přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Boj o „fair use“ v Austrálii

E LINKX

Boj o „fair use“ v Austrálii

Austrálie

Komise australské vlády doporučila zavedení výjimky „fair use“ z copyrightu. Některé skupiny se proti návrhu bouří a tvrdí, že výjimka zničí inovace, jiné ho naopak vítají.


Komise pro produktivitu australské vlády před časem představila návrh, jak změnit australské pojetí autorského a souvisejícího práva. Jeho součástí je zejména zavedení výjimky „fair use“ (vymezení určitých užití děl, která se nepovažují za zásah do práv) a také výslovná legálnost používání VPN k obcházení geoblockingu.

Fair use je konstrukt angloamerického práva. Kontinentální právo, včetně českého, výjimky z ochrany práva stanovuje jiným způsobem – přiklání se k taxativním výčtům povolených zásahů do autorských a souvisejících práv.

Některé skupiny z oblasti vykonavatelů práv (kupříkladu IFPI nebo koalice australských televizí a tvůrců videoobsahu) návrh ostře kritizují. Říkají, že současná silná ochrana práv je zásadní pro přežití tvorby obsahu. „Licencování, ne výjimky z copyrightu, pohání inovace. Inovací se nejlépe dosahuje licenčními smlouvami mezi vlastníky práv a uživateli, včetně technologických inovátorů,“ tvrdí například IFPI. Podle televize Foxtel „fair use zavádí do australského práva významnou a nepotřebnou nejistotu.“

Zaznívají ale i opačné hlasy. Firma Google říká, že obavy z právní nejistoty jsou zveličené. Americké sdružení MPAA, které obvykle razí linii silné ochrany práv, ovšem také výjimku podporuje: „Naši členové se o doktrínu fair use opírají každý den, když tvoří své filmy a televizní pořady – zvláště se to týká parodie, zpráv a dokumentárních pořadů.“

Nahoru

Příspěvky

Boj o „fair use“ v Austrálii
NULL 10. 07. 2016, 11:22:22
Odpovědět  Odkaz 
"Licencování, ne výjimky z copyrightu, pohání inovace. Inovací se nejlépe dosahuje licenčními smlouvami mezi vlasníky práv a uživateli, včetně technologických inovátorů,"

Licencování pohání inovace :-D

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

Vysvětleme si internet

TELE3Možná jste až do této chvíle vůbec netušili, že existuje něco jako DNS servery. A to navzdory tomu, že se s těmito při používání internetu dnes a denně setkáváte a nemůže tomu být ani jinak. Protože nebýt těchto, nebyl by internet internetem.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. January

MuseScore 3

První aktualizace třetí řady notačního editoru MuseScore


Redakce

Redakce, 21. December

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Všechny blogy »