přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Intel nebude podporovat XMir

Intel nebude podporovat XMir

Displej

Společnost Intel změnila své dřívější rozhodnutí a nebude ve svých ovladačích podporovat XMir, kompatibilní vrstvu Miru pro X11.


Podle serveru Phoronix společnost Intel změnila své dřívější rozhodnutí a nebude ve svých ovladačích podporovat XMir, kompatibilní vrstvu Miru pro X11. Intel je známý tím, že už roky své ovladače pro Linux vyvíjí otevřeně. Nejdříve patch, přidávající do ovladačů podporu pro XMir, přijal, ale v posledním sestavení ji zase odstranil a Chris Wilson z Intelu k tomu napsal poznámku:

Nebudeme přivírat oči před tím, jakou cestou se Canonical vydal, a udržovat patche pro XMir v upstreamu.
Management

Intel v posledních letech výrazně investoval do vývoje Waylandu a stále je hlavním tahounem jeho vývoje. Zaměstnává mimo jiné i otce Waylandu Kristiana Høgsberga. A Wayland je pravděpodobně jediným řešením (vedle X), které chce ve svých ovladačích do budoucna podporovat. Pro Canonical to znamená, že bude muset udržovat další sadu patchů sám v downstreamu. Znamená to taky první trhlinu v jeho snaze přesvědčit výrobce grafických karet, aby dělali ovladače pro Mir. 

Nahoru

Příspěvky

Intel nebude podporovat XMir
Petr 8. 09. 2013, 18:06:18
 Odkaz 
Ahoj. Mohl by mi prosím někdo polopaticky vysvětlit co znamená ten upstream, downstream a patch na ovladači? Pořad se to říká, ale nevím co si pod tím mám představit!
+1 pro Intel
Michal Procházka 8. 09. 2013, 19:14:37
 Odkaz 
Ještěže tak, vůbec se mi nelíbí, že se Canonical snaží jít vlastní cestou a "oddělit" se tak od ostatních Linuxových distribucí. Je mi jasné, že chtějí udělat Linuxovou distribuci pro všechny, ale z tohodle pohledu jej beru jako "mor" pro ostatní desktopové distra. Nechci, aby si časem uživatelé pod slovem Linux představili Ubuntu! A je to i o aplikacích. Třeba takový Valve dělá steam jenom pro Ubuntu (a ačkoliv se dá rozběhat všudemožně, podpora přímo od vývojáře je pro mne většinou na prvním místě).

Ubuntu jsem měl rád, když odladilo Debian, přidalo pár aplikací a dělalo krásnou desktopovou verzi Debianu, ale ty časy jsou už bohužel pryč (nebo možná bohudík, díky tomu jsem poznal krásy "RedHatího stáda" a nedám na Fedoru dopustit)... :)
Lukáš Jelínek Re: Intel nebude podporovat XMir
Lukáš Jelínek 8. 09. 2013, 19:47:56
 Odkaz 
Není nic snazšího, než si význam těch termínů najít. Ve zkratce:

upstream = původní vývoj
downstream = úpravy pro distribuce
patch = "záplata", soubor změn pro aplikaci na zdrojové kódy

Jde o to, že někdo například v nějaké linuxové distribuci najde chybu (nebo chce něco vylepšit). Místo pouhého ohlášení původním tvůrcům chybu přímo opraví a vytvoří patch, který lze aplikovat na zdrojový kód. Buď si ho ponechá jen v distribuci (downstream) nebo ho může poslat původním autorům (upstream).
Lukáš Jelínek Re: +1 pro Intel
Lukáš Jelínek 8. 09. 2013, 19:49:30
 Odkaz 
Canonical směřuje tam, kde je dnes Google s Androidem. Uživatelé často vůbec netuší, že tam někde dole je Linux. A aplikace jsou pro Android, ne pro Linux.
+1 pro Intel
Michal Procházka 8. 09. 2013, 21:48:58
 Odkaz 
"A aplikace jsou pro Android, ne pro Linux."

