přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Jak nastavit českou klávesnici

Jak nastavit českou klávesnici

Kolik řečí znáš, tolikrát jsi člověkem a tolik rozložení klávesnic potřebuješ. Minimálně lze v našich končinách prohlásit, že bez české klávesnice se dá těžko plnohodnotně pracovat na počítači. Jak se dostat k českému rozložení kláves v Linuxu, případně možnosti přepínat mezi anglickým a českým rozložením kláves, se nyní podíváme pro dvě nejpoužívanější grafická prostředí, KDE a GNOME.


Prostředí KDE

1.

Začneme s aktivací českého rozložení kláves v prostředí KDE. Veškeré nastavení KDE je soustředěno do ovládacího centra, které spustíte K-Ovládací centrum. Zde najděte záložku Místní zvyklosti a zpřístupnění a podzáložku Rozvržení klávesnice. V závislosti na vaší distribuci a nastavení během instalace se vám zobrazí aktuální rozložení klávesnice.

Obrázek:  1.jpg

Nastavení klávesnice v KDE

2.

S největší pravděpodobností máte aktivované jediné rozložení klávesnice. Abyste mohli klávesnice přepínat, je nutné nejprve povolit přepínání zaškrtnutím volby Povolit rozložení klávesnice. Nyní se zpřístupní další volby. Pro české rozložení v sekci Dostupná rozložení najděte českou vlaječku s popiskem Czechia a klikněte na Přidat. Tím jste docílili možnosti přepnutí na české rozložení.

3.

Další možnosti nastavení nechám na vaší chuti, ale rozhodně je dobré dopilovat rozložení dle Varianty rozložení a získat např. qwerty rozložení. Pokud hodláte mít české rozložení jako primární, tedy automaticky aktivované po startu KDE, označte jej kliknutím a posuňte za pomocí šipek na první příčku v seznamu.

4.

Pokud jste s nastavením spokojeni, potvrďte svou volbu stiskem Použít. Všimněte si malé vlaječky, která se objevila v panelu. Ta nyní zobrazuje aktuální používané rozložení kláves. Mezi jednotlivými rozloženími kláves lze přepínat buď levým kliknutím na onu vlaječku, nebo klávesovou zkratkou [Ctrl+Alt+k]. Tuto zkratku lze opět v Ovládacím centru změnit, ostatně jako všechny zkratky, v sekci Klávesové zkratky.

Obrázek:  2.jpg

Ikona v panelu

Prostředí GNOME

1.

Obrázek:  3.jpg

Přidání na panel

V GNOME je situace velice podobná jako v KDE. Začněte kliknutím pravým tlačítkem myši kdekoliv na panel, kde bude v budoucnu indikátor klávesnice, a z kontextové nabídky vyberte Přidat na panel. Z následující nabídky vyberte Indikátor klávesnice a nabídku zavřete. Nyní se v místě, kde jste klikli, zobrazí zkratka symbolizující aktuální rozložení klávesnice, v mém případě „USA“.

Obrázek:  4.jpg

Výběr appletu

2.

Obrázek:  5.jpg

Změna nastavení klávesnice

Pro změnu nebo přidání dalšího rozložení klikněte na aktuální zkratku pravým tlačítkem myši, a vyberte položku Nastavení klávesnice. Po přepnutí na záložku Rozložení získáte aktuální seznam používaných rozložení klávesnic v GNOME. Klikněte na tlačítko Přidat a z nabízeného seznamu vyberte Czechia, případně upřesněte výběr například podvolbou qwerty atd. Změny potvrďte tlačítkem Budiž a budete vráceni do známého seznamu rozložení klávesnic, který nyní obsahuje i vámi požadované rozložení.

Obrázek:  6.jpg

Seznam používaných rozložení

3.

Stejně jako v KDE, i v GNOME je spousta doplňujících voleb. Za zmínku stojí hlavně možnost zaškrtnutí implicitní klávesnice, ta je automaticky aktivována po přihlášení, a velké množství modifikátorů na kartě Možnosti rozložení, kde například můžete nastavit, aby některá LED dioda klávesnice zobrazovala aktuální stav rozložení nebo chování kláves jako [Win], [Ctrl] a [Alt].

