přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Jak se britští ISP staví k CGNAT?

Jak se britští ISP staví k CGNAT?

Velká Británie

Průzkum u britských poskytovatelů internetového připojení ukázal, že nasazování Carrier-grade NAT jako řešení nedostatku IPv4 adres má poměrně velkou podporu.


Již nějakou dobu nejsou globálně dostupné volné IP adresy verze 4 (IPv4), postupně docházejí i v regionálních registrech (RIR). Řešení situace je v zásadě dvojí: přechod na IPv6 nebo čím dál častější používání technologie NAT. V případě toho druhého řešení přecházejí někteří poskytovatelé připojení (ISP) od NAT u zákazníků (každý zákazník má jednu veřejnou adresu, za ní je síť v neveřejném rozsahu adres) k Carrier-grade NAT (CGNAT), tedy k překladu adres již u poskytovatele, kdy zákazník žádnou veřejnou adresu nedostává a za jednou veřejnou adresou je „schováno“ více zákazníků.

Při průzkumu provedeném u britských ISP se ukázalo, že většina velkých ISP s CGNAT počítá (pokud ho ještě nepoužívají, přinejmenším pro mobilní připojení), navzdory poměrně významným negativům (funkčním i bezpečnostním), která toto řešení přináší. V Česku je okolo CGNAT prakticky úplné ticho – přestože se u některých poskytovatelů používá již dlouho (např. Eurotel ho používal u mobilního připojení už v roce 2004).

Nahoru

Příspěvky

Jak se britští ISP staví k CGNAT?
Pavel Šimerda 26. 01. 2013, 13:21:25
Odpovědět  Odkaz 
To zní jako by měli nějak na výběr. Otázkou není, zda zavést CG-NAT nebo přejít na IPv6. Otázkou je, zda zavést CG-NAT nebo k tomu ještě *navíc* zavést paralelní IPv6, popřípadě k tomu ještě navíc připravit řešení typu NAT64 (možností je víc), aby šel CG-NAT včas odstranit.
Lukáš Jelínek Re: Jak se britští ISP staví k CGNAT?
Lukáš Jelínek 26. 01. 2013, 16:24:35
Odpovědět  Odkaz 
Oni na výběr do určité míry mají. Do té míry, jak rychle a kvalitně budou zavádět IPv6. Například zda to bude v rovině "automaticky nebo na požádání", jaká zařízení budou zákazníkům nabízet apod. Plus samozřejmě měli na výběr v minulosti a vybrali si tak, jak si vybrali.

Odpovědět

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz