přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Ed Vaizey podpořil „dvourychlostní Internet“

Ed Vaizey podpořil „dvourychlostní Internet“

Britský ministr kultury Ed Vaizey podpořil tzv. „dvourychlostní Internet“, tedy možnost, aby poskytovatelé připojení rozlišovali přístup k různému obsahu a za vyšší rychlost vybírali peníze jak od zákazníků, tak od poskytovatelů obsahu.


Již dlouho probíhají spory o tom, zda by měla být koncepce Internetu založena na síťové neutralitě (stejná funkčnost pro všechna data, bez ohledu na typ a koncové body cesty), anebo zda by měli mít poskytovatelé připojení právo určovat přenosovou rychlost pro různé koncové body a různé typy obsahu (což už se mnohdy děje dnes). Podle představ mnohých ISP by měli za přenos dat (nebo za vyšší rychlost přenosu) platit nejen uživatelé obsahu, ale i jejich poskytovatelé. Ti naopak takovou situaci odmítají.

Na stranu „vícerychlostního“ Internetu se nyní postavil Ed Vaizey, ministr kultury Velké Británie. Tím se odlišuje například od amerického prezidenta Baracka Obamy, který naopak podporuje síťovou neutralitu. Britská Asociace ISP (ISPA) rozhodnutí přivítala, kromě jiného proto, že odlišný přístup k různému obsahu „umožňuje prioritizovat časově citlivé aplikace, například VoIP nebo on-line hry, v době špiček“.

Nahoru

Příspěvky

Ed Vaizey podpořil „dvourychlostní Internet“
Deafboy 17. 11. 2010, 21:25:39
Odpovědět  Odkaz 
Politici sa nemajú čo vyjadrovať k internetu. Internet sa netýka politikov. Internet nespadá pod jurisdikciu žiadneho štátu. Nemôžu si dovoliť účtovať poplatky za čokoľvek len tak zbrucha.

"umožňuje prioritizovat časově citlivé aplikace, například VoIP nebo on-line hry, v době špiček“ - s dvojitou rýchlosťou to nemá absolutne nič spoločné. Je to len zásterka na filtrovanie komunikácie cez "nepohodlné" protokoly.

"by měli za přenos dat platit nejen uživatelé obsahu, ale i jejich poskytovatelé"
-už sa tak deje na základe zmluvy o pripojení, ktorú musí mať s ISP uzavretú každý kto chce komunikovať na sieti.
Lukáš Jelínek Re:Ed Vaizey podpořil „dvourychlostní Internet“
Lukáš Jelínek 18. 11. 2010, 01:01:42
Odpovědět  Odkaz 
Ad placení poskytovatelů obsahu: nejde o peníze, které platí poskytovatel obsahu tomu, přes koho je připojen. Jde o další peníze, které si někteří ISP nárokují od některých (rozuměj: „dobře vydělávajících“) poskytovatelů obsahu. Například řekněme O2 by si určitě rád ukousl něco z peněz, které „prostřednictvím drátů O2“ vydělává Seznam. Podobně mají ISP zálusk na peníze od Googlu nebo třeba od Facebooku. Prostě řeknou: „Dej nám x % ze svých tržeb nebo zisku, jinak tě budeme omezovat na 16 kb/s“.
Re:Re:Ed Vaizey podpořil „dvourychlostní Internet“
Deafboy 18. 11. 2010, 12:08:31
Odpovědět  Odkaz 
Ja som pochopil ako to myslia, no neviem k podobnému výroku nájsť ani žiadnu analógiu na porovnanie. Je to šialenstvo. Nie preto že by si to dané organizácie nemohli dovoliť, ale zdá sa mi choré platiť poplatky za užívateľov mojich služieb.
Lukáš Jelínek Re:Re:Re:Ed Vaizey podpořil „dvourychlostní Internet“
Lukáš Jelínek 18. 11. 2010, 20:07:27
Odpovědět  Odkaz 
Tady už jsem o tom kdysi psal: http://www.abclinuxu.cz/blog/kacirstvi/2006/2/sestina-tveho-rohliku-je-moje
Miroslav Hrončok Ed Vaizey podpořil „dvourychlostní Internet“
Miro Hrončok 17. 11. 2010, 23:28:23
Odpovědět  Odkaz 
Jestli někdo zprioritizuje hraní online her, asi ho zastřelím.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz