přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Přenos paketů poštovními holuby realizován v praxi

Přenos paketů poštovními holuby realizován v praxi

Síť

Na jedné z pražských vysokých škol byl jako záložní způsob komunikace využit přenos paketů poštovními holuby. Praxe však ukázala, že se holubi poměrně rychle unaví a přenos se proto zpomaluje, až zcela ustane.


Od vydání dokumentu RFC 1149, který popisuje přenos paketů protokolu IP pomocí ptáků (například poštovních holubů), již uplynulo dlouhých 27 let. Dosud se však nikdy v ostrém provozu podobný přenos neuskutečnil. To se změnilo teprve nedávno, konkrétně 16. února, kdy jedna z pražských vysokých škol implementovala tuto technologii jako záložní způsob přenosu mezi svými budovami a po uměle vyvolaném výpadku optické trasy tak komunikace probíhala touto cestou.

Dokument RFC 1149 byl později doplněn dalšími: RFC 2549 (kvalita služby) a RFC 6214 (IPv6).

Během první více než minuty se držela doba odezvy (ping) na celkem přijatelné úrovni 7 až 10 sekund. Poté se ale u poštovních holubů začala zjevně projevovat únava a postupně létali čím dál pomaleji. Odezva se prodlužovala až k o něco více než 50 sekundám, pak začalo docházet k výpadkům. Ukázalo se, že si holubi cestou sedali k odpočinku a na předávací bod už nedolétli. Někteří to také zcela vzdali a vrátili se do holubníku. Tento problém budou muset síťaři řešit společně s ornitology a veterináři.

Prodlužování odezvy při přenosu paketů pomocí poštovních holubů Prodlužování odezvy při přenosu paketů pomocí poštovních holubů

Pokud se vám na tomto článku něco nezdá, podívejte se na datum vydání ;-)

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blog