Ano... a právě toho se bojím i v případě Ubuntu. Aneb v lepším případě aplikace optimalizované výhradně pro Ubuntu. V tom horším... no, raději nemluvit.
František Zatloukal Intel nebude podporovat XMir
František Zatloukal 8. 09. 2013, 22:17:20
 Odkaz 
Mir byl opravdu špatný nápad. Nejhorší na tom je, že zapláčou uživatelé Ubuntu... hlavně pokud se Canonical bude držet plánu a v 14.04(LTS!) už nebude X. Dle mého názoru oficiální ovladače ještě připraveny na podporu Miru/Waylandu nebudou (prozatím nepodporují ani EGL). Svobodné ovladače si Canonical bude muset patchovat sám. Tento krok nechápu i vzhledem k faktu, že zrušili klasické Developer Summity a zavedli virtuální(online) kvůli snížení nákladů. Z rozhodnutí nasadit vlastní řešení pro mě (a další uživatele jiných prostředí/distribucí) vidím jediné plus - zrychlilo to přípravy přechodu na Wayland a ve výsledku už teď lze provozovat obě nejpoužívanější prostředí (GNOME, KDE) s Waylandem.
Petr Valach Intel nebude podporovat XMir
Petr Valach 8. 09. 2013, 22:48:15
 Odkaz 
Někde jsem viděl názor, že Canonical mnohdy dělá zdánlivě těžkopádná rozhodnutí, která se ale nakonec ukážou být správná. Přemístění tlačítek dekorací nalevo, Unity... Předpokládám, že v Canonicalu nerozhodují magoři, kteří nevědí, co dělají. Ale pravdou je, že by se měli trochu ohlížet na vlastní uživatele a minimálně s nimi trochu komunikovat, ne jim prostě předhodit nějaké plány jako hotovou věc a třeba se z toho podělejte.
Jiří Eischmann Intel nebude podporovat XMir
Jiří Eischmann 9. 09. 2013, 00:01:49
 Odkaz 
to Petr Valach:
no, já to vidím spíš naopak. Canonical místo těžších, ale dlouhodobě lepších řešení volí jednoduchá, ale jen krátkodobě výhodná. Typickou ukázkou je Compiz. Původně bylo Unity postavené na kompozitoru Mutter, který byl v té době pomalý. Místo, aby pomohli Mutteru, aby se výkonnově zlepšil, nebo aspoň počkali, protože Mutter se opravdu výrazně lepšil, šli do osvědčeného Compizu, který už ale v té době byl technologií za zenitem. No a výsledkem bylo to, že Mutter má moderní návrh a výrazně se zrychlil, zatímco z Compizu se stala pomalá a těžko udržovatelná koule na noze.
Ostatně celý přístup Canonicalu k práci v upstreamu a přispívání je ukázkou této strategie. Vývoj v upstreamu není jednoduchý. Prosadit tam něco je těžší a zdlouhavější, v dlouhodobém horizontu se to ale vyplatí. Zatímco, když si něco opatchuju sám nebo si vytvořím vlastní projekt, nikdo mi do toho nekecá a mám to rychle. V dlouhodobém horizontu se ale ukáže, že už se to tak moc nevyplácí, protože tu káru musím táhnout sám.
Intel nebude podporovat XMir
riko442 9. 09. 2013, 01:25:53
 Odkaz 
Za prve, Canonical pre 14.04 LTS neplanuje len cisto Mir. Vyvratili to a bude bezat na mir/xmir s Unity 7, nakolko je hlupost do LTS vydania strkat nieco nove. Co sa tyka tohoto rozhodnutia, bolo skor politicke, ako technicke. S podporou ovladacov Intelu pre xmir sa deje len to, ze si ho bude musiet doladit Canonical ( o politickom rozhodnuti hovori uz len fakt, ze svoju podporu stiahli zo dna na den, maintainer asi nemal dobru komunikaciu s managmentom).Rovnako sa mi nepaci ta zloba, ktorou prskaju vsetci na Canonical. Ludia zvyknu zabudat a zabudaju aj v tomto pripade, ze prave Canonical dostal a dostava Linux medzi beznych ludi( sam som ako z tych beznych siahol po Ubuntu). Nebyt Canonicalu ako distribucie, samotny gaming by pozostaval z centra softveru a desury, ktorej klient mi nejde doteraz spustit. Treba si priznat, ze Canonical ziskal pre Linux vacsiu pozornost. Spravili Unity a?... je to DE a ludia ho pouzivaju a uz druhe vydanie je velmi pekne doladene. Zvolili si cestu Miru, svoje rozhodnutie odovodnili, sedi im viac a je open source. Len buducnost ukaze, ci bolo spravne. Linuxaci sa stale hrdili moznostou vyberu a slobodou vo svete softveru.. tak nechajte slobodu fungovat. Mame dve moznosti nahrady za starucke X. Bud bude lepsi Mir, alebo Wayland..alebo sa naucia zit spolu ( nie su si cudzi). O dva roky mozete potom prskat znovu na Canonical, ak to dokasle. Nesmiete zabudat na to, ze velke spolocnosti si vyberu jedno, mozno dve distra, ktore budu oficialne podporovat, ako to robi aj Valve a cim sa ohradza aj GOG.com. Steam pre Linux ale funguje v pohode aj na inych distrach a profituju z toho vsetci. Keby bolo medzi ludmi zname akesi Ubuntu, budis.... profit z toho bude mat cela linuxova a open source komunita.
Jiří Eischmann Intel nebude podporovat XMir
Jiří Eischmann 9. 09. 2013, 10:33:23
 Odkaz 
riko442:
" S podporou ovladacov Intelu pre xmir sa deje len to, ze si ho bude musiet doladit Canonical"

No a to je přece správně, ne? Upstream je od toho, aby se tam sdílel kód mezi projekty. Věci, které jsou určené pouze pro jeden projekt, by tam neměly nic dělat. Canonical se rozhodl vydat vlastní cestou a používat něco jiného než všichni ostatní. Na to jim právo nikdo nebere, ale taky by si měli nést všechny náklady tohoto rozhodnutí a nepřenášet je na ostatní. Kdyby to vývojáři Intelu přijali, museli by ten kód dlouhodobě udržovat oni. Takto si ho musí udržovat Canonical a nikomu nebude vadit, že to není v upstreamu, protože nikdo jiný to nepoužívá. Až v momentě, kdy Mir začnou používat další distribuce a prostředí, bude vhodný čas přesunout to do upstreamu.
Andrej Pavelka Intel nebude podporovat XMir
Andrej Pavelka 9. 09. 2013, 11:25:58
 Odkaz 
Petr, je dosť možné, že si ten názor bol odomňa, lebo pár krát som to už napísal :-) Canonicalu rozumiem, pretože ak chce niekto byť výnimočný, MUSÍ trčať z radu, pretože inak zostane taký istý, ako väčšina. Na druhej strane ale problém je určitá nekompatibilta s ostatnými distribúciami. Napríklad, Unity je problém rozbehať pod inou distribúciou. Ak dobre viem, na Fedore sa to dá, ale nie je to stabilné. Canonical by sa asi naozaj mohol držať existujúcich, dobre udržiavaných projektov. Čo sa ale týka Unity, tak to úplne chápem, pretože je fkat iné, ako čokoľvek, čo tu bolo doteraz.
Intel nebude podporovat XMir
riko442 9. 09. 2013, 11:34:26
 Odkaz 
Jiří

Ja som to len napisal z toho dovodu, ze vsade na webe a vobec ludia panikaria a beru to ako nepodporu Intelu, ci nejake neskutocne podkopavanie noh Canonicalu ( ci uz v dobrom, alebo zlom) pritom ide o celkom logicke ( aj ked za zvlastnych okolnosti) rozhodnutie.
Intel nebude podporovat XMir
Pepan 9. 09. 2013, 19:05:44
 Odkaz 
Také +1 pro Intel. Naštěstí XMir Kubuntu hned odmítlo!
Petr Valach Intel nebude podporovat XMir
Petr Valach 9. 09. 2013, 21:52:46
 Odkaz 
No a ve finále lidi, kteří o tom vědí kulový (nějakej Petr Valach), v tom mají akorát pěknej zmatek...

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz