přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, BitTorrent vrací úder – žádá peníze po ISP

BitTorrent vrací úder – žádá peníze po ISP

Síť

Firma BitTorrent vyráží do boje proti poskytovatelům internetového připojení, kteří mají tendenci bittorrentovou komunikaci omezovat. Žádá peníze pro sebe i uživatele za to, že jejich komunikace zůstane v „pomalejší dráze“.


Síťová neutralita je významným tématem posledních let. Zatímco uživatelé a poskytovatelé obsahu by rádi zachovali neutrální přístup k přenosu dat, poskytovatelé internetového připojení by mnohdy upřednostnili možnost „vícerychlostní“ komunikace podle jejího druhu a podle toho, zda a kolik jim platí poskytovatel obsahu. Ostatně u mobilního připojení je i nyní běžné, že komunikace na různých portech běží různou rychlostí a část provozu je zcela blokována.

Právě do té omezované až blokované oblasti patří především různé peer-to-peer komunikace, například BitTorrent. Firma, která tento komunikační protokol a oficiální software vytvořila, chce nyní poskytovatelům internetového připojení „vrátit úder“. Její ředitel Eric Klinker říká, že by naopak ISP měli platit za to, že bittorrentová komunikace zůstane v „pomalejší dráze“ – peníze by měla dostávat jak firma, tak uživatelé protokolu.

Aktuálně to funguje tak, že moderní uTorrent Transport Protocol (uTP) automaticky zajišťuje upřednostnění ostatních druhů komunikace, aby nebyly zpomalovány bittorrentovou komunikací. Podle zmíněného vyjádření by ISP měli platit za to, aby to tak zůstalo.

Nahoru

Příspěvky

BitTorrent vrací úder – žádá peníze po ISP
Vojtěch Daněk 15. 09. 2014, 11:24:36
Odpovědět  Odkaz 
Toto mi připomíná Don Quijota. BitTorrent tuto "bitvu" má předem prohranou... bohužel.
Lukáš Jelínek Re: BitTorrent vrací úder – žádá peníze po ISP
Lukáš Jelínek 15. 09. 2014, 14:14:00
Odpovědět  Odkaz 
To sice může mít, ale aspoň se může rozpoutat větší diskuse o tom, co je vlastně "internetové připojení" a do jaké míry mají/mohou ISP zasahovat do toho, co a jak se přenáší. Na jedné straně se na ISP vyvíjí tlak, aby blokovali kde co ("pirátské" weby, P2P jako celek, weby z různých tajných seznamů apod.) a současně jdou často od stejných orgánů požadavky protichůdné (tedy aby ISP do komunikace nezasahovali - požadavky na síťovou neutralitu). Podle mě ať si ISP dělají služby podle svého, ale ať pak říkají jasně, že to není internetové připojení. Lidé, kteří "zkriplené" připojení nechtějí, by ho pak měli ISP nekompromisně házet na hlavu.
Re: Re: BitTorrent vrací úder – žádá peníze po ISP
fd 15. 09. 2014, 18:35:58
Odpovědět  Odkaz 
ISP neumi definovat ani daleko postatnejsi parametry linky, tak jak si muze nekdo naivne myslet, ze budou nekomu vysvetlovat, co kde jak sidej ...


On totiz defakto jedinej problem ISP je, ze to jsou (z 80-90%) pekni podvodnici. Prodaji BFUcku 100Mbit za 3 kila, a pak se strasne divej, ze ten clovek tech 100Mbit vazne chce pouzivat. Rict zakaznikovi pravdu je z PR hlediska samozrejme neunosny, tak se resi, kde ty prachy vzit. A samozrejme, velci poskytovatele obsahu, ktery generuje nejvetsi bitrate, jsou prvni na rane.

V dobach kdy se lide spokojili s MP3 v 64kbit a velikost filmu neprelezla CD, pricemz ten film umelo na netu najit promile uzivatelu to problem nebyl. Dneska kdy na yt je default 1080p a nejsou nijak vyjimecna i vyssi rozliseni, film ma vpohode 40GB a najit ho umi kazdy ...
BitTorrent vrací úder – žádá peníze po ISP
Daniel 19. 09. 2014, 16:34:45
Odpovědět  Odkaz 
Konecne i poskytovatele obsahu zacinaji neco delat? Tohle se pekne cte, jen tak dal.

Odpovědět

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

Bezpečné zálohování a spolehlivá obnova dat jsou odpovědí na všudypřítomnou hrozbu ransomwaru

VeeamUž to tak vypadá, že ransomware ze světa nezmizí, a organizace se tomu musí přizpůsobit, aby dokázaly tuto hrozbu přežít a zajistit odolnost svého podnikání vůči jejím dopadům. Na ransom­ware se musíme přestat dívat jako na náhodnou událost, ale vnímat ji jako stále přítomnou hrozbu, kdy už není otázka, zda a kdy, ale jak často nás zasáhne.

Pokračování ...Public Relations

Jak se chránit před zranitelnostmi? MSP službou!

ZebraPočet softwarových zranitelností neustále roste – zatímco v roce 2021 bylo dle informací katalogu CVE zjištěno celkem 20 171 zranitelností, vloni došlo k dalšímu nárůstu na rekordních 25 277 případů. Navíc také roste jejich závažnost, a i v roce 2022 se zvýšil počet tzv. kritických zranitelností. Mezi nimi například proslulý Log4J.

Pokračování ...Public Relations

Průkopnická automatizovaná obrana pohyblivých cílů

SophosS tím, jak se prostředí kybernetických hrozeb stává stále složitějším, bezpečnostní týmy čelí rapidnímu nárůstu počtu hrozeb. Mnoho organizací se potýká s vysokým počtem výstrah a falešně pozitivních hlášení, což vede k neustálému úsilí o jejich vyřešení a zbytečnému zatěžování zdrojů a snižování účinnosti zabezpečení.

Pokračování ...