přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Firefox 38 přinesl DRM

Firefox 38 přinesl DRM

Firefox

Verze 38 webového prohlížeče Mozilla Firefox přinesla přelomovou novinku: podporu pro DRM. Mezi další novinky této verze patří například spekulativní příprava připojení, BroadcastChannel API nebo nové nastavování uživatelských preferencí.


Nová verze webového prohlížeče Mozilla Firefox přinesla novinku, která filosoficky příliš neslučuje se svobodnou podstatou tohoto softwaru. Verze 38 totiž obsahuje podporu pro DRM – konkrétně implementuje Encrypted Media Extensions (EME) a automaticky si stahuje modul Adobe Primetime CDM.

Podpora DRM je k dispozici pouze na systému Windows, a to ve verzi Vista a novějších; částečná podpora je také na OS X.

K dalším novinkám patří například nové nastavování uživatelských preferencí (založené na panelech), podpora pro anotace Ruby nebo spekulativní příprava připojení (má urychlit načítání stránek). Řada novinek je v podpoře HTML5 – je to kupříkladu element picture, podpora pro BroadcastChannel API nebo podpora pro Websocket ve Web Workers. U mobilní verze došlo například ke změnám v uživatelském rozhraní, byla přidána podpora pro téma Android L nebo lze posílat panely do jiných zařízení.

Spekulativní příprava připojení funguje tak, že při najetí kurzorem na hypertextový odkaz Firefox sestaví TCP spojení na daný server (DNS dotazy pro všechny odkazy na stránce provádí hned po načtení stránky), takže po případném kliknutí lze už přímo odeslat HTTP požadavek do otevřeného kanálu.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blog