Nahoru

Příspěvky

Jak nastavit českou klávesnici
VRtulnikk 29. 02. 2008, 08:23:06
Odpovědět  Odkaz 
Trosku mi tu chybi, jak nastavit ceskou klavesnici v konzoli... samozrejme, vim jak na to ale uclanku "Jak nastavit ceskou klavecnici" bych cekal neco vic, nez jak klikat v KDE a jak v GNOME
Re:Jak nastavit českou klávesnici v konzoli
gizi 19. 03. 2008, 11:09:14
Odpovědět  Odkaz 
Pokud tedy víte, jak nastavit českou klávesnici v konzoli, čtenáři by jistě uvítali, kdybyste se s nimi o to podělil. Děkuji.
Nastavení klávesnice
Rudolf 18. 10. 2008, 20:29:36
Odpovědět  Odkaz 
Tak snad abys šel do ovládacího centra, spustil nastavení klávesnice a zkontroloval odezvu na stisknutí klávesy.
Re: Jak nastavit českou klávesnici
Radek 20. 05. 2019, 09:47:13
Odpovědět  Odkaz 
Nevíte někdo čím (jako klávesovou zkratkou) se vypíná klávesnice v Linuxu?Synovec mi ji něčím vypnul a nemohu na to přijít čím?
Martin Šín Jak nastavit českou klávesnici
Martin Šín 29. 02. 2008, 08:45:20
Odpovědět  Odkaz 
Teď nevím jak v Gnome, ale v KDE se mi nikdy nepodařilo přenastavit klávesovou zkratku změny klávesnice na ALT + SHIFT, stejně jako ve Windows. I když jsem to změnil, tak to prostě nefungovalo. Na druhou stranu jsem rád, že např. takové Xfce si bere nastavení klávesnice z xorg.conf, takže stačí nastavit tento soubor a dál to už funguje, třeba právě v kombinaci ALT + SHIFT. Mým favoritem v přepínání klávesnice je ovšem kombinace SHIFT + SHIFT. :-)
Jak nastavit českou klávesnici
Michal 29. 02. 2008, 08:55:40
Odpovědět  Odkaz 
Pro ALT+SHIFT v KDE staci vypnout nastaveni rozlozeni v KDE, a potom se bere nastaveni z xorg.conf. Sice se nezobrazi ikonka, ale mne se po prepnuti klavesnice zacala rozsvecovat Scroll na klavesnici.
Jak nastavit českou klávesnici
Valis Volis 12. 03. 2008, 09:44:04
Odpovědět  Odkaz 
Mě se v Ubuntu taky nepodařilo nastavit abych přepínal klávesnici CTRL+ALT nebo SHIFT+Alt (GnomeUbuntu) , a v článku by mělo být napsané jak se to přepne v konzoli či terminálu, což třeba já nevím :-)
Jak nastavit českou klávesnici
Humusák 14. 03. 2008, 16:21:53
Odpovědět  Odkaz 
Z WIN jsem byl zvyklý přepínat Ctrl+Shift z české na německou, kvůli vkládání spec. znaků. Pod Linuxem se mi to nastavit nepodařilo, ačkoliv postup byl shodný s návodem od Ivana Bíbra. Ale pak jsem přišel na Mapu znaků a vkládám tyto znaky pomocí ní, mám alespoň k dispozici i francouzské a jiné.

Ale v současnosti řeším jiný problém:
Nová podsvícená klávesnice SpeedLink mi nechce reagovat na zmáčknutí ScrollLock, kterýmžto se má rozsvítit. Původně je určena pro WIN, ale zkoušel jsem ji pod FreeDOSem a taky to funguje...
Co mám dělat, nevíte?
Jak nastavit českou klávesnici
Jakub Chovanec 3. 10. 2008, 00:48:25
Odpovědět  Odkaz 
Dobrý den, já bych měl ještě jiný dotaz - jak nastavit českou (qwertz) klávesnici na systemu linpu linux lite.
Děkuji za odpovědi.
Re:Jak nastavit českou klávesnici
Jiří Janovec 3. 10. 2008, 08:20:43
Odpovědět  Odkaz 
Pro nastavení jiných klávesnic v KDE je třeba provést následující:
- editace /etc/X11/xorg.conf - a doporučuji zazálohovat původní :) podle informaci na http://gentoo-wiki.com/X11_Keyboard (navod pro Gentoo, ale obecne platny přinejmenším pro KDE)
- řádek Option "XkbLayout" "us,de,dvorak" - zaměňte layouty klávesnice například za "us,cz_qwerty,cz_qwertz" případně jiné
- řádek Option "XkbOptions" "grp:alt_shift_toggle,grp_led:scroll" nastavuje kombinaci pro přepínání a indikaci; přehled přepínačů a indikací najdete níže na stráce
- a nainstalovat program KKBSwitch který umožní zobrazení aktivního layoutu klávesnice, zpravidla bývá v repozitařích dané distribuce

Takto to mám nastavené v KDE, co se týč konzoly, to si skutečne nejsem jist a tudíž jsem spíš klikač :)

Zdar při nastavování...A pamatujte - zálohovat, zálohovat, zálohovat, jak říká každý :)
poradte prosiiim
denis 18. 10. 2008, 10:04:00
Odpovědět  Odkaz 
dobry den.Mam problemek..kocka se mi prosla po klavesnici na notebooku a ted kdyz chci napsat nejake pismenko nekolikrat zasebou musim cekat vterinu,to same je i se smazanim,pokud chci smazat celou vetu potrebuju na to velkou trpelivost,uff.prosim vas nevite jak to opravit?diky mockrat!
Tomáš Hanusek Re:poradte prosiiim
Tomáš Hanusek 20. 10. 2008, 19:13:33
Odpovědět  Odkaz 
Záleží, v jakém prostředí. Třebas v KDE je to v Nastavení vašeho prostředí, sekce Periférie, položka Klávesnice a na kartě pak jednak Prodleva (čas, než se začne opakovat) a Rychlost, se kterou se pak bude opakovat.
terminál a konsole
Hans Ginzel 9. 09. 2014, 11:01:02
Odpovědět  Odkaz 
Když je nejhůře, pomůžou příkazy přímo v terminálu:
setxkbmap cz;
setxkbmap us;

Totéž pro konzoli:
sudo loadkeys cs;
sudo loadkeys cz;
sudo loadkeys us;
Jak nastavit českou klávesnici
Radek 20. 05. 2019, 10:15:32
Odpovědět  Odkaz 
Nevíte někdo čím (jako klávesovou zkratkou) se vypíná klávesnice v Linuxu?Synovec mi ji něčím vypnul a nemohu na to přijít čím?

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Stanislav Vasko

Stanislav Vasko


  • Distribuce: Mint

| blog


Nepodařilo se připojit k serveru.

Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »

Nepodařilo se připojit k serveru.