přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, BitTorrent vrací úder – žádá peníze po ISP

BitTorrent vrací úder – žádá peníze po ISP

Síť

Firma BitTorrent vyráží do boje proti poskytovatelům internetového připojení, kteří mají tendenci bittorrentovou komunikaci omezovat. Žádá peníze pro sebe i uživatele za to, že jejich komunikace zůstane v „pomalejší dráze“.


Síťová neutralita je významným tématem posledních let. Zatímco uživatelé a poskytovatelé obsahu by rádi zachovali neutrální přístup k přenosu dat, poskytovatelé internetového připojení by mnohdy upřednostnili možnost „vícerychlostní“ komunikace podle jejího druhu a podle toho, zda a kolik jim platí poskytovatel obsahu. Ostatně u mobilního připojení je i nyní běžné, že komunikace na různých portech běží různou rychlostí a část provozu je zcela blokována.

Právě do té omezované až blokované oblasti patří především různé peer-to-peer komunikace, například BitTorrent. Firma, která tento komunikační protokol a oficiální software vytvořila, chce nyní poskytovatelům internetového připojení „vrátit úder“. Její ředitel Eric Klinker říká, že by naopak ISP měli platit za to, že bittorrentová komunikace zůstane v „pomalejší dráze“ – peníze by měla dostávat jak firma, tak uživatelé protokolu.

Aktuálně to funguje tak, že moderní uTorrent Transport Protocol (uTP) automaticky zajišťuje upřednostnění ostatních druhů komunikace, aby nebyly zpomalovány bittorrentovou komunikací. Podle zmíněného vyjádření by ISP měli platit za to, aby to tak zůstalo.

Nahoru

Příspěvky

BitTorrent vrací úder – žádá peníze po ISP
Vojtěch Daněk 15. 09. 2014, 11:24:36
Odpovědět  Odkaz 
Toto mi připomíná Don Quijota. BitTorrent tuto "bitvu" má předem prohranou... bohužel.
Lukáš Jelínek Re: BitTorrent vrací úder – žádá peníze po ISP
Lukáš Jelínek 15. 09. 2014, 14:14:00
Odpovědět  Odkaz 
To sice může mít, ale aspoň se může rozpoutat větší diskuse o tom, co je vlastně "internetové připojení" a do jaké míry mají/mohou ISP zasahovat do toho, co a jak se přenáší. Na jedné straně se na ISP vyvíjí tlak, aby blokovali kde co ("pirátské" weby, P2P jako celek, weby z různých tajných seznamů apod.) a současně jdou často od stejných orgánů požadavky protichůdné (tedy aby ISP do komunikace nezasahovali - požadavky na síťovou neutralitu). Podle mě ať si ISP dělají služby podle svého, ale ať pak říkají jasně, že to není internetové připojení. Lidé, kteří "zkriplené" připojení nechtějí, by ho pak měli ISP nekompromisně házet na hlavu.
Re: Re: BitTorrent vrací úder – žádá peníze po ISP
fd 15. 09. 2014, 18:35:58
Odpovědět  Odkaz 
ISP neumi definovat ani daleko postatnejsi parametry linky, tak jak si muze nekdo naivne myslet, ze budou nekomu vysvetlovat, co kde jak sidej ...


On totiz defakto jedinej problem ISP je, ze to jsou (z 80-90%) pekni podvodnici. Prodaji BFUcku 100Mbit za 3 kila, a pak se strasne divej, ze ten clovek tech 100Mbit vazne chce pouzivat. Rict zakaznikovi pravdu je z PR hlediska samozrejme neunosny, tak se resi, kde ty prachy vzit. A samozrejme, velci poskytovatele obsahu, ktery generuje nejvetsi bitrate, jsou prvni na rane.

V dobach kdy se lide spokojili s MP3 v 64kbit a velikost filmu neprelezla CD, pricemz ten film umelo na netu najit promile uzivatelu to problem nebyl. Dneska kdy na yt je default 1080p a nejsou nijak vyjimecna i vyssi rozliseni, film ma vpohode 40GB a najit ho umi kazdy ...
BitTorrent vrací úder – žádá peníze po ISP
Daniel 19. 09. 2014, 16:34:45
Odpovědět  Odkaz 
Konecne i poskytovatele obsahu zacinaji neco delat? Tohle se pekne cte, jen tak dal.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

Vysvětleme si internet

TELE3Možná jste až do této chvíle vůbec netušili, že existuje něco jako DNS servery. A to navzdory tomu, že se s těmito při používání internetu dnes a denně setkáváte a nemůže tomu být ani jinak. Protože nebýt těchto, nebyl by internet internetem.

Pokračování ...Public Relations

SOS Security Week - interaktivní webináře

SophosOblíbený Security SOS Week je zpátky! … na přelomu června a července proběhne další ze série Security SOS Week, která vám pomůže zjistit, jak efektivně ochráníte vaši IT infrastrukturu před hackery a že malware je zpět v plné síle a i bezpečnost vašeho soukromí má dvě strany jako mince.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. January

MuseScore 3

První aktualizace třetí řady notačního editoru MuseScore


Redakce

Redakce, 21. December

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Všechny blogy »

SOLIDWORKS