektronických zařízení a podobně.

Pokračování ...Public Relations

Zabezpečte firemní komunikaci a chraňte citlivé informace vaší společnosti pomocí MailStore

Stále více malých a středních podniků (MSP) přechází na Microsoft 365 v cloudu. Očekávají přitom, že jejich data jsou zde automaticky v bezpečí. Jenže tak tomu není. Přestože cloudové služby nabízejí vysokou úroveň zabezpečení, nejsou data v Microsoft 365 archivována a zálohována automaticky.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »

Tagy