přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Freiburg se chce vrátit k Microsoft Office

Freiburg se chce vrátit k Microsoft Office

OpenOffice.org

Ve Freiburgu plánovali postupný přechod na OpenOffice.org. Nyní to však vypadá, že se vrátí k Microsoft Office.


Německé město Freiburg před více než 5 lety zahájilo postupnou migraci na formát OpenDocument a kancelářský balík OpenOffice.org. Po nějakou dobu používali Microsoft Office a OpenOffice.org souběžně, postupně měl být balík od Microsoftu vytěsněn. Jenže nyní to vypadá, že se proces zastaví a město se vrátí kompletně zpět na Microsoft Office. V podkladech pro jednání Rady města Freiburgu (dne 20.11.2012) jsou sepsány důvody, proč by se tak mělo stát.

Očekávání z roku 2007 prý nebyla splněna. S kancelářským balíkem OpenOffice.org (používaným ve verzi 3.2.1) jsou údajně problémy, hlavně ohledně formátování dokumentů otevíraných v jiném balíku, než byly vytvořeny. Mezi další zmiňované problémy patří rozštěpení vývoje (LibreOffice/OpenOffice); podle tvůrců dokumentu je jednotný vývojový model Microsoftu stabilnější.

FSF Europe, Document Foundation a OSBA zaslaly městské radě otevřený dopis, podle kterého dochází ke „srovnávání jablek s hruškami“. Podle těchto organizací je řada uváděných argumentů nepravdivá nebo zastaralá. Podpora balíků LibreOffice a Apache OpenOffice je podle nich dnes na profesionální úrovni a není též pravda, že by během několika let nebylo možno dosáhnout kompatibility s Microsoft Office. Organizace upozorňují též na to, že rada své postoje nekonzultovala s žádnými odborníky na open source. Signatáři dopisu věří, že rada zváží možnost místo návratu k Microsoftu upgradovat na aktuální verzi LibreOffice nebo Apache OpenOffice.

Nahoru

Příspěvky

Freiburg se chce vrátit k Microsoft Office
Rover623 17. 11. 2012, 01:02:50
Odpovědět  Odkaz 
Všichni víme, že nejde o to, že by byl LibreOffice/OpenOffice horší než MS Office. Jde pouze o to, že příslušní ouřadové dostali od nějaké firmy která se SW obchoduje dostatečnou sumičku do vlastní kapsy.

Velkou a nespornou výhodou proprietárního SW je fakt, že případné předražení se v zakázce na takový SW lépe schová.
Lukáš Jelínek Re: Freiburg se chce vrátit k Microsoft Office
Lukáš Jelínek 17. 11. 2012, 02:05:29
Odpovědět  Odkaz 
Jak to v praxi bývá, jsme viděli na příkladu úřadu městské části Ostrava-Jih.
jde vubec o open source?
honza 17. 11. 2012, 14:03:16
Odpovědět  Odkaz 
Jak jiz nadhozeno v nadpisu, zase jednou doslo v prestrelce open/free vs. komerce. A jako obvykle se v diskuzich (zejmena v Nemecku) naslo asi jen 5% hlasu, ze by snad bylo na case, se zacit zabyvat s tim, co lide v tech uradech a v administrative vubec delaji a jak to delaji a take _proc_ to delaji. A skutecne jen mizive procento diskutujicich se odvazilo polozit tu kacirskou otazku - je vubec spravne pouzivat _vubec nejakou office_?

Priznam se, ze jsem v roce 1991 uvital linux jako osvobozeni z tehdejsich okovu firmy SCO a vyuzil moznosti debugu v systemovych funkcich (a za tech poslednich 20 let to bylo jeste ve dvou pripadech). Naivne jsem si myslel, ze to free prinese ssebou i i jiny nazor na tvorbu software, ze se bude nyni delat software pro lidi, aby jim usetrilo a zeefektivnelo praci, ale to byl omyl. Dockali jsme se jen obdobneho software, pouze s jinou licenci.

Vim, z tento server je tesne spjat s tou neziskovkou pro free/open source software a nechci praci techto lidi znevazovat. Ale na tom prikladu Freiburgu je videt, ze ta OOF neudelala ty uredniky a zamestnance ani o kousek svobodnejsi, neodebrala jim ani trochu te stupidni cinnosti pri praci s tim kancelarskym balikem, nedarovala jim ani vterinu volneho casu.

Chce se mi zvolat - 'provedme konecne defenestraci na tech debilech, kteri nam nuti nastroje smesujici formu a obsah. Nech nas bojovat za skutecne svobodne software, teda takove, ktere uzivatele osvobodi!'
Re: jde vubec o open source?
Pavel Šimerda 17. 11. 2012, 17:05:05
Odpovědět  Odkaz 
„Naivne jsem si myslel, ze to free prinese ssebou i i jiny nazor na tvorbu software, ze se bude nyni delat software pro lidi, aby jim usetrilo a zeefektivnelo praci, ale to byl omyl. Dockali jsme se jen obdobneho software, pouze s jinou licenci.“

Vždy, když vidím někoho takhle překrucovat realitu za účelem stěžování si na život a celý svět, mám chuť se zeptat: „A co ty jsi pro to udělal?“
Lukáš Jelínek Re: jde vubec o open source?
Lukáš Jelínek 17. 11. 2012, 17:14:21
Odpovědět  Odkaz 
S tímhle souhlasím jen částečně. Je potřeba si uvědomit, že jde o úředníky města a město neexistuje ve vzduchoprázdnu. Má nad sebou (v případě Německa) spolkové země a centrální vládu, navíc komunikuje i s občany, firmami, neziskovou sférou. Říct v tom městě: „Teď zahodíme kancelářské balíky a budeme všechno dělat jinak“ je čirá utopie, protože město z nějakých 90 % o sobě nerozhoduje samo. Tím spíš, že město (a jeho úřad) má v první řadě sloužit svým občanům, kterým by nemělo diktovat nějaký svůj model komunikace - naopak by mělo být maximálně otevřené.

Odpovědět

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

Počítač Spaceborne Computer-2 od Hewlett Packard Enterprise pomáhá zrychlit průzkum vesmíru

SpacebornSpolečnost Hewlett Packard Enterprise (HPE) pomůže urychlit průzkum vesmíru a zvýšit soběstačnost astronautů tím, že vůbec poprvé umožní zpracování dat v reálném čase prostřednictvím svého komerčně dostupného řešení edge computing.

Pokračování ...


IOTOR

Public Relations

Průvodce software defined storage

AlefV dnešní době hledá stále více organizací způsob, jak získat volnost v nákupu hardwaru pro podnikové úložiště. Slibují si, že se při použití Software Defined Storage zbaví takzvaného vendor lock in a současně získají finančních úsporu, protože SDS vytváří z běžných komoditních serverů připojených k Ethernet síti úložiště s plnohodnotným data managementem. Snížení nákladů také bývá jeden z častých důvodů, proč sáhnout po SDS řešení.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Novinky provázející verzi 0.80 elektrotechnického software


Pavel Fric

Pavel Fric, 03. February

MuseScore

Verze notačního editoru 3.6 s důrazem na notosazbu


Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Všechny blogy »

Sophos