přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Kniha o Mandriva Linuxu 2009

Kniha o Mandriva Linuxu 2009

ml09.jpg

Jak už se stává tradicí, nedlouho po vydání nové verze populární distribuce Mandriva Linux vyšla z klávesnice Ivana Bíbra a jeho kolektivu další verze její české příručky. Opět o něco silnější a lepší. Nyní navíc obsahuje dosti podrobný popis nového KDE4, čímž se pro tento softwarový balík stává základní literaturou.


Kniha v úvodu avizuje, že je ponejvíce pro lidi, co s Linuxem (Mandriva Linuxem) nemají příliš zkušeností, avšak o počítači něco málo ví. Je hodně upovídaná, což ne každému vyhovuje, ale na druhou stranu už to z ní musí pochopit snad opravdu každý. Ono vysvětlit někomu, kdo Linux v životě neviděl, co to je balíčkovací systém, jaký je rozdíl mezi KDE a GNOME nebo jak je to s disky a cestami, není lehké tváří v tvář, natož pak skrz papír, kde chybí přímá odezva. Tady autoři odvedli skutečně dobrou práci.

Recenze operačního systému: Mandriva Linux 2009 očami začiatočníckeho profesionála

Jde v prvé řadě o příručku k Mandriva Linuxu, obsahuje tedy velice podrobný popis jeho instalace a ovládacího centra, včetně typických modelových situací, problémů a jejich řešení. Velice sympatické je, že autoři upozorňují na známé chyby nebo nefunkční nástroje Mandriva Linuxu a radí, jak se s nimi vypořádat. Je vidět, že jednak opravdu znají svou distribuci a jednak se velmi snaží, aby uživatel pochopil i poměrně složitou problematiku. Umíte si představit, že by v příruče k Windows bylo napsáno, že průvodce sdílení připojení nefunguje? Čtenáři by autorům měli blahořečit, že je ušetřili dlouhého googlení a nervů.

Linuxu neznalí lidé jistě ocení i kapitolu Základy práce v Linuxu, kde je velice hezky a s mnoha obrázky popsáno, co je co. Až po jednotlivé applety v panelu. Trochu matoucí může být, že kapitola míchá KDE (na které se zaměřuje) a GNOME. Záslužným počinem je i velice tlustá kapitola Vybrané linuxové aplikace, kde se popisují běžné programy typu OpenOffice.org, Mozilla Firefox, multimediální přehrávače apod. Seznam je to velice dlouhý, takže u řady aplikací se člověk nedozví o moc víc, než že aplikace existuje a k čemu se asi používá. Pro někoho, kdo je v Linuxu poprvé a hledá své oblíbené prográmky, to může být velice cenné. Ostatní možná pochytí nějakou klávesovou zkratku nebo objeví nějaký zapomenutý klenot. Schválně - věděli jste, že když v KDE4 kliknete pravým tlačítkem na tlačítko Maximalizovat v pravém horním rohu okna, že se maximalizuje jen na šířku a že když naň kliknete oběma tlačítky myši zároveň, že se maximalizuje na výšku? Pokud už Linux chvíli používáte, popisy aplikací vám asi přijdou povrchní, ale je to jen tím, že tato kapitola cílí spíše na lidi, kteří neví prakticky nic.

Častým kamenem úrazu uživatelů zvyklých na Windows je linuxová správa softwaru. Příslušná kapitola začíná obšírným popisem co že to vlastně je ten repozitář, balíček a proč na sobě některé balíčky závisí. A končí příkazovou řádkou a poznámkami ke kompilaci. S mezi řádky skrytou poznámkou "Tohle doma nedělejte!". Najdete tam i poznámky k serveru a řadu ukázek z příkazové řádky (dokonce celou takovou kapitolku), ale je to spíš taková demonstrace síly, aby nováčci slepě nekopírovali příkazy, které si někde vygooglili bez toho, aby jim rozuměli. Takoví potom brečí, "že se jim to nějak rozbilo". Předejít tomu by měly i obšírné kapitoly s praktickými návody, FAQ a odkazy na informace na internetu.

Kniha zabírá poměrně široké spektrum uživatelů, od naprostých začátečníků po mírně pokročilé. Lepší čitelnosti by určitě pomohlo, kdyby pokročilejší pasáže byly nějak zvýrazněny. Celkově ale jde o velice podařené dílo. Za nějakých 600 Kč dostanete knihu o 430 stránkách a 4 DVD (instalační a doplňkové pro 32- i 64bitovou architekturu). Pokud o Linuxu, KDE nebo Mandriva Linuxu nevíte vůbec nic, kniha je určena právě pro vás. Pokud už nějaké zkušenosti máte, hrozí, že se moc nových věcí nedozvíte. Každopádně to není špatná cena.

Ivan Bíbr a kolektiv. Mandriva Linux 2009 CZ Instalační a uživatelská příručkaComputer Press, Brno 2008. 432 stran černobílých. 4×  DVD-ROM. 597 Kč/27,12 €. ISBN: 978-80-251-2287-7.

Nahoru

Odkazy

Příspěvky

Kniha o Mandriva Linuxu 2009
petrox 10. 02. 2009, 15:01:03
Odpovědět  Odkaz 
To je trosku pozde kdyz vyjde 2009.1 za chvili a tu ja vzdy povazuji za stable
Vlastimil Ott Re:Kniha o Mandriva Linuxu 2009
Vlastimil Ott 10. 02. 2009, 15:16:37
Odpovědět  Odkaz 
Co je pozdě?
Ivan Bíbr Re:Kniha o Mandriva Linuxu 2009
bibri 10. 02. 2009, 17:49:59
Odpovědět  Odkaz 
Co považujete za stable a proč?
Re:Kniha o Mandriva Linuxu 2009
Samae1 20. 02. 2009, 15:12:27
Odpovědět  Odkaz 
Mandriva 2009 je stable.
Rozdíl mezi 2009 a 2009.1 není až zas tak zásadní, přechod z KDE 3 na KDE 4 je největší skok poslední doby. Z vlastní zkušenosti vím, že dříve se i starší verze knihy dala použít pro novější Mandrivu téměř bez problému, u nového KDE mohl nastat problém(pro cílovou skupinu), ale teď už zase půjde použít kniha o 2009 na 2009.1(později možná i 2010...) bez problémů.

Pokud se Vám to nelíbí, napište vlastní knihu a aktuální. Máme svobodný trh a pokud překonáte tuto knihu, myslím že i autor bude rád.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz