přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Jak se britští ISP staví k CGNAT?

Jak se britští ISP staví k CGNAT?

Velká Británie

Průzkum u britských poskytovatelů internetového připojení ukázal, že nasazování Carrier-grade NAT jako řešení nedostatku IPv4 adres má poměrně velkou podporu.


Již nějakou dobu nejsou globálně dostupné volné IP adresy verze 4 (IPv4), postupně docházejí i v regionálních registrech (RIR). Řešení situace je v zásadě dvojí: přechod na IPv6 nebo čím dál častější používání technologie NAT. V případě toho druhého řešení přecházejí někteří poskytovatelé připojení (ISP) od NAT u zákazníků (každý zákazník má jednu veřejnou adresu, za ní je síť v neveřejném rozsahu adres) k Carrier-grade NAT (CGNAT), tedy k překladu adres již u poskytovatele, kdy zákazník žádnou veřejnou adresu nedostává a za jednou veřejnou adresou je „schováno“ více zákazníků.

Při průzkumu provedeném u britských ISP se ukázalo, že většina velkých ISP s CGNAT počítá (pokud ho ještě nepoužívají, přinejmenším pro mobilní připojení), navzdory poměrně významným negativům (funkčním i bezpečnostním), která toto řešení přináší. V Česku je okolo CGNAT prakticky úplné ticho – přestože se u některých poskytovatelů používá již dlouho (např. Eurotel ho používal u mobilního připojení už v roce 2004).

Nahoru

Příspěvky

Jak se britští ISP staví k CGNAT?
Pavel Šimerda 26. 01. 2013, 13:21:25
Odpovědět  Odkaz 
To zní jako by měli nějak na výběr. Otázkou není, zda zavést CG-NAT nebo přejít na IPv6. Otázkou je, zda zavést CG-NAT nebo k tomu ještě *navíc* zavést paralelní IPv6, popřípadě k tomu ještě navíc připravit řešení typu NAT64 (možností je víc), aby šel CG-NAT včas odstranit.
Lukáš Jelínek Re: Jak se britští ISP staví k CGNAT?
Lukáš Jelínek 26. 01. 2013, 16:24:35
Odpovědět  Odkaz 
Oni na výběr do určité míry mají. Do té míry, jak rychle a kvalitně budou zavádět IPv6. Například zda to bude v rovině "automaticky nebo na požádání", jaká zařízení budou zákazníkům nabízet apod. Plus samozřejmě měli na výběr v minulosti a vybrali si tak, jak si vybrali.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

Význam archivace e-mailů roste a jde o nedílnou součást kybernetické odolnosti

E-maily jsou jedním z nejcennějších a nejautentičtějších informačních zdrojů naší doby. Uprostřed pandemie exponenciálně vzrostl objem e-mailů, přičemž digitalizace a práce na dálku se staly jádrem kontinuity podnikání.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »