přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Recenze knihy Sítě LAN - hardware, instalace a zapojení

Recenze knihy Sítě LAN - hardware, instalace a zapojení

site_lan.jpg

S rostoucím počtem uživatelů sítě internet a s přihlédnutím k aktuálnímu trendu digitalizace hlasových a video služeb vzniká stále větší potřeba budovat a rozšiřovat stávající datové sítě. Chceme-li jejich potenciál využívat na maximum, musíme je umět optimálně navrhnout, nainstalovat a správně používat. K tomu nám zcela jistě pomůže nová kniha z nakladatelství Grada s názvem "Sítě LAN - hardware, instalace a zapojení".


Stručně o autorovi

James Trulove je autorem řady knih (A Guide to Fractional T1, LAN Wiring: An Illustrated Guide to Network Cabling, Build Your Own Wireless LAN With projects) a článků, jejichž hlavním tématem jsou síťové technologie. Během své úspěšné kariéry, která trvá více než dvě desetiletí, pracoval ve firmách, jako jsou Cisco, Intel, Motorola, Nortel a další. V současnosti pracuje pro jednoho z předních výrobců testovacího vybavení pro wifi sítě.

Obsah knihy

Celá kniha je od začátku až do konce doslova napěchována cennými informacemi. Rozdělena je proto tématicky do tří hlavních části - Sítě LAN, Síťová technologie LAN a Správa sítě LAN. Čtvrtou část knihy tvoří přílohy. Abyste se v knize snáze orientovali, jsou jednotlivé části rozděleny ještě do samostatných kapitol.

V první kapitole autor zlehka zabrousil do historie datových sítí. Vysvětlí vám, proč je vhodné dodržovat stanovené standardy a na základě jakého klíče budete schopni provést úspěšnou instalaci. Dozvíte se také, jakou roli mají jednotlivé kategorie kabelů a jak by mělo vypadat základní vybavení síťové místnosti. Celý text je průběžně prokládán náčrty, fotografiemi a v závěru i názvoslovím.

Při čtení druhé kapitoly si zcela jistě vzpomenete na hodiny informatiky na střední škole. Nepříliš oblíbené povídání o topologiích sítí naštěstí velmi rychle přechází v obecný popis standardů na kroucené dvoulince a optickém kabelu.

Třetí kapitola pojednává o standardu TIA/EIA-568C. Praktici zde naleznou tabulku výkonnostních kategorií UTP kabelů nebo například zapojení konektorů RJ45 (jak podle T568A tak i podle T568B). Přiučíte se také něco málo o systémech jako jsou NORDX/CDT IBDN či DECConnect.

Ze čtvrté kapitoly budete vědět, které sítě jsou mezi sebou kompatibilní, kouknete se na srovnání síťových kategorií a do hlavy se vám dostanou tak tajemné pojmy jako PS-NEXT či PS-ELFTEXT.

Pátá kapitola (a tím pádem i začátek druhé tématické části knihy) začíná popisem kroucené dvoulinky a optického vlákna z pohledu mechanických a fyzikálních vlastností. Při čtení budete mít bohužel po několika minutách pocit, že v rukou nedržíte knihu o budování LAN, ale fyzikální či strojnické tabulky.

Šestá kapitola přináší postup instalace datových zásuvek a dále pak zapojení standardních, koaxiálních, optických i atypických konektorů. Neodpustím si drobnou výtku - obrázky některých krabiček bohužel příliš neodpovídají českým poměrům, a tak byste je u svých zákazníků těžko hledali.

Sedmá kapitola, stejně jako šestá, přináší popis osvědčených postupů z praxe. Naučíte se tak správně zařezávat dranžírovací drát do bloku, vést kabely díky plastovým odstupům či zamotávat přebytky optických kabelů do kazet.

V osmé kapitole se dozvíte základní informace o patch panelech (i těch optických). Naučíte se je osazovat a budete také vědět, kdy je vhodné použít patch panel a kdy zářezový blok.

Devátá kapitola vám rozšíří oblast informací o zapojení konektoru označovaného jako RJ45. Zjistíte, jakým způsobem si tento druh konektoru můžete osadit doma a jaké jsou na kabel kladeny nároky.

V desáté kapitole, jež zároveň uzavírá druhou část knihy, naleznete spoustu rad a doporučení týkajících se uložení kabelů (ať již optických či metalických) v otevřených kancelářských prostorech. Nově se dozvíte co znamenají pojmy „konsolidační bod“ či „MUTOA“.

Jedenáctá kapitola si bere na mušku přenos dat optickými vlákny. Budete vědět, proč existuje více druhů optických kabelů a konektorů. Naučíte se optické kabely také testovat nebo je propojovat s kabely metalickými pomocí media konvertorů.

Dvanáctá kapitola se věnuje výhradně gigabitovému a desetigigabitovému ethernetu. Kromě základních standardů se podíváte například, jak jsou na tom gigabitové sítě se zpětnou kompatibilitou.

Na bezdrátové sítě autor ve své publikaci také nezapomněl. Jejich podrobný popis naleznete v třinácté kapitole. Raketovou rychlostí se tak naučíte například rozeznávat jednotlivé modulace či rozprostření spektra.

Čtrnáctá kapitola vám otevírá poslední tématickou část knihy. Zabývat se budete správným návrhem síťových místností - umístěním, prostorovými nároky, napájením a v neposlední řadě také páteřemi a sdružováním kabelů.

V patnácté kapitole se naučíte správné postupy při testování nebo certifikaci kabelů a spojovacího hardwaru. Naleznete zde i přehled voltmetrů, kabelových skenerů, reflektometrů a dalšího potřebného vybavení.

Sledování a dokumentace sítě je téma, které je rozebíráno v kapitole šestnáct. Na několika málo stranách jsou uvedeny doporučované postupy fyzického a vzdáleného monitoringu sítě.

Jaké nejčastější poruchy se mohou objevit na měděných i optických sítích, vám napoví kapitola sedmnáct. Zkraty, smyčky, ohyby a zlomy kabelů vás v praxi již nikdy nepřekvapí.

Osmnáctá kapitola se zabývá tématy školení a certifikace. Střízlivým okem vám řekne, za jak dlouho z vás budou opravdoví profesionálové a jakými znalostmi byste měli na své pozici disponovat.

Nesmím zapomenout na poslední část knihy - přílohy. V přílohách naleznete popis starších typů kabelů, starších typů sítí, on-line zdroje informací, standardizační organizace, standardy pro místní sítě a členské a školicí organizace.

Verdikt

V současnosti na našem trhu nenaleznete žádnou jinou knihu, která by obsahovala tak detailní popis problematiky sítí LAN. Přestože je kniha technická a místy se pohybujeme v teoretických rovinách, nedělalo mi sebemenší problém ji za několik dní celou přečíst. Velkou zásluhu na tom má dle mého kvalitní překlad, příjemná sazba a rozsah knihy. Líbil se mi autorův pohled na věc a způsob podání problematiky. V knize bych však uvítal více informací o svařování optických vláken a možná alespoň zmínku o laserových spojích. Knihu lze s klidným svědomím doporučit jak běžným uživatelům, kteří mohou být v dané problematice úplní začátečníci, tak i profesionálům, kteří si zcela jistě doplní některé chybějící znalosti.

Název knihy: Sítě LAN - hardware, instalace a zapojení (první vydání)
Autor: James Trulove
Z originálu přeložil: Tomáš Znamenáček
Vydavatelství: Grada Publishing a.s.
Rok vydání: 2009
Počet stran: 384 (brožovaná vazba)
ISBN: 978-80-247-2098-1
EAN: 9788024720982
Doporučená cena: 499 Kč

Nahoru

Odkazy

Příspěvky

Recenze knihy Sítě LAN - hardware, instalace a zapojení
Mungo 6. 09. 2009, 20:07:57
Odpovědět  Odkaz 
Ten "dranžírovací" drát mne dostal ... pokud je celý překlad takový, tak nebrat...
Recenze knihy Sítě LAN - hardware, instalace a zapojení
Misojogi 4. 04. 2011, 16:36:13
Odpovědět  Odkaz 
je to velmi dobra knizka
existuje aj na internete vo formate *.djvu
len ju treba pohladat
a ak clovek zisti ze mu sadla tak sa oplati aj kupit
(rad by so videl cloveka ako v jednej ruke drzi klieste na LAN a v ruhej notebook a listuje a hlada potrebne udaje pri praci) :-D

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz