přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Mozilla vrací do Firefoxu podporu SHA-1

Mozilla vrací do Firefoxu podporu SHA-1

Firefox

Mozilla vrátila do webového prohlížeče podporu hešovacího algoritmu SHA-1. Její odstranění totiž způsobilo problémy s některými bezpečnostními programy.


Od 1. ledna 2016 přestal webový prohlížeč Mozilla Firefox podporovat u certifikátů hešovací algoritmus SHA-1. Bohužel se ale ukázalo, že mnoho uživatelů používá různý bezpečnostní software (antivirový apod.), který vstupuje do komunikace, aby ji mohl kontrolovat. Některé programy pořád používají SHA-1 a vypnutí podpory znamenalo, že přestala fungovat komunikace HTTPS.

Proto Mozilla podporu SHA-1 v nejnovější verzi Firefoxu opět povolila. Bude to ale dočasné, do budoucna se s podporou nepočítá. „Poslední verze Firefoxu opět zapíná podporu pro certifikáty se SHA-1, aby se zajistilo, že můžeme dostávat aktualizace k uživatelů za zařízeními 'man-in-the-middle', a umožní nám to lépe prověřit, kolik uživatelů může být [vypnutím SHA-1] postiženo,“ říká Richard Barnes ze společnosti Mozilla.

Nepříjemné totiž je hlavně to, že pokud už má někdo nainstalovanou verzi s vypnutou podporou SHA-1, při výskytu zmíněného problému už se mu Firefox nemůže sám aktualizovat (protože stahuje aktualizace přes HTTPS). Místo ručního stažení a instalace lze ale použít workaround, kdy se v about:config zapne podpora SHA-1 nastavením parametru security.pki.sha1_enforcement_level na hodnotu 0.

Workaround – pokud nefunguje automatická aktualizace, nastavte tento parametr Workaround – pokud nefunguje automatická aktualizace, nastavte tento parametr

Nahoru

Příspěvky

Mozilla vrací do Firefoxu podporu SHA-1
Petr Ježek 11. 01. 2016, 16:38:30
Odpovědět  Odkaz 
Což opět zvyšuje nebezpečnost Firefoxu díky problematickému šifrování SHA-1.
Lukáš Jelínek Re: Mozilla vrací do Firefoxu podporu SHA-1
Lukáš Jelínek 11. 01. 2016, 17:29:00
Odpovědět  Odkaz 
No jo, ale co s tím? Nebezpečnost zvyšují především ty nástroje, které skenují komunikaci, ve které by neměl nikdo čmuchat. A další věc je, že některé stále používají SHA-1. Zřejmě jsou mnohem rozšířenější, než se původně myslelo. Je sice nepříjemné, že do Firefoxu vrátila podpora SHA-1, ale zase zaříznout ne úplně malou množinu uživatelů také není nejlepší řešení.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

Urychlování technologických inovací s úložištěm NAS uznávaným již 10 let

WDProduktová řada disků WD Red, které jsou speciálně určeny a optimalizovány pro využití v NAS zařízeních, slaví v letošním roce 10. výročí svého vzniku. To je příležitost, připomenout si, co disky WD Red, WD Red Pro a WD Red Plus umí a jaké jsou mezi nimi rozdíly.

Pokračování ...Public Relations

3Dconnexion zve na svůj stánek na veletrhu MSV 2022

3DconnexionNavštivte stánek 3Dconnexion během Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně a vyzkoušejte ergonomické nástroje pro práci s CAD/CAM. Na stánku na vás čeká mj. tombola o sadu SpaceMouse Enterprise Kit2 a také atraktivní slevový poukaz v hodnotě 20 % na nákup v e-shopu! Specialisté 3Dconnexion se na vás těší v pavilonu P na stánku 015 ve dnech 4.–7. 10. 2022.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »