přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Praxe

Praxe

V této sekci publikujeme praktické návody, rady a postupy určené pro reálné situace doma nebo v zaměstnání. S našimi postupy budete vědět, jak co udělat nebo čeho se vyvarovat.


Grafické komponenty v Ruby - Dokončení a lokalizace

GTK.jpg

Dnes dokončíme naše programování a také se podíváme, jak by se prováděla lokalizace programu do dalších jazyků. Co říct víc? Snad jen: Pusťme se do toho.


 

Jak jednoduchou bitmapu převést na vektory

inkscape_gimp.jpg

Když jsem potřeboval dodat materiály pro potisk trička, byl jsem postaven před volbu. Buď bitmapový obrázek, který jsem na tričko chtěl, ručně překreslit do vektorů, nebo si práci ulehčit nějakou poloautomatizovanou cestou. Volil jsem druhou možnost. K tomu mi posloužil GIMP a Inkscape.


 

Grafické komponenty v Ruby - Akce

GTK.jpg

V dnešním díle budeme pokračovat úpravami programu a přiřadíme jednotlivým tlačítkům konkrétní akce. Také se podíváme na otázku zabezpečení aplikace proti chybám ze strany uživatele. Aplikace tedy začne pomalu ožívat a výsledkem bude téměř hotový program.


 

Grafické komponenty v Ruby - Úvod

GTK.jpg

Pojďme se nyní v následujících seriálu podívat na programování grafických aplikací, tzn. aplikací určených právě pro desktopové prostředí. Volba přitom padla na kombinaci Ruby a grafických komponent GTK. Pamatujte však, že možností je mnohem víc.


 

Xsw: Tak trochu jiné prezentace

projector.jpg

Nebaví-li vás klikací programy na tvorbu prezentací ve stylu Impressu nebo Powerpointu a raději byste prezentaci vytvářeli v textovém editoru, určitě vyzkoušejte xsw. Prezentaci prostě vytvoříte ve formě zdrojového kódu a necháte si ji zkompilovat například do PDF.


 

Posílání SMS zpráv z Linuxu pomocí programu Esmska

esmska.jpg

Esmska je aplikace určená pro odesílání SMS zpráv z internetu na mobilní telefony. Pomocí Esmsky můžete posílat SMS zprávy na telefonní čísla operátorů, kteří posílání SMS z internetu umožňují. V našich končinách jde o všechny tři mobilní operátory, tedy O2, T-Mobile i Vodafone. K funkčnosti tohoto programu budete samozřejmě potřebovat připojení k internetu.


 

Jak v Linuxu pohodlně připojit USB modem pro ADSL

ubuntu.png

Zkuste se uživatele Linuxu zeptat na jejich černé linuxové můry. Neodpovědí-li vám hned, zmiňte USB modem. Možná se chytnou a USB modem třeba odsoudí jako něco, co by mělo být trestné prodávat. Přeci jen, českých návodů na jejich zprovoznění je pomálu a když už jsou, začátečník si s nimi mnoho neporadí.


 

Poslech a nahrávání internetových rádií v Linuxu

tlacitko_nahravat.png

Při práci na počítači poslouchám často rádio, kvůli větší kvalitě přes internet. Většina rádií má svůj vlastní přehrávač, který je obvykle vytvořený ve Flashi. Flashové přehrávače mají ovšem mnoho nevýhod. Poslouchat rádio z netu jde i jinak.


 

Sadzba knihy v Scribuse: Príprava strán

scribus.jpg

V dnešnom pokračovaní seriálu o sadzbe knihy v Scribuse si ukážeme, ako si dokážete pripraviť šablóny strán vrátanie záhlavia, zápätia s prípadným vloženým číslovaním strán.


 

LaTeX: Vytvoření písemky z matematiky

latex_matematika.jpg

Nemáte rádi takové ty klikací programy, ve kterých je těžké napsat matematické symboly a vzorce, programy, ve kterých se musíte více soustředit na vzhled než na obsah? Pojďte to zkusit se mnou jinak, použijeme k tomu nástroj k tomuto účelu stvořený, jmenuje se LaTeX.


 

Vlastní akce v Thunaru, správci souborů pro Xfce

thunar.jpg

Vlastní akce jsou funkce, které si do Thunaru přidá uživatel sám formou skriptů nebo příkazů. Tyto funkce jsou pak dostupné přes kontextovou nabídku u těch typů souborů, ke kterým uživatel akce přidělí.


 

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz