přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Boj o „fair use“ v Austrálii

Boj o „fair use“ v Austrálii

Austrálie

Komise australské vlády doporučila zavedení výjimky „fair use“ z copyrightu. Některé skupiny se proti návrhu bouří a tvrdí, že výjimka zničí inovace, jiné ho naopak vítají.


Komise pro produktivitu australské vlády před časem představila návrh, jak změnit australské pojetí autorského a souvisejícího práva. Jeho součástí je zejména zavedení výjimky „fair use“ (vymezení určitých užití děl, která se nepovažují za zásah do práv) a také výslovná legálnost používání VPN k obcházení geoblockingu.

Fair use je konstrukt angloamerického práva. Kontinentální právo, včetně českého, výjimky z ochrany práva stanovuje jiným způsobem – přiklání se k taxativním výčtům povolených zásahů do autorských a souvisejících práv.

Některé skupiny z oblasti vykonavatelů práv (kupříkladu IFPI nebo koalice australských televizí a tvůrců videoobsahu) návrh ostře kritizují. Říkají, že současná silná ochrana práv je zásadní pro přežití tvorby obsahu. „Licencování, ne výjimky z copyrightu, pohání inovace. Inovací se nejlépe dosahuje licenčními smlouvami mezi vlastníky práv a uživateli, včetně technologických inovátorů,“ tvrdí například IFPI. Podle televize Foxtel „fair use zavádí do australského práva významnou a nepotřebnou nejistotu.“

Zaznívají ale i opačné hlasy. Firma Google říká, že obavy z právní nejistoty jsou zveličené. Americké sdružení MPAA, které obvykle razí linii silné ochrany práv, ovšem také výjimku podporuje: „Naši členové se o doktrínu fair use opírají každý den, když tvoří své filmy a televizní pořady – zvláště se to týká parodie, zpráv a dokumentárních pořadů.“

Nahoru

Příspěvky

Boj o „fair use“ v Austrálii
NULL 10. 07. 2016, 11:22:22
Odpovědět  Odkaz 
"Licencování, ne výjimky z copyrightu, pohání inovace. Inovací se nejlépe dosahuje licenčními smlouvami mezi vlasníky práv a uživateli, včetně technologických inovátorů,"

Licencování pohání inovace :-D

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

GFI Unlimited Secure Email: bezpečná elektronická pošta pro malé a střední firmy

GFIJsou dvě oblasti, které letos budou pro obchodní kontinuitu malých a středních firem (SMB) kriticky důležité: bezpečnost firemních sítí a elektronické pošty. Podle odhadů společnosti GFI Software více než 50 % loňských útoků směřovalo právě na SMB firmy.

Pokračování ...


GFI

Public Relations

Security Operations Center (SOC) - Vaše kyberbezpečnost za paušál

DatasysNemáte zaměstnance s velmi specializovanými dovednostmi v oblasti sítí a bezpečnosti? Dále digitalizujete a adaptujete nové technologie? Do kyberbezpečnosti investujete, ale nároky narůstají? V době stále sofistikovanějších kybernetických útoků přirozeně vzrůstají nároky na udržování IT bezpečnosti.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »

Kodys - Honeywell