přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Praxe

Praxe

V této sekci publikujeme praktické návody, rady a postupy určené pro reálné situace doma nebo v zaměstnání. S našimi postupy budete vědět, jak co udělat nebo čeho se vyvarovat.


Svěřte svá data vhodnému médiu – díl 2.

zachranny_kruh.jpg

Minule jsme si řekli něco o páskách a fungování páskových knihoven. Pokračovali jsme popisem pevných disků a optických médií. Dnes se představíme flash paměti, možnost ukládání dat do cloudu a výčet médií zakončíme těmi analogovými (uvidíte sami, že i v dnešní době mají stále své místo). V závěru uděláme krátkou rekapitulaci a podíváme se na opačný požadavek, tedy že chceme data, případně i paměťové médium uvést do stavu, aby je nemohl už nikdo přečíst.


 

Svěřte svá data vhodnému médiu – díl 1.

zachranny_kruh.jpg

Jaké místo je nejvhodnější pro vaše cenná data? Páska, disk (RAID), optické médium (CD, DVD, Blu-ray), flash paměť, cloud, nebo obyčejný papír? Nemůžete se rozhodnout nebo jsou vám některé termíny cizí? V tomto dílu si řekneme o páskách, discích a optických mediích a uvedeme jejich výhody a nevýhody. Na zbylé se podíváme příště.


 

Úschovna pro naše data – souborové systémy

hdd_data100.jpg

Pojem souborový systém již určitě každý z vás slyšel. Ale o co se vlastně přesně jedná a jaké systémy používáme, to už nemusí být pro všechny zcela jasné. Pojďme se tedy společně podívat na souborové systémy poněkud hlouběji.


 

Firefox Sync na vlastním serveru

Firefox_Sync_logo.jpg

Technologie Firefox Sync umožňuje snadno synchronizovat instalace prohlížeče Mozilla Firefox napříč platformami. K synchronizaci můžete velmi jednoduše použít i vlastní server.


 

Filozofie zálohování

zachranny_kruh.jpg

Říká se, že lidé se dělí na ty, co zálohují, a na ty, co teprve o data přijdou. Pokud patříte do druhé skupiny, tak pro vás je určen tento seriál věnovaný zálohování. Na své si však přijde i první skupina, která může svůj proces zálohování vylepšit za použití jiného nástroje či metody.


 

Ubuntu LTS Enablement Stacks

ubuntu_circle.png

Zprovoznění všech komponent vašeho počítače ve vaší oblíbené linuxové distribuci může být v některých případech nesnadný úkol. Stačí, aby jádro této linuxové distribuce bylo výrazně starší než hardware na kterém ho hodláte provozovat, a na potíže je zaděláno. Uživatelům distribuce Ubuntu 12.04 s dlouhodobou podporou přichází na pomoc LTS Enablement Stacks.


 

Tvorba bootovacího flash disku

portable_apps.png

Jednoduchým způsobem vytvoříme Grubem ovládaný flash disk. Ukážeme si rozdíl v  parametrů v souborech isolinux.cfg a grub.cfg. Pomocí těchto parametrů nastavíme Grub a jeho moduly i pro spouštění Linuxu z ISO souboru.


 

Seznam distribucí, které lze jednoduše provozovat z flash disku za pomoci Grubu

Na následujících řádcích je zápis parametrů určený souboru grub.cfg. Jedná se o nastavení, které je nezbytné pro start níže uvedených linuxových distribucí. Při provozu z ISO souboru je možné z flash disku provozovat (s odpovídajícími úpravami) i několik verzí stejné distribuce.


 

Jak vytvořit bootovatelný flash disk pro provoz více linuxových distribucí

USB_flashdisk_ntb.jpg

Zřejmě každý zkušenější uživatel má v blízkosti počítače nějaké to "záchranné" CD nebo DVD, případně live verzi Linuxu. Pokud se vám, tak jako mně, zvýší počet CD/DVD nosičů, přestává být praktické probírat se stohem obalů médií. Nemluvě o trpké pachuti, pokud je požadovaný obal nalezen bez média, jež je po objevení v šuplíku stolu odmítáno mechanikou počítače kvůli zanedbatelnému škrábanci na povrchu.


 

Zálohování dat: 4 strategie pro firemní bezpečnost

disk.png

Pokud se pohybujete ve světě IT, tak dříve či později skončíte u faktu, že vaše data jsou to nejcennější, co máte, a proto je nutné je pravidelně zálohovat. Všude si můžete přečíst, jaký program využít a jaká média, méně často pak už jen popis, jak vlastně zálohovat. Pokusím se vám popsat několik zálohovacích strategií, které mají největší význam především pro firmy. 


 

Bezpečnost v Linuxu: Aplikace a metody pro šifrování dat

klice_1.png

Ač by se toto téma mohlo někomu zdát příliš sofistikované na to, aby se jím nějak blíže zabýval, šifrování je v dnešní době naprosto nevyhnutelnou a samozřejmou součástí práce s daty. Velmi často se každý z nás setkává s nejrůznějšími technikami ochrany dat před nepovolanými osobami, netušíme ale, co a jakým způsobem je šifrováno. 


 
‹‹   Předchozí   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 20 30 40 50   Následující   ››

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz