přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Srpen 08 na LinuxEXPRESu

Srpen 08 na LinuxEXPRESu

Další várka naprosto suchých čísel, kterou nestojí za to číst ...


Co je u nás nového?

Probíhala soutěž (končí v pátek 5. září) o nejhezčí Linux - k výsledkům se samozřejmě ještě dostaneme. Zájem nás mile překvapil, album Můj Linux se naplnilo mnoha obrázky. Díky za ně, vyhodnocení bude brzy.

Jinak skončily prázdniny, všichni se vrátili z Chrovatska a z dovolených a v plné síle začali číst LinuxEXPRES. Dětičkám jsme připravili rozvrhy hodin - pokud máte nějaký pěkný, nechcete nám ho poslat? Nejlépe jako šablonu, ať z toho mají užitek i ostatní.

Co vás zaujalo?

1. Jak jsem (ne)koupil ASUS Eee 901 Lubomír Čevela
2. Rapidshare download? Žádný problém. Milan Kozák
3. Zkušenosti: Devět praktických rozšíření pro Thunderbird Lukáš Zapletal
4. Podrobná recenze: ASUS Eee PC 901 linuxovýma očima Lubomír Čevela
5. Recenze: Ubuntu – Praktická příručka uživatele Linuxu Svatopluk Vít
6. ASUS WL-500g Premium - router pro malou kancelář Lubomír Čevela
7. openSUSE 11: Jedenáctá řada chameleona Vojtěch Zeisek
8. Podrobná recenze: Bezdrátový router Netgear WNR3500 Anička Bernáthová
9. Vytvořte si účes: Domácí vizážista nejenom pro tučňáka Svatopluk Vít
10. Komodo Edit, Firefox mezi editory Miroslav Hrončok

Mininotebook Asus EEE vás zajímá, a tak jsme pro vás připravili jeho recenzi linuxovýma očima. A kolik našich čtenářů EEE 90X vlastně používá? Nelze to říct úplně přesně, ale pokud budeme vycházet z toho, že notebook má atypické rozlišení 1024×600, tak by to mohlo vypadat asi takto:

eee srpen

Týdenní poměr návštěv s rozlišením 1024×600 ve 23. až 34. týdnu roku 2008

Slibný začátek, nebo ne?

Zaujal vás také článek o rozšířeních emailového klienta Thunderbird a recenze routeru Netgear. A jak už to o prázdninách bývá, četly se i starší věci.

Jo a mimochodem se prolátlo, že i Anička Bernáthová má britskou modrou. Takže nejenom Sváťa Vít a .

V čem nás čtete?

1 Firefox 3.0 36,5%
2 Firefox 2.0 18,0%
3 Opera 9.5
16,0%
4
IE 7 10,8%
5
IE 6
6,8%
6
Mozilla 1.9 2,8%

Firefox 3.0 mírně posílil na úkor verze 2.0, to se dalo čekat, ale i tak třetina uživatelů zůstala na starší verzi, a to je dost. Opera 9.5 se pomalu hlásí o své druhé místo a očekávám, že během příštího měsíce napíšu, že se stává nejpoužívanější verzí Opery našimi čtenáři za celou éru webu. U IE7 už se nedá čekat velký nárůst a situace asi bude dost podobná až do uvedení verze 8.

Operační systémy (distribuce)

Minule jsem psal o identifikaci Ubuntu, že nevím, zda je to bug či vlastnost. No věci se mají tak, že když Ubuntu v testovacích verzích posílalo identifikaci, tak jeho uživatelům nefungovaly některé služby, např. hotmail. Ve fórech následovala rada vymazat identifikaci a pak obvyklé "děkuji, funguje". Co dodat? Nechápu vývojáře podobných služeb. Web má být univerzální. U vývojářů nyní panuje obava identifikaci vrátit, tak dělají mrtvé brouky. Jen se opakuji, Ubuntu 8.04 je stále mezi neurčitelným Linuxem a dělá mi ve statistikách zmatky.

1 WinXP 50,2%
2 Linux (nelze určit distribuci) 26,2%
3 WinVista 7,5%
4 Mandriva
2,7%
5 SUSE
2,3%
6 Debian 1,9%
7 Ubuntu mimo 8.04
1,9%
8 Win2000
1,8%
9 Fedora 1,2%
10 Mint

0,7%

11 MacOSX
0,5%
12 Win2003
0,5%
13 PCLinuxOS 0,4%
14 Win98
0,4%
15 Gentoo
0,3%


Distribuce SUSE se opět vrátila na třetí místo mezi linuxovými distribucemi za Mandrivu a jinak je vše při starém. Za zmínku stojí mírný, ale dlouhodobý pokles Fedory. Tato distribuce se pomalu vzdaluje od původní vyrovnané čtyřky (Mandriva, SUSE, Debian, Fedora).

Nahoru

Top články z OpenOffice.cz

Jirka Vrba

Jirka Vrba

Někdy v minulém století vystudoval stavební fakultu, kde i posléze působil a oblíbil si UNIX. Dále se několit let živil jako programátor, posléze vedoucí vývoje webových aplikací a dnes scrum master v Seznam a.s.


  • Distribuce: Ubuntu, Centos, OpenWRT
  • Grafické prostředí: GNOME KDE

| proč linux | blogPublic Relations

Září – měsíc bezpečnosti se Sophos Central

SophosNepropásněte sérii webinářů zaměřených na aktuální bezpečnostní trendy a jednotnou správu zabezpečení vaše IT – každé pondělí a zdarma.
Nebylo by skvělé zabezpečit vaše firewally, počítače, servery a mobilní zařízení pomocí nejlepších kyberbezpečnostních řešení na trhu a spravovat vše z jednoho intuitivního uživatelského rozhraní?

Pokračování ...


Sophos