přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Články

Články

reklama

-->

K dispozi je také archiv článků dělený podle let a měsíců.

Použití permisivních licencí v praxi

kopie.png

Permisivní licence umožňují volnější nakládání s autorskými díly, omezení není tolik jako u licencí copyleftových. Přesto nelze s kódem nebo jiným dílem dělat úplně cokoliv.


 

KNIME: nástroj pro analýzu rozsáhlých dat

knime_logo.png

Nejpoužívanějším nástrojem k statistickým výpočtům jsou bezesporu tabulkové procesory, tedy převážně svobodný OpenOffice/LibreOffice Calc a proprietární Microsoft Excel. Tento druh softwaru se však mnohdy příliš nehodí pro komplexní analýzu rozsáhlých podnikových dat, kdy jej předčí KNIME a jiné dataminingové aplikace.


 

Vyzkoušejte projekt Atomic aneb Nastává čas atomických hostitelů

Atomic_100x100.png

Projekt Atomic je sice stále ještě v počátečních fázích svého vývoje, nicméně i přesto jde o jeden z nejvíce vzrušujících projektů v oblasti svobodného software současnosti. Jedním z hlavních důvodů zájmu jsou atomičtí hostitelé, kteří umožňují běh Docker kontejnerů a jsou postavené na dobře známých a osvědčených linuxových distribucích – Red Hat Enterprise Linux, CentOS a Fedora.


 

OpenStack? OpenStack!

openstack.png

Linux prošel během uplynulých dvaceti let vývojem od systému vhodného pro svobodné a komunitní projekty k platformě, která je ideální pro nasazení ve všech komerčních oblastech. Toto přijetí firemní sférou přitom nebylo lineární – signifikantní nárůst zájmu zaznamenal Linux až v posledních pěti letech. A ve srovnání s předchozími obdobími šlo o nárůst opravdu velmi výrazný. Důvod je prostý – Linux si dokázal získat důvěru. Oprávněně.


 

jQuery (1) – javascriptový framework, který (skoro) každý používá

jquery.png

Pro velmi populární framework jQuery je k dispozici jen relativně málo návodů v češtině a hlavně tu není nic aktuálního a uceleného. Nový seriál má za cíl to napravit a bude se věnovat jak základnímu jQuery, tak i jQuery UI a jQuery Mobile.


 

Linux Mint 17.1, otevírání dat a ownCloud na berlínské univerzitě

dvatydny.gif

Vyšla nová verze populární distribuce Linux Mint pojmenovaná „Rebecca“. Kancelářský balík LibreOffice je vlastně bez chyb, tedy alespoň bez těch, které lze automaticky odhalit. Známe vítěze druhého ročníku soutěže Společně otevíráme data. Studenti a zaměstnanci berlínské Technické univerzity mají vlastní otevřený cloud. A v irském Limericku používají otevřené technologie ke zlepšení služeb pro občany.


 

Fedora 21 – první z rodiny Fedora.next

fedora.png

Téměř po roce vyšla nová verze Fedory. Kromě novinek v samotné distribuci je zde ještě jedna podstatná změna, a tou je rozdělení Fedory na Workstation, Cloud a Server. V této recenzi se budu věnovat produktu Workstation. Co je nového a co očekávat do budoucna?


 

phpBB 3.1: pozdě, ale přece!

phpBB

Po více než osmi letech vyšla konečně další velká verze tohoto systému pro správu diskuzních fór. Je zvláštní, že vývoj trval tak dlouho a že si phpBB udrželo podíl v tak dynamickém odvětví, jako je web. Co je tedy nového? A jak probíhá aktualizace?


 

Třicet dní s … (Debian 8 Jessie)

debain_notext.png

V dnešním díle našeho seriálu se podíváme na jednu z nejstarších a nejznámějších linuxových distribucí. A aby to bylo ještě zajímavější, bude se jednat o teprve připravované vydání, díky kterému se do distribuce jako výchozí prostředí vrací GNOME 3.


 

Jak dopadla optimalizace Wine?

linvswin.png

V prvním díle jsem teoreticky popsal tři způsoby, jak je možné dosáhnout vyšších FPS. Nyní se dostávám přímo k porovnání výkonu několika konfigurací Wine na svobodném ovladači RadeonSI, proprietárním fglrx a pak také běhu na Windows 8.1. Jak to celé dopadlo?


 

IT14.2: reverzování bezkontaktních karet, Turris, BIRD a Skener webu

IT14.2

Na FIT ČVUT v Praze se dnes konala konference Internet a Technologie 14.2. Přinesla například zajímavé informace o reverzování bezkontaktních platebních karet, o projektech Turris, BIRD a FENIX či o službě Skener webu nebo užitečných zranitelných serverech.


 

Dar pro FreeBSD, 300 tisíc absolventů úvodu do Linuxu a změna vyhledávače ve Firefoxu

dvatydny.gif

Rekordní finanční příspěvek na vývoj systému FreeBSD. Přes tři sta tisíc lidí se zapsalo do online kurzu Úvod do Linuxu od nadace Linux Foundation. Ve vybraných regionech nebude výchozím vyhledávačem ve Firefoxu Google. A v nizozemském Arnhemu nakonec nepřejdou na svobodný kancelářský balík, na vině jsou i licenční spory se současným dodavatelem softwaru.


 

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz