přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Textové prostředí

Textové prostředí

Vyšel TeX Live 2009

Nedávno vyšel TeX Live, univerzální sada nástrojů pro práci s TeXem a přidruženými programy.


 

Podívejte se počítači pod kapotu

konzole.jpg

Možná znáte ten pocit, kdy sedíte u počítače a není to ono, něco nefunguje nebo funguje jen z části nebo si počítač najednou začne dělat co ho napadne. V tomto a dalších okamžicích se ptáme, co se nachází uvnitř počítače, kontrolujeme, zda vše funguje tak, jak má, a hledáme příčinu závady. Tou nejjednodušší metodou je porozhlédnout se po vnitřku počítače pěkně z pohodlí operačního systému bez nutnosti odpojování všemožných kabelů, šroubování a také navštěvování zpravidla ne příliš příjemných prostorů pod stolem.


 

Twitter klienti pro GNOME, KDE i Xfce a jeden navíc pro Firefox

twitter.jpg

Klientů pro Twitter, použitelných na Linuxu, je relativně hodně. Vybrali jsme čtyři programy, které nám přišly nejzajímavější, a porovnali jsme je. A jakou aplikaci používáte vy, pokud tweetujete z Linuxu?


 

Screen: Správce sezení v terminálu

konzole.jpg

Možná to také znáte, připojíte se přes SSH na vzdálený počítač a během důležité aktualizace je připojení najednou ztraceno, nebo spustíte nějakou časově náročnější úlohu, např. kompilaci či skript, a protože vše trvá déle než jste původně předpokládali, přemýšlíte nad tím, zda spojení ukončit a příště se o to pokusit znovu, nebo ještě počkat a domů vyrazit o chvíli později. Tak přesně v těchto a mnoha dalších případech se vám hodí program screen.


 

Recenze knihy UNIX podrobný průvodce

unix_pruvodce.jpg

Kapitola o příkazové řádce je součástí prakticky každé uživatelské příručky k Linuxu. Knížek o příkazové řádce (Linuxu) také není úplně málo. O webových seriálech nemluvě. Je tedy kniha UNIX podrobný průvodce něčím zajímavá? Předně o sobě tvrdí, že je obecná: použitelná pro Linux, (Open)Solaris, *BSD, Mac. A také slibuje, že se naučíte senzační triky, které nikdo jiný nezná.


 

Clonezilla - snadné klonování disku v praxi

clonezilla.jpg

Clonezilla je obrem ve světě klonování disku. Jedná o live CD, které vám umožní pohodlně, snadno a přitom velmi rychle vytvořit obraz pevného disku nebo naopak pevný disk obnovit z nějaké zálohy. Program zřejmě ocení především počítačoví správci, svoje místo by si ovšem mohl najít i mezi běžnými uživateli, kteří mají jeden nebo více počítačů, které potřebují jednorázově kompletně zálohovat a později obnovit. Pojďme se podívat jak na to.


 

Řízení a automatická regulace větráčků

fan.jpg

Počasí ještě řídit neumíme, počítač by však chtěla většina z nás řídit dokonale. V dnešním článku se podíváme na to, jak řídit větráčky umístěné v našem počítači, jak je ztišit, nebo naopak přidat na jejich výkonu. Také na to, jak jejich rychlost a hluk automaticky regulovat podle potřeby.


 

Jak vytvořit uvítací hlášku pro přihlášení k SSH

konzole.jpg

Po přečtení několika nových a budoucích článků na LinuxEXPRESu jsem se rozhodl vytvořit domácí fileserver na bázi Debianu. Shodou okolností se mi podařilo vygooglit jednu zajímavou, ale celkem nepotřebnou věc.


 

AsciiDoc: Vkládání odkazů, poznámek, zdrojového kódu do dokumentu

tuzky_1.png

Pokud vás předchozí díl věnovaný AsciiDoc zaujal, pojďte se dnes spolu se mnou podívat na další aspekty vytváření dokumentů pomocí tohoto programu. Řeč bude o formátování textu, vkládání obrázků i zdrojových kódů různých programovacích jazyků.


 

Xplanet: Planeta Země na vaší ploše

Zeme.jpg

Pomocí programu xplanet můžete na pozadí své plochy zobrazovat planetu Zemi v její téměř aktuální podobě. Článek vám ukáže, jak si rotující zeměkouli připravit - potřeba bude pár snímků ze satelitů NASA a skript, který vám nabízíme ke stažení.


 
‹‹   Předchozí   1 2 3 4 5 6 7   Následující   ››

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz