přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Recenze knihy Inkscape 0.48 Illustrator's Cookbook

Recenze knihy Inkscape 0.48 Illustrator's Cookbook

inkscape_cookbook.jpg

Recenze v pořadí již druhé knihy o programu Inkscape od nakladatelství Packt Publishing. Autory knihy jsou Mihaela Jurković a Rigel Di Scala.


Po vydání Inkscape 0.48: Essentials for Web Designers, na kterou jste si mohli přečíst recenzi na portálu LinuxEXPRES, vydalo nakladatelství Packt Publishing v dubnu minulého roku další, v pořadí již druhou, knihu o aplikaci Inkscape.

O Inkscapu

Program Inkscape je pokročilý multiplatformní open-source vektorový grafický editor. Jeho vývoj započal roku 2003 forkem programu Sodipodi. Kromě základních funkcí (objekty a cesty, uzly a řídící body, operace s tvary, masky, ořezy, úrovně a vrstvy...) je vybaven i velkým množstvím rozšíření (vykreslováním různých speciálních tvarů jako např. LaTeXových rovnic, čárových kódů, L-systémů, funkcí a parametrických křivek či spirografů...) a filtrů pro vektorovou i bitmapovou grafiku.

O knize

Knihu napsali Mihaela Jurković, která se věnuje především web designu, a Rigel Di Scala – vývojář webových aplikací.

Obsah je rozdělený do dvanácti kapitol:

 1. V kapitole Creating and Editing Objects se seznámíte s uživatelským rozhraním programu i jednotlivými nástroji. Najdete tu také návody na vytváření, změnu velikosti a editaci objektů.

 2. Kapitola Editing Colors je věnována barvám – nastavení výplně a obrysu, používání barevné pipety, sytosti, odstínu, průhlednosti, barevných přechodů a vzorků.

 3. Speeding Up Your Workflow je název třetí kapitoly. Ta obsahuje informace, které pomohou čtenáři zefektivnit práci s programem (vrstvy, mřížky a vodítka, zarovnat a rozmístit) i vytváření vlastních barevných palet.

 4. V kapitole Creating and Editing Clones se čtenář naučí vytvářet klony a využívat je při kreslení složitějších objektů.

 5. Kapitola Live Path Effects je věnována cestám, vzorkům podél cest, interpolaci cest, vytváření mřížek, ozubených kol, os i von Kochových fraktálů.

 6. Extensions se jmenuje další kapitola. Naučíte se zde používat různá rozšíření – deformace tvarů, vytvářet 3D mnohostěny, glóbus se souřadnicemi, čárové kódy, kalendář, spirografy, L-systémy, funkce a parametrické křivky a ořezové značky.

 7. V kapitole SVG Filters si přečtete o způsobech, jakými přidat různé druhy okrajů, stínů či výplní nebo jak změnit objekt tak, aby vypadal jako trojrozměrný.

 8. Kapitola Putting it All Together je zaměřena na propojení znalostí z předchozích kapitol. Společně s autory si vytvoříte několik malých projektů.

 9. Raster and Almost Raster vás seznámí se způsoby zpracování bitmapové grafiky v Inkscape – vytváření masek a ořezů, trasováním nebo použitím některého z filtrů.

 10. V kapitole Web Graphics Preparation se budete věnovat webových stránkám – ikonkám, obrázkům i vlastnímu návrhu stránek.

 11. Kapitola SVG in Websites je věnována interaktivním SVG za použití JavaScriptu. V ukázkách naleznete interaktivní mapu, navigační menu, interaktivní simulaci (rozložení bílého světla na jeho barevné části pomocí hranolu) a také prezentace vytvořené pomocí rozšíření JessyInk.

 12. Draw Freely je poslední kapitola. Obsahuje návody na kompilaci Inkscape a přizpůsobení i vytváření vlastních rozšíření.

Na začátku každé kapitoly naleznete seznam témat. Poté následuje úvod do problematiky a jednotlivé návody, které vedou uživatele krok za krokem. Díky velkému množství obrázků a rozšiřujících informací je výklad názorný a přehledný. Na stránkách nakladatelství si můžete prohlédnout ukázkovou pátou kapitolu ve formátu PDF.

Titulní strana Titulní strana

Kniha je vhodná jak pro začátečníky (díky srozumitelnému a přehlednému způsobu výkladu), tak i uživatele seznámené se základy grafických programů (pokročilejší témata).

Inkscape 0.48 Illustrator's Cookbook si můžete objednat např. na stránkách nakladatele. Packt Publishing nám poskytlo elektronickou verzi knihy pro účel recenze, za což jim děkujeme.

Název: Inkscape 0.4.8 Illustrator's Cookbook
Autoři: Mihaela Jurković, Rigel Di Scala
Nakladatelství: Packt Publishing
Počet stran: 340
Dostupné formáty: tištěná verze, PDF (sociální DRM), ePUB a mobi (obě bez DRM)

Hodnocení

Výběr témat i kvalita návodů je vynikající. Kromě obvyklých kapitol naleznete v knize i pokročilé návody – např. na interaktivní fyzikální simulace nebo prezentace vytvořené pomocí rozšíření JessyInk. Jediná výtka směřuje na technickou kvalitu verze pro čtečky Kindle, která obsahuje větší množství chyb.

Nahoru

Příspěvky

Miroslav Hrončok Recenze knihy Inkscape 0.48 Illustrator's Cookbook
Miro Hrončok 5. 01. 2012, 00:01:57
Odpovědět  Odkaz 
Ty obálky s kytičkama fakt nepochopím :D
Re: Recenze knihy Inkscape 0.48 Illustrator's Cookbook
Michal Hlavatý 5. 01. 2012, 09:25:32
Odpovědět  Odkaz 
Šetří peníze a knížky vypadají všechny podobně, což je výhodné z marketingového hlediska :-)
Recenze knihy Inkscape 0.48 Illustrator's Cookbook
daks 5. 01. 2012, 08:52:05
Odpovědět  Odkaz 
Nečetl jsem knihu podrobně celou, ale když namátkou nahlídnu, tak například maskování a "clipping" jsou vysvětlený na tak blbým příkladu, až je člověk (nedej bože začátečník) zmatenej k čemu že tyhle funkce vlastně jsou.
Osobně bych začátečníkům doporučil raději videonávody na http://screencasters.heathenx.org/
Myslím, že je to docela srozumitelný i pro ty, co nevládnou angličtinou.
Re: Recenze knihy Inkscape 0.48 Illustrator's Cookbook
Michal Hlavatý 5. 01. 2012, 09:41:20
Odpovědět  Odkaz 
Sice hned nepochopí k čemu se to používá, ale pochopí, co to dělá a když to bude potřebovat, bude vědět, jak to udělat :-)

Knížka má také výhody - lépe se vyhledává konkrétní funkce a navíc zde jsou i návody, které se na internetu hledají hůř (konkrétně interaktivní SVG).
Re: Re: Recenze knihy Inkscape 0.48 Illustrator's Cookbook
daks 5. 01. 2012, 10:50:10
Odpovědět  Odkaz 
>> Sice hned nepochopí k čemu se to používá, ale pochopí, co to dělá
- budu všem držet palce, aby z knihy poznali k čemu se to používá ;-)

Jinak minitip k nastavení prostředí Inkscape: protože návodů a příkladů "jak na to" je zdaleka nejvíc v angličtině osvědčilo se mi nastavení jazyka Inkscape na angličtinu - při zkoušení návodů to usnadní vyhledání/volbu funkcí a příkazů.
Recenze knihy Inkscape 0.48 Illustrator's Cookbook
Vladimír Vojta 5. 01. 2012, 18:57:55
Odpovědět  Odkaz 
Pěkná kniha, cena cca 460 Kč také jde, bohužel můj problém je AJ. Tam kde mám ponětí o co jde v ČJ, tak výklad v AJ jakš takš pochopím. Tam kde nemám páru o co jde, je na mě AJ moc složitá. :-(

Odpovědět

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Michal Hlavatý

Michal Hlavatý

si rád dopřeje šálek kvalitní kávy, snaží se přispět k vývoji Scribusu, čte různorodé knihy a k tomu se snaží dělat několik projektů, které ovšem většinou nestíhá...


 • Distribuce: Ubuntu
 • Grafické prostředí: GNOME