přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, IPv6 slaví 20 let a dosahuje 10 %

Altair

IPv6 slaví 20 let a dosahuje 10 %

IPv6

Šestá verze internetového protokolu už je s námi 20 let. Aktuálně ji využívá 10 % počítačů.


reklama

Nedostatky čtvrté verze internetového protokolu (IPv4) byly známy už v době, kdy Internet ještě dávno nebyl všudypřítomný a používala ho převážně jen akademická pracoviště. Proto již na počátku 90. let 20. století vznikaly návrhy, jak tyto nedostatky odstranit. Prvním „oficiálním“ návrhem, vzniklým v roce 1993 v IETF, byl koncept IP Next Generation (IPng). O rok později bylo zformováno několik pracovních skupin a výsledkem jejich činnosti bylo to, co známe dnes: šestá verze protokolu IP, čili IPv6.

Protokol IPv6 byl specifikován na konci roku 1995 dokumentem RFC 1883. Je to tedy už dvacet let, co je tento protokol s námi, přestože hlavně v prvních letech se jeho podoba dost výrazně upravovala a dolaďovala. Většího rozšíření se protokol dočkal až zhruba v posledních pěti letech, kdy se jeho penetrace začala zvedat z tehdejších 0,2 %, kde prodlévala několik předchozích let.

Podle statistiky firmy Google dosáhlo nyní světové rozšíření IPv6 „magické“ hodnoty 10 %. Výrazně se ale liší mezi různými zeměmi. Například v Česku je zhruba na světovém průměru, kdežto sousední Slovensko je o jeden řád níže (okolo 1 %). V USA už penetrace překročila 25 %, světovým vítězem je však Belgie s více než 44 %. Naopak například řada afrických států ještě IPv6 prakticky nepoužívá.

Rozšíření IPv6 v Evropě (statistiky Google) Rozšíření IPv6 v Evropě (statistiky Google)

Nahoru

(Jako ve škole)
Průměr: 1,00 | Hodnotilo: 2
 

Top články z OpenOffice.cz

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Šéfredaktor LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře a podniká v oblasti informačních technologií. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video a také se věnuje (v Čechách poměrně málo známému) powerkitingu.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu
  • Grafické prostředí: KDE
  • Hodnocení autora: ***

| proč linux | blogPublic Relations

SUSECON 2017, světová konference o open source, poprvé v Praze!

Přihlaste se na globální akci zaměřenou na Linux, OpenStack, CEPH, Cloud Foundry, kontejnerová řešení Docker, NFV a další open source technologie.

Pokračování ...Public Relations

Využijte letní akce na předplatné časopisu IT Systems!

Nenechte si ujít příležitost dostávat pravidelně informace ze světa podnikové informatiky a předplaťte si časopis IT Systems. Udržujte si přehled v oboru a získejte inspiraci, jak využít informační technologie pro vaši firmu nebo organizaci. K pořízení nebo obnovení předplatného IT Systems je nyní ideální příležitost. Právě totiž probíhá letní akce, v rámci níž je možno získat roční předplatné jen za 599 Kč.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 28. únor

Lollypop


Pavel Fric

Pavel Fric, 29. listopad

Palapeli


Pavel Fric

Pavel Fric, 19. listopad

Amarok


Všechny blogy »