přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Články

Články

K dispozi je také archiv článků dělený podle let a měsíců.

Konference Linuxalt 2006

Praha, Ostrava, Olomouc - tradiční bašty linuxových konferencí. Letos se konečně podařilo připravit obdobnou akci také v Brně - sídle známých linuxových firem, vývojových center a tří fakult zaměřených na informační technologie. Sdružení Linux v Brně při té příležitosti vyhlašuje Call for Papers (hledání přednášejících).


 

Konference Openchange 2006

Team Openchange vyhlašuje Call for Papers (hledání přednášejících) pro další ročník konference, konané v Olomouci od letošního roku pod názvem Openchange. Navazujeme na tři úspěšné ročníky konference, LinuXchange, kde jsme přivítali mnoho uživatelů svobodného a open-source softwaru.


 

Kvalitní webhosting za patnáct minut

Vlastnit webové stránky je dnes pro každou firmu či jednotlivce téměř nutností. Bohužel se setkáváme s tím, že webhostingové servery, na kterých jednotlivé portály běží, často nesplňují naše očekávání a požadavky. Někdy to bývá pouze cena, jindy zase kvalita připojení či nadstandardní služby.


 

Partimage – bezpečné zálohování

Určitě jste se již setkali se situací, kdy došlo k havárii hardwaru, a tím i ke ztrátě všech nebo části dat. Po tomto zjištění obvykle následuje standardní otázka, někdy s lehce ironickým úsměvem, "máte zálohována data?" a obvykle se dočkáte odpovědi "ne", případně "ne, proč?" Abychom se vyvarovali těchto tragikomických scén, představíme si software pro zálohování, který můžeme vzhledem jeho možnostem zařadit do skupiny zálohovacích systémů.


 

Airline Tycoon Deluxe

Vždy, keď držím v rukách novú hru od nemeckej spoločnosti RuneSoft, nemôžem sa napriek počiatočnej radosti ubrániť istým rozpakom. Prečo, pýta sa ma neodbytný prízračný tučniak, nedokáže firma, ktorá sa profesionálne zaoberá portovaním hier, dodržať isté triviálne štandardy kvality? Je to o to nepochopiteľnejšie, že väčšinou ide o "maličkosti", ktoré ale v ústach linuxových hráčov zanechávajú nepríjemnú pachuť poznania, že pre RuneSoft je Linux vedľa Mac OS X (a možno dokonca aj Morph OS) iba chudobným príbuzným.


 

Konečně Photoshop pro Linux bez emulace

Předem bych vás chtěl upozornit, že pokud sedáte k internetu a do svého prohlížeče zadáváte odkaz na stránku firmy Adobe, počkejte ještě chvíli. Není to zatím ta správná volba. Je to totiž trochu jinak, než by se na první pohled mohlo zdát.


 

Novinky & zaujímavosti z herného sveta 4

Human Head, výrobca Rune, jednej z najlepších akčných hier, aké som mal možnosť na Linuxe hrať, momentálne pracujú na novej hre Prey, ktorá využíva Doom 3 engine. Keďže boli doteraz zatiaľ všetky hry postavené na tomto enginu portované na Linux (a ďalšie budú, viď nižšie), dá sa očakávať, že by sa tak mohlo stať aj v tomto prípade. Jeden zo zamestnancov 3DRealms, ktorí hru produkujú, prehlásil, že o podpore Linuxu zatiaľ nebolo rozhodnuté.


 

Linux hledá instalatéry

CZLUG a OSS Alliance se dohodly na užší formě spolupráce. Prvním společně realizovaným projektem bude přehled firem, které nabízejí v České republice služby v oblasti svobodného software. Cílem tohoto přehledu je zjednodušení rozhodování zákazníků o nasazení svobodného software, neboť mnozí z nich nemají představu, jak snadné je sehnat podporu pro celosvětově masivně používané aplikace.


 

(Para)virtualizace pro každého – Xen

Xen je open-source hypervizor umožňující současný běh více virtuálních strojů na jednom stroji fyzickém. Na rozdíl od plně virtualizačních nástrojů, jako jsou například VMware nebo Bochs, se Xen ubírá cestou paravirtualizace. Virtuální stroj se tedy netváří jako samostatný fyzický stroj, neboť neemuluje úplný hardware (např. PC na jiné architektuře než hostitelský počítač), ale používá poněkud užší míru abstrakce nad systémem. Hlavní výhodou tohoto přístupu je z uživatelského hlediska o dost vyšší výkon paravirtuálních strojů, než jaký mohou poskytnout stroje plně virtuální. Kamil Dedecius.


 

MS Word v textové konzoli

Každý z nás přichází do styku s dokumenty vytvořenými některou z verzí MS Wordu. Jsou obvykle bez problémů čitelné v OpenOffice.org Writeru, částečně také v KWordu. Ale lze je alespoň rámcově zobrazit také pomocí konzolových nástrojů? To víte, že ano.


 

Vývoj jádra III. – ladění a testování

Často se stane, že vytvářený modul zkompilujeme, slavnostně zavedeme do paměti... a počítač zatuhne. Nebo sice běží bez problémů dál, ale modul nedělá to, co by měl. V takové chvíli nezbývá, než se pustit do ladění. Nejlépe je ale problémům s modulem předcházet a každou novou nebo změněnou věc důkladně otestovat. Tyto činnosti se v rámci jádra dělají obtížněji než v běžných programech, ale bezmocní rozhodně nejsme.


 

Jak jsem budoval Linux z ničeho

S nadšením jsem přivítal informaci anoncovanou na www.linux.cz o dokončení překladu základního návodu Linux From Scratch do češtiny. Vzhledem k tomu, že jsem již dávno uvažoval o tom, že si zkusím Linux kompletně přeložit, rozhodl jsem se, že si splním linuxového bobříka odvahy a pustím se do toho. Nečekejte od tohoto článku návod, jak sestavit LFS, ale spíše zamyšlení nad instalací s některými radami.


 

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz