přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Vyšel TeX Live 2009

Vyšel TeX Live 2009

Nedávno vyšel TeX Live, univerzální sada nástrojů pro práci s TeXem a přidruženými programy.


TeX Live můžete získat jako člen TUGu (TeX User Group, v ČR a SR CSTUG) nebo si ho můžete stáhnout ve formě DVD obrazu. Měl by být součástí repozitářů všech velkých distribucí - nová verze tam ovšem ještě zřejmě nebude.

TeX Live je něco jako distribuce, jak ji známe v případě GNU/Linuxu. Obsahuje spustitelné programy pro Unix/Linux a Windows, pro Macy existuje speciální odnož. Dále pak samozřejmě obsahuje zdrojové kódy, manuály, příručky, příklady, makra a balíčky z archivu CTAN. Kompletní informace najdete v příručce TeX Live.

TeX a jeho nadstavby (např. LaTeX, AMS-TeX, MusicTeX a další) jsou vysoce kvalitními nástroji pro sazbu všeho druhu. Pomocí kvalitního editoru a LaTeXu může i mírně pokročilý uživatel produkovat esteticky hodnotné práce. TeX se zhusta používá v akademickém prostoru, ale nejen tam. Pro práci s ním jsou k dispozici stovky dalších programů pro správu bibliografických citací, vytváření rejstříků, zpracování výstupů z databází, sazbu magazínů apod. Naše články věnující se TeXu a spol.:

Připravuje se také jednoduché a univerzální prostředí TeXworks, jež je vyvíjeno pro Linux, Windows a Mac OS X. Bude možné pracovat na textu a současně sledovat výsledek. Praktické bude propojení výsledného PDF se zdrojovým kódem - po klepnutí do PDF se kurzor myši přesune na adekvátní místo ve zdrojovém textu.

Nahoru

Odkazy

Příspěvky

Ivan Bíbr Vyšel TeX Live 2009
bibri 25. 11. 2009, 11:54:46
Odpovědět  Odkaz 
Drobnost: CTSTUG -> CSTUG
Vlastimil Ott Re:Vyšel TeX Live 2009
Vlastimil Ott 25. 11. 2009, 13:55:41
Odpovědět  Odkaz 
Dík, opraveno
Petr Šafařík Vyšel TeX Live 2009
Peťoš 5. 12. 2009, 20:59:25
Odpovědět  Odkaz 
Pro ty, kteří by rádi zkusili TeXWorks (viz poznámku) v Mandriva Linuxu 2010.0 32bit jsem tento připravil do svého repozitáře.
http://physics.muni.cz/~petos/mandriva

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Vlastimil Ott

Vlastimil Ott

Spolupracuji s obecně prospěšnou společností Liberix, školím LibreOffice, WordPress, rozumím open source.


  • Distribuce: Xubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: Xfce

| proč linux | blogPublic Relations

Synology High Availability

Pro mnoho podniků a organizací je dnes životně důležitá nepřetržitá dostupnost jejich IT systémů. Výpadky a odstávky totiž způsobují stále větší škody, což vyvíjí tlak na IT oddělení, aby zajistila maximální dostupnost dat a klíčových aplikací.

Pokračování ...Public Relations

Linux a poker aneb Jde to dohromady?

Dávno jsou pryč doby, kdy se uživatelé Windows smáli těm, kteří preferují jiný operační systém. Dřív bylo samozřejmě náročnější především na Linuxu spustit jakékoliv hry, nicméně v dnešní době to už takový problém není.

Pokračování ...


Tagy