přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Polzer, Jan: Drupal: Podrobný průvodce tvorbou a správou webů

Polzer, Jan: Drupal: Podrobný průvodce tvorbou a správou webů

drupal.jpg

Knihy o počítačové literatuře jsou známy svým jepičím životem. Zvláště internetové technologie a některé open-source projekty se velice rychle vyvíjejí a literatura o nich zastarává mnohdy rychleji než novinové články. Sice stále můžeme bez problémů číst příručku k Bashi z roku 1998, ale kdo by dnes použil uživatelskou příručku Windows nebo většinu příruček na tvorbu webu ze stejné doby?


První česká kniha o redakčním systému Drupal vyšla na jaře 2008. Mezitím vyšla nová verze Drupalu. Je kniha Jana Polzera stále použitelná, anebo se máme ohlížet po vhodné viklavé skříni, pod kterou knihu podstrčíme?

Drupal je jeden z nejpopulárnějších redakčních systémů (CMS, systém správy obsahu) pro tvorbu webu. Je celkem starý, plně open-source a stojí za ním obrovská komunita (ale ne žádná velká softwarová společnost). Vitalitu Drupalu můžeme doložit více než 2400 doplňkovými moduly a stovkami témat vzhledu i jeho širokým rozšířením. Doposud však chyběla česká příručka k tomuto systému na tvorbu a správu webů. Jan Polzer se to rozhodl změnit. Letos na jaře vydal v Computer Pressu uživatelskou příručku k Drupalu. Psal podle posledních verzí řady 5 a podle svých slov se snažil zohlednit i hlavní rysy tehdy připravované verze 6.

Podle informací na zadní straně obálky je kniha určena jen mírně pokročilým uživatelům a začínajícím tvůrcům webu (nebo těm, co už zkušenosti mají, ale chtějí se blíže seznámit s Drupalem). Kniha je psána velice názorně. Zprvu nás čeká poměrně obšírný úvod o technologiích tvorby webu a o redakčních systémech. Nechybí ani pár slov o hlavních zástupcích konkurence (Joomla, WordPress, ...). Autor nastíní možnosti Drupalu a poctivě přiznávám, že to není řešení pro každého. I přes nespornou kvalitu a přizpůsobitelnost. Následuje popis nároků Drupalu a jeho instalace (kapitola 2). Ta je popsána krok za krokem, včetně screenshotů jednotlivých fází. Nechybí ani návod na počeštění a instalaci doplňkových modulů. Zde bych jen zmínil, že verze 6.x už "silně doporučuje" instalaci doplňkových modulů a témat do adresářů /sites/all/Modules a /sites/all/Themes a ne rovnou do /modules a /themes. Osobně bych ocenil i podobně podrobný návod na aktualizaci Drupalu, což je úkol o to složitější, že při chybě můžeme přijít o celý web. Ale nezoufejte. Každá verze Drupalu (včetně modulů a témat) obsahuje podrobný návod. Následuje krátký popis modulů a správy témat a můžeme se vrhnout na základní nastavení a práci s obsahem (kapitoly 3 a 4).

Nejvíce oceňuji obecné povídání o logice Drupalu. O tom, že téměř veškerý obsah je tvořen tzv. nody, o kategoriích, blocích, tvorbě menu... To jsou věci, které se z poznámek k vydání nevyčtou, a přesto jsou pro pochopení Drupalu klíčové. Jsou také "nadčasové": Drupal je dostal již při svém zrodu a drží se jich dodnes. Když k němu člověk přijde poprvé, je to dosti nezvyk a chvíli trvá, než do systému pronikne. V tomto ohledu bych knihu hodnotil velice kladně. Ušetří vám spoustu moření se a tápání. Navíc je všechno podáno velice názorně. A zde se dostáváme k otázce z úvodu. Drupal přeci jenom mezi verzemi řady 5 a řady 6 doznal jistých změn, takže občas budete marně přemýšlet, kde je chyba, že obrázek v knížce vypadá poněkud jinak než to, co vidíte na svém monitoru. Je to jen novou verzí. Obecné principy Drupalu jsou skvělé, problém nastává u konkrétních návodů. Ty jsou někdy až příliš vyladěné na verzi 5. Trochu více obecnosti i zde by jen prospělo.

Kapitola 5 podrobně probírá možnosti úprav vzhledu a nastiňuje problematiku tvorby šablon. Následující kapitola představuje příklady typického použití Drupalu a představuje některé vhodné doplňkové moduly. Jejich přehled ukazuje kapitola 7. To je opět věc, kterou na webu vyčtete jen těžko: jaké moduly jsou pro konkrétní úlohu vhodné? Pár modulů se sice do verze 6 nedostalo, ale přesto tyto pasáže doporučuji čtenářově pozornosti. Následuje pár slov o statistikách a tipy a triky (kapitoly 8 a 9). Celým textem prosakuje autorův odpor k přímé editaci jakéhokoliv kódu (i když to nepochybně zvládá). U vizuálního editoru pro tvorbu článků ještě budiž (i když já si raději připravím zdroj v Quantě a pak jej vložím do příslušného okénka formuláře), u blogování z Wordu už mi to přijde na pováženou... Kapitola 10 nastiňuje tvorbu modulů. To jen pro pokročilé.

Poslední kapitola se věnuje nejčastějším chybám při psaní a tvorbě webu. Autor mnohokrát zdůrazňuje, aby si pisatel dal pozor na gramatiku a mírnil své emoce. Jistě má pravdu, potom ale množství překlepů v knize působí poněkud trapně. Srandičky typu "masožravé rostliny a jiná fauna" raději přejdu mlčením.

Verdikt

Na můj vkus je kniha příliš upovídaná, s ne úplně ideálním poměrem "omáčky" ku kýženému obsahu. Příliš mě nezajímá role webového fóra v dnešním internetu, ale jeho tvorba a správa. Některé přesně popsané postupy potřebují kvůli nové verzi systému pořádnou revizi (nicméně se s trochou snahy použít dají). Velice oceňuji zevrubný popis logiky a fungování Drupalu a nápady na doplňkové moduly. A stojí tedy ta knížka za těch bezmála tři sta korun? Pokud máte v plánu v Drupalu nějaký ten web vytvořit a nic o něm (nebo o jiných redakčních systémech) nevíte, tak rozhodně ano. Jinak asi ne.

Přiložené CD

Přiložené CD nejlépe ilustruje jepičí život svého obsahu. Kdyby vůbec nebylo, nic by se nestalo. Obsahuje Drupal ve verzích 5.6 a 6.0 RC2 (aktuální je 6.4), řadu modulů, Firefox 2, webové servery, ale třeba i Skype a ICQ. Vše je pro Windows a povětšinou již v zastaralých verzích.

Nakladatelství Computer Press připravuje druhé aktualizované vydání. Pozn. šéfred.

Nahoru

Odkazy

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Vojtěch Zeisek

Vojtěch Zeisek


  • Distribuce: openSUSE
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blog


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »