přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Praxe

Praxe

V této sekci publikujeme praktické návody, rady a postupy určené pro reálné situace doma nebo v zaměstnání. S našimi postupy budete vědět, jak co udělat nebo čeho se vyvarovat.


Správa linuxového serveru: Zálohování pomocí Duplicity

debain_notext.png

V minulém díle jsem vám představil zálohovací nástroj rdiff-backup. Zajímavou alternativou k tomuto nástroji představuje program Duplicity, který představím v tomto díle.


 

Matematika v Pythonu

python.png

Programovací jazyk Python se těší čím dál větší popularitě a vzniklo nad ním mnoho zajímavých řešení. Návrh jazyka především nabízí adekvátní prostředky k tvorbě rozsáhlých projektů. V článku se zaměříme na využití Pythonu pro matematické účely. Ale pozor, text je pouze pro silné povahy.


 

QJackCtl: Nastavení

jack.png

Realtimový (nízkolatenční) zvukový server JACK a jeho grafická uživatelská nadstavba QJackCtl slouží převážně muzikantům a studiovým technikům k propojení vstupů a výstupů zvukové karty a jednotlivých programů sloužících ke zpracování zvuku, a to v reálném čase, tedy s velmi nízkou latencí (zpožděním) v řádu milisekund. Dnes se zaměřím na nastavení JACKu pomocí jeho grafického rozhraní QJackCtl.


 

Správa linuxového serveru: Jednoduché zálohování pomocí rdiff-backup

debain_notext.png

V tomto dílu vám ukáži, jak využít nástroje rdiff-backup k zálohování dat a k případné obnově.


 

Osm tipů a triků pro Dropbox

dropbox.png

Synchronizační nástroj Dropbox je na první pohled velmi jednoduchý. Ale možná právě kvůli té jednoduchosti a kvůli tomu, že se chová jako standardní adresář, se s ním dají dělat zajímavé kousky. Podívejte se na osm věcí, které Dropbox můžete naučit a o kterých jste možná nevěděli.


 

Jak si poskládat planetu v GIMPu

gimp.png

Bezesporu se každý z nás alespoň v dětství setkal se skládačkou neboli puzzlem. V GIMPu existuje nepřeberné množství filtrů a nástrojů a tentokrát se GIMPtoriál bude soustředit právě na skládačku. Nechte se tedy unést zpátky v čase, GIMP bude prostředníkem.


 

Správa linuxového serveru: Úvod do zálohování

debain_notext.png

Zálohování je jedna z nejkritičtějších oblastí správy serverů. Je třeba vhodně zvolit, co bude zálohováno, kam, kdy, jak často a jakým způsobem. S tím se vám pokusí pomoci tento článek.


 

Zprovoznění realtimového zvukového serveru JACK

jack.png

Nahrávání a zpracování zvuku je doménou platformy Windows, pro kterou je dostupná velká spousta programů, a v profesionálních podmínkách ještě spíše počítačů Apple. Nicméně i v Linuxu máme profesionální programy a nástroje, které lze použít. Následující seriál se bude těmito aplikacemi a nástroji zabývat. Začínáme tím nejdůležitějším, a to je realtimový zvukový server JACK.


 

Správa linuxového serveru: OpenVPN server (pokračování)

debain_notext.png

Minulý díl se zabýval základy OpenVPN a velmi jednoduchou konfigurací propojení dvou počítačů. Tento díl osvětlí komplexnější řešení pro OpenVPN server s více klienty a možnost směrování veškeré komunikace přes VPN.


 

Správa linuxového serveru: OpenVPN server

debain_notext.png

VPN představuje možnost, jak vytvářet šifrované tunely, kterými je možno směrovat libovolnou komunikaci, počínaje vzdáleným zabezpečeným přístupem k SSH či databázi až po směrování veškeré komunikace přes šifrované spojení. Jak to lze realizovat pomocí OpenVPN, to je předmětem tohoto a následujícího dílu.


 

Linuxové zvukové studio

jack.png

Nahrávání a zpracování zvuku je doménou platformy Windows, pro kterou je dostupná velká spousta programů, a v profesionálních podmínkách ještě spíše počítačů Apple. Nicméně i v Linuxu máme profesionální programy a nástroje, které lze použít. Následující seriál se bude těmito aplikacemi a nástroji zabývat.


 

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz