Acronis
přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Mozilla uvažuje o odstranění kořenových certifikátů nizozemské státní autority

RedHat

Mozilla uvažuje o odstranění kořenových certifikátů nizozemské státní autority

Firefox

V Mozilla Corporation probíhá diskuse o plánu odstranit z prohlížeče Firefox kořenové certifikáty nizozemské státní autority. Podle nového zákona ji totiž bude možné zneužít k vydávání podvržených certifikátů za účelem odposlechu.


V současné době jsou s prohlížečem Mozilla Firefox distribuovány kořenové certifikáty nizozemské státní certifikační autority (Staat der Nederlanden Certificate  Authority). Tuto autoritu provozuje organizace PKIOverheid/Logius spadající pod ministerstvo vnitra. Příští rok vstoupí v Nizozemsku v účinnost nový zákon, který bude umožňovat, aby tato certifikační autorita vydávala podvržené certifikáty (považované v prohlížeči za důvěryhodné), které budou sloužit k odposlechu komunikace.

Bude se jednat v podstatě o man-in-the-middle útok, byť v tomto případě realizovaný státem a posvěcený zákonem.

Problém nahlásil do bugzilly uživatel Chris van Pelt: „Umožnění ministerstvu vnitra a vztahů království pokračovat v provozu důvěryhodné certifikační autority v zemi, kde funguje významný internetový tranzitní bod, by bylo zhoubné pro bezpečnost všech uživatelů Mozilly.“ Proto se v Mozille nyní diskutuje o plánu odstranit kořenové certifikáty této autority z prohlížeče.

Nahoru

Příspěvky

Mozilla uvažuje o odstranění kořenových certifikátů nizozemské státní autority
Michal Mládek 7. 11. 2017, 09:49:43
Odpovědět  Odkaz 
Jak by měla PKIOverheid/Logius umožňovat vydávat podvržené certifikáty? Ptám se na to, protože podvržené certifikáty, podle mě, může vydávat jakákoliv certifikační autorita nebo snad dosud žádné takové neexistují? Co třeba Avast? Ptám se, protože jsem hloupý a vidím to prostě takhle jednoduše a mám prostě málo informací o problému :-)
Lukáš Jelínek Re: Mozilla uvažuje o odstranění kořenových certifikátů nizozemské státní autority
Lukáš Jelínek 7. 11. 2017, 13:20:26
Odpovědět  Odkaz 
Technicky je samozřejmě může vydávat kterákoli certifikační autorita. Také k tomu u některých prokazatelně došlo (např. DigiNotar) a tyto autority pak byly z prohlížečů odstraněny. Jde o to, že běžně to žádná autorita udělat nesmí a už vůbec ne úmyslně. Jenže ten nový nizozemský zákon tuto praxi úmyslného vydávání podvržených certifikátů legalizuje, proto je oprávněný důvod autoritu z prohlížečů odebrat preventivně, ne až po prokázaném zneužití.

Ještě k tomu, co dělá Avast a další antiviry: tam se to děje se souhlasem uživatele, který tak umožní antivirovou kontrolu, která by jinak nebyla možná (resp. byla, ale jen při spolupráci webového prohlížeče nebo jiného klientského SW). A i tak je to dost kontroverzní praktika, protože to vytváří potenciální díru do zabezpečení.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

Pozvánka na virtuální konferenci Acronis Cyber Protection Roadshow 2020

AcronisSvět ky­ber­ne­tic­kých hro­zeb se v pos­led­ních le­tech dra­ma­tic­ky změ­nil a zej­mé­na v pos­led­ních šes­ti mě­sí­cích. Tra­dič­ní sa­mot­ný an­ti­vi­rus a sa­mot­né zá­lo­ho­vá­ní již nej­sou schop­ny och­rá­nit pro­ti mo­der­ním hroz­bám. Or­ga­ni­za­ce, kte­ré mo­der­ni­zu­jí své eko­sys­té­my in­teg­ro­va­ný­mi bez­peč­nost­ní­mi nás­tro­ji ne­zís­ká­va­jí jen vyš­ší úro­veň za­bez­pe­če­ní, ale ta­ké niž­ší nák­la­dy a vyš­ší pro­duk­ti­vi­tu.

Pokračování ...


RedHat - C

Public Relations

Odhalte budoucnost IT

RedHatNenechte si ujít jedinečný open source event, který se po čtyřech letech vrací do Česka v netradičním formátu.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. January

MuseScore 3

První aktualizace třetí řady notačního editoru MuseScore


Redakce

Redakce, 21. December

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Všechny blogy »

Acronis