přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, IPv6 slaví 20 let a dosahuje 10 %

Daktela

IPv6 slaví 20 let a dosahuje 10 %

IPv6

Šestá verze internetového protokolu už je s námi 20 let. Aktuálně ji využívá 10 % počítačů.


Nedostatky čtvrté verze internetového protokolu (IPv4) byly známy už v době, kdy Internet ještě dávno nebyl všudypřítomný a používala ho převážně jen akademická pracoviště. Proto již na počátku 90. let 20. století vznikaly návrhy, jak tyto nedostatky odstranit. Prvním „oficiálním“ návrhem, vzniklým v roce 1993 v IETF, byl koncept IP Next Generation (IPng). O rok později bylo zformováno několik pracovních skupin a výsledkem jejich činnosti bylo to, co známe dnes: šestá verze protokolu IP, čili IPv6.

Protokol IPv6 byl specifikován na konci roku 1995 dokumentem RFC 1883. Je to tedy už dvacet let, co je tento protokol s námi, přestože hlavně v prvních letech se jeho podoba dost výrazně upravovala a dolaďovala. Většího rozšíření se protokol dočkal až zhruba v posledních pěti letech, kdy se jeho penetrace začala zvedat z tehdejších 0,2 %, kde prodlévala několik předchozích let.

Podle statistiky firmy Google dosáhlo nyní světové rozšíření IPv6 „magické“ hodnoty 10 %. Výrazně se ale liší mezi různými zeměmi. Například v Česku je zhruba na světovém průměru, kdežto sousední Slovensko je o jeden řád níže (okolo 1 %). V USA už penetrace překročila 25 %, světovým vítězem je však Belgie s více než 44 %. Naopak například řada afrických států ještě IPv6 prakticky nepoužívá.

Rozšíření IPv6 v Evropě (statistiky Google) Rozšíření IPv6 v Evropě (statistiky Google)

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

Je možné nasadit aplikaci za jediný týden?

CiscoJestli jste někdy řešili nasazování aplikace, asi víte, že všechno odladit může být celkem zdlouhavá záležitost. Dokážete si představit, že na to máte jen týden? Že je to nemožné? Není! Jde to a ani to nemusí být příliš složité.

Pokračování ...


Kingston - velká jarní soutěž

Public Relations

Jak bezpečné jsou bezpečnostní kamery? Nezmeškejte konferenci Axis Talk 2021

AxisÚtoky hackerů čím dál častěji míří na kamerové systémy. Jak se účinně bránit? I to bude tématem online konference společnosti Axis Communications, švédského světového leadera v bezpečnostních a smart city technologiích. Připojte se 20. a 21. dubna!

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »

Axis Talk 2021