přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Mark Minasi, Dan York: Linux pro administrátory Windows

Mark Minasi, Dan York: Linux pro administrátory Windows

Kniha s poněkud úsměvným názvem je čerstvým počinem nakladatelství Computer Press. Autor, jistě známý správcům Windows díky svým komplexním knihám o administraci Windows, se tentokrát s vervou pustil do divokých vod Linuxu. Úvodem seznámí čtenáře nejen s tím, proč by měl být pro ně Linux zajímavý, ale poodhalí i pořádný kus linuxového folklóru. Úvodní část je vynikající a dopředu řeší mnoho problémů začínajících uživatelů a správců. Dále se autor věnuje praxi, a to konkrétně na systémech RedHat verze 7.3.


Praktická část začíná instalací systému. Kromě některých poznámek o podporovaném hardwaru jí nelze nic vytknout, protože se do detailů zabývá instalací RedHatu verze 7.3. Následuje rozkoukání v systému, kdy vás autor provede základními úkony v příkazové řádce a posléze i správou uživatelů a modelem přístupových práv Linuxu či spíše Unixu. Potěšila mne kapitola o Linuxu na pracovní stanici se spoustou užitečných informací o systému X Window a některých grafických prostředích.

Poměrně velká část je věnována síťovým službám. Autor se postupně pustí do instalace a základního nastavení DNS serveru, DHCP serveru i klienta, Sendmailu, Apache a Wu-Ftpd. V závěru pak nezapomene ani na vytáčené připojení k Internetu a jeho sdílení (překlad adres). Nečekejte však referenční příručku jednotlivých aplikací nebo překlad celé dokumentace. Kapitoly o programech nejsou obsáhlé, ale výborně uvedou čtenáře do problematiky a poměrně rychle mu ukáží, kde a jak začít.

Posledním probíraným tématem je spolupráce s Windows, kde je největší část věnována Sambě a spolupráci na síťové úrovni. Nechybí ani témata jako datová kompatibilita nebo emulátory Wine a WMWare. Kniha končí porovnáním systémů Windows a Linux s patřičným komentářem k praktickému nasazení. Stejně jako úvodní kapitola, obsahuje i závěrečné porovnání mnoho užitečných informací k oběma systémům a jejich soužití či vhodnosti nasazení. V nezaujatém hodnocení převažuje praktický přístup autora a v tomto bodě jej nelze než pochválit.

Kouzlo publikace, jak jistě tušíte z názvu, spočívá ve faktu, že autor srovnává Linux s Windows a to vždy a všude. Správcům systémů Windows tak dává k dispozici jednoduché návody, jak v Linuxu fungují věci, které znají z Windows, kde je hledat a zároveň na co si dát pozor. Celá kniha se velmi dobře čte a autor mne udivil schopností srozumitelného a přitom velmi stručného výkladu. Lze-li knize něco vytknout, je to její stáří - popisované distribuce nepatří zdaleka k nejnovějším. Svou vinu na tom nese zřejmě i doba nutná k překladu. Druhá výtka směřuje přímo autorovi na kterém je vidět, že Linux nepoužívá zdaleka tak dlouho jak o Windows. Občas se dopouští ve výkladu nepřesností, které zřejmě souvisí se skutečností, že svět Linuxu je pro něj poměrně nový.

Přesto najdete v knize velké množství obecných a stále platných informací a zájemcům z řad správců Windows bych ji rozhodně doporučil. Nadhled autora nad problematikou, který je cítit doslova v každé větě, spolu s jeho praktickým přístupem a srozumitelným výkladem vám jistě mnohokrát pomůže při poznávaní světa Linuxu.

Computer Press 2004, Brno. Vydání první.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Igor Werkmann
Public Relations

Rozšiřující analytické funkce řešení Flowmon

ALEF FlowmonZnámým systémem pro sle­do­vá­ní toků v síti je ře­še­ní spo­leč­nos­ti Flow­mon. V zá­k­la­du se po­u­ží­vá pro mo­ni­to­ro­vá­ní da­to­vých toků v síti a k ře­še­ní pro­b­lé­mů s tou­to ko­mu­ni­ka­cí. Při po­u­ži­tí Flow­mon sond se vi­di­tel­nost do ko­mu­ni­ka­ce dos­tá­vá až na úro­veň ap­li­ka­cí. Kromě to­ho­to zá­k­lad­ní­ho mo­ni­to­rin­gu a ná­s­tro­je na ře­še­ní pro­b­lé­mů má Flow­mon také rozšiřující moduly.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »