přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Masters, J. a Blum, R.: Linux profesionálně - programování aplikací

Masters, J. a Blum, R.: Linux profesionálně - programování aplikací

linux_prof.jpg

Pokud se zajímáte o vývoj aplikací v Linuxu, ať již jako nadšenec, pokročilý linuxový uživatel či zkušený programátor přicházející z jiné platformy, neměla by tato publikace ve vaší knihovně chybět.


Kniha zahrnuje široké spektrum technologií a postupů, které se používají při vývoji linuxového softwaru především v jazyce C, informace o přenositelnosti mezi jednotlivými platformami, integraci pomocí síťových rozhraní, implementaci grafických uživatelských rozhraní, dokonce není opomenuta problematika samotného linuxového jádra.

V prvních kapitolách se dozvíte obecné informace o Linuxu jako takovém, o vývojářském procesu v něm a základních používaných nástrojích a rozebrána je zde také problematika přenositelnosti jak v Linuxu, tak v oblasti hardware.

Pokud to s vývojem myslíte opravdu vážně, pak vás jistě zaujme kapitola čtvrtá, která se zaměřuje na správu verzí a spolupráci programátorů při vývoji - je analyzován centralizovaný vs decentralizovaný přístup, pro každý z nich jsou zde uvedeny nástroje spolu s praktickým úvodem do jejich používání.

V dnešní době informační společnosti a internetu je velmi důležitá také následující kapitola, jež se věnuje síťovému programování - seznámíte se s sockety, síťovými adresami, datagramy a knihovnami pro síťové programování.

Dalším logickým krokem v knize je sedmá kapitola obsahující problematiku databází, jsou zde rozebrány možnosti použití různých způsobů trvalého ukládání dat. Naučíte se využívat zabudovaný databázový engine a posléze také nainstalovat a zprovoznit plnohodnotný databázový server PostgreSQL a spouštět SQL příkazy v prostředí jazyka C.

S problematikou databází úzce souvisí rozsáhlá kapitola LAMP, věnovaná hlavním komponentám webových aplikací - Linux, Apache, MySQL (popř. PostgreSQL) a PHP (popř. Perl). Dozvíte se, jak nainstalovat a nakonfigurovat Apache server s PHP 5, nakonfigurovat a spustit databázi MySQL a osvojíte si základy PHP.

Lahůdku představují tři kapitoly zabývající se vývojem jádra - kompilací, instalací, hackováním, rozhraním jádra jak externím (systémová volání, události apod.), tak interním (API jádra) a konečně také moduly jádra Linuxu.

Další kapitola je věnuje velmi důležitému postupu v rámci procesu vývoje softwaru, kterým je ladění. Dozvíte se zde něco o správě paměti, základních nástrojích pro ladění včetně těch grafických a také o ladění jádra.

V knize najdete také atraktivní kapitoly věnující se grafickému rozhraní, konkrétně vývojové platformě GNOME (knihovny Glib, Cairo, GDK, GTK+ a další) s praktickou ukázkou vytvoření jednoduchého přehrávače hudby, v jiné kapitole je probrán projekt FreeDesktop a další kapitola se věnuje grafice a zvuku v Linuxu (systém X Window, OpenGL, SDL).

Sazba knihy, ačkoli strohá, je přehledná a pro daný účel efektivní, v textu se dobře orientuje. Nezbytností pro rychlé hledání je též rozsáhlý rejstřík.

Zdrojové kódy ke knize jsou k dispozici na adrese http://www.zonerpress.cz/download/zdrojove-kody-linux-profesionalne.zip.

Jon Masters & Richard Blum: Linux profesionálně - programování aplikací, Zoner Press, 2008, první vydání, 539 stran černobílých, 490 Kč.

Nahoru

Odkazy

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Tomáš Hanusek

Tomáš Hanusek

Vystudoval VŠE v Praze, obor Hospodářská politika. Linux používá od počátku třetího tisíciletí a to hlavně kvůli jeho volnosti, variabilitě a komunitě uživatelů. V Linuxu se zajímá o multimédia a programování v Perlu. K dalším zájmům patří pasivně motorismus a aktivně přátelé.


  • Distribuce: Mandriva Linux

| proč linux | blog


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »