přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Linuxový trojan se schopnostmi „univerzálního vojáka“

Linuxový trojan se schopnostmi „univerzálního vojáka“

Hrozba

Nový linuxový trojan Rex disponuje překvapivou škálou škodlivých účinků. Tvoří P2P botnet, útočí na servery, těží bitcoiny a rozesílá spam.


Z jednoduchého trojana, který v květnu útočil na servery s Drupalem, se za pár měsíců vyvinul „univerzální voják“ Rex. Dokáže napadat celou řadu různých CMS (kromě Drupalu ještě WordPress, Magento a další), a to přes rozličné zranitelnosti. Rex je schopen využívat pro své šíření také zranitelný routerový systém AirOS.

Infikované servery jsou zapojeny do P2P botnetu, což komplikuje odhalování a odstraňování malwaru. Rex je pak schopen například těžit bitcoiny, provádět DDoS útoky, rozesílat spam, měnit hlavní stránky webů apod. Za vznikem trojana zřejmě stojí skupina Armada Collective, známá především rozesíláním vyděračských e-mailů, hrozících DDoS útoky při nezaplacení výpalného.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